تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/09/03 - 15:56
کد خبر: 414970

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی، در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی

سعیدرضا عاملی، در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی اظهار داشت: مصوبه ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد. با نگاهی به گذشته، زمانی که 27 دانشگاه پزشکی در کشور داشتیم، ظرفیت جذب دانشجو همین بوده است و اکنون که 57 دانشگاه پزشکی (حدود 15 دانشکده مستقل پزشکی) داریم، باز هم جذب دانشجو تغییری نکرده است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی اظهار داشت: مصوبه ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد. با نگاهی به گذشته، زمانی که 27 دانشگاه پزشکی در کشور داشتیم، ظرفیت جذب دانشجو همین بوده است و اکنون که 57 دانشگاه پزشکی (حدود 15 دانشکده مستقل پزشکی) داریم، باز هم جذب دانشجو تغییری نکرده است.

وی گفت: به ازای هر 10 هزار جمعیت 16 پزشک داریم. آمار پزشکان متخصصمان 50 درصد پزشکان عمومی است، بنابراین شاخص‌های سرانه پزشک عمومی و متخصص بسیار نگران کننده است.

استاد دانشگاه تهران افزود: اگر بخواهیم تنها پزشک خانواده را با شاخص یک پزشک برای 500 نفر تا یک پزشک برای 2500 نفر(آمار کشورهای سطح پایین) را اجرایی کنیم؛ در شاخص اول نیازمند 160 هزار پزشک هستیم. برخی استدلال پزشک بیکار را به کار می برند! باید گفت شاید در تهران پزشک بیکار داشته باشیم اما در سطح ملی توزیع پزشک درست انجام نشده است و اگر این توزیع در سطح ملی با شاخص مناسب توزیع شود، باز هم با مشکل جدی مواجه هستیم.

وی به رعایت شاخص‌های کشورهای پیشرفته جهان در سرانه پزشکی تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به شاخص‌های بین المللی در سرانه پزشک باید خیزی برای جذب پزشک داشته باشیم. همچنین از جهتی هم امکانات و ظرفیت‌های این کار را داریم.

عاملی افزود: طبق آمار در گذشته تعداد تخت های بیمارستانی 68 هزار عدد و اکنون به 170 هزار عدد رسیده است. بنابراین طی 5 سال آینده افزایش سالیانه حداقل 3000 نفری جذب دانشجوی پزشکی را خواهیم داشت. در حال حاضر سه درصد داوطلبین رشته‌های پزشکی جذب دانشگاه‌ها می شوند، در صورتی که استعدادهای بالا حداقل 15 درصد متقاضیان را تشکیل می‌دهند.

عاملی در بخش دیگر سخنانش فضای کلی جلسه 849 شورای عالی انقلاب فرهنگی را حوزه تحولی شورای عالی عنوان کرد و گفت: مقام معظم رهبری در حکم 23 آبان ماه و پیوست حکم شورای عالی تاکید محوری‌شان، تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. بدین معنا باید یک شورای عالی انقلاب فرهنگی جدیدی در چهل‌واره دوم انقلاب اسلامی شکل بگیرد.

وی ادامه داد:  بنابراین برای دستیابی به این منظور در جلسه 848 ، کارگروه تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که در هفته گذشته دو جلسه کاری برگزار شد و دستوری در زمینه کار قرارگاهی در این جلسه ارایه دادند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در متن و پیوست حکم رهبری معظم آمده است که «آرایش قرارگاهی داشتن شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعیت دارد. اتاق فرمان فرهنگ کشور با الزامات کار قرارگاهی باید شکل گیرد.» تاکید بر کار قرارگاهی بدین لحاظ است که دشمن به فرهنگ کشور، تهاجمات گسترده‌ای کرده است و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد، انحرافات اجتماعی با الگو برداری از سبک زندگی غربی و فضای سینمائی و هالیوودی غرب بوجود آمده است.

وی افزود: لذا شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف است تا اقداماتی در زمینه صیانت از فرهنگ، تامین سلامت و تعالی جامعه داشته باشد. با این رویکرد اعضای شورای عالی در جلسه 849 تاکید بر تغییر و تحول نگرشی به مسائل فرهنگی جامعه داشتند. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید عملکرد و فعالیت‌هایش با رویکرد تحول آفرینی و نوآوری معطوف به نیازهای اساسی جامعه باشد.

وی تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی با نگاه احترام به نیازها اساسی جامعه و تمرکر و توجه به مسائل جامعه و تقویت و تامین آسایش و آرامش، احساس امنیت اجتماعی، تقویت امید به آینده، اعتماد ملی و مزاحمت‌هایی که دشمنان مردم شریف ایران از مسیرهای فاجعه آمیز مختلف دنبال می‌کنند، بر ضرورت کار قرارگاهی در حوزه فرهنگ و البته تقویت حوزه دانش و کار تخصصی تاکید کرد. در نگاه تحولی، تحول ساختاری هم مورد توجه بود. ساختارهای زائدی در شورای عالی وجود دارد که بعد از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی باید بازنگری و ادغام شوند. همچنین شوراهای تخصصی 12 گانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند باز طراحی است. 

