گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 415170

شرایط دفاع از رساله دکتری بدون ارائه مقالات علمی

دانشجویان دکتری بر اساس آیین‌نامه «جایگزینی طرح پژوهشی به جای مقاله علمی-پژوهشی» می‌توانند بدون داشتن مقاله و با ارائه طرح پژوهشی دفاع کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دانشجویان دکتری برای دفاع از پایان‌نامه خود می‌توانند طرح پژوهشی را جایگزین مقاله علمی-پژوهشی کنند. این جایگزینی شرایطی دارد که در ادامه آمده است؛

نخستین شرط جایگزینی طرح پژوهشی به جای مقاله علمی-پژوهشی این است که موضوع طرح پژوهشی در راستای تز دکتری دانشجو باشد و همچنین مبلغ طرح پژوهشی حداقل ۵۰ میلیون ریال باشد.

نام دانشجوی دکتری حتما در لیست همکاران پروژه به عنوان تنها دانشجوی دکتری و نفر اول به عنوان محقق محوری طرح پژوهشی در زمان تصویب پروپوزال طرح پژوهشی باشد.

دانشجویان دکتری مجازند که طرح پژوهشی مستقل خود را از سازمان‌های دولتی و غیردولتی خارج از دانشگاه اخذ کرده باشد؛ اما حمایت از موضوع پایان‌نامه‌های سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی مانند نفت، نیرو یا صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، ستاد نانو یا علوم زیستی و ستادهای مشابه قابل پذیرش نیست.

توجه به این نکته ضروری است که قرارداد طرح پژوهشی مستقل صرفا برای یک دانشجوی دکتری مورد قبول است. همچنین طرح پژوهشی باید به پایان رسیده باشد و نامه حسن انجام کار از طریق کارفرما به دانشگاه ارائه شده باشد.

تایید موارد گفته شده باید از سوی معاونت فناوری و پژوهشی دانشگاه به عنوان مرجع صاحب نظر در خصوص موضوع طرح، انجام شود.

گفتنی است؛ دیوان عدالت اداری نزدیک به یکسال پیش، به دنبال شکایت از وزارت علوم، شرط چاپ یک مقاله علمی-پژوهشی مستخرج از رساله دکتری را برای دفاع از پایان‌نامه را خلاف قانون دانسته و آن را ابطال کرد.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج