گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 395399

شاخص عملکرد گروه‌های آموزشی اساس تخصیص بودجه دانشگاه تربیت مدرس

معاون برنامه‌ریزی دانشگاه تربیت مدرس گفت: بخشی از بودجه براساس مأموریت توافق شده با مدیریت هر پردیس و بخشی از بودجه دانشکده‌ها نیز بر اساس شاخص‌های عملکردی گروه‌های آموزشی تخصیص خواهد یافت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خبرگزاری دانشجو، حسام الدین ذگردی معاون برنامه‌ریزی دانشگاه تربیت مدرس در نشست شورای دانشگاه تربیت مدرس به تشریح برنامه‌های معاونت برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات این دانشگاه پرداخت و گفت: در خصوص بودجه سال جاری باید تاکید کرد که تخصیص بودجه با همکاری معاونت توسعه منابع و سرمایه انسانی و در راستای زمینه‌سازی برای بودجه‌ریزی عملیاتی و دخیل شدن شاخص‌های عملکرد در تخصیص بودجه انجام خواهد شد.

شاخص عملکرد گروه‌های آموزشی اساس تخصیص بودجه دانشگاه تربیت مدرس

وی ادامه داد: بخشی از بودجه براساس مأموریت توافق شده با مدیریت هر پردیس به پردیس‌ها و بخشی از بودجه دانشکده‌ها بر اساس شاخص‌های عملکردی گروه‌های آموزشی تخصیص خواهد یافت. همچنین ملاک قراردادن بودجه و هزینه‌های واقعی سال گذشته و تلفیق با برنامه‌های سال ۱۴۰۰ در راستای طرح تحول دانشگاه در تدوین بودجه، مورد توجه قرار می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس افزود: ساختار سازمانی طرح تحول دانشگاه در قالب «مدیریت برنامه‌ریزی و تحول سازمانی» به طور رسمی شکل می‌گیرد و وظایف و مسئولیت‌های پروژه طرح تحول دانشگاه به «مدیریت برنامه‌ریزی و تحول سازمانی» انتقال می‌یابد. همچنین حمایت، پشتیانی و آموزش PMO‌  پردیس‌های ۷ گانه دانشگاه که توسط روسای پردیس‌ها معرفی می‌شوند، صورت می‌گیرد و فعالیت‌های پروژه‌ای طرح تحول نهادینه می‌شود و در صورت نیاز فرآیند یا ساختار بازتعریف خواهد شد.

وی به استقرار فیزیکی معاونت برنامه‌ریزی و فناوری و مدیریت‌های سه گانه اشاره کرد و گفت: به غیر از مدیریت فناوری اطلاعات که جایگزین مرکز فناوری اطلاعات قبلی شده است، معاونت و دو مدیریت کاملاً جدید هستند و فضای مناسب برای معاونت و مدیریت‌های برنامه‌ریزی و بودجه و آمار و اطلاعات در مرکزیت دانشگاه اختصاص می‌یابد. همچنین جذب نیروی کار آمد برای دو مدیریت جدید و کارشناسان مجرب و تقویت نیروی انسانی مدیریت فناوری اطلاعات با توجه به شرح وظایف و مأموریت‌های محوله در دستور کار قرار دارد.

ذگردی با اشاره به برنامه‌های مدیریت فناوری اطلاعات تصریح کرد: تحول دیجیتال دانشگاه تربیت مدرس نیازمند رویکرد تحولی در نقش و کارکرد فناوری اطلاعات در دانشگاه است. در این راستا راهبرد‌های فناوری اطلاعات در بازنگری طرح تحول تدوین و بازبینی می‌شوند.

وی اظهار کرد: تقویت «حضور دیجیتال» با فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و سایر حمایت‌های لازم توسط مدیریت فناوری اطلاعات به منظور «تولید محتوای علمی» توسط معاونت‌ها، پردیس‌ها و دانشکده‌ها، برقراری ارتباط فعال ساختاری و ارگانیک با پردیس‌های دانشگاهی و واگذاری تا حد امکان مسوولیت IT به معاونت‌ها و پردیس‌ها با حفظ مسئولیت زیرساخت و مدیریت سرویس پشتیبانی و آموزش لازم توسط مدیریت فناوری اطلاعات از دیگر برنامه‌های مدیریت فناوری اطلاعات است.

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس بیان کرد: برنامه‌های مدیریت فناوری اطلاعات با هدف عرضه‌محوری شامل بهبود ارتباط با مشتریان (CRM)، بهبود ارتباط با دانشجویان و دانش آموختگان در فضای وب، تقویت میز خدمات (HelpDesk)، رصد کیفیت کار کارشناسان از سوی معاونت‌ها و روسای دانشکده‌ها و پردیس‌ها و رفع اشکال در زمان‌های غیراداری بسته به اولویت است.

ذگردی گفت: برنامه‌های مدیریت فناوری اطلاعات این دانشگاه در خصوص توجه به فناوری‌های جدید نیز شامل تقویت بخش رایانش ابری با هدف پیشرو بودن دانشگاه تربیت مدرس در حوزه خدمات ابری، جذب گرنت‌های حوزه معاونت پژوهشی و ارائه سرویس به خارج از دانشگاه و درآمدزایی از فعالیت‌های IT است. همچنین سنجه‌های اندازه‌گیری برای نوع و سطح سرویس‌های فناوری‌های جدید نیز تعریف خواهد شد.

