گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 408086

۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین‌های دنیا قرار گرفتند

رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در چهار موضوع روانشناسی، علوم طبیعی، علوم زیستی و سلامت منتشر شد و ۴۰ دانشگاه ایرانی در میان بیش از هزار دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از دانشجو، رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در چهار موضوع روانشناسی، علوم طبیعی، علوم زیستی و سلامت منتشر شده است.

رتبه‌بندی سلامت شامل دو موضوع علوم بالینی و علوم بهداشتی از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق مانند رتبه‌بندی‌های دانشگاه تایمز ۲۰۲۲ در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند در بخش موضوعی مجدداً متناسب با زمینه‌های فعالیت هر دانشگاه تنظیم شده است.

در این رتبه‌بندی دانشگاه‌هایی که در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و سایر علوم بهداشتی پیشرو هستند، معرفی شده‌اند. جدول امسال شامل ۹۲۵ دانشگاه است که در مقایسه با آمار ۸۵۶ دانشگاه سال گذشته رشد داشته است.

دانشگاه آکسفورد برای یازدهمین سال متوالی در صدر جدول قرار دارد در حالی که دانشگاه شینهوا چین با جهشی چشمگیر از رتبه ۳۲ به هفتم رسیده است دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا از موفقیت چندانی برخوردار نبوده‌اند و ۲۰ دانشگاه از میان ۲۸ دانشگاه حاضر در ۱۰۰ دانشگاه برتر، موقعیت خود را نسبت به سال گذشته از دست داده‌اند.

در این رتبه بندی تعداد ۹۱ دانشگاه برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ به رتبه بندی علوم بالینی و بهداشتی پیوسته‌اند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ تایمز موضوع سلامت

رتبه‌بندی موضوعات علوم زیستی از شاخص‌های عملکردی معتبر و دقیق مانند رتبه‌بندی‌های دانشگاه تایمز در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند، اما در بخش موضوعی بر اساس شاخص‌های علوم مجدد تنظیم شده است و دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های «کشاورزی و جنگلداری»، «علوم زیستی»، «علوم دامپزشکی» و «علوم ورزشی» رتبه‌بندی شده‌اند.

جدول امسال شامل ۹۷۲ دانشگاه است. این تعداد در سال گذشته ۸۹۵ تعداد بود.

دانشگاه هاروارد در صدر این رتبه بندی قرار دارد. همه دانشگاه‌های سرزمین اصلی چین در ۱۰۰ دانشگاه برتر نسبت به سال گذشته پیشرفت کرده‌اند. به طور کلی ۱۰۷ دانشگاه برای اولین بار در رتبه بندی علوم زیستی سال ۲۰۲۲ حضور دارند

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ تایمز موضوع علوم زیستی

۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین‌های دنیا قرار گرفتند

رتبه‌بندی موضوعات علوم طبیعی نیز از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق مانند رتبه‌بندی‌های دانشگاه تایمز Higher Education ۲۰۲۲ در سال ۲۰۲۲ استفاده می‌کند.

در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های پیشرو در رشته‌های ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، شیمی، زمین شناسی، علوم زیست محیطی و زمین و علوم دریایی دسته‌بندی شده‌اند.

جدول امسال شامل ۱۲۷۷ دانشگاه است. این تعداد در سال گذشته ۱۱۱۴ دانشگاه بود.

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی برای اولین بار در سال ۲۰۲۲، پس از صعود از رتبه دوم، در صدر این رتبه بندی قرار گرفته است. هر دو دانشگاه سنگاپور از سال گذشته در جدول صعود کرده‌اند.

همچنین تعداد بی‌سابقه‌ای از دانشگاه‌های سرزمین اصلی چین در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ تایمز موضوع علوم طبیعی

۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین‌های دنیا قرار گرفتند

۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین‌های دنیا قرار گرفتند

۴۰ دانشگاه ایرانی در میان برترین‌های دنیا قرار گرفتند

در موضوع روانشناسی نیز در این رتبه‌بندی از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق مانند رتبه‌بندی‌های دانشگاه تایمز ۲۰۲۲ استفاده شده است. دانشگاه‌های پیش رو در زمینه‌های مختلف روانشناسی از جمله روانشناسی آموزشی، ورزشی، تجاری و بالینی در این رتبه بندی مدنظر هستند.

جدول امسال شامل ۵۶۸ دانشگاه است. این تعداد در سال گذشته ۵۳۳ دانشگاه بوده است.

دانشگاه کمبریج انگلستان برای اولین بار در صدر رتبه بندی روانشناسی سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است. ۱۸ کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

از جمهوری اسلامی ایران دو دانشگاه در موضوع روانشناسی قرار گرفته‌اند. دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه تهران هر دو در رتبه ۴۰۱–۵۰۰ قرار دارند.

معیار‌ها کلی و شاخص‌های رتبه بندی بین المللی تایمز

پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

معیار آموزش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت آموزش ۱۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به تعداد اعضای هیأت علمی ۶ درصد. نسبت تعداد کل دانشجویان کارشناسی به اعضای هیأت علمی ۴.۵ درصد. نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه ۲.۲۵ درصد. درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی ۲.۲۵ درصد.

معیار پژوهش وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص‌ها: بررسی شهرت پژوهش ۱۸ درصد. درآمد پژوهش ۶ درصد. تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی ۶ درصد.

معیار استنادات وزن کلی ۳۰ درصد. شاخص: تأثیر - میانگین تعداد استناد‌ها به ازای مقالات منتشر شده ۳۰ درصد.

معیار درآمد صنعتی وزن کلی ۲.۵ درصد. شاخص: درآمد پژوهشی حاصل از صنعت (به ازای اعضای هیأت علمی) ۲.۵ درصد.

معیار وجهه بین المللی وزن کلی ۷.۵ درصد. نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی ۲.۵ درصد. سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی ۲.۵ درصد.

محاسبات رتبه‌بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط ۳ منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

۱. داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می‌شوند

۲. داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی

۳. اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  از بین شبکه‌های اجتماعی داخلی، از کدام یک بیشتر استفاده می‌کنید؟

  آی‌گپ
  روبیکا
  سروش
  ایتا
  بله
  سایر برنامه‌ها
  مشاهده نتایج