تاریخ انتشار: یکشنبه 1400/08/30 - 18:14
کد خبر: 414602

صبا قدس

آموزش و پرورش نهادِ رها شدهٔ بی‌ارزش

آموزش و پرورش که در آن فرآیند جامعه پذیری رخ می‌دهد، جزو مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین‌های یک سرزمین محسوب می‌شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» صبا قدس*// در فرآیند آموزش و پرورش است که افراد در کنار مهارت‌هایی که یاد می‌گیرند، اجتماعی هم می‌شوند و توسط جامعه به رسمیت شناخته می‌شوند، دوستانی می‌یابند و با همدیگر اندیشه، تفکر، فرهنگ و... را مبادله می‌کنند. 

به عبارتی می‌توان گفت فرهنگ از این طریق هم دوام می‌یابد و هم منتقل می‌شود؛ در این فرآیند است که اعتقادات، ارزش‌ها، هنجارها، دانش‌ها و مهارت‌های جامعه به نسل جدید منتقل می‌شود...

می‌توان نتیجه گرفت که هیچ جامعه‌ای بدون نهاد آموزش و پرورش و صرفا با نهادهایی چون اقتصاد و سیاست به رستگاری نخواهد رسید، چرا که افرادی که نتوانند آموزش صحیح و عادلانه ببینند و رشد نکنند در نهایت به آگاهی و دانش لازم جهت اصلاح جامعه نخواهند رسید و بدین ترتیب جامعه‌ای که روز به روز در جهت اصلاح و کارآمد شدن خود برنیاید جامعه ای به شدت شکست خورده خواهد بود. 

این نهاد مهم در کشور ما و البته در بسیاری از کشورها دارای نقص‌های زیادی است و یکی از مشکلات آشکار آن، به نبود عدالت در مسئله‌ی آموزش برمی گردد. 

بحران عدالت آموزشی مخصوصا در دوران اپیدمی کرونا، بسیار بیشتر از قبل خود را نشان داده و همه ی آحاد جامعه و مخصوصا اقشار فرودست این مسئله را با تمام وجود حس کرده و آسیب دیدند عقب ماندگی در عدالت آموزشی نقطه ضعف و حساس سرزمین ماست، و تا اصلاح و رفع آن زمان و نیروی زیادی نیاز است و همچنین نیازمند متخصصین و کاربلدهای این طرح می‌باشد که بتوانند آموزش صحیح، کاربردی و عادل را در جامعه پیاده کنند.

در همین راستا نیازمند شخصی هستیم که بتواند در رأس این نهاد قرار گیرد و با مدیریت صحیح، این ضعف را برطرف نماید.

با این وجود در تمام این سال‌ها که دولت‌ها و کابینه‌های متفاوتی روی کار آمده اند و در جهت تصدی این نهاد برآمدند، کسی که واقعا توانسته باشد عامل تغییر و تحول اساسی در این زمینه باشد را نداشته ایم و چه بسا که روز به روز ضعف‌ها زیاد تر و راه حل‌ها ناقص‌تر هم شده اند.

این جایگاه نیازمند افرادی است که در کنار تخصص کافی و لازم، درد کشیده این ناعدالتی‌ها هم باشند و خودشان در جایگاه معلمی بدانند که چه کارها و چه اصلاحاتی برای رفع تبعیض‌ها و بهبود عملکرد آموزش کشور نیاز است.

از طرفی یک رسم عجیب و نگران کننده‌ای که در این نهاد وجود دارد این است که معمولا وزرای آموزش و پرورش با دست پر و ادعای زیاد روی کار می آیند و وسط کار و با طرح اجرا شده‌ی ناقص کنار می‌روند و شخصی دیگر جایگاه‌شان را تصدی می‌کند، این روند مخصوصا در نهادی با چنین حساسیت بالایی که دارد بسیار نگران کننده است، چرا که طرح‌های آموزشی جدیدی که بر روی کودکان و نوجوانان اجرا می‌کنند و نیمه کاره رها می‌شود آسیب‌های جبران ناپذیری بر روی دانش، مهارت و استعداد آن‌ها می‌گذارد.

این روند نگران کننده، نشان دهنده این امر است که نهادی که مستقیما با تربیت نیرو برای جامعه ارتباط پیدا می‌کند و در نبود و کمبودش ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری به جامعه و کشور زده می‌شود، هیچ ارزش و اهمیتی نزد حاکمیت ندارد و اهمیتی به آن داده نمی‌شود، چرا که هیچ برنامه و ایده‌ای برای اداره‌ی این نهاد نداریم...

با وجود اهمیت‌های فراوانی که ذکر شد و کارکردهای بسیار مهم دیگری که مجال عرضه آن‌ها در این یادداشت نیست، چگونه است که دولت محترم که به گفته خود عزم جدی در حل معضلات کشور را دارد ولی در چنین مسئله ی مهمی آن هم در چنین برهه‌ی زمانی حساس، که هر روزه دانش آموزان زیادی به دلیل نبود عدالت، قربانی آموزش مجازی می‌شوند، ورود جدی و محکم نمی‌کند و شخصی را که شایسته‌ی این جایگاه است، معرفی نمی‌نماید و در چنین شرایطی، دومین وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی مهم‌ترین وزارت خانه کشور توسط مجلسی کاملا همسو و بله قربان گو، رد می‌شود و دقیقا ابهام مسئله اینجاست که چرا وزرای پیشنهادی این چنین ناشایست و غیرمتخصص می‌باشند که تا کنون و بعد از گذشت سه ماه که از تشکیل کابینه دولت می‌گذرد نتوانسته ایم وزیر آموزش و پرورش را در کشورمان داشته باشیم.

نگرانی اصلی در این مسئله، طرح این پرسش است که آیا این مشکل هم به همان معضل کنونی جامعه ما در رابطه با نبود ایده کلان اداره کشور بازمیگردد؟ چرا که با وجود تمام ضعف‌ها در این نهاد و ناکارآمدی‌هایی که در تمام این سال‌ها شاهدش بودیم و آسیب‌های عمیقی که به کلیت جامعه زد، الان و در برهه حساس کنونی حتما باید این وزارت خانه همزمان با آغاز دولت شکل می‌گرفت و پیشنهادات اساسی در جهت بهبود اوضاع می‌داد و در جهت عملی کردن آن‌ها بر می‌آمد اما شاهد این هستیم که نه تنها این اتفاق نیافتاده و هیچ ایده‌ای روی میز قرار ندارد بلکه ما اکنون در تأمین یک نیروی متخصص هم ضعف داریم.

واحد سیاسی دفتر تحکیم وحدت تبریز

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
سه ویژگی جدید واتس‌آپ در آخرین به‌روزرسانی
انگلیس توانمندی های ایران در حوزه ماهواره را ندارد؟!
مادر شهید ابراهیم نابلسی در تشییع فرزند شهیدش
محل استقرار شهید نابلسی و دو همراه شهیدش
نخستین شماره نشریه دانشجویی « توانا» منتشر شد +دانلود
فیلم| واکنش پدر نابلسی به خبر شهادت فرزندش
فیلم| آخرین پیام صوتی شهید نابلسی قبل از شهادت
بنویسید اینجا خیابانی در ایرانه تا خود تحقیرها عقده گشایی کنن!
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
تبریک قالیباف به همتایان خود بابت روز ملی ۱۴ کشور
چهاردهمین شماره نشریه دانشجویی « سفیران سپید » منتشر شد+دانلود
جنجال اهدای بادمجان به خبرنگاران در روز خبرنگار
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) در نهاد ریاست جمهوری
درخواست‌های مردمی، مبنای ورود پلیس به مقوله سگ گردانی
نایب قهرمانی فصیحی در دو ۱۰۰ متر
برگزاری نشست "شرکت در این جلسه جرم است"
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
گزارش مالی نامناسبی در کنکور وجود دارد
ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه فرهنگیان
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
گزارش مالی نامناسبی در کنکور وجود دارد
ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه فرهنگیان
پذیرش ۳۲۰ مراقب بهداشت متعهدخدمت از طریق کنکور
دریافت حقوق توسط رتبه‌های زیر ۱۰۰ کنکور با انتخاب برخی رشته‌ها
ارتقای استانداردهای فارغ التحصیلی در دانشگاه تهران
تحصیل همزمان دانشجویان سایر دانشگاهها در دانشگاه علمی کاربردی
در دانشگاه امیر کبیر برگزاری رویداد تخصصی علوم و مهندسی کامپیوتر
آغاز انتخاب رشته متقاضیان رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد
حذف درس استعداد تحصیلی از کنکور دکتری تخصصی پزشکی ۱۴۰۲
تقدیر رئیس سازمان سنجش از زحمات اصحاب رسانه
تمدید مهلت ثبت نام در آزمون زبان MSRT
مهلت ثبت‌نام وام کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دانشگاه شریف تا فردا
پرداخت سالیانه ۱۴ میلیون تومان به رتبه های زیر ۱۰۰ کنکور ۱۴۰۱
فرصت جدید انتخاب رشته در آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
فرمول جدید دانشگاه تهران برای تخصیص بودجه به دانشکده‌ها
ترور یک مسئول فلسطینی در لبنان
مافیای کنکور با جنجال رسانه‌ای به دنبال نفوذ به آموزش‌و پرورش است
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top