تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/05/13 - 08:10
کد خبر: 403763

معرفی رشته‌های دانشگاهی/ بخش بیستم

بازار کار و آینده شغلی رشته‌های «سینما» و «صنایع دستی»

بازار کار و آینده شغلی رشته‌های «سینما» و «صنایع دستی»

فارغ‌التحصیلان رشته سینما به عنوان گروهی از هنرمندان جامعه در انتقال مفاهیم فرهنگی، هنری و اجتماعی نقش عمده‌ای دارند. این فارغ‌التحصیلان توانائی عهده دارشدن مسئولیتهای موجود در هنر سینما اعم از کارگردانی، فیلم نامه نویسی، فیلمبرداری، تدوین را دارا بوده، می‌توانند جذب مراکز هنری و آموزشی گردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کنکور سراسری ۱۴۰۰ با حضور بیش از یک میلیون داوطلب در تیرماه برگزار شد، حالا داوطلبان پس از اعلام اولیه نتایج، به دنبال بررسی و انتخاب رشته تحصیلی مورد علاقه خود در مقطع کارشناسی هستند. درحال حاضر این موضوع، اصلی ترین دغدغه این روزهای داوطلبان و خانواده ها است. خبرنامه دانشجویان ایران به همین بهانه اقدام به معرفی رشته های موجود در دوره کارشناسی کرده است.

گروه هنر/سینما

معرفی رشته سینما و آینده شغلی

فارغ‌التحصیلان این رشته به عنوان گروهی از هنرمندان جامعه در انتقال مفاهیم فرهنگی، هنری و اجتماعی نقش عمده‌ای دارند. این فارغ‌التحصیلان توانائی عهده دارشدن مسئولیتهای موجود در هنر سینما اعم از کارگردانی، فیلم نامه نویسی، فیلمبرداری، تدوین را دارا بوده، می‌توانند جذب مراکز هنری و آموزشی گردند.

رشته سینما از جمله رشته های گروه هنر است که رویدادها و موضوعات زندگی انسان را ثبت می کند و آنها را در قالب تصویر و صدا عرضه می کند. سینما از چهار بخش تدوین گری، کارگردانی، فیلمبرداری و فیلم نامه نویسی تشکیل می شود.

جذابیت های این رشته هنری باعث شده است طرفداران قابل توجهی داشته باشد. از این رو اگر قصد ورود به رشته سینما دارید در این مطلب ما به بازار کار و درآمد رشته سینما، رتبه قبولی رشته سینما، دانشگاه های دارای رشته سینما و نیز توانایی های لازم برای رشته سینما پرداخته ایم.

بازار کار و درآمد رشته سینما با توجه به میزان مهارت و هنر فرد و نیز نوع کاری که بر عهده می گیرد، می تواند متفاوت باشد. برای رشد در هنر سینما و کسب درآمد مطلوب، باید هنرمند بود و دانش و مهارت های به روز عرصه هنر را کسب نمود. از این رو هنرمندان که در هنر سینما پر بار و قوی هستند، طبیعتاً درآمد بالایی هم دارند. در هنر سینما باید خلاقیت و پشتکار داشته باشید و سختی های آن را به جان بخرید تا بتوانید پیشرفت کنید. علاقه، مهارت، تخصص و تجربه فاکتورهای اصلی در یک رشته و شغل هستند و برای موفقیت لازم و ضروری اند. پس برای آنکه بازار کار و درآمد رشته سینما به معیارها و اهداف شما نزدیک باشد، به این فاکتورها فکر کنید.

توانایی مورد نیاز و قابل توصیه

توانایی های لازم برای رشته سینما به تخصص و ویژگی های شخصیتی بازمی گردد. در واقع یک فعال عرصه سینما باید از دانش عمومی هنر و عکاسی و نیز ادبیات برخوردار باشد. به لحاظ شخصیتی فردی دارای طبع اجتماعی و تمایل به حضور در جمع داشته باشد، خلاق و سخن ور باشد و قدرت تصویرسازی ذهنی برای ایفای نقش های متفاوت را داشته باشد. همچنین روز به روز بر آپدیت کردن دانش سینمایی خود و آشنایی با سبک بزرگان این هنر متمرکز شود.

گروه هنر/صنایع دستی

آینده شغلی، بازار کار، درآمد

یکی از استادان رشته صنایع دستی در دانشگاه می گوید: پاسخ به این سوال و به زبان دیگر حل این مشکل به یاری دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته صنایع دستی امکان پذیر است. افرادی که با تجربه علمی و عملی‌ای که در دانشگاه آموخته اند می توانند خواست مردم و سلیقه روز را دریابند و با خلاقیت و ابتکار صنایع دستی ایران را برای حضور در بازارهای داخلی و خارجی کارآمد سازند و همین نشان می دهد که موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته زیاد است چون تجربه نشان داده است که نوآوری و بهبود در زمینه های مختلف در محیط سنتی خود به خود توسعه و اشاعه پیدا نمی کند و تنها به یاری توسعه تعلیم و تربیت امکان پذیر است و چنین کاری نیز از عهده متخصصان رشته صنایع دستی بر می آید که با دایر کردن کارگاههای صنایع دستی در نقاط مختلف کشورمان به مردمی که این صنایع را نسل در نسل فرا گرفته اند، راه و روشهای جدید و طرحهای نو را بیاموزند.

دکتر یاوری نیز می‌گوید: فارغ التحصیلان این رشته اگر به کار دولتی علاقه‌ مند باشند می توانند در سازمانهایی مثل سازمان میراث فرهنگی، سازمان صنایع دستی ایران، اداره کل صنایع دستی در وزارت جهاد سازندگی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی، بنیاد مستضعفان و جانبازان، اداره کل موزه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و یا کارشناسی بپردازند. اما بیشتر فارغ التحصیلان این رشته ترجیح می دهند که به صورت شخصی کار کنند چون می توانند با دایر کردن کارگاهی در خانه، هم درآمد بهتری داشته باشند و هم آنچه دوست دارند، بسازند. و اصلاً هدف رشته صنایع دستی این است که ما استادکارانی تحصیل کرده داشته باشیم.

برای مثال سفالگری که لعاب را بهتر بشناسد و حجم را بفهمد مطمئناً کار بهتری می تواند ارائه بدهد و این شیوه ای است که در تمام کشورها دنبال می شود. برای مثال در فرانسه چند هزار زن علاقه مند به کار سرامیک هستند و همه آنها تحصیلات دانشگاهی دارند و یا در چین ۱۵۶ مرکز آموزش عالی در این رشته وجود دارد.

ماندانا بطحایی نیز می گوید: موقعیت شغلی این رشته نسبت به بسیاری از رشته های هنری مطلوب است اما متاسفانه مردم ما هنوز بخوبی این رشته را نمی شناسند. مثلاً یکی از دوستان ما می گفت وقتی در این رشته قبول شدم مادرم گفت: در رشته کاردستی قبول شدی؟ در حالی که اگر مردم و مسوولان ما این رشته را بشناسند و به اهمیت آن پی ببرند می توان از این رشته به عنوان یکی از رشته های اشتغال زا (که سرمایه زیادی نیز نمی طلبد) و دارای درآمد ارزی نام برد.

نوشین تهرانی یکی دیگر از دانشجویان این رشته می گوید: فارغ التحصیلان این رشته به دو صورت می توانند فعالیت بکنند. یکی ساخت آثاری که جنبه موزه ای و تزئینی دارند و یکی تولید صنایعی که کاربرد داشته و البته جنبه هنری نیز داشته باشند. همچنین کارهای پژوهشی را نیز باید در نظر داشت. هر چند که تاکنون به این بخش بی توجهی شده است. برای مثال درباره فرش ایران بیشتر مقاله ها و کتابهایی که داریم، خارجی است و نیاز به کارشناسان ایرانی که در این زمینه تحقیق و پژوهش کنند کاملاً احساس می شود.

