تاریخ انتشار: دوشنبه 1400/09/15 - 14:02
کد خبر: 416538

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان در دیدار با رئیس مجلس مطرح کرد؛

آقای قالیباف تکلیف خود را با اطرافیانتان روشن کنید/ طرح رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

آقای قالیباف تکلیف خود را با اطرافیانتان روشن کنید/ طرح رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

آقای قالیباف جلسات سران قوا که با حکم رهبری و اختیارات فراقانونی شکل گرفا تا حل مشکلات اساسی کشور تسهیل پیدا کند، آیا به نظرتان این جلسات کارکرد مد نظر حضرت آقا را دارد؟ آیا آن تسهیل گری در حل مشکلات اجرایی شد؟ نتیجه‌ی آن در معیشت مردم چه بود؟

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سید امیر محمد حسینی به عنوان نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در حضور رئیس مجلس به سخنرانی پرداخت.

در بخشی از سخنرانی آمده است: مگر به گفته رهبری شأن نمایندگی مردم از هر مرتبه‌ای بالاتر نیست؟ پس چرا اینگونه به نظر می‌رسد که راه پاستور از بهارستان می‌گذرد؟ آیا شأن نظارتی نمایندگان مجلس در این است که مدیر معرفی کنند؟ آیا احداث ستاد انتخاباتی در مجلس بی طرفی که باید ناظر رفتار دولت باشد صحیح است؟ آیا شأان نماینده مجلس دیده شدن در راهرو وزارت خانه‌ها برای لابی گری است؟ با همه این‌ها و بیشتر، باز هم مجلس در راس همه امور است؟

متن کامل سخنرانی به شرح زیر می باشد:

به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی کشور مشغول به فعالیت است و دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی سخنم را با حدیثی از پیغمبر اعظم اسلام (ص) آغاز میکنم که می‌فرمایند: آخر ما یخرج عن قلوب الصدیقین حب الجاه، یعنی آخرین چیزی که از دل صدیقین خارج می‌شود حب جاه و مقام است.

- جمهوری اسلامی که با شعار رفع انحصار از فرآیند قدرت و مناصب نظام تصمیم گیری کشور پا به عرصه وجود گذاشت، اکنون در آستانه ۴۳ سالگی نیاز به تحول در عرصه حکمرانی و سیاست گذاری کشور را احساس می‌کند. جمهور به عنوان اصلی‌ترین رکن، که با روحیه انقلابی گری هیمنه‌ی استکبار را در هم شکسته و با از خود گذشتگی در ۸ سال دفاع مقدس باعث تثبیت، ادامه و صدور انقلاب شده است، با توجه به رویه‌ی اخذ شده در سال‌های گذشته توسط مسئولین، شکاف و ناامیدی بین خود و حاکمیت احساس می‌کند.

جناب آقای قالیباف مردم از شما به عنوان رئیس مجلسی که با شعار انقلابی گری پای کار آمده، انتظار ویژه‌ای برای از بین بردن ساختار‌های معیوب گذشته دارند، اما عملکرد یک سال و نیم گذشته شما، به تحقق این انتظار کمکی نکرده است. در این راستا نکاتی را عرض کرده و در آخر پیشنهاداتی ارائه می‌کنم:

- مجلس بما هو مجلس: آنچه که به تعبیر روح الله کبیر گفته شده بود که مجلس در راس همه‌ی امور است، اکنون و با توجه به دخالت نمایندگان در انتصابات دولت، از وزارت گرفته تا مدیران بخش‌های مختلف شهرستان ها، همچنان به همان تعبیر برداشت می‌شود؟ مگر به گفته رهبری شأن نمایندگی مردم از هر مرتبه‌ای بالاتر نیست؟ پس چرا اینگونه به نظر می‌رسد که راه پاستور از بهارستان می‌گذرد؟ آیا شأن نظارتی نمایندگان مجلس در این است که مدیر معرفی کنند؟ آیا احداث ستاد انتخاباتی در مجلس بی طرفی که باید ناظر رفتار دولت باشد صحیح است؟ آیا شأان نماینده مجلس دیده شدن در راهرو وزارت خانه‌ها برای لابی گری است؟ با همه این‌ها و بیشتر، باز هم مجلس در راس همه امور است؟

آقای رییس یک بار برای همیشه تکلیف خود را با اطرافیانتان روشن کنید. آیا نمی‌خواهید به شائبه‌های موجود در مورد انتصابات خود چه در مجلس و چه در شهرداری پاسخ دهید؟

- جوانان: در راستای قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده باید گفت که بحران پیری جمعیت از جمله مواردی است که آینده کشور را به طور جد تهدید می‌کند و بطور گسترده همه ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … را در بر می‌گیرد.

