گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 399996

گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» از یک حادثه دلخراش در دانشگاه فردوسی؛

خودکشی دانشجوی پسادکتری/ فشار بی‌دلیل اساتید و آموزش دانشکده‌ها به دانشجویان دکتری

مدیر دفتر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با بررسی‌های صورت گرفته توسط ‌مجموعه کمیته بحران، مرحوم دکتر قلی بیگلو در مدت دانشجویی و پژوهشگری هیچ سابقه‌ای از خودکشی نداشته است. همکاران مرکز مشاوره دانشگاه زمانی که علائم خودکشی را از ایشان مشاهده می‌کنند، او را نزد روانپزشک می‌فرستند و با مجوز روانپزشک ایشان را به خوابگاه بر می‌گردانند و اعلام می‌کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

به گزارش سرویس صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ظهر دیروز شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ سعید قلی بیگلو دانشجوی دکتری دانشگاه فردوسی مشهد به طرز مشکوکی جان باخت.

با اعلام فوت این دانشجوی حدود ۳۵ ساله، بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برای رسیدگی به موضوع راهی محل شد.

با حضور قاضی محمود عارفی راد در محل مشخص شد که جان باخته یکی از دانشجویان قم بوده است که پس از پایان دوره دکتری در رشته فیزیک برای گذراندن طرح به دانشگاه فردوسی آمده و در خوابگاه‌های یک نفره ساکن بوده است.

پیگیری وضعیت روانی متوفی نشان می‌داد که او دچار مشکلات روحی و روانی بوده و به همین منظور تاکنون مراجعاتی به مراکز روان درمانی نیز داشته است، موضوعی که در دست نوشته و وصیت نامه این فرد نیز مشهود بوده است.

جسد او زمانی از سوی حراست دانشگاه کشف شده که برای جلسه مشاوره رأس ساعت مقرر در محل حاضر نشده و به تلفن‌هایش نیز پاسخ نداده است.

مدیر دفتر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دکتر سعید قلی بیگلو، این پژوهشگر پسا دکتری فرد توانمندی بوده، اما اینکه به چه دلیل خودکشی کرده است، توسط تیم تحقیقات و مراجع ذی صلاح در حال پیگیری است و هر خروجی که حاصل شود، قطعا اطلاع‌رسانی می‌کنیم

وی افزود: با بررسی‌های صورت گرفته توسط ‌مجموعه کمیته بحران، مرحوم دکتر قلی بیگلو در مدت دانشجویی و پژوهشگری هیچ سابقه‌ای از خودکشی نداشته است. همکاران مرکز مشاوره دانشگاه زمانی که علائم خودکشی را از ایشان مشاهده می‌کنند، او را نزد روانپزشک می‌فرستند و با مجوز روانپزشک ایشان را به خوابگاه بر می‌گردانند و اعلام می‌کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد.

مدیر دفتر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، در خصوص اقدام به خودکشی روز قبل ایشان تصریح کرد: در این اتفاق، ظاهرا دکتر قلی‌ بیگلو، قرص مصرف کرده و ایشان را به بیمارستان ابن سینا به بخش روانپزشکی منتقل می‌کنند. بیش از یک ساعت با روانپزشک صحبت می‌کند و همه مسائل تخصصی بررسی می‌شود و سپس مجوز می‌دهند که مشکلی وجود ندارد، اما وی پس از برگشت از بیمارستان، خود را در اتاق حلق آویز می‌کند.

درپی این حادثه تلخ، حسین حقی دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی-تولید دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص وضعیت اسف بار این دانشگاه در یک رشته توییتی به نکات قابل تأملی اشاره کرد که در ادامه می بینید.

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
ریحانه
[1400/04/06 - 23:11]
و بخشی از سخن باید رو به سوی دوستان ایشان باشد که اگر از خودکشی های ناموفق ایشان اطلاع داشتند چرا به مراجع ذیربط از جمله مرکز مشاوره اطلاع ندادند؟
سلام
[1400/04/08 - 14:21]
دانشگاه محل تحصیل هست آقا نه محل رفاقت با استاد! نظم و مقررات هم در حد قابل قبول از واجبات هر سیستم آموزشی محسوب میشود. باید دقیقا بررسی بشود مشکل این بنده خدا چه بوده که از تکرار آن جلوگیری شود. اگر قرار باشد با هر سخت‌گیری و عدم رفاقت استاد و قوانین آموزش کسی خودکشی کند الان نصف افراد کره زمین خودکشی کرده بودند! لطفا صرفا از روی احساسات مباحث را خلط نکنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  کدام یک از عوامل زیر می‌تواند در ارتقای صنعت خودروسازی کشور نقش بیشتری را ایفا کند؟

  ایجاد بازار رقابتی
  ممنوعیت واردات
  آزادسازی واردات
  آزادسازی قیمت
  سرمایه‌گذاری خارجی
  مشاهده نتایج