وی در ادامه تقویت زیرساخت و امنیت شبکه دانشگاهی، افزایش پهنای باند دانشگاه، تنوع بخشی در تامین پهنای باند از حداقل سه اپراتور، اتصال به مرکز تبادل پیام کشور (IXP)، ارزان‌تر شدن ترافیک در بخش داخلی، ارتقای امنیت فضای سایبری دانشگاه، انجام منظم و دوره‌ای تست‌های نفوذ و تقویت زیرساخت‌های آموزش و یادگیری الکترونیک (ابرپروژه دانشگاه) را از برنامه‌های تقویت زیرساخت و امنیت شبکه دانشگاهی عنوان کرد.

ذگردی در ادامه به تشریح برنامه مدیریت آمار، اطلاعات، بودجه و تفریغ پرداخت و ضمن بیان سابقه تعیین بودجه بخش آموزش عالی بر اساس شاخص‌های عملکردی گفت: در اغلب کشور‌های توسعه یافته بودجه بخش آموزشی مبتنی بر نهاده و براساس فرمول (تعداد دانشجو) و بودجه پژوهش مبتنی بر ستانده و براساس الگوی رقابتی تعیین می‌شود. در ایران تا قبل از سال ۱۳۹۶، بودجه دانشگاه‌ها صرفاً براساس نهاده (سرانه دانشجو) تعیین می‌شد و از سال ۱۳۹۶ به بعد بخشی از بودجه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی براساس شاخص‌های عملکردی در چهار حوزه آموزشی، پژوهشی، بین‌المللی و زیرساخت تعیین می‌شود.

وی در خصوص بودجه‌ریزی عملیاتی بیان کرد: از جمله برنامه‌های مدیریت آمار، اطلاعات، بودجه و تفریغ، توجه ویژه به مولفه‌های کارآمدی و توزیع عادلانه منابع بر اساس ماموریت‌ها، برنامه‌ها، اهداف و شاخص‌های عملکردی و تعیین بخشی از بودجه پردیس‌ها و دانشکده‌ها مستقل از نهاده آن‌ها است.

معاون برنامه‌ریزی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد: همچنین استفاده از ظرفیت سیاست‌گذاری و رفتارسازی بودجه در جهت هدایت پردیس‌ها و دانشکده‌ها در زمینه ماموریت‌گرایی و توجه به شاخص‌های عملکردی در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، بین‌المللی و توسعه مدیریت و زیر ساخت و به منظور افزایش سهم اعتبارات دانشگاه از اعتبارات بخش آموزش عالی نیز در دستور کار قرار دارد. همچنین تغییر رویکرد تدریجی در الگوی تعیین بودجه از تاکید بر ورودی‌ها (تعداد دانشجو، هیات علمی و کارمند) به خروجی‌ها و نتایج ارزیابی عملکرد مبتنی با مأموریت هر واحد نیز از دیگر برنامه‌های این مدیریت است.

ذگردی بیان کرد: بودجه‌ریزی عملیاتی سبب افزایش اثربخشی نظام بودجه و کنترل عملکرد براساس ماموریت‌ها، برنامه‌ها و اهداف هر واحد منطبق با سند تحول دانشگاه با بهره‌گیری از نتایج ارزیابی عملکرد و ایجاد ارتباط منطقی بین برنامه، بودجه و ارزیابی عملکرد خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در این راستا در سال ۱۴۰۱، سیاست‌ها، جهت‌گیری‌ها و برنامه‌های حوزه‌های مختلف دانشگاه هم راستا با سند تحول دانشگاه (آموزشی، پژوهشی، بین‌المللی، مدیریت منابع و ...) و ماموریت پردیس‌ها به همراه بودجه پیشنهادی، ابلاغ و وضعیت پردیس‌ها در هر یک از شاخص‌های عملکردی به همراه میانگین شاخص مزبور در کل دانشگاه در ابتدای سال برای اطلاع از وضعیت موجود و تلاش در جهت بهبود شاخص‌ها اعلام می‌شود.

ذگردی بیان کرد: از معاونت‌های مختلف دانشگاه می‌خواهیم در راستای بهبود شاخص‌های عملکردی و تحقق برنامه‌ها و فعالیت‌های سند تحول دانشگاه، تخصیص بودجه دراختیار آن‌ها به پردیس‌ها و مراکز براساس شاخص‌های پیشنهادی معاونت مربوط و تخصیص اعتبار مطابق با گزارش پیشرفت عملکرد آن‌ها صورت گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بودجه سال ۱۴۰۱ دانشگاه تربیت مدرس مبتنی بر سند تحول دانشگاه، ارائه پیشنهاد‌های لازم و حمایت از معاونت توسعه منابع و سرمایه انسانی در انجام مکاتبات و پیگیری‌های لازم درخصوص تحقق بودجه پیشنهادی از مراجع ذی ربط تدوین خواهد شد و گزارش‌های تفریغ بودجه (در سال ۱۴۰۰، ۶ ماهه و از سال‌های بعد سه ماهه) با هدف تطابق عملکرد بودجه با تحقق مأموریت‌ها، برنامه‌‎ها، اهداف و شاخص‌های عملکردی تهیه می‌شود و پیشنهاد‌های لازم در جهت افزایش کارآیی و اثربخشی تخصیص منابع و تحقق اهداف و برنامه‌های بودجه‌ای ارائه خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  روند کنونی واکسیناسیون در کشور را تا چه حد راضی‌کننده می‌دانید؟

  زیاد
  تا حدی مناسب
  کم
  مشاهده نتایج