گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 408838

در برنامه تلویزیونی «غیرمحرمانه» مطرح شد؛

۲۰ هزار میلیارد تومان چرخش مالی سالیانه کلاس‌های کنکور/ مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان سالیانه چرخش مالی کلاس های کنکور می باشد و این نشان دهنده تحمیل بسیار سنگین هزینه های کلاس های کنکور بر خانواده ها است.

به گزارش سرویس صنفی-آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع «آزمون سراسری دانشگاه ها» با حضور «دکتر محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی »، «دکتر کبگانیان استاد دانشگاه و عضو شورای انقلاب فرهنگی »، «مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران» و «عباس نادری معلم و مشاور تحصیلی » از شبکه دو سیما پخش شد.

زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: در رابطه با کنکور و آثار مترتب با آن، تلاش های بسیاری صورت گرفت تا بتوانیم کنکور به روش کنونی حذف شود و مسائل دیگری از جمله آزمون استاندارد جایگزین آن شود. سال ۱۳۸۶ به کمک مجلس قانون حذف کنکور یا «سنجش و پذیریش دانشجو » به تصویب رسید. در ماده ۲ این قانون به صراحت اعلام شد که می بایست بعد از ۵سال کنکور حذف شود و به جای آن بحث آزمون های استاندارد مطرح شد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۲ زمان حذف کنکور رسیده بود، لیکن وزارت آموزش و پرورش در این خصوص کاری نکرده بود و مشکلاتی در این راستا از سوی آموزش و پرورش مطرح گردید. لذا؛ به ناچار در سال ۹۲، قانون جدیدی پیرو قانون قبلی مصوب شد.

۲۰ هزار میلیارد تومان چرخش مالی سالیانه کلاس‌های کنکور/ مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است

زاهدی عنوان کرد: قانون قبلی تاکید بر این داشت که برای سه سال آخر دبیرستان که شامل دوره پیش دانشگاهی و دو سال ماقبل آن می شد، آزمون استاندار برگزار شود و آزمون ها ملاک قرار بگیرند و بعد از ۵ سال کنکور حذف شود. در قانون جدید عنوان شد که طی ۵سال باید برنامه ریزی به گونه ای صورت بگیرد که حداقل ۸۵درصد ورودی های دانشگاه از طریق آزمون های استاندارد و براساس سابقه تحصیلی صورت بگیرد.

وی در ادامه گفت: در قانون سال ۱۳۸۶ تاکید شده بود که براساس مجموعه دروس سه سال آخر آزمون استاندارد برگزار شود لیکن در قانون جدید گفته شد که دروسی که آموزش و پرورش می تواند در این سه سال آزمون استاندارد را برگزار کند، انجام گیرد تا آموزش و پرورش بتواند بر اساس قانون خود را تطبیق دهد.

زاهدی افزود: خوشبختانه در حال حاضر ۸۹ درصد ظرفیت دانشگاه ها می تواند بدون کنکور و براساس سابقه تحصیلی باشد و به عبارتی قانون مصوب مجلس اجرا شده، لیکن هنوز کنکور وجود دارد.

وی اضافه کرد: بحث اصلی و کلان در سال ۸۶، در راستای حذف کنکور به طور کلی بود و هدف غایی بر حذف کنکور می باشد.

زاهدی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش هنوز نتوانسته است آزمون های استاندارد را در سه سال آخر به خوبی اجرا کند. بنابراین؛ باید مسئله آزمون های استاندارد جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه چگونگی حذف کنکور مهم است، افزود: انتخاب افراد در رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی امری دشوار است و تنها براساس سابقه تحصیلی و آزمون استاندارد نمی توان صورت بگیرد و باید براساس آزمون دیگری نیز انجام گیرد که اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص مصوبه ای صادر کرده است.

زاهدی اضافه کرد: اینکه نظام آموزش و پرورش کشور دارای مشکل است موافق هستم و حتما باید جراحی شود و باید از رتبه بندی فرهنگیان باید شروع شود و بدان اهمیت داده شود. در کنار آن باید نظامات دیگر در خارج از وزارت آموزش و پرورش مانند دولت و سازمان استخدامی و سازمان برنامه و بودجه و مجلس کمک کنند تا عدالت محوری در نظام آموزش و پرورش پیاده شود.

۲۰ هزار میلیارد تومان چرخش مالی سالیانه کلاس‌های کنکور/ مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است

بُرد در کنکور الزاما به معنای ارجحیت کیفی نیست

کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این برنامه خاطرنشان کرد: بُرد در کنکور الزاما به معنای ارجحیت کیفی نیست. به همین دلیل بر جدایی سنجش از پذیریش اصرار وجود دارد.

وی به آسیب های کنکور اشاره کرد و گفت: نگرانی خانواده ها، تحمیل هزینه های بسیار برای قبولی در کنکور از آسیب های کنکور بود که با عدالت اجتماعی مغایرت داشت.

کبگانیان افزود: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان سالیانه چرخش مالی کلاس های کنکور می باشد و این نشان دهنده تحمیل بسیار سنگین هزینه های کلاس های کنکور بر خانواده ها است.

وی همچنین گفت: نکته بسیار مهم دیگری که به دانشگاهیان وارد می شد، نادیده گرفتن عمق یادگیری بود. ارزیابی با تست یک ارزیابی سطحی است و عمق یادگیری ارزیابی صورت نمی گرفت و تنها با سوالات تشریحی می توان به ارزیابی آن پرداخت. به همین دلیل ۶۰ درصد به سمت آزمون تشریحی امتحان نهایی گرایش یافته است.

۲۰ هزار میلیارد تومان چرخش مالی سالیانه کلاس‌های کنکور/ مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است

کبگانیان افزود: در آزمون استاندارد پارتی بازی وجود ندارد، به خصوص اگر محور اصلی کتب درسی باشد.

وی تصریح کرد: بحث هدایت تحصیلی یک از بندهای نقشه جامع علمی کشور است که اگر معلمان و مسئولین تربیتی آموزش و پرورش به آن مجهز شوند و استعداد یابی درستی از نوجوانان صورت بگیرد، بسیاری از آسیب های کنونی وجود نخواهند باشد.

نابرابری طبقاتی مسئله اصلی است

حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه وضعیت کنونی با این روند بدتر خواهد شد، در ادامه گفت: این سوال پیش می آید که چرا در سال های اخیر سطح علمی آموزش و پرورش کشور هر لحظه کاهش یافته است. دوم اینکه چرا وضعیت کنکور همواره بدتر شده است سوم آنکه چرا کسانی که هزینه بیشتری کردند در کنکور قبول شدند؟

وی افزود: دانشجویان ۵ دانشگاه اصلی کشور برای سه دهک اول جامعه می باشند و سهم متمکنین از دانشگاه های کشور بیشتر است.

حسینی خاطرنشان کرد: به دلیل مناسبات نابرابر در جامعه فرد مجبور است برای تامین آینده خود به دنبال رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی،حقوق، روانشناسی و... بدود. اگر به سمت رشته معلمی برود سهم زندگی او در حد ۳میلیون تومان خواهد بود در حالیکه اگر شغل پزشکی را انتخاب کند ۲۷ میلیون تومان خواهد بود. بنابراین؛ کاملا مشخص است که چرا یک دانش آموز برای ورود به رشته های پزشکی تلاش می کند.

وی افزود: نوع طرح هایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش می رود، تکنوکراتیک است و به راه حل های جزئی می پردازد. این راه حل ها خوب است به طور مثال پرداختن به مسئله استرس. لیکن نابرابری طبقاتی مسئله اصلی است. ۱۹سهمیه مختلف در کنکور وجود دارد، آیا همه این سهمیه ها عادلانه است؟

۲۰ هزار میلیارد تومان چرخش مالی سالیانه کلاس‌های کنکور/ مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است

حسینی اضافه کرد: این راهکارهای تکنوکراتیک باید در بستر اقتصاد- سیاسی باید مطرح شود. سلسله نیروهای اقتصادی که آموزش را اداره می کند.

وی با بیان اینکه مسئله کنکور نیست، گفت: مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است.

حسینی افزود: سال گذشته مردم ۵۰ هزار میلیارد تومان غیر از مافیای کنکور به سیستم آموزشی پول دادند، تقریبا مردم اندازه دولت هزینه کردند. با این حساب ۵۰ درصد سیستم آموزشی کشور خصوصی است. متاسفانه نظام آموزشی کشور در بخش کنکور و غیرکنکور پولی شده و مشکل ما برداشتن کنکور نیست، با برداشتن کنکور پارتی بازی و تقلب بیشتر خواهد شد. برای حل مسئله باید نابرابری را در نظام آموزشی خارج سازیم و آموزش در کشور ملی سازی شود.

وی بیان کرد: اگر والدین می خواهند که فرزندان خود از زیربار فشار و استرس و ۷سال ماندن پشت کنکور و امثالهم رها کنند به جای اینکه رویای پزشکی و دندان پزشکی و رویای پول دار شدن برای فرزندان خود باید آنها را به سمت مهارت آموزی سوق دهند تا بتوانند دارای شبکه شغلی باشند.

بسیاری از صندلی های خالی در دانشگاه ها متقاضی ندارد

نادری مشاور تحصیلی در ادامه این برنامه گفت: بسیاری از صندلی های خالی در دانشگاه ها متقاضی ندارد و در آمار عنوان می شود که شرایطی فراهم شده است ۸۵ درصد داوطلبین بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند. در حالیکه آماری است که تنها برای نشان دادن بیلان کاری ارائه می شود. واقعیت این است که از حدود یک میلیون و ۲۳هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۱۴۰۰ شده اند، قریب به نیمی از آنها انتخاب رشته نکرده اند و این بدان معناست که اقتصاد بعد از پایان تحصیل برای یک فرد ۱۸ ساله مشخصا ملاک انتخاب است و اگر به این موضوع توجه نشود، خودمان را گول زده ایم.

وی افزود: مشکل اصلی ما مسئله کنکور نیست. فکر می کنیم با تغییر کنکور و تعویض سنجش از کنکور به مدارس و امتحانات نهایی مشکل حل می شود در حالیکه مشکل پابرجاست و امتحان نهایی جای خود را به کنکور می دهد و کار سخت تر خواهد شد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  از بین شبکه‌های اجتماعی داخلی، از کدام یک بیشتر استفاده می‌کنید؟

  آی‌گپ
  روبیکا
  سروش
  ایتا
  بله
  سایر برنامه‌ها
  مشاهده نتایج