گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 402994

فاز دوم طرح ساماندهی آموزش عالی متوقف شد

رئیس کمیسیون علم و آموزش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از توقف مشروط اجرای فاز دوم طرح ساماندهی آموزش عالی خبر داد و گفت: ستاد نقشه با الحاق چند دانشگاه مخالفت کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، رجبعلی برزویی با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی توسط وزارت علوم اظهار داشت: ساماندهی مراکز آموزش عالی توسط وزارت علوم در دو فاز انجام گرفت و مصوب شده بود که برخی از مراکز آموزش عالی کوچک هر استان به دانشگاه بزرگ‌تر استان الحاق شوند.

وی ادامه داد: این پیشنهاد به ستاد نقشه جامع علمی کشور ارسال شد. ستاد نقشه در فاز اول با الحاق مراکزی که به استانداردهای یک دانشگاه نرسیده بودند موافقت کرد و با تعدادی نیز که این شرایط را داشتند، مخالفت به عمل آورد.

وی در پاسخ به این سوال که فاز دوم طرح ساماندهی شامل چه بخش‌هایی می‌شود، ادامه داد: وزارت علوم حدود ۸۰ مؤسسه و دانشگاه را در طرح ساماندهی بررسی کرده بود که تعدادی از این مؤسسات در فاز یک و تعدادی هم در فاز دو قرار داشتند.

رئیس کمیسیون علم و آموزش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: الحاق آن مراکز آموزش عالی که در مصوبه شورای گسترش وزارت علوم قرار بود در فاز دوم اجرایی شوند، متوقف شده و تصمیم بر این شد که فاز یک طرح ساماندهی اجرا شود و بعد از چهار ماه، بر اساس بازخوردی که به دست می‌آید، برای اجرای فاز دوم و دیگر استان‌ها تصمیم‌گیری شود.

وی با بیان اینکه فاز اول طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در ستاد نقشه بررسی شد، افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته با الحاق آن مراکز آموزش عالی که شرایط دانشگاه شدن را داشتند، یعنی از حداقل هیأت علمی، حداقل فضای فیزیکی و حداقل جمعیت دانشجویی استاندارد یک دانشگاه برخوردار بودند، جلوگیری شد.

برزویی افزود: تعداد ۳ الی ۴ مرکز آموزش عالی در فاز اول شرایط دانشگاه شدن را داشتند که ستاد نقشه با الحاق آنان موافقت نکرد و موضوع به وزارت علوم ابلاغ گردید و با الحاق مابقی مؤسسات آموزش عالی در فاز اول موافقت شد.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ الی ۱۶ مؤسسه، آموزشکده و مرکز آموزش عالی در فاز یک، فاقد استانداردهای یک دانشگاه بودند که به دانشگاه‌های مادر الحاق شدند.

رئیس کمیسیون علم و آموزش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در پیشنهاد وزارت علوم مقرر شده بود که ردیف بودجه، اساتید و مکان مؤسسات مذکور جابه جا نمی‌شود و فقط این مؤسسات به ساختار مدیریت کلان‌تر و به دانشگاه بزرگ‌تر الحاق می‌شوند، تا بتوانند سریع‌تر ارتقا پیدا کنند و دانشگاه مادر بتواند از نظر کیفی، پژوهشی و علمی به این مراکز آموزشی کمک کند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  کدام یک از عوامل زیر می‌تواند در ارتقای صنعت خودروسازی کشور نقش بیشتری را ایفا کند؟

  ایجاد بازار رقابتی
  ممنوعیت واردات
  آزادسازی واردات
  آزادسازی قیمت
  سرمایه‌گذاری خارجی
  مشاهده نتایج