تاریخ انتشار: دوشنبه 1400/07/26 - 02:35
کد خبر: 411159

گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» از یک حمایت نخبگانی؛

توجه به نخبگان دانشگاهی از ماموریت‌های ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها/ تاسیس «کانون‌های آینده روشن» در دانشگاه‌ها

توجه به نخبگان دانشگاهی از ماموریت‌های ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها/ تاسیس «کانون‌های آینده روشن» در دانشگاه‌ها

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها مسئولیت دارد در این حوزه وارد شود و ورود ما هم از جنس تعریف پروژه و حمایت مالی و اعتباری نیست بلکه در راستای همان رسالت حمایتی و نظارتی است که در واقع نهاد دارد. یعنی اولاً دنبال هویت بخشی و تعمیق باورهای آنهاست، اینکه نسبت به باورهای ملی و دینی خودشان اعتقاد راسخ تر و با آرمان‌های انقلاب و نظام آشنایی بیشتری پیدا کنند و این که ظرفیت ها و استعدادهای آنها برای خدمت بیشتر به کشور شکوفا شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ رهبر معظم انقلاب همواره به بحث حمایت از نخبگان تاکید کرده اند و در دیداری که دو هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی با ایشان داشتند، پیشرفت علمی کشور را در کوران حرکت پرشتاب علمی جهان، کاملاً ضروری و حیاتی خواندند و با اشاره به شوق سرشار، انگیزه‌ تحسین‌برانگیز و اعتمادبه‌نفس جوانان نخبه تأکید کردند: هر جوان نخبه پاره‌ تن ایران عزیز ما است و برای رفع مشکلات نخبگان باید سند راهبردی امور نخبگان را کاملاً جدی اجرا و پیگیری کرد.

توجه به نخبگان دانشگاهی از ماموریت‌های ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها/ تاسیس «کانون‌های آینده روشن» در دانشگاه‌ها

در همین راستا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تلاش کرده نگاه ویژه‌ای به نخبگان و استعدادهای برتر علمی داشته باشد و اخیرا هم همایشی را با عنوان « آینده روشن» با حضور نزدیک به هزار نفر از رتبه‌های برتر کنکور در مشهد مقدس برگزار کرد که در همین راستا گفت‌وگویی با حجت الاسلام کرمی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها داشتیم.

 توجه به نخبگان دانشگاهی از ماموریت‌های ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها است

حجت الاسلام کرمی در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: یکی از ماموریت‌های ویژه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها توجه نخبگان و سرآمدان دانشگاه است. یعنی کسانی که به آنها برای ساختن فردای ایران و برای شتاب بخشی به رشد و پیشرفته فردای علمی کشور امید می‌رود.

وی افزود: این مسئله هم برگرفته از منویات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری است که به شدت بر بحث حمایت از نخبگان تاکید دارند و حتی در یکی از دیدارهای خود فرمودند تا نفس دارم پای حمایت از نخبگان علمی مجامع علمی می ایستم و از آنها حمایت می‌کنم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: بر همین اساس طبیعتا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها مسئولیت دارد در این حوزه وارد شود و ورود ما هم از جنس تعریف پروژه و حمایت مالی و اعتباری نیست بلکه در راستای همان رسالت حمایتی و نظارتی است که در واقع نهاد دارد. یعنی اولاً دنبال هویت بخشی و تعمیق باورهای آنهاست، اینکه نسبت به باورهای ملی و دینی خودشان اعتقاد راسخ تر و با آرمان‌های انقلاب و نظام آشنایی بیشتری پیدا کنند و این که ظرفیت ها و استعدادهای آنها برای خدمت بیشتر به کشور شکوفا شود.

وی افزود: امسال برای شروع به سراغ رتبه های برتر زیر هزار کنکور رفتیم. کسانی که ممکن است برای مهاجرت و برخی مباحث مخاطب دیگران قرار گیرند و چقدر خوب است ما از همین  بدو ورود به دانشگاه بنیان‌های فکری و پایه های اعتقادی اینها را تقویت کنیم و آنها را در معرض معنویت و چشیدن طعم معنویت قرار دهیم، یک دورهمی و انس اتفاق بیفتد و برخی از نکاتی که در طول تحصیل به آن نیاز دارند را بتوانند به دست بیاورند مخصوصاً در برخی ابعاد شخصیتی این ها واقعا نیاز دارند که به آنها کمک شود.

طراحی برنامه «آینده روشن» برای نخبگان دانشگاهی

حجت الاسلام کرمی تاکید کرد: مجموعه این مسائل موجب شد تا برنامه «آینده روشن» را طراحی کنیم و این نخبگان با دعوت نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها سه روز در مشهد مقدس و در جوار حرم امام رضا علیه السلام میهمان ما هستند و برنامه های متنوعی هم برای آنها در نظر گرفتیم، از زیارت و تفریح و سیاحت گرفته تا دورهمی و گپ و گفت صمیمی و به مقدار کمی هم برنامه های آموزشی و توجیهی.

 تاسیس « کانون‌های آینده روشن » در دانشگاه‌های مطرح

وی افزود: بعد از این دوره هم نگاه ما این است که این ارتباط نخبگان و نهاد استمرار داشته باشد بر همین اساس داریم در دانشگاه‌هایی که نخبه پذیر هستند و رتبه های زیر ۱۰۰۰ را پذیرش می کنند کانون آینده روشن را تاسیس می‌کنیم و می خواهیم خود آنها محور باشند و خود کسانی که الان در این دوره ها شرکت می کنند به عنوان هیئت موسس و شورای مرکزی کنار هم قرار بگیرند و یک هویت جدید را ایجاد کنند و به عنوان بازوی دفاتر نهاد ما برای ارتباط گیری با نخبگان دانشگاه باشند.

حجت الاسلام کرمی تصریح کرد: ما قصد نداریم با دفاتر استعداد درخشان در دانشگاه و دفاتر نخبگان دانشگاه رقابت کنیم آنها مسیر کاری خودشان را دارند، ما می‌خواهیم حامی می باشیم و به نخبگان توجه فرهنگی، دینی، عقیدتی بدهیم و می‌خواهم یک دلگرمی برای آنها در فضای دانشگاه باشد. جنس برنامه‌ریزی های ما هم از همین جنس است و هر از گاهی بازدید علمی‌ای، دورهمی‌ای، ضیافتی، تقدیری و... خواهیم داشت و تعمیق هویت ملی و دینی آنها، تقویت ارتباط گیری آنها با روحانیت و نهادهای دینی و فرهنگی از مسائلی است که ما دنبال آن هستیم.

توجه به نخبگان دانشگاهی از ماموریت‌های ویژه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها/ تاسیس «کانون‌های آینده روشن» در دانشگاه‌ها

دفتر امور نخبگان در نهاد تاسیس می شود

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: البته در ستاد هم دبیرخانه ما دائمی است و از این به بعد دفتر امور نخبگان در نهاد تاسیس می شود و بلافاصله برای نخبگانی که ۱۴۰۰ وارد دانشگاه می‌شوند برنامه خواهیم داشت و این به یک جریان دائم در نهاد تبدیل خواهد شد. ما از این پس یک بسته طراحی می کنیم و سراغ همه نخبه ها در حوزه‌های مختلف خواهم رفت.

حجت الاسلام کرمی یادآور شد: ما چهار دوره طراحی کردیم، دوره اول برای رشته های تجربی بود که برگزار شد و ۵۵۰ نفر از رتبه‌های زیر هزار از برنامه استقبال کردند و علیرغم بحث کرونا و حساسیت هایی که وجود داشت خیلی خوب استقبال شد و میزان رضایتمندی مخاطبان فوق تصور ما بود و از این که نهاد در همین اول ورود به دانشگاه از آنها دعوت کرده و آنها را تکریم کرده و ابراز خوشحالی کردند و در کل می‌توان گفت باب رفاقت ما با این عزیزان باز شد.

وی افزود: چون همراه کاروان ها روسای دانشگاه‌ها و مسئولین نهاد هم حضور دارند اینها باعث می شود ارتباط صمیمی تر و راحت تر شود و آثار و برکت بیشتری داشته باشد.

برگزاری همایش دوم آینده روشن برای دانشجویان نخبه ریاضی

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این هفته دانشجویان برای رشته ریاضی برگزار خواهد شد و بعد هم برای بچه‌های انسانی و هفته آخر هم برای بچه های هنر این برنامه را خواهیم داشت.

حجت الاسلام کرمی یادآور شد: برای این هفته که برنامه برای دانشجویان رشته‌های ریاضی برگزار می‌شود تا کنون ۵۷۰ نفر ثبت نام و اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری خوب آستان قدس رضوی با این برنامه گفت: هفته گذشته ما در خدمت آقای دکتر انوشه و دکتر سعید سرکار دبیر ستاد نانو کشور بودیم، یک پنل هم برای دانشجویان گذاشته شد و همچنین برنامه های زیارتی، سیاحتی و تفریحی هم داشتیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این هفته وزیر علوم مهمان ما در اختتامیه است و یک صبحانه هم در کنار دانشجویان خواهد بود که این نشان‌دهنده اعتقاد مجموعه آموزش عالی به این کاری است که انجام می‌شود. هفته گذشته وزیر بهداشت حضور داشت.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
شماره نهم نشریه دانشجویی ملل‌نامه منتشر شد+دانلود
ویژه نامه نشریه دانشجویی عیدفطر منتشر شد+دانلود
علیپور برای ژیل ویسنته مفید است
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل تراکتور
انتشار شماره جدید نشریه دانشجویی « صدااا » + دانلود
شماره جدید نشریه دانشجویی « تسنیم » منتشر شد+دانلود
اعتراف دیرهنگام دروازه‌بان پرتغالی بعد از جنجال پنالتی‌های طارمی
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
تمجید رسانه پرتغالی از از توانایی‌های مهاجم ایرانی
وقوع انفجار در مزار شریف افغانستان
کشف ۲ قبضه خمپاره جنگی ‌در گیلان
اینتراخت فرانکفورت فاتح لیگ اروپا شد
استقلال همچنان به دنبال رکورد شکنی است
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
علت مرگ توله یوزپلنگ ایرانی مشخص شد
برنامه بازی‌های هفته ۲۸ لیگ برتر فوتبال
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
۳۰ درصد جمعیت ایران تا ۱۴۲۵ سالمند خواهند شد
مجموعه «فرصت»؛ شبکه مدیریت مردمی بلایای طبیعی
انواع ساندویچ پانل
وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان را تا چند ماه آینده اجرایی می کنیم
انتشار کارت آزمون تعیین سطح همکاری با سازمان بازرسی کل کشور
اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد
کنکور کارشناسی ارشد به ایستگاه دوم رسید
جذب ۷۵ هزار معلم در سال تحصیلی آینده
نوری عضو مجمع خیرین مدرسه‌ساز می‌ماند
دانشجویان و تشکل‌های انقلابی، مجاهدان میدان عملیات تبیین
بیانیه بسیج اساتید کشور در حمایت از طرح مردمی سازی یارانه‌ها
خانم‌ها در آزمون ارشد امسال، پررنگ‌تر از آقایان
اعلام شرایط تأسیس مؤسسات اعزام دانشجو به خارج
فروش پایان‌نامه‌ ارشد کیلویی شد!
کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱
تا ۳ برابری افزایش امنیت کنکور سراسری
اعلام نتایج اولیه کنکور ارشد ۱۴۰۱ اواخر خرداد
کلنگ‌زنی یک بلوک خوابگاه متاهلی در تمام دانشگاه‌های کشور
آغاز رقابت ۳ روزه ۶۰۰ هزار داوطلب کنکور کارشناسی ارشد
نکات کنکوری/ تاثیر نمرات مدرسه در کنکور چقدره؟
نکات کنکوری/ بهترین اپ های افزایش مطالعه وتمرکز
دریافتی معلمان پس از اجرای رتبه بندی قابل پیش بینی نیست
احتمالاً چهارشنبه آیین‌نامه رتبه‌بندی را ابلاغ می شود
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top