گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 395337

شاخصه‌های رئیس دولت سیزدهم از نگاه ۵ فعال دانشجویی؛

کاهش مشارکت به مشروعیت نظام خدشه وارد می‌کند/ مشارکت سیاسی نباید محدود به انتخابات شود

دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اما در مورد ویژگی‌های رئیس جمهور مطمئن باشید که بنده اگر بخواهم در انتخابات رای بدهم حتما به کسی که برادرش فاسد است و در خانه چند صد میلیاردی زندگی می‌کند رای نمی‌دهم. بنده به کسی رای می‌دهم که دارای روحیه تحول گرایانه باشد و بتواند این روحیه را در بدنه مدیران عالی و پایین ایجاد کند، چون ما به این روحیه نیاز داریم.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ محمد گودرزی دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، توحید تقی زاده دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، سیدایمان احمدی دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، محسن خزایی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اصفهان و فاطمه صحرانشین فعال دانشجویی که همگی اخیرا در دیدار مجازی دانشجویان با رهبر معظم انقلابی به ایراد سخنرانی پرداختند با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مشارکت، شاخصه های رئیس جمهور دولت سیزدهم و نقش دانشجویان در تحول در حکمرانی پرداختند.

*مشارکت در این دوره از انتخابات چه اهمیتی دارد و تفاوت این دوره از انتخابات با دیگر دوره ها در چیست؟

کاهش مشارکت به مشروعیت نظام خدشه وارد می‌کند

محمد گودرزی: تفاوت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها در مردمی بودن این انقلاب و قدرت آن به پایبند بودن مردم به این انقلاب است به گونه‌ای که مردم طی این ۴۲ سال به روش‌های مختلف با آرمان‌های انقلاب بیعت کرده اند.

مشارکت یک امر نقطه‌ای نیست که نظام به صورت نقطه‌ای بخواهد با مردم بیعت کند. مشارکت یکی از ارکان مشروعیت حقیقی نظام است و در هر مقطعی به آن خدشه‌ای وارد شود عملا انگار به مشروعیت نظام خدشه وارد شده است.

ما مشارکت را یک امر طولی می‌بینیم یعنی اینکه مردم فقط در عرصه انتخابات نباید حضور ظاهری داشته باشند. مشارکت طولی یعنی اینکه مردم باید در تمامی عرصه‌ها بر عملکرد مسئولین نظارت کنند؛ با این اوصاف با برگزاری انتخابات و انتخاب یک نفر قطعا کار تمام نمی‌شود؛ بلکه پس از آن نیز مردم باید بر عملکرد مسئولین خود نظارت داشته باشند.

از درخواست خواندن خطبه عقد تا پاسخ به انتقادهای غیرمنصفانه

نظارت بر عملکرد مسئولین الزاماتی دارد با این وجود ساختار نظارتی هم باید در راستای این نظارت حاکم شود؛ چرا که اگر این ساختار وجود نداشته باشد دست مردم هم برای نظارت خالی می‌ماند و زبانشان الکن خواهد بود. پس ساختار نظارتی از این جهت خیلی مهم است که موجب می‌شود مردم در جمهوری اسلامی دیده شوند و بتوانند نظرات خود را اعمال کنند.

شفافیت مولفه‌ای است که در کنار ساختار نظارتی موجب می‌شود تا مردم مسائل را به خوبی ببینند و به خوبی تصمیم بگیرند. با این وجود ساختار نظارتی بدون شفافیت مردم را به آگاهی درست نمی‌رساند؛ البته ممکن است با وجود شفافیت بخشی از مردم از وضع موجود ناراضی باشند پس باید یک کریدور اعتراضی برای اعمال تغییرات ایجاد شود و این کریدور هم نه تنها نباید هیجانی و تخریبی باشد بلکه باید مبتنی بر اطلاعات کامل باشد و قطعا اطلاعات کامل هم مستلزم آگاهی سازی است که یک شبه ایجاد نمی‌شود. با این اوصاف ارکان آگاهی ساز در نظام باید به مردم اعتماد کنند و مسائل را سریعا و صریحا با آن‌ها در میان بگذارند، چون این مردم، مردم غریبی نیستند و درست همان مردمی هستند که در تشییع شهید سلیمانی حماسه آفریدند و اگر هم به خاطر مسائل و مشکلات معیشتی نظراتی دارند قطعا به نظام پایبند هستند.

اقدامات مجلس در جهت تغییر و به نفع مردم بوده است

سیدایمان احمدی: انتخاب بازتاب خواست مردم در حکومت در جهت یک تغییر است. من فکر می‌کنم که مردم به هر میزان احساس کنند که حضورشان در انتخابات می‌تواند در زندگی شان تغییر ایجاد کند به همان میزان مایلند در انتخابات شرکت کنند. با این اوصاف به خاطر وضعیت نامناسب معیشتی و تنگنا‌های اقتصادی مردم با این ابهام روبرو هستند که چرا باید رای بدهند وقتی که با تغییر دولت‌ها تغییری در زندگی آن‌ها ایجاد نمی‌شود.

انسان‌ها با هم فرق می‌کنند؛ مثلا در دانشگاه استاد یک درس با استاد درس دیگر متفاوت است به گونه‌ای که ممکن است یکی فن بیان خوبی و یکی هم دانش خوبی داشته باشد. از نظر من امکان ندارد آدم‌ها بروند و بیایند و تغییری ایجاد نشود، اما بحث بر سر این است که تغییر رو به جلو بوده و یا رو به عقب.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸؛ میزان مشارکت ۴۲ درصد بوده یعنی ۵۸ درصد مردم شاید بخشی از آن‌ها به خاطر کرونا در انتخابات شرکت نکردند، اما سوالی که بنده می‌خواهم به آن پاسخ بدهم در مورد نتیجه مشارکت یا عدم مشارکت افراد در این انتخابات است.

بنده با حدود ۲۰ نفر از نمایندگان مجلس و از جمله آقای قالیباف به صورت تلفنی و یا رودرو گفتگو کرده ام و خیلی صریح نقد‌ها را مطرح کرده ام، اما بنا بر مصوبه همین مجلس حقوق سرباز‌ها از ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته و یا طبق مصوبه دیگر مجلس وام ازدواج ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و یا طرحی با عنوان طرح مالیات بر خانه‌های خالی در دست اقدام است که طبق آن مالکان مجبور می‌شوند خانه‌های خالی خود را عرضه کنند تا هم مردم استفاده کنند و هم قیمت‌ها کنترل شود و همه این اتفاقات در جهت تغییر و به نفع مردم است.

ما در همین جمهوری اسلامی دولتی داشته ایم که دو میلیون مسکن ساخته است، اما امروز دولتی داریم که وزیر مسکن آن می‌گوید من افتخار می‌کنم که حتی یک مسکن افتتاح نکرده ام و این یعنی اینکه آدم‌ها با هم متفاوت هستند؛ پس من با هر گرایش و سلیقه‌ای بر خود واجب می‌دانم که اگر می‌توانم تغییری هر چند کوچک به نفع زندگی ام ایجاد کنم در این مسیر گام بردارم.

مشارکت بالای مردم در انتخابات قوت قلبی برای دولت سیزدهم است

توحید تقی زاده: ساختار کشور از همان اوایل انقلاب به گونه‌ای بنا نهاده شده که مردم به عنوان رکن اصلی آن به شمار می‌روند؛ از این رو مردم همواره در برهه‌های حساس از حماسه ۹ دی و راهپیمایی‌های مختلف گرفته تا تشیع شهید سلیمانی پای نظام و انقلاب ایستاده اند و با توجه به ساختار ذهنی که دارند همواره تلاش کرده اند تا گام‌های روبه جلویی را که برخی افراد در کشور برمی دارند جبران کنند.