عاملی، به تحول فرآیندی و محتوایی در حوزه فرهنگ، علم و فناوری اشاره کرد و گفت: تاکید بر عمل در راستای اصلی پیشران‌های علم و فناوری چون هوش مصنوعی، الگوریتم، کوانتوم و فناوریهای جدید مبتنی بر ظرفیت‌های محتوایی و رقومی نیز مورد توجه بود.

وی تصریح کرد: در این جلسه هدف کار قرارگاهی و هم ویژگی‌های مفهومی و عملیاتی کار قرارگاهی از جمله مسئله محور بودن، رصد داشتن، پایش کردن، ساماندهی و هدایت کردن، تقسیم کار، پیگیری و هدایت منابع انسانی و مالی در تحقق امور ضروری فرهنگ و دانش به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

در گام بعدی کارگروه تحول، الزاماتی کار قرارگاهی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت و نقشه راه تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این مبنا تنظیم می شود که در این جلسه امهات آن بر چهار محور حوزه تحول بررسی شد اما تصمیم گیری صورت نگرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به مصوبه سند سیاست‌ها و اقدامات تقویت و ترویج نام گذاری متولدین جدید مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی گفت: درخصوص ماده سوم این سند مبنی بر اجرایی‌سازی مصوبات، تصمیم گیری نشده بود که در این جلسه سند تعریف و برنامه اقدام روشنی پیدا کرد و نیز راهبری این سند توسط شورای ثبت احوال و شورای فرهنگ عمومی کشور و ارائه گزارش سالیانه به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و نهایی شد.

استاد دانشگاه تهران از تأیید انتخاب ریاست سه رییس دانشگاه در کارگروه تایید ریاست دانشگاه‌ها سخن گفت و افزود: انتخاب دکتر سیدمحمد مقیمی به ریاست دانشگاه تهران؛ دکتر حسین قناعتی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی تهران و دکتر عبدالرضا پازوکی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشت درمانی ایران مورد تأیید قرار گرفت.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
وزیر اقتصاد: فراریان مالیاتی شناسایی شدند
آمریکا در آستانه جنگ با روسیه و چین است
اعلام زمان آغاز رتبه بندی معلمان
تیراندازی به یک اتوبوس درقدس
نامه دفتر تحکیم وحدت خطاب به اصغر فرهادی
مجید حسینی: امسال کنکور آبروی نظام آموزشی را برد
مهدی قایدی به ایران برگشت +عکس
شوندی: ارتباطات دولت با تشکل‌های دانشجویی از نمایشی بودن خارج شود/ پناهی: وزیر علوم به بهانه‌های مختلف بین تشکل‌ها حضور پیدا نمی‌کند
هر اصلاح طلبی بتواند اینچنین شوآف کند جایزه دارد!
کاربرد زبان تهدید مقابل ایران و ایرانی بدون نتیجه‌ است
مردم دارن با گوشت و پوست و استخوان لمس می‌کنند این تفاوت رو
واکنش محمد موسوی به حواشی اخیر
تفاوت دولت لیبرال و دولت مردمی به روایت تصویر
اصلاحاتی چه داند قیمت رئیس‌جمهور مردمی!
حقیقت ماجرای بازگرداندن دفتر شعر هوشنگ ابتهاج از سوی رهبر انقلاب
چرا رسانه‌های تحت مدیریت این سه نفر عزا گرفته‌اند
اصلاحات کم کم داره با مسلمین مرزبندی میکنه
این تصویر میراث وسرمایه معنوی و انقلابی ما است
تیری که بر هدف خواهد نشست
میگن مصی دنبال سوراخ موشه
بزرگترین فرش گل جهان در بلژیک
اعلام زمان آغاز رتبه بندی معلمان
نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در اصفهان برگزارشد
بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای اهانت میرحسین موسوی به مدافعان حرم را محکوم کرد
موفقیت تیم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در مسابقات جهانی ریاضی IMC
آموزش راه اندازی سامانه پیامکی دانشگاه و ارسال اس ام اس به دانشجویان
جایگاه دانشگاه الزهرا(س) در میان موسسات جهانی و ایرانی ارتقا یافت
آغاز انتخاب رشته رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد در کنکور ۱۴۰۱
تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ تا دوشنبه ۲۴ مرداد
کاهش هزینه پیاده روی اربعین برای دانشجویان
رشته‌های جدید دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد
تغییرات اعلام شده در کنکور ۱۴۰۲ قطعا اجرا می شود
ضرایب دروس عمومی و تخصصی کنکور تا شهریور ماه اعلام می شود
هیچ مزیتی برای دانش آموزان مدارس غیر دولتی نیست
آغاز عملیات اجرایی رتبه‌بندی معلمان
۱۴ ترفند فوق‌العاده برای یادگیری سریع زبان انگلیسی در منزل
دوره فلوشیپ پزشکی در آلمان ۲۰۲۲
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در ۱۶ رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند
اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top