گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 395084

روحانی در جلسه هیات دولت:

واکسن سوهان قم نیست که فراوان باشد

رئیس جمهور با تسلیت به دولت و مردم افغانستان به خاطر حادثه دلخراش و درناک کشتار جمعی از دختران دانش آموز در این کشور، گفت: کسانی که دست به این جنایات غیر قابل باور می زنند اسلام را بدنام کرده اند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت، گفت: مگر یک انتخابات و بالا و پایین شدن قدرت، یک مقام و حقوق و جایگاه و میز چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید، تهمت بزند و آبرو و حیثیت آدم‌ها را ببرد.

وی همچنین با بیان اینکه حادثه حمله تروریستی به افغانستان بسیار دلخراش و غیرقابل تحمل بود، افزود: واقعاً این جنایتکاران چه کسانی هستند و چه می‌گویند؟ افراط با انسان چه می‌کند؟ مسیر ناحق تا چه حد، وجدان، عقل و فهم انسان را زیر پا می‌گذارد؟

رئیس‌جمهور تصریح کرد: یک دختربچه مدرسه‌ای چه گناهی کرده است و کشتار این بچه‌ها چه معنایی دارد؟ آیا می‌توان اسم این جنایتکاران را مسلمان گذاشت؟ این افراد اسلام را بدنام کردند البته جنایت اصلی متعلق به کسانی است که در افغانستان دخالت کردند.

روحانی گفت: آمریکا و قدرت شرق و غرب وارد افغانستان شدند و در این کشور مداخله کردند و مداخلات آنان باعث شد که این گرفتاری‌ها برای مردم این کشور به وجود آید و مردم افغانستان حتی یک روز راحت هم نداشتند.

وی متذکر شد: زمانی که شوروی سابق به افغانستان حمله کرد، در روزهای اول انقلاب اسلامی بود و حضرت امام (ره) هم به این مسئله اعتراض کردند. ۴۲ سال است که از آن زمان می‌گذرد و مردم افغانستان از آن زمان در سختی و مشقت هستند. سئوال ما این است که مگر مردم افغانستان چه گناهی کرده‌اند و چرا این همه ظلم بر آنان روا می‌شود؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: سپس گروه‌های نیابتی ایجاد کردند، اصلاً نیاز نیست اسرائیل جنایت کند و اسرائیل، آمریکا و غربی‌ها، گروه‌های نیابتی ایجاد کردند و شاهدیم کشتارهای زیادی در لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان، بحرین و یمن و همچنین شمال آفریقا اتفاق می‌افتد.

روحانی اظهار داشت: این جنایتکاران که هیچ نسبتی با اسلام، جهاد و قرآن ندارند، خود را به عنوان مبارز، مجاهد و کسی که به دنبال خلافت اسلام و اجرای احکام خداوند است، معرفی می‌کنند. خدا نگذرد و لعنت کند کسانی را که تندروی را در دنیای اسلام راه انداختند. لعنت خدا بر آنها. تا روزی که تندروی وجود داشته باشد، وضع همین است.

ما راهی جز اعتدال نداریم

وی افزود: ما راهی جز اعتدال نداریم. اگر ما راست می‌گوییم که امت پیغمبر هستیم، باید امت میانه‌رو باشیم و راه میانه را در پیش بگیریم. متأسفانه می‌بینیم که در فضای مجازی، حقیقی، رسانه‌ها و مصاحبه‌ها تا چه حد تندروی، دروغ، افراط و تفریط وجود دارد. پایان افراط دامن خود ما را هم می‌گیرد و کسانی که افراط را می‌سازند، خودشان هم در آن آتش خواهند سوخت.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: افراطی‌گری یکی از فتنه‌هایی است که دامن همه ما را می‌گیرد. باید به ملت افغانستان و خانواده این شهدا و دولت این کشور برای این حادثه تروریستی غیرقابل تحمل و باور تسلیت بگوییم.

روحانی اظهار داشت: از سوی دیگر، می‌بینید که مردم مبارز و مقاوم فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون آواره شده‌اند، از خانه‌های خود، بیرونشان انداختند و هر روز دشمنان توطئه‌ای را علیه آنان طراحی کردند. چرا این همه کشتار و جنایت در فلسطین اتفاق می‌افتد؟ مگر مردم غزه چه کرده‌اند؟

وی ادامه داد: اسرائیلی‌ها ادعا می‌کنند که یهودی هستند که بعید می‌دانم آنان دین موسی را هم قبول داشته باشند و کسانی که کشتار می‌کنند، صهیونیست‌های جانی هستند و با هیچ دین الهی نسبتی ندارند. در دین موسی، عیسی، نوح، ابراهیم و پیامبر بزرگ اسلام (ص) چنین مسائلی وجود ندارد و همه پیامبران و انبیاء، ما را به انسانیت و مروّت دعوت کرده‌اند.