مشارکت بالا در انتخابات از دو بعد داخلی و خارجی قابل بررسی است؛ واقعیت این است که نگاه کشور‌های خارجی نسبت به رئیس جمهور و دولتی که با مشارکت بالا انتخاب شده از حیث تعاملات و مناسبات سیاسی با رئیس جمهوری که برخاسته از مشارکت پایین است متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر رای مردم همواره در داخل کشور تاثیرگذار بوده به گونه‌ای که هر گاه مردم در پای صندوق‌های رای دست به انتخاب‌های درستی زده اند اتفاقات خوبی برای کشور رقم خورده است؛ البته چند صباحی است که به خاطر برخی مسائل یک ناامیدی در اذهان عمومی ایجاد شده و مردم بعضا بیان می‌کنند که رای شان در آینده کشور تاثیری ندارد، ولی واقعا اینگونه نیست، چون مردم ما هر وقت پای صندوق رای آمدند و دست به یک انتخاب صحیح زده اند شاهد حرکت رو به جلوی نظام و انقلاب بوده ایم. پس حضور مردم در انتخابات آتی نیز می‌تواند قوت قلبی برای دولت سیزدهم و زمینه‌ای برای خروج از وضع موجود باشد.

مشارکت نباید به انتخابات محدود شود

فاطمه صحرانشین: مشارکت یکی از اصول اصلی مردم سالاری دینی به شمار می‌رود و مردم سالاری دینی نیز همان حکومت مردم بر حاکمیت است. از سوی دیگر انتخابات ملموس‌ترین روش مشارکت محسوب می‌شود و اهمیت نیز از این جهت است که همه مردم در یک حرکت عظیم اینده کشور را رقم می‌زنند؛ اما ما نباید مشارکت را صرفا به انتخابات محدود کنیم؛ مثلا از دیدار‌های دانشجویی با رهبر معظم انقلاب می‌توان به عنوان یکی از نمونه‌هایی مشارکت نام برد، چون در این دیدار‌ها دانشجویان به عنوان نمایندگان مردم، حاکمیت و دولت را نقد می‌کنند.

کاهش سطح مشارکت در انتخابات زمینه سودجویی را برای دشمنان فراهم می‌کند

محسن خزایی: انتخابات سال ۱۴۰۰ اولین انتخابات در گام دوم انقلاب اسلامی است و ما باید با رویکرد گام دومی در این انتخابات شرکت  و رئیس جمهور دولت سیزدهم را انتخاب کنیم.

انتخابات آتی با توجه به نارضایتی مردم نسبت به عملکرد دولت و از طرفی پایین بودن سطح مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌تواند فرصت سود جویی و سواستفاده را برای دشمنان در خارج از کشور فراهم کند؛ از این رو ما نیازمند برگزاری یک انتخابات پرشور و یک انتخاب صحیح هستیم؛ اگر چه رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند مشارکت بر انتخاب صحیح تقدم دارد هر چند که هر دو باید باشند.

انقلاب اسلامی بر پایه یک حرکت مردمی شکل گرفت و در پی آن مشارکت همواره نمود اصلی مردم سالاری در جمهوری اسلامی بوده و این در حالی است که در انتخابات سایر کشور‌ها ممکن است مشارکت خیلی پایین باشد و بعضا هم به ۲۰ درصد برسد و اتفاق خاصی هم در عرصه سیاسی این کشور‌ها نیفتد، اما در کشور ما که سابقه برگزاری انتخابات‌هایی با مشارکت ۹۸.۲ درصد و بالای ۷۰ درصد وجود دارد در گام دوم انقلاب اسلامی ما نیازمند این هستیم که مردم با سطح آگاهی ویژه تری پای صندوق‌های رای حاضر شوند و در این راستا تشکل‌های دانشجویی می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف به نقش آفرینی بپردازند.

*ویژگی‌ها و شاخص‌های رئیس جمهور مد نظر تشکل‌های دانشجویی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

سیدایمان احمدی: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم در چه وضعیتی هستیم، چه کسی می‌تواند منشاء تغییر باشد و دیگر اینکه کاندیدا‌ها با چه ایده‌ها و برنامه‌هایی می‌خواهند موجب تغییر و تحول شوند؟ بی تعارف بگویم امروز جریان اصلاح طلب در دولت آقای روحانی تجلی یافته است. این دولت مسائل کشور را به مذاکره و برجام گره زد و نتیجه آن شد که می‌بینیم؛ اما سوالی که وجود دارد این است که آیا نابسامانی‌های بازار مرغ، روغن، سه برابر کردن قیمت بنزین، مشکلات بانکداری، تعطیلی کارخانه‌ها و شکل گیری پیک چهارم کرونا و مرگ تعداد زیادی از هموطنانمان ارتباطی با خارج از کشور دارد و یا حاصل بی تدبیری، ضعف و ناکارآمدی دولت بوده است؟ بنده معتقدم ۹۰ درصد مشکلات کشور، داخلی و راهکارش هم داخلی است، اما بحث این است که چه کسی می‌تواند این مشکلات را حل کند.

به کاندیدایی که برادرش فاسد است رای نمی‌دهم

اما در مورد ویژگی‌های رئیس جمهور مطمئن باشید که بنده اگر بخواهم در انتخابات رای بدهم حتما به کسی که برادرش فاسد است و در خانه چند صد میلیاردی زندگی می‌کند رای نمی‌دهم. بنده به کسی رای می‌دهم که دارای روحیه تحول گرایانه باشد و بتواند این روحیه را در بدنه مدیران عالی و پایین ایجاد کند، چون ما به این روحیه نیاز داریم.

معتقدم ما امروز به کسی که با ماشین ضد گلوله به کارگران سر می‌زند نیاز نداریم ما به کسی نیاز داریم که در میان مردم برود و دست کارگران را بگیرید و بپرسد که مشکلشان چیست و چگونه می‌تواند آن‌ها را برطرف کند.

محمد گودرزی: پیش از آنکه بگوییم به چه کسی رای دهیم باید ببینیم که چه کسی و چگونه خود را برای انتخابات آماده کرده است. سوالی که وجود دارد این است که آیا در جمهوری اسلامی ساختار حزبی به معنی واقعی کلمه وجود دارد و آیا افراد در قالب یک ساختار برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده شده اند و یا صرفا به دلیل اینکه شخص توانمندی هستند گمان می‌کنند می‌توانند رئیس جمهور شوند.

در سال‌های گذشته روسای جمهوری آمدند و رفتند؛ اما خیلی تغییرات خاصی را که به نفع مردم باشد رقم نزده اند؛ البته اقداماتی صورتی گرفته که نمی‌توانیم آن‌ها را کتمان کنیم. معتقدم برای انتخاب رئیس جمهور باید به سه عامل تجربه، برنامه و تیم نامزد‌ها مورد توجه قرار بگیرد در واقع باید ببینیم که شعار‌های نامزد‌ها با تجربه آن‌ها همخوانی دارد و یا صرفا به دلیل اینکه در یک مجموعه خیلی کوچک دارای مدیریت جزئی بودند و احتمالا هم موفقیت‌هایی را کسب کرده اند قصد نامزد شدن دارند.

کاندیدای بدون برنامه لایق مسئولیت ریاست جمهوری نیست

یقینا یک کاندیدای ریاست جمهوری نسبت به تمام مسائل اطلاع، آگاهی و توانمندی ندارد؛ از این رو کاندیدا‌ها باید از یک تیم با برنامه برخوردار باشند و ما برای اینکه برنامه‌های این تیم را بشناسیم باید با آن‌ها گفتگو کنیم و قطعا اگر کاندیدایی تیمی نداشته باشد او لایق مسئولیت ریاست جمهوری نیست. طبیعتا اگر کاندیدایی دارای یک تیم با برنامه باشد باید برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن، مسائل بانکی و اقتصاد مردم مطرح کند و نه اینکه صرفا بگوید من دولت جوان حزب اللهی را تشکیل می‌دهم و امید می‌آفرینم. به هر روی آنچه را که تا امروز شاهد بوده ایم حاکم بودن فضای هیجانی بر فضای انتخابات بوده و قطعا با این افکار و افراد کار به سختی پیش خواهد رفت. به هر روی امیدواریم بتوانیم با آگاهی سازی جو انتخابات را تغییر دهیم و نفراتی در انتخابات ریاست جمهوری حضور یابند که بتوانند به جمهوری اسلامی کمک کنند و لازمه این اتفاق نیز این است که احزاب در این عرصه نه به صورت قدرت طلبانه نقش آفرینی کنند.

جنبش دانشجویی نباید به عنوان لوکوموتیو جریان‌های سیاسی عمل کند

محسن خزایی: نقدی که به جنبش دانشجویی وارد است این است که برخی تشکل‌های یک بار مصرف در ایام منتهی به انتخابات به مانند قارچ سر از خاک بیرون می‌آورند و خود را وامدار برخی از اشخاص می‌کنند تا بتوانند یک امتیاز و یا سهمی از دولت به دست بیاورند و این در حالی است که این گفتمان نباید در جنبش دانشجویی وجود داشته باشد؛ یقینا جنبش دانشجویی نباید به عنوان لوکوموتیو جریان‌های سیاسی عمل کند در واقع این جنبش باید آزاد باشد و آزادانه تصمیم بگیرد و مضاف بر این بتواند به نقد جریانات و برنامه‌های آن‌ها بپردازد و کاندیدا‌ها را به مردم بشناساند.

از درخواست خواندن خطبه عقد تا پاسخ به انتقادهای غیرمنصفانه

امروز کشورمان در شرایطی قرار دارد که مردم درگیر صف‌های مختلف برای تامین مواد اولیه زندگی خود از جمله مرغ و تخم مرغ هستند با این وجود نکته حائز اهمیت این است که رئیس جمهور بعدی معتقد به وضع موجود است و یا منتقد آن است و می‌خواهد یک تحول ساختاری در شیوه مدیریت دولت به وجود بیاورد تا به تبع آن بتواند وضع زندگی مردم را تغییر دهد و آن‌ها را به آینده انقلاب امیدوار کند و یقینا این اتفاقات با شعار محقق نمی‌شوند مگر اینکه کاندیدا‌ها دارای برنامه باشند.

کسی که می‌خواهد برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود برای صیانت از قانون اساسی باید مجری و متعهد به آن باشد و اگر کشور نیازمند اصلاح ساختاری است در راستای تصحیح خطا‌ها گام بردارد نه اینکه به قانون اساسی و معیشت مردم لگد بزند.

مردم مواضع کاندیداها را با آرمان های انقلاب مقایسه کنند

توحید تقی زاده: واقعیت این است که هر چه به فضای انتخابات نزدیک می‌شویم بخشی از فضاسازی‌های روانی و رسانه‌ای باعث می‌شوند که مردم از دغدغه‌ها و مطالبات اصلی خود منحرف شوند و یا بعضا آقایان مواردی را مطرح می‌کنند که باعث می‌شوند تا نسبت به کاندیدا‌ها ذهنیت‌های نادرستی در مردم ایجاد شود.

اما در پاسخ به این سوال که کاندیدا‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند بنده معتقدم که ما از همان گام نخست باید ببینیم که کاندیدا‌ها در گذشته به چه کاری مشغول بوده و چقدر در انجام کار محوله موفق بوده اند و تحول ایجاد کرده اند. مضاف بر این بررسی مقایسه‌ای عملکرد کاندیدا‌ها با شعار‌هایی که می‌دهند می‌تواند کمک به سزایی به مردم در جهت انتخاب کاندیدای مد نظر شان کند.

هم اکنون شرایط کشور به نحوی است که به فرموده رهبر معظم انقلاب باید با دید کلان به مسائل نگاه کنیم. با این وجود کاندیدا‌ها باید زیر و بم مسائل کشور را شناسایی و میزان اثرگذاری برنامه‌های خود را در راستای رفع این مسائل و برون رفت کشور از مشکلات پیش رو مورد ارزیابی قرار دهند.

واقعیت این است که بعضا کسانی در راس امور قرار گرفته اند که مردم شناخت آنچنانی از آن‌ها نداشته اند، چون این افراد برای اینکه چهره خود را در سفید نگه دارند و مردم نسبت به عملکرد آن‌ها نقدی و یا مطالبه‌ای نداشته باشند سعی می‌کنند تا در همان شب‌های انتخابات پا به عرصه بگذارند؛ از این رو ضرورت دارد تا مردم به بررسی مقایسه‌ای مواضع این افراد با آرمان‌های نظام در اوایل انقلاب بپردازند و این مسئله‌ای است که می‌تواند راهگشا و کارساز باشد.

نامزد ریاست جمهوری باید صلاحیت پاسبانی از منافع مردم را داشته باشد

فاطمه صحرانشین: یکی از ویژگی‌های نامزد انتخابات ریاست جمهوری این است که باید صلاحیت پاسبانی از منافع مردم را چه در داخل کشور و چه در میادین بین الملل داشته باشد؛ چون جنگ امروز جنگ اراده‌ها است و امروز دیپلماسی لبخند پاسخگوی این جنگ نیست.

ویژگی دیگر اینکه نامزد کرسی ریاست جمهوری باید در عمل صادق و عادل باشد به گونه‌ای که ما بتوانیم عدالت را در عمل و کارنامه او ببینیم. مضاف بر این کسی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید درد مردم را درد خود بداند و در جهت احیاء حکومت مستضعفین تلاش کند نه این که در پی تجمل گرایی باشد. همچنین ضرورت دارد برنامه‌های اصلی کاندیدا‌ها مورد بررسی قرار بگیرند تا ماهیت این برنامه‌ها برای همه مشخص شود.

*رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با فعالان دانشجویی به موضوع تحول در حکمرانی و نقش جوانان اشاره کردند به نظر شما منظور از این تحول چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و نقش دانشجویان در تحقق آن چیست؟

سیدایمان احمدی: اعتماد به جوانان مومن، معتقد و متخصص فصل مشترک تمام موفقیت‌های کشور در عرصه‌های مختلف اعم از علم و فناوری، صنعت هسته ای، صنایع دفاعی و موشکی و دفاع مقدس بوده و قطعا امروز نیز استفاده از ظرفیت جوانان رکن اساسی در تحول حکمرانی است.

تحول در حکمرانی می تواند وضعیت کشور را اصلاح کند

ما تاکنون در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ۲۵ جلسه تخصصی حول مسائل کشور اعم از بورس، خصوصی سازی، بانک، یارانه ها، نظام مالیاتی و دیگر حوزه‌ها برگزار کرده ایم و بنده این را با اطمینان عرض می‌کنم که راه حل بسیاری از مسائل منوط به این است که کسی روی کار بیاید که عرضه داشته باشد، ضد فساد باشد و دارای صداقت باشد. مضاف بر این تحول در حکمرانی به معنای نوگرایی در سیاست ها، ساختار‌ها و روند‌ها می‌تواند وضعیت کشو ر را اصلاح کند؛ البته آنچه گفته شد به معنای حل مشکلات کشور در دو سه سال اخیر نیست، اما به هر حال راه حل‌ها وجود دارند و مردم نیز باید به درستی انتخاب کنند.

تحول در حکمرانی با تفکر پیر ما نمی توانیم محقق نمی‌شود

محمد گودرزی: امام خمینی به درستی گفتند که ما از شر رضا شاه راحت شدیم؛ اما از شر تربیت یافتگان شرق و غرب به این راحتی‌ها آزاد نمی‌شویم. واقعیت این است که تحول در حکمرانی باید با محوریت تحول در تفکر و ایده باشد؛ اما عده‌ای هنوز شعارشان نمی‌شود است و هنرشان این است که بگویند ما با فقط وابستگی می‌توانیم ایران را بچرخانیم؛ از این رو با این تفکر پیر و فرسوده کار به جایی نمی‌رسد.

تحول در حکمرانی یعنی اینکه جوانان به مرور وارد عرصه‌هایی شوند که در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها به نظام کمک کنند. معتقدم الزاما جوان نباید مسئول باشد، ولی در تصمیم گیری و تصمیم سازی باید حضور مستقیم داشته باشد و این حضور مستقیم نیز باید در المان‌های مختلف حکمرانی باعث پیشرفت و جهش شود. مضاف بر این ما بعد از تحول در حکمرانی در پی تحول در مسئولیت هستیم؛ چون اگر در مسئولیت تحول ایجاد شود به گونه‌ای که همه نسبت به آنچه که می‌گویند وفاق عمومی را رعایت و برای مردم کار کنند دیگر فرقی ندارد که چه کسی در جمهوری اسلامی مسئول باشد و فقط تفاوت در این است که ما با چه ایده‌ای می‌خواهیم جمهوری اسلامی را بدون وابستگی مدیریت کنیم.

محسن خزایی: معتقدم اگر جوانان مو سپید گام اولی عرصه را به جوانان گام دومی با انگیزه بدهند یکی از مهمترین بخش‌های تحول در حکمرانی رخ می‌دهد. نکته بعدی اینکه صدا و سیمای ما چه قدر توانسته در مردم امید و انگیزه ایجاد کند. اینکه امروز مردم خود را بخشی از نظام بدانند و صدا و سیما هم بتواند بخشی از درد و صدای مردم باشد نکته مهمی است که شاید گاهی اوقات آن را نمی‌بینیم و این هم بخشی از تحول است که بنده در تریبون صدا و سیما به آن اشاره کردم.

نکته دیگر اینکه تحول در حکمرانی باید ناظر به زایش راهکار‌ها و قوانین جدید براساس مدل اسلامی- ایرانی باشد. در واقع ما باید با بازگشت به اصول انقلاب اسلامی بتوانیم در داخل یک سیستم آموزشی تغییر ساختار یافته بر اساس اصول تمدن اسلامی – ایرانی به تحول در حکمرانی بپردازیم.

دولت سیزدهم زمینه ساز انقلاب‌های بزرگ در مسائل کلان کشور باشد

فاطمه صحرانشین: برای تحول در حکمرانی نیازمند یک دولت جوان انقلابی هستیم. جوان بودن به معنای جوانگرایی است و این در حالی است که ما در اداره کردن نیازمند تجربه و جوانگرایی در کنار هم هستیم. با این وجود ما نباید بگوییم، چون رهبر معظم انقلاب گفته اند دولت جوان پس فاصله سنی اعضای این دولت باید بین ۲۰ تا ۴۵ سال باشد در واقع در این دولت افرادی با سن ۶۰ یا ۷۰ سال، اما با روحیه جوانگرایی می‌توانند حضور داشته باشند و در کنار این افراد با تجربه نیز باید از ظرفیت جوانان استفاده شود.

نکته دیگر اینکه ما باید انقلابی بودن را تفسیر کنیم. معتقدم دولت سیزدهم هم باید به مبانی انقلاب پایبند باشد و هم اینکه بتواند تحول ایجاد کند به گونه‌ای که زمینه ساز انقلاب‌های بزرگ در برخی مسائل کلان کشور مانند اقتصاد باشد.

دولت سیزدهم با تحقق شفافیت اعتماد مردم را به دولت بازگرداند

توحید تقی زاده: در گام دوم انقلاب ضرورت دارد تا برخی خلاء‌های موجود در سیاست‌ها و قوانین کشور در گام اول انقلاب اصلاح شوند و این مسئله‌ای است که ما می‌توانیم آن را به عنوان یک شاخص در برنامه‌های کاندیدا‌های ریاست جمهوری مورد ارزیابی قرار دهیم.

پاسخگو بودن تمام ارگان‌ها و نهادها، مبارزه با فساد و شفافیت از ویژگی‌های حکمرانی خوب به شمار می‌روند. با این وجود باید فردی روی کار بیاید که علاوه بر مبارزه با فساد بتواند با تحقق شفافیت اعتماد مردم را به دولت بازگرداند در واقع شفافیت می‌تواند لوکوموتیوی باشد که مردم و مسئولین را بهم برساند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  موافق برگزاری دو کنکور در سال هستید؟

  موافقم
  مخالفم
  موافقم اما با شرایط خاص
  مشاهده نتایج