گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 415376

صنعت فضایی با ورود بخش خصوصی متحول می‌شود

به گفته وزیر ارتباطات صنعت فضایی یکی از ۳ صنعت اقتدار ساز برای کشور‌ها محسوب می‌شود؛ اما در طول چندسال اخیر به دلیل نگاه سیاست زده‌ای که حل مشکلات کشور را در بیرون از مرز‌ها جستجو می‌کرد، این صنعت به محاق رفته و متأسفانه ظرفیت‌های آن رو به افول است.

به گزارش خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ صنعت فضایی یکی از صنایعی است که در صورت حمایت جای پیشرفت بسیاری دارد متاسفانه طی سال‌های اخیر به دلیل نبود منابع این صنعت در کشور مغفول مانده و آنطور که باید و شاید پیشرفت چندانی در این زمینه حاصل نشده است.

صنعت فضایی با ورود بخش خصوصی متحول می‌شود

به گفته وزیر ارتباطات صنعت فضایی یکی از ۳ صنعت اقتدار ساز برای کشور‌ها محسوب می‌شود؛ اما در طول چندسال اخیر به دلیل نگاه سیاست زده‌ای که حل مشکلات کشور را در بیرون از مرز‌ها جستجو می‌کرد، این صنعت به محاق رفته و متأسفانه ظرفیت‌های آن رو به افول است.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد براین دارند که بستر توسعه صنعت فضایی کشور با حضور بخش خصوصی محقق می‌شود چرا که در دنیا ۷۶ درصد توسعه این صنعت در دستان بخش خصوصی است این در حالیست که در کشور ما متاسفانه تمام فعالیت خصولتی یا دولتی بوده و بخش خصوصی را دولت به عنوان رقیب در نظر می‌گیرد و اجازه ورود بخش خصوصی به فعالیت‌های کلیدی و توسعه‌ای داده نمی‌شود؛ بنابراین مسئولان کشور برای دستیابی به اهداف و برنامه از پیش تعیین شده خود باید در کنار ارائه خدمات و تسهیلات بستر حمایتی را برای بخش خصوصی هموار سازند.

در همین راستا مرتضی براری رئیس سازمان فضایی کشور در یک برنامه تلویزیونی گفته است که بومی سازی تجهیزات فضایی توسط متخصصان داخلی امکانپذیر است؛ چرا که توان داخلی و دانش فنی در صنعت فضایی رشد چشمگیری داشته است؛ با توجه به اینکه تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داریم و حتی بسیاری از شرکای نزدیک ما حاضر نشدند در طراحی ماهواره نیز به ما کمک کنند. در یکی از ماهواره‌های ساخته شده توسط متخصصان داخلی بیش از ۶۴ هزار قطعه به کار رفته و ۸۷ زیرسیستم استفاده شده است که از این تعداد ۸۲ زیرسیستم بومی‌سازی شده است.

به گفته وی ایران در حوزه صنعت فضایی جزو ۱۰ کشور اول دنیا است که قدرت قراردادن ماهواره در مدار را دارد.

حسین علیاری کارشناس صنعت فضایی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین سرمایه‌هایمهم کشور داشتن نیروی انسانی متخصص و قوی است که در داخل کشور موجود است، گفت: باداشتن افراد متخصص و توانمند می‌توان تجهیزات کلیدی را در بخش‌های مختلف طراحی و بومی سازی کرد. این مهم زمانی تحقق پیدا می‌کند که بستر‌های حمایتی در کشور فراهم شود.

وی افزود: اکثر کشور‌ها سرمایه‌گذاری کلانی در حوزه فضایی انجام می‌دهند تا ظرفیت‌های بین‌المللی خود را در صنعت فضایی گسترش دهند در حالیکه که در کشور‌ها صنایع کلیدی از کمبود منابع و نقدینگی در مضیقه هستند و نمی‌توانند پروژه‌های از پیش تعریف شده را عملیاتی کنند.

علیاری با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در صنع فضایی اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با ارائه ایده‌های جدید و خلاقانه می‌تواند سمت و سو صنعت فضایی کشور را تغییر دهند. به همین منظور بایستی پروژه‌های کلان را به این شرکت‌ها واگذار کرد تا به سرانجام رساند.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج