گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 413497

تلاش وزارت بهداشت برای تعیین مزایای شغل دستیاران‌ پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از وزارت بهداشت، دکتر عباس شیراوژن با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح مشکلات و معضلات دوران دستیاری پزشکی پرداخت.

تلاش وزارت بهداشت برای تعیین مزایای شغل دستیاران‌ پزشکی

وی اظهار داشت: دستیاری در قانون‌هایی مثل قانون بودجه سالانه و قانون توسعه می‌تواند شغل تلقی شود ولی تا قبل از آن حتی اگر از جهت حقوقی پذیرفته نشد، ما در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

شیراوژن در پاسخ به این نکته که آیا شرایط کاری و حق الزحمه دستیاران عادلانه است یا خیر؟، گفت: این شرایط عادلانه نیست و یک مشکل قدیمی مزمن شده است. بر اساس قوانین و مقرراتی که در امور اداری استخدامی وجود دارد هر کس که در دوره‌های دانشگاهی شرکت می‌کند، دانشجو است و شاغل محسوب نمی‌شود؛ از این رو رزیدنت‌ها دانشجو محسوب می‌شوند و از مزایای افراد شاغل برخوردار نیستند.

وی گفت: البته در حال تلاش هستیم که با کمک مسئولین مشکلات دستیاران را که بار عمده درمان کشور به عهده آنهاست، برطرف کنیم. بیشتر مردم از بیمارستان‌های دولتی استفاده می‌کنند که عموما بیمارستان‌های آموزشی هستند و آموزشی هم یعنی حضور پررنگ دستیاران. آنها در ساعات مختلف شبانه روز پاسخگوی مردم هستند و در کنار آن آموزش هم می‌بینند و فعالیت‌های پژوهشی هم دارند؛ البته گاهی اینقدر بار درمانی زیاد است که بر فضای آموزش و پژوهش نیز تاثیر می‌گذارد.

این مقام مسئول افزود: یک نفر که سال اول دستیاری است، از دوره ابتدایی ۲۰ سال درس خوانده و در امتحان‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف شرکت کرده است و واقعا روا نیست که فردی که در سن ۲۸ تا ۳۰ سالگی قرار دارد و سال‌های سوم و چهارم دستیاری را می‌گذراند، حق‌الزحمه‌ای ناچیز دریافت کند در شرایطی که با توجه به فشارهای معیشتی و هزینه‌های مسکن واقعا زندگی برایشان سخت است.

شیراوژن با اشاره به تلاش‌های دولت جدید در مجموعه وزارت بهداشت برای حل مشکلات دستیاران، اظهار داشت: از وقتی مجموعه جدید در وزارت بهداشت مشغول به فعالیت شده‌ است، شاهد تلاش معاونت‌های مختلف برای حل مشکلات دستیاران هستم؛ در جلساتی که با دستیاران داشته‌ایم در حال دسته بندی مشکلات آنها هستیم و امیدواریم با برنامه‌های خوبی که در معاونت‌های مختلف دنبال می‌شود، بتوانیم تامین اعتبار کنیم و با رفع موانع حقوقی و قانونی شرایط بهتری برای دستیاران فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دستیاران نباید غیر از دغدغه تحصیل دغدغه دیگری داشته باشند، گفت: شرایط باید به نحوی فراهم شود که این عزیزان بتوانند در آرامش و بدون دغدغه به امر درمان مردم و آموزش و پژوهش بپردازند. هم مردم و هم مسئولینی که تجربه کشیک ایستادن نداشته‌اند باید درک کنند که شب تا صبح بیدار ماندن سخت است به خصوص که اگر فرد در حال انجام دادن کاری پرزحمت و استرس‌زا هم باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: یک دستیار مدام نگران این است که آیا تشخیصی که برای بیمار داده و روش درمانی که در پیش گرفته درست بوده یا نه و این شرایط کاری را برای همکاران ما سخت و پراسترس می‌کند. یک دستیار از صبح تا ساعت ۴ و ۵ بعد از ظهر روز بعد باید در بیمارستان بماند و این حجم کاری بسیار سنگین و پرفشار است. این کشیک در هر ماه حداقل ۱۲ شب تکرار می‌شود که در طول سال ایام سخت و طاقت فرسایی است. خواهشی که داریم این است که خود همکاران مشکلات یکدیگر را درک کنند و حداقل فشارها از سوی همکاران کمتر شود.

وی با ذکر این نکته که در دوران کرونا زحمات دستیاران بیشتر شده اما در مزایای آنها هیچ تغییری ایجاد نشده است، گفت: چون کار دستیاران شغل محسوب نمی‌شود، زحماتشان جبران نمی‌شود. سازمان اداری استخدامی کشور باید برای این موضوع همراهی کند و درک این ماجرا را داشته باشد.

شیراوژن گفت: ما در جلساتی که با کمسیسیون بهداشت و درمان مجلس داریم در حال پیگیری موضوع هستیم؛ دستیاری در قانون‌هایی مثل قانون بودجه سالانه و قانون توسعه می‌تواند شغل تلقی شود ولی تا قبل از آن حتی اگر از جهت حقوقی پذیرفته نشد، ما در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

وی اضافه کرد: هزینه‌ای که در حال حاضر به دستیاران پرداخت می‌شود تحت عنوان کمک هزینه است که در حد کمک‌هزینه هم کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد. اگر بتوانیم از مجموعه اعتبارات دولتی و حمایت‌های خیرین استفاده کنیم با راه‌اندازی خوابگاه‌های متاهلی ویژه دستیاران می‌توانیم هزینه مسکن را از دوش آنها برداریم.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج