گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 415861

آن چیزی که از ۶ دور گذشته مانده پیش‌نویس است نه توافق

باقری درباره چشم‌انداز آتی مذاکرات هم گفت: تأکید کردیم باید شاخص‌ها و معیارهایی که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق نتیجه‌گرا، نتیجه‌بخش و پایدار مدنظر دارد، مورد توجه قرار گیرد که خیلی از ملاک‌ها و شاخص‌هایی که ما به صورت اجمالی در این جلسه بیان کردیم مورد استقبال طرف‌های دیگر قرار گرفت از جمله موضوع ارائه تضمین از سوی آمریکا.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره‌ کننده ایرانی در مذاکرات با 1+4 در جمع خبرنگاران بعد از نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به این سؤال که آیا گفت‌وگوها در کارگروه رفع تحریم‌ها که از صبح سه‌شنبه (دیروز) کار خود را آغاز خواهد کرد از همان نقطه‌ 5 ماه پیش شروع می‌شود یا قرار است مباحث جدیدی مطرح شود، اظهار داشت: آن چیزی که از ۶ دور گذشته گفت‌وگوها پیش روی ماست یک پیش‌نویس است نه یک توافق، پیش‌نویس محل مذاکره است، به همین جهت تا وقتی راجع به همه چیز توافق صورت نگیرد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

باقری افزود: بر این اساس همه مباحثی که در ۶ دور گفت‌وگوهای وین به جمع‌بندی رسیده قابل مذاکره است و این مورد اذعان همه طرف‌های گفت‌وگو در نشست هم بود.

معاون وزیر امور خارجه همچنین درباره نشست روز دوشنبه کمیسیون مشترک برجام نیز اضافه کرد: این نشست ۲ دستور کار داشت. دستور کار اول گزارشی درباره وضعیت اجرای برجام بود و دستور کار دوم درباره دیدگاه‌های طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست در رابطه با مذاکرات در دوره پیش‌رو بود. در موضوع اول نگاه خود را بیان کردیم که عامل اصلی وضعیتی که الان با آن مواجه هستیم اقدام غیرقانونی آمریکایی‌ها در نقض توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ و نقض قواعد و مقررات بین‌المللی است و اقدامی که آمریکایی‌ها در اعمال تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه مردم ما کردند، عامل اصلی وضعیت و شرایط کنونی است.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در نشست تاکید شد، بحث استمرار این وضعیت است، یعنی سیاست فشار حداکثری آمریکا که در پی خروج این کشور از برجام علیه ایران اتخاذ شد همچنان ادامه دارد، در حالی که دولت کنونی مدعی است با سیاست‌های قبلی مخالفت داشته و دارد. دیپلمات ارشد ایران بیان کرد: بر این اساس باید دستور کار نخست و اولویت‌دار کمیسیون مشترک برجام، رسیدگی به وضعیت تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی باشد که این مساله مورد اتفاق نشست قرار گرفت و بر همین اساس نیز مقرر شد صبح سه‌شنبه (نهم آذر) نشست کارگروه تحریم در وین برگزار شود.

باقری درباره چشم‌انداز آتی مذاکرات هم گفت: تأکید کردیم باید شاخص‌ها و معیارهایی که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق نتیجه‌گرا، نتیجه‌بخش و پایدار مدنظر دارد، مورد توجه قرار گیرد که خیلی از ملاک‌ها و شاخص‌هایی که ما به صورت اجمالی در این جلسه بیان کردیم مورد استقبال طرف‌های دیگر قرار گرفت از جمله موضوع ارائه تضمین از سوی آمریکا.

وی همچنین افزود: تأکید کردیم باید مساله اصلی لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا باشد و خوشبختانه مورد اتفاق دیگر اعضا قرار گرفت. تأکید کردیم که باید الزامات مربوط به لغو تحریم‌ها بخوبی دیده شود و از جمله آنها موضوع تضمین است که باید تضمین‌هایی دریافت کنیم که دولت آمریکا و دیگر دولت‌های عضو برجام نتوانند از توافق خارج شوند و این تضمین در اختیار ایران باشد و همین‌طور تضمین درباره عدم اعمال تحریم جدید و همچنین عدم اعمال مجدد تحریم‌های گذشته و عدم استفاده از سازوکارهایی که در توافق وجود دارد به این معنا که به هر بهانه‌ای نتوانند از این سازوکارها استفاده کنند.

معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: مجموعه نشست روز دوشنبه سازنده و مفید بود و برخی اعضا از جمله نمایندگان روسیه و چین از مواضع ایران استقبال و حمایت کردند و نمایندگان کشورهای اروپایی نیز در چارچوب بیان نگاه خودشان و مواضع کشورهای متبوع‌شان بر این نکته تصریح داشتند که این آمریکا بوده که چنین شرایطی را ایجاد کرده و اقدامی که باید انجام شود باید از سوی آمریکا باشد. باقری در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرات براساس 6 دور قبلی که عراقچی انجام داد، انجام می‌شود یا تغییری در مسیر شاهد خواهیم بود، خاطرنشان کرد: تغییرات شکلی و محتوایی در مسیر مذاکرات قاعدتا باید انجام شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات رابرت مالی درباره توافق موقت و اینکه آیا ایران توافق موقت را قبول دارد، اظهار داشت: اول اینکه ما درباره مذاکرات جدی صحبت می‌کنیم و دوم ما در وین فقط با ۱+۴ صحبت می‌کنیم. وی درباره اظهارات انریکه مورا، معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی مبنی بر اینکه برداشتش از صحبت‌های هیأت ایرانی این بوده که برداشتن تحریم‌ها به صورت گام به گام باید باشد نیز تصریح کرد: اصلا راجع به چنین چیزی بحث نشد و صحبتی در این باره نشده است.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج