گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 410498

نامه گلایه آمیز اتحادیه‌های دانشجویی کشور به رئیس جمهور

در نامه اتحادیه‌های دانشجویی کشور به رئیس جمهور مطرح شد: ایجاد تغییر و تحول در دانشگاه بدون اتکای به عناصر تحول‌خواه و تحول آفرین دانشگاهی کاری بیهوده است

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اتحادیه‌های دانشجویی کشور به رئیس جمهور نامه ای را در خصوص برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی منتشر کردند.

متن این نامه به شرح زیر است:

نظر به برگزاری جلسه شروع سال تحصیلی در با حضور حضرت عالی بدون در نظر گرفتن تریبون برای تشکل‌های دانشجویی برای بیان نقطه‌نظرات یا حتی دعوت از ایشان به مراسم مذکور توسط مسئولین برگزاری برنامه، نامه‌ای خصوصی را خدمت جناب آقای دکتر زلفی‌گل، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، ارسال کردیم و در آن انتظارمان از نهاد برگزارکننده مراسم یعنی دستگاه زیر مجموعه ایشان را بیان کردیم؛ اما نه تنها به درخواستمان پاسخی داده نشد بلکه حتی اصل نامه نیز نادیده‌ گرفته شد، گویی که اساسا قصد همین نادیده‌گرفتن تشکل‌های دانشجویی است.

حال بر خود لازم می‌دانیم با توجه به عدم پاسخگویی صورت گرفته، در محضر افکار عمومی نکاتی چند را بیان کنیم:

نهاد دانشگاه و علم با دانشجویان و علم آموزان -که مسئولیت تحول آفرینی را بر عهده دارند- معنا می‌گیرد و پرداختن به دانشگاه بدون توجه به دانشجوی دغدغه‌مند اساسا کاری عبث و بیهوده است. این که فضایی برای حضور شخص اول اجرایی کشور در دانشگاه آماده گردد اما دانشجویان دغدغه‌مند به صورت نرم حذف گردند، نه تنها فلسفه آن مراسم را از بین می‌برد بلکه نشان گر رویکردی غیرتحولی در سطح دانشگاه است.

دولت جدید که با شعار «دولت مردمی» روی کار آمده با ایجاد فضایی نو در جهت گفت و گوی رو در رو با مردم و نمایندگانشان توانسته بارقه‌های امید را در افکار عمومی روشن کند، دیدارهای عمومی در سفرهای استانی مصداقی از همین مورد هست. اما متاسفانه شاهد آن بودیم که مسئولین برگزاری مراسم شروع سال تحصیلی بدون توجه به دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی به عنوان نماینده دانشجویان اقدام به برگزاری آن مراسم کردند. باید بگوییم این رویکرد غیرانقلابی متاسفانه در وجهه کلی دولت نیز اثر سوء دارد و باعث تخریب دولت خواهد گشت.

جناب آقای رئیسی! رک بگوییم؛ ایجاد تغییر و تحول در دانشگاه بدون اتکای به عناصر تحول‌خواه و تحول آفرین دانشگاهی کاری بیهوده است و وزارت علوم با چنین رویکردی دچار مشکلات اساسی و فراوان خواهد گشت. متاسفانه باید گفت چنین رویکردی حتی شائبه‌ی پوپولیسیتی بودن برخی شعارها در خصوص آموزش عالی را ایجاد می‌کند.

ما به عنوان اتحادیه‌های سراسری دانشجویی از آنجایی که خود را موظف به بیان نگاه‌های آرمان‌خواهانه می‌دانیم، باید بگوییم از روندی که در وزارت علوم در قبال تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی در حال طی شدن است عمیقا نگرانیم و این نادیده‌گرفتن‌ها را شروعی بر یک روند می‌دانیم. روندی که در نهایت منجر به فاصله‌افتادن بین مسئولین دانشگاه‌ها و دانشجویان خواهد شد.

جنبش دانشجویی مسلمان حق بیان نظرات و دغدغه‌های خود را محفوظ می‌داند و این حق را از تمامی مسئولان اعم از مسئولین دانشگاهی یا غیر دانشگاهی طلب می‌کند و اگر فرصت متناسب فراهم نشد؛ خود راسا از طریق روش‌های قانونی و اخلاقی اقدام خواهد کرد.

امضا کنندگان:

اتحادیه دفتر تحکیم وحدت

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
  • نظرسنجی

    باتوجه به آموزش مجازی دانشگاه‌ها در طول ترم جاری، با کدام نوع از امتحانات پایان ترم موافق هستید؟

    امتحانات حضوری
    امتحانات غیرحضوری
    مشاهده نتایج