گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 397704

تدوین استاندارد ملی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد: استاندارد ملی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی «ایران‌ساخت» تدوین شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری،معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد زیرساخت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، تجهیزات و خدمات موردنیاز ارتقای کیفیت محصولات دانش‌بنیان را توسعه داد.

تجهیزات آزمایشگاهی یکی از بخش‌های مهم و غیرقابل انکار در توسعه پژوهش‌های کاربردی، محصولات دانش‌بنیان و خدمات فناورانه است و شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با ایجاد زیست‌بومی برای فعالیت اثربخش و مطلوب توسط آزمایشگاه‌های عضو مسیر تبدیل پژوهش به محصول را هموار کرده است.

اما آزمایشگاه‌ها نیازمند برخورداری از معیارهای مطلوب و متناسب با نیاز فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پژوهشگران و دانشگاهیان هستند تا با ارائه نتایج و تحلیل‌های دقیق و کارآمد، به خلق پدیده از ایده‌های نوآورانه کمک کنند.

استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی، یکی از مهم‌ترین گام‌های شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است و شبکه تلاش می‌کند تا از روش های گوناگون مانند حمایت از آزمایشگاه‌ها در زمینه افزایش دقت تجهیزات، استقرار استانداردهای بین‌المللی مانند ۱۷۰۲۵، آموزش مدیران کیفیت و تدوین استانداردهای روش آزمون، این موضوع را محقق کند.

 
حمایت از تدوین استانداردهای آزمایشگاهی
 
انجام آزمون در آزمایشگاه‌ها بر اساس روش های درست و صح هگذاری شده و بر اساس استاندارد، موجب اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می شود. شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با کمک کارشناسان خبره مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، از تدوین استانداردهای ملی انجام آزمون در قالب کارگروه های تخصصی، حمایت می‌کند.
 
۲۵ عنوان استاندارد توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد شد که از این میان، ۱۰ عنوان برای تدوین به عنوان استاندارد ملی پذیرفته شد. این استانداردها در زمینه روش آزمون بوده و در کمیته های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، انداز هشناسی و مهندسی پزشکی مطرح و بررسی شدند.
 
تا کنون مراحل تدوین ۹ استاندارد به طور کامل به پایان رسیده است و در مرحله دریافت شماره ملی هستند. این استانداردها به همت کارشناسان کارگروه های تخصصی پرتو ایکس، کروماتوگرافی، آنالیز سطح و میکروسکوپ پروبی روبشی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با دعوت از برخی از متخصصان خارج از شبکه در حوزه های مرتبط تدوین شدند.
 
اما این استانداردها در حوزه‌های مختلفی چون تعیین مساحت سطح ویژه پودرهای فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی، آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل های کاتالیست آنالیز شیمیایی سطح - میکروسکوپی پروبی و آزمون غیرمخرب - پراش پرتو ایکس بود.
 
همچنین استانداردهای دیگری چون راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز طیف سنجی پرتو ایکس، راهنمای آنالیز عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس براساس تفکیک طول موج، اندازه‌گیری باقیمانده مایعات قابل اشتعال استخراج شده از نمونه‌های باقیمانده آتش سوزی به روش کروماتوگرافی، کیفیت آب و روش آزمون تنش پسماند با پراش اشعه ایکس توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و به تصویب رسید.
 
شبکه آزمایشگاه فناوری‌های راهبردی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از ۸۶۰ هزار خدمت اعتباری آزمایشگاهی و پژوهشی را به شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خلاق، استارت اپ‌ها، دانشگاهیان و پژوهشگران ارائه کرده است.
مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به کدام یک از نامزدها رای می دهید؟

  رئیسی
  جلیلی
  رضایی
  زاکانی
  قاضی زاده هاشمی
  همتی
  مهرعلیزاده
  رای نمی‌دهم
  مشاهده نتایج