در همین راستا با کاهش رشد جمعیت، قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده در مجلس به تصویب رسید که باوجود مزایای این طرح از ایرادات بسیار آن نمیشود چشم پوشی کرد.

عدم اولویت بندی مفاد قانون، روشن نبودن مصادیق جامعیت، ابهام در میزان اجرایی شدن، فقدان ضمانت اجرایی و عدم هماهنگی با اسناد بالادستی از جمله ایرادات اساسی است که میتوان بر این قانون وارد نمود که البته انتظار می‌رود به اصلاح آن پرداخته و با پیگیری مجدانه و اهتمام مجلس و نظارت ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه تنها در حد قوانین خاک خورده باقی نماند و گامی در جهت حل این بحران باشد.

در راستای قانون تسهیل ازدواج باید عرض کنم با وجود اهمیت و ضرورت ایجاد بستر مناسب برای ازدواج و تشکیل خانواده جوانان، متاسفانه شاهد آن هستیم که با گذشت ۱۶ سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج همچنان به دلیل ایرادات بسیار زیاد و تناقضات موجود در این قانون، به یکی از بی اثرترین قوانین کشور مبدل و عملاً اجرای بسیاری از مواد آن غیرممکن شده است که می‌بایست با بازنگری و بررسی صحیح و با دیدی واقع گرایانه نسبت به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه تنظیم و با اجرای کامل و دقیق قانون به رفع مشکلات ازدواج جوانان پرداخته شود.

آقای رییس امروز دانشگاه‌های ما تبدیل به فرودگاه‌های بین المللی شده اند. نخبگانی که در کشور‌های دیگر می‌توانند مسئولین بخش‌های مختلف باشند، در کشور خودمان جایگاهی ندارند. مگر تنها خروجی یکی دو دانشگاه خاص می‌توانند مسئولیت‌های تصمیم گیری کشور را برعهده بگیرند.

عدم مشارکت سیاسی نخبگان در تصمیم گیری در فرآیند حکمرانی، بسیاری از این سرمایه‌های انسانی را ناامید کرده به طوری که شاهد مهاجرت این قشر، حتی به کشور‌های ضعیف شده است. بفرمایید که با تاکیدات مختلف حضرت آقا و مطالبات ایشان، چه اقدامی در جهت حفظ نخبگان کشور صورت گرفته است؟ و چقدر این اقدامات موثر واقع شده اند؟

- من باب شفافیت: مجلسی که با شعار شفافیت پا به میدان گذاشت، در عمل به اولین وعده خود که تصویب شفافیت بود قصور کرد. سوال اینجاست که تا کی شعار شفافیت باید دستاویزی برای ورود به مجلس باشد؟ آقای رئیس دریافتی‌های نمایندگان بابت مواردی، چون حق همراه یا حق دفتر، واقعا صرف چه می‌شود؟ چرا اسناد اینگونه هزینه‌های اضافی منتشر نمی‌شود؟ یا چرا باید نمایندگان بابت تصویب برنامه و بودجه پاداش اضافی دریافت کنند؟ مگر نه اینست که این جزو وظایف آنان است؟

سید امیر محمد حسینی

آقای رئیس طرح رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟ چشمان یک میلیون انسانی که آینده فرزندان این مملکت را رقم می‌زنند به دست شماست، ولی هنوز که هنوز است فرآیند و ساز و کار این طرح مشخص نیست.

آقای قالیباف جلسات سران قوا که با حکم رهبری و اختیارات فراقانونی شکل گرفا تا حل مشکلات اساسی کشور تسهیل پیدا کند، آیا به نظرتان این جلسات کارکرد مد نظر حضرت آقا را دارد؟ آیا آن تسهیل گری در حل مشکلات اجرایی شد؟ نتیجه‌ی آن در معیشت مردم چه بود؟

و در آخر پیشنهادی در خصوص حق اعتراض مردم به مشکلات کشور که هم اکنون نیز درگیر آن هستند ارائه می‌کنم:

طبق اصل ۲۷ قانون اساسی قانون به تجمعات مصالمت آمیز مردم مشروعیت بخشیده است. در همین راستا مجلس باید ساز و کاری را برای این تجمعات و اعتراضات مشخص کند که هم این اعتراضات کاکردی واقع شوند و نسبت به وضعیت معترضین بازنگری شود و هم هر تجمعی در کشور تبدیل به اغتشاش نشود که باعث تضییع حقوق مردم شود.

و، اما سخن پایانی و یک سوال دیگر از شما آقای دکتر: آقای دکتر، دانشجویان در تمام ایام سال در دانشگاه حضور دارند و با حضور در این فضای علمی و نخبگانی میتوان از آن‌ها استفاده کرد و این مختص به ۱۶ آذر و روز دانشجو نیست.

و، اما سوالم از شما اینست آقای دکتر: شما که در نیروی انتظامی بودید، رییس سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودید، پر سابقه‌ترین شهردار تهران بودید، در مجمع تشخیص مصلحت نظام بودید و الان هم که رییس قوه قانون گذار هستید، واقعا به نظرتان مشکل کار کشور کجاست؟

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
دستگاه بسته بندی حبوبات + قیمت
آیا میم کوین‌ها هم شت کوین هستند؟
وزیر اقتصاد: فراریان مالیاتی شناسایی شدند
آمریکا در آستانه جنگ با روسیه و چین است
اعلام زمان آغاز رتبه بندی معلمان
تیراندازی به یک اتوبوس درقدس
نامه دفتر تحکیم وحدت خطاب به اصغر فرهادی
مجید حسینی: امسال کنکور آبروی نظام آموزشی را برد
مهدی قایدی به ایران برگشت +عکس
شوندی: ارتباطات دولت با تشکل‌های دانشجویی از نمایشی بودن خارج شود/ پناهی: وزیر علوم به بهانه‌های مختلف بین تشکل‌ها حضور پیدا نمی‌کند
هر اصلاح طلبی بتواند اینچنین شوآف کند جایزه دارد!
کاربرد زبان تهدید مقابل ایران و ایرانی بدون نتیجه‌ است
مردم دارن با گوشت و پوست و استخوان لمس می‌کنند این تفاوت رو
واکنش محمد موسوی به حواشی اخیر
تفاوت دولت لیبرال و دولت مردمی به روایت تصویر
اصلاحاتی چه داند قیمت رئیس‌جمهور مردمی!
حقیقت ماجرای بازگرداندن دفتر شعر هوشنگ ابتهاج از سوی رهبر انقلاب
چرا رسانه‌های تحت مدیریت این سه نفر عزا گرفته‌اند
اصلاحات کم کم داره با مسلمین مرزبندی میکنه
این تصویر میراث وسرمایه معنوی و انقلابی ما است
تیری که بر هدف خواهد نشست
اعلام زمان آغاز رتبه بندی معلمان
نشست سالیانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در اصفهان برگزارشد
بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای اهانت میرحسین موسوی به مدافعان حرم را محکوم کرد
موفقیت تیم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در مسابقات جهانی ریاضی IMC
آموزش راه اندازی سامانه پیامکی دانشگاه و ارسال اس ام اس به دانشجویان
جایگاه دانشگاه الزهرا(س) در میان موسسات جهانی و ایرانی ارتقا یافت
آغاز انتخاب رشته رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد در کنکور ۱۴۰۱
تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ تا دوشنبه ۲۴ مرداد
کاهش هزینه پیاده روی اربعین برای دانشجویان
رشته‌های جدید دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد
تغییرات اعلام شده در کنکور ۱۴۰۲ قطعا اجرا می شود
ضرایب دروس عمومی و تخصصی کنکور تا شهریور ماه اعلام می شود
هیچ مزیتی برای دانش آموزان مدارس غیر دولتی نیست
آغاز عملیات اجرایی رتبه‌بندی معلمان
۱۴ ترفند فوق‌العاده برای یادگیری سریع زبان انگلیسی در منزل
دوره فلوشیپ پزشکی در آلمان ۲۰۲۲
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در ۱۶ رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند
اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top