توانایی‌های‌ لازم

بزرگترین‌ سرمایه‌ هر فرد برای‌ ورود به‌ این‌ رشته‌ عشق‌ و علاقه‌ است‌. همچنین‌ باید پایمردی‌ و حوصله‌ لازم‌ را برای‌ آموختن‌ صنایع‌ دستی‌ داشت‌ و در طراحی‌ بخصوص‌ طراحی‌ سنتی‌ قوی‌ و با نقوش‌ سنتی‌ آشنا بود. همچنین‌ یک‌ دانشجوی‌ صنایع‌ دستی‌ لازم‌ است‌ با فرهنگ‌ و سنت‌ قدیم‌ کشور و ماشین‌ها و ابزار جدید آشنا شود و در نتیجه‌ طرح‌هایی‌ ارائه‌ دهد که‌ هم‌ اصالت‌ بومی‌ و هم‌ نوآوری‌ هنری‌ داشته‌ باشد.

در نهایت‌ آشنایی‌ با ادبیات‌ کهن‌ و نو ایران‌ برای‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ یک‌ ضرورت‌ است‌ زیرا هنر ما ارتباط‌ تنگاتنگ‌ با ادبیاتمان‌ دارد و هیچ‌ هنرمند ایرانی‌ نمی‌تواند با ادبیات‌ ایران‌ بیگانه‌ باشد. گفتنی‌ است‌ دانشجویان‌ صنایع‌ دستی‌ باید از آمادگی‌ جسمانی‌ برخوردار باشند. برای‌ مثال‌ در رشته‌ای‌ مثل‌ خاتم‌ که‌ ظرافت‌ حرف‌ اول‌ را می‌زند، داشتن‌ دست‌هایی‌ چابک‌ و ماهر بسیار مهم‌ است‌.

گزارش از محمد رمضانی

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
شماره نهم نشریه دانشجویی ملل‌نامه منتشر شد+دانلود
ویژه نامه نشریه دانشجویی عیدفطر منتشر شد+دانلود
علیپور برای ژیل ویسنته مفید است
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل تراکتور
انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی « صدااا » + دانلود
شماره جدید نشریه دانشجویی « تسنیم » منتشر شد+دانلود
اعتراف دیرهنگام دروازه‌بان پرتغالی بعد از جنجال پنالتی‌های طارمی
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
تمجید رسانه پرتغالی از از توانایی‌های مهاجم ایرانی
وقوع انفجار در مزار شریف افغانستان
کشف ۲ قبضه خمپاره جنگی ‌در گیلان
اینتراخت فرانکفورت فاتح لیگ اروپا شد
استقلال همچنان به دنبال رکورد شکنی است
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
علت مرگ توله یوزپلنگ ایرانی مشخص شد
برنامه بازی‌های هفته ۲۸ لیگ برتر فوتبال
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
۳۰ درصد جمعیت ایران تا ۱۴۲۵ سالمند خواهند شد
مجموعه «فرصت»؛ شبکه مدیریت مردمی بلایای طبیعی
انواع ساندویچ پانل
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
نوری عضو مجمع خیرین مدرسه‌ساز می‌ماند
دانشجویان و تشکل‌های انقلابی، مجاهدان میدان عملیات تبیین
بیانیه بسیج اساتید کشور در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها
خانم‌ها در آزمون ارشد امسال، پررنگ‌تر از آقایان
اعلام شرایط تأسیس مؤسسات اعزام دانشجو به خارج
فروش پایان‌نامه‌ ارشد کیلویی شد!
کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱
تا ۳ برابری افزایش امنیت کنکور سراسری
اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد ۱۴۰۱ اواخر خرداد
کلنگ‌زنی یک بلوک خوابگاه متاهلی در تمام دانشگاه‌های کشور
آغاز رقابت ۳ روزه ۶۰۰ هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد
نکات کنکوری/ تاثیر نمرات مدرسه در کنکور چقدره؟
نکات کنکوری/ بهترین اپ های افزایش مطالعه وتمرکز
دریافتی معلمان پس از اجرای رتبه بندی قابل پیش بینی نیست
احتمالاً چهارشنبه آیین‌نامه رتبه‌بندی را ابلاغ می شود
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top