کشورهای عربی منطقه در مقابل جنایت‌های اسرائیل بایستند

رئیس‌جمهور بیان کرد: سئوال دیگر ما این است که چرا برخی از همسایگان در مقابل این جنایت‌ها سکوت کرده‌اند؟ کشور عظیمی مانند مصر و همچنین اردن در همسایگی آنان است و سئوال این است که چرا در مقابل این جنایت‌ها سکوت کرده‌اند و حرفی نمی‌زنند؟ کشورهای عربی منطقه‌ که این همه ادعا دارند، چرا حرفی نمی‌زنند و مخالفت و ایستادگی نمی‌کنند؟

روحانی تأکید کرد: انصافاً جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تقریباً تنها می‌شود، البته هنوز برخی از ملت‌ها در صحنه هستند اما در میان دولت‌ها، ایران جزو معدود کشورهایی است که در این زمینه فعال است. چرا برخی از کشورها از مردم مظلوم حمایت نمی‌کنند؟

وی اظهار داشت: سئوال ما از این جنایتکاران آن است که چرا مردم مظلوم و بچه‌ها را می‌کُشید؟ چرا دَمِ مسجدالاقصی و قدس مردم را می‌کُشید؟ شما غاصب هستید. متأسفانه ما با این حوادث بسیار تلخ و شوم در منطقه مواجه هستیم و وظیفه ما حمایت از مردم مظلوم است. برای مردم مظلوم منطقه هیچ راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

رئیس‌جمهور گفت: امیدوارم که همه ما بتوانیم به وظایف اسلامی و انسانی خود نسبت به همه ملت‌های مظلوم به ویژه ملت بزرگ فلسطین عمل کنیم. به روح پاک عزیزانی که شهید شدند، درود می‌فرستیم و برای مجروحشان تقاضای شفای عاجل از خداوند منان داریم.

روحانی تصریح کرد: دولت در ماه‌های پایانی از عمر خود قرار دارد اما وظایف مهمی بر دوش داریم. ما تا آخرین دقیقه هم وظیفه داریم که به مردم خدمت کنیم و قابل گذشت نیست که کسی در روز ۱۱ مرداد هم بگوید که «فردا دولت تدبیر و امید تمام می‌شود» و کار نکند. ۱۱ مرداد برای ما مانند روزهای اول یعنی شهریور سال ۹۲ است.

وی اظهار داشت: تقاضای بنده از وزرا و معاونان آنان این است که با فحاشی‌ها، تهمت‌ها و حرف‌های ناروا خسته نشوند. ما در پیشگاه خداوند هیچ عذری نداریم که یک روز کار نکنیم و بگوییم که «این همه به ما فحاشی کردند و ما را آزار و اذیت کردند». وظیفه ما عمل به مسئولیت‌هایمان است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هیچ تردیدی ندارم که در تاریخ آینده همه چیز روشن می‌شود و آدم‌های پاکی که در راه خدا جهاد کردند، کارشان در تاریخ می‌ماند و جهادشان گم نمی‌شود.

روحانی افزود: ما در جنگی هستیم که سه ضلع دارد و از هر طرف هم به ما هجمه می‌شود و ما باید در هر سه ضلع مبارزه کنیم و ایستادگی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از اضلاع آن تحریم است، افزود: بنده نمی‌دانم که حرف برخی افراد چیست؟ تحریم به معنای آن است که حق مردم را می‌خورند و ظلم مستقیم به فقیرترین افراد است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: تحریم یعنی ظلم به آن بیماری که دارو ندارد یا ناچار است گران بخرد. تحریم به معنای وارد شدن ظلم به آن مستضعفی است که به مغازه‌ای وارد می‌شود و می‌خواهد کالاهای روزمره خود را بخرد و ناچار است با قیمت گران بخرد؛ تحریم به این معناست،  جنسی که می‌خواهیم از خارج بخریم و وارد کنیم، ۲۰ درصد اضافه‌تر از قیمت آن پرداخت کنیم. این افراد باید پاسخ دهند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  در انتخابات شورای شهر تهران به کدام لیست رای می‌دهید؟

  ائتلاف بزرگ برای مردم
  شورای ائتلاف
  لیست جمهور اصلاح طلبان
  هیچکدام
  مشاهده نتایج