گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 416692

با ساده‌انگاری و محاظه‌کاری نمی‌شود کشور را نجات داد

نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که با حضور رئیس جمهور و به میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، به بیان نظرات و نقد‌های خود در رابطه با عملکرد دولت سیزدهم پرداخت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»زینب شوندی، نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که با حضور رئیس جمهور و به میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، به بیان نظرات و نقد‌های خود در رابطه با عملکرد دولت سیزدهم پرداخت.

متن سخنرانی نماینده انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ریاست محتر جمهوری، حضار محترم، سلام علیکم
ضمن تشکر از جناب عالی که فرصت این گفتگو را در ماه‌های نخست آغاز به کار دولت سیزدهم فراهم کرده اید با پایبدی به چارچوب گفتمانی عقلانیت انقلابی نکاتی را عرض مینمایم.

جناب آقای رئیس جمهور!

بی مقدمه باید گفت ایران در یک موقعیت ویژه تاریخی قراردارد! چالش‌های کشور بسیار پیچیده و فرصت شما برای اصلاح وضعیت و بهبود معیشت مردم محدود است. متاسفانه مردم ما در دهه ۹۰ شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتند. نرخ تورم سالانه بر اساس اظهارنظر مرکز آمار ایران بالای ۴۰ درصد و بر اساس آمار‌های اعلام نشده بانک مرکزی نزدیک به ۶۰ درصد است! برای سه سال پیاپی تجربه‌ی تورم بسیار بالا، بلایی سر این مردم آورده است که خیلی‌ها در تامین مایحتاج روزمره خود دچار مشکل اند! کسانی که مستاجر بودند در جنگ با اجاره خانه‌های نجومی سال هاست مجبور به عقب نشینی می‌شوند و هرسال محل زندگی خود را از نظر موقعیت شهری تنزل می‌دهند! فاصله فقیر و غنی دائما بیشتر شده، پولدار‌ها پولدارتر و فقرا فقیرتر شده اند!

ذهن و قلب مردم از دولت مردان فاصله گرفته و توده‌های مردم احساس می‌کنند صادقانه با آن‌ها رفتار نمی‌شود! تهدید‌های امنیتی در دهه ۹۰ نسبت به دو دهه قبل از آن رشد قابل توجهی داشته است. دامنه چالش‌های ملی در دهه ۹۰ به موضوعات زیست محیطی نیز کشیده شد و قطعی برق در گرمای طاقت فرسای خوزستان و خشکی بلندمدت بستر زاینده رود به همه ما گوشزد نمود که بی توجهی به آثار بلندمدت طرح‌های توسعه‌ای چه تبعات سنیگنی در پی دارد! پیش از دهه ۹۰ هیچگاه مشکلات کارگری تا این اندازه ابعاد ملی نداشت و داستان هفت تپه و آذراب و کشت و صنعت مغان کمتر تجربه شده بود.

خلاصه باید گفت همه مشکلات کشور ریشه در تصمیمات دهه ۹۰ ندارد، اما دهه ۹۰ را می‌شود دهه عبرت‌ها نامید. نتیