گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 392905

«خبرنامه دانشجویان ایران» گزارش می‌دهد؛

پولی شدن واکسن کرونا؛ معامله جان در ازای پول

انتشار خبر تامین ۶ میلیون دوز واکسن کرونا به قیمت تمام شده ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان، حواشی زیادی را در جامعه ایجاد و این نگرانی را به وجود آورده است که دلالان عرصه دارو در این بازی موفق شده و با معامله جان در ازای پرداخت پول عملا قشر مستعضف جامعه از امکان دسترسی به واکسن این بیماری آن هم در شرایطی که موج چهارم کرونا در کشور آغاز شده، محروم شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی و اجتماعی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ روز گذشته، خوانساری نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران از تامین ۶ میلیون دوز واکسن کرونای رایگان برای کارگران خطوط تولید از دو نوع اسپوتنیکوی و استرازنکا خبر داد و گفته بود قیمت تمام شده این واکسن ها ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است. بعد از انتشار این خبر سوال های مختلفی در ذهن افکار عمومی شکل گرفت، اما موضوع اصلی این است که اگرواکسیناسیون عمومی رایگان برای عامه مردم به یک امر بعید و غیرقابل تحقق بدل شده و عامه به این نتیجه برسند که برای صیانت از بیماری کرونا و ادامه حیات لاجرم مجبور به پرداخت هزینه_هرچند اندک_ هستند چه عواقب و پیامدی در پی خواهد‌ داشت؟

آنچه مسلم است اینکه زیان‌بارترین و مخرب‌ترین پیامد این امر، تغییر الویت‌ توزیع خواهد بود. به عبارت دقیق تر اگر این خبر در دنیای واقعی محقق شود، اقشار حساس مانند پرستاران شهرستان‌، کارگران روز‌مزد، تاکسیرانان و یا اقشاری که به منظور بهبود وضعیت معیشتی بالاجبار در جامعه حضور پررنگ‌تری دارند و اغلب از سطح درامدی پایین تری نیز برخوردارند، تنها به دلیل عدم توانایی مالی توان خرید واکسن را نداشته و در مقابل، قشر متمول تنها به دلیل توان مالی و جایگاه مناسبی که در دهک‌های درآمدی جامعه دارند، صرفا به دلیل داشتن توان مالی بالا به منظور پیشگیری یا انجام مراقب های بهداشتی در بازه فقدان واکسن، زودتر از موعد، امکان مضاعف  برای تهیه واکسن و حفظ بقای جانشان را خواهند داشت، طبیعی است که در این صورت روزانه شاهد تلفات بیشتری از قشر آسیب‌پذیر جامعه خواهیم بود؛ چرا که علاوه بر عدم توان مالی خرید و تهیه واکسن، این قشر برای بهبود وضعیت معیشت و کسب درآمد اندک به‌منظور رفع احتیاجات ابتدایی خود و خانواده‌شان مجبور به حضور در اجتماع خواهند شد. این افراد حتی در صورت ابتلا به بیماری کرونا، بدلیل عدم توانمندی در پرداخت هزینه‌های حداقل مراقبت‌های بهداشتی و دارویی، توان مقابله با بیماری را نداشته و در پی عدم وجود شرایط مطلوب، جان خود را از دست می‌دهند.

پولی شدن واکسن کرونا؛ معامله جان در ازای پول

پولی شدن واکسن کرونا؛ دلیلی برای اضطراب بیشتر طبقه متوسط و ضعیف جامعه

این همه تبعات تلخ این تصمیم نیست، چرا که از دیگر عواقب پولی شدن واکسیناسیون عمومی میتوان به نگاه اقتصادی به واکسیناسیون اشاره کرد. با این وجود، واکسنی که بنا بود ساحت درمانی برای جسم و روان ملت داشته باشد، خود عاملی برای ایجاد اضطراب و تنش خواهد شد؛ چرا که در بازارها تبدیل به نوعی کالای سودآور اقتصادی شده و مردم بدلیل نگرانی های حاصل از به خطر افتادن جان‌شان و تمایل غریزی به حفظ بقا تمام همت خود را به کار می گیرند تا بتوانند به هر نحوی شده این واکنس را تهیه و تزریق کنند، در چنین شرایطی در صورت عدم موفقیت در تهیه آن دچار نوعی یاس و اضطراب خواهند شد.از طرف دیگر خرید واکسن برای عده‌ای که نگاه اقتصادی به این جریان دارند و برای مافیای دارو، بستر دلالی را فراهم می‌کند.

جریانات مرتبط با دلالان دارو و مافیای این عرصه متاسفانه از قدرت و نفوذ بالایی در حوزه سیاسی برخوردار بوده و توان تاثیرگذاری بر سیاست های اجرایی مربوط به شیوه‌نامه های بهداشتی و سیاست‌های مربوط به کنترل شیوع بیماری کرونا را داشته و می‌توانند این عرصه را به نفع خود و به ضرر عامه مردم تنظیم کنند.

شاید بد نباشد در اینجا به مثالی هم اشاره کرد، این گروه میتوانند بر سیاست‌های اجرایی در کشور به طوری  تاثیربگذارند که با تزریق واکسن رایگان، زمینه برای تشدید نیاز به خرید واکسن فراهم شود، یعنی از طریق تزریق رایگان مرحله اول واکسن کرونا، به دریافت هزینه در قبال مرحله دوم تزریق برای ادامه روند واکسیناسیون اقدام کرده و این تصور را در افراد ایجاد کنند که برای تاثیرگذاری مرحله ابتدایی نیز درحال حاضر مجبور به پرداخت هزینه خرید واکسن هستند، در غیر این صورت نه‌تنها در مقابل این ویروس مقاوم نشده بلکه مرحله ابتدایی تزریق نیز بی‌اثر خواهد بود.

پولی شدن واکسن کرونا؛ معامله جان در ازای پول

حال که در آستانه پیک چهارم کرونا و پیدا شدن سروکله کرونای انگلیسی (که به مراتب قوی‌تر از کرونای چینی است) دولت با خرید چند دوز اولیه واکسن مقابله با کرونا در ابتدا، امید به اینکه راه‌حلی برای صیانت از ابتلا به این بیماری وجود دارد را در اذهان عمومی ایجاد کرد و از طریق پخش چند دوز واکسن در میان برخی مشاغل، شعار شروع واکسیناسیون عمومی و تزریق دوز اولیه، به مراتب، نیاز به تزریق دوز دوم را در میان عوام افزایش داد.

در گام بعدی در مواجه با تعطیلات ابتدای سال و افزایش سفرهای نوروزی، دولت با تاثیرپذیری از توان و نفوذ مافیای دارو با عدم توجه، تساهل و عدم مدیریت کارآمد در زمینه ایجاد محدودیت‌ها، نتوانست از شیوع و انتشار بیماری در تمامی نقاط کشور و قرمزشدن تمامی شهرهای کشور جلوگیری کند. با این وجود بالارفتن آمار روزانه تلفات حاصل از بیماری کرونا در سطح کشور، باعث ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و از طرف دیگر موجب بروز نیاز روز افزون به واکسن برای صیانت از جان انسان ها مقابل این بیماری ولو به شرط پرداخت هزینه هنگفت برای آن می‌شود.

پولی شدن واکسن کرونا؛ معامله جان در ازای پول

معامله جان در ازای پول

این سیاست همانند همان سیاستی است که در عرصه آموزش و یا سربازی هم دنبال می شود، سیاستی که موجب ظهورپدیده‌های مثل مدارس غیرانتفاعی، بیمارستان خصوصی، خرید سربازی و امثالهم شده است؛ پدیده‌هایی که توسط مافیای مختلف روی کار آمده و با هجمه‌های متعدد مردم را وادار میکنند تا برای حفظ جان، مال و یا آینده‌شان تمام توان خود را برای پیروی از سیستم طراحی شده بکار بندند. منتهی میان این مورد با موارد قبل تفاوت فاحشی وجود دارد و آنهم این است که هیچ یک از موارد مذکور به اندازه واکسن بیماری کرونا بصورت مستقیم با جان مردم در ارتباط نبوده‌است. نگاه اقتصادی و سودجویانه به این نیاز بطور مستقیم با جان و ادامه بقای ملت بازی خواهد کرد، آنوقت مردم بطور مستقیم با چشمهای خود شاهد نوعی افسارگسیختگی سرمایه‌داری مذهبی خواهند بود، آنهم از بدترین شکل معامله، معامله جان در ازای پول.

گزارش از فاطمه بریمانی ورندی

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری