گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 409015

اختصاص بودجه تعمیر و تجهیزات به دانشگاه‌ها

وزیر علوم گفت: قرار شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا برای بازسازی امکانات رفاهی هزینه شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد علی زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری صبح امروز در دوازدهمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها مراکز آموزش عالی مؤسسه‌های پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری که به صورت حضوری و مجازی در وزارت علوم برگزار شد، اربعین حسینی را تسلیت گفت و هفته دفاع مقدس گرامی داشت.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان و مدیران بین الملل دانشگاه‌ها، که دراین نشست شرکت کرده بودند، آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک گفت و افزود: امیدواریم خداوند توفیق دهد تا شما بزرگواران بستر را برای حضوری شدن دانشگاه‌ها آماده کنید.

وزیر علوم از آنان درخواست کرد تا برای بازسازی، خوابگاه‌ها، سلف سرویس‌ها و امکان ورزشی اقدام کنند و اگر نیاز به تعمیرات بود اقدامات لازم را صورت دهند.

وی همچنین از رؤسای دانشگاه‌ها درخواست کرد: از مدیران بودجه و تشکیلات دانشگاه خود بخواهند به سازمان مدیریت و برنامه ریزی مراجعه کنند چرا که هماهنگ شده تا ۶ ماه مبالغی در ردیف بودجه و تجهیزات، در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد تا دانشگاه‌ها برای بازسازی و تعمیر امکانات رفاهی به کار گیرند تا اگر دانشگاه‌ها به صورت حضوری بازگشایی شدند، مشکلی برای پذیرایی از دانشجویان نباشد.

وی ادامه داد: همچنین با رایزنی که انجام دادیم مقرر شد اعتباری را نیز به صندوق رفاه دانشجویان اختصاص دهند. خواهش من از دکتر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم این است که از دانشگاه‌ها برای بازسازی، تعمیر خوابگاه‌ها و سلف سرویس‌ها حمایت کنند تا دانشگاه‌ها بتوانند از امکانات صندوق رفاه استفاده کنند.

وزیر علوم به در خصوص دیپلماسی نیز گفت: خواهش من این است بحث دیپلماسی علمی را با مرجعیت علمی در کنار هم ببینید و دیپلماسی علمی را به گونه‌ای جهت دهی کنید تا به مرجعیت علمی منجر شود و باید سعی کنیم این دو را تلفیقی داشته باشیم تا اثر هم افزایی آن‌ها را که منجر به مرجعیت علمی می‌شود، ببینیم.

زلفی گل تصریح کرد: برای اینکه دیپلماسی به کمک دیپلماسی سیاسی کشور بیاید باید از پتانسیل دانشگاه‌ها استفاده کنیم، برای کمک به دیپلماسی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورمان حتماً باید برنامه‌های مدون و قابل اجرایی داشته باشیم.

وزیر علوم ادامه داد: خوشبختانه وضعیت کشور ما خوب است به طوری که حدود ۳۰ درصد برون داده‌های علمی کشور ما با مشارکت بین المللی است که در این شرایط سخت قابل تحسین است.

وی ادامه داد: در شرایطی که رؤسای دانشگاه‌های ما باید تمام بودجه دانشگاه را صرف حقوق کنند، علی رغم این محدودیت‌ها باید خدمت دانشگاهیان دست‌مریزاد گفت.

زلفی گل با طرح چند سوال در زمینه دیپلماسی علمی و تقویت آن افزود:، اما چند سوال مطرح است اینکه برای تقویت دیپلماسی علمی چه راهکار‌هایی وجود دارد؟

وی ادامه داد: برای جواب این سوال نیاز است که علاوه بر مطالعه تطبیفی ملی، مطالعه تطبیفی فرا ملی نیز انجام شود و لازم است که دکتر سالار آملی معاون بین الملل وزارت علوم لیست دانشگاه‌هایی که در این زمینه موفق عمل کردند را احصا کنند تا در اختیار سایر دانشگاه‌ها قرار گیرد.

وزیرعلوم افزود: باید مطالعات تطبیقی ملی و فراملی انجام داده و ببینم سایر کشور‌ها در زمینه تقویت دیپلماسی علمی چکار کرده‌اند تا دیپلماسی علمی را قوی کنند، باید یاد بگیرم ما که تافته جدا بافته از دنیا نیستم باید از تجربیات دنیا به نحوه مطلوب استفاده کنیم.

وی با طرح سوال دیگری افزود: سوال مطرح دیگر این است که دیپلماسی علمی باید در چه سطوحی پیگیری شود و اینکه در سطح دانشجویی، دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری باید چگونه پیگیری شود و باید برای آن برنامه ر یزی داشته باشیم.

زلفی گل ادامه داد: بستر‌های لازم نرم افزری و سخت افرازی برای تحقق دیپلماسی علم چیست؟ قوانین و مقررات باید چگونه تنظیم شود؟ چگونه می‌توان برای تحقق دیپلماسی علمی فرهنگ سازی کرد؟ آیا بدون پرداخت هزینه می‌توان وارد دیپلماسی علمی شد؟ چگون می‌شود دیپلماسی علمی را با داشتن شرایط سخت ادامه داد و بهره برد؟

وی افزود: باید بدانیم دیپلماسی علمی در چه عرصه‌هایی ممکن است، باید آن عرصه‌ها را احصاء کرده و برای آن برنامه ر یزی داشته باشیم و می‌توانیم آن را بومی کرده و براساس امکانات خودمان از آن استفاده کنیم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  از بین شبکه‌های اجتماعی داخلی، از کدام یک بیشتر استفاده می‌کنید؟

  آی‌گپ
  روبیکا
  سروش
  ایتا
  بله
  سایر برنامه‌ها
  مشاهده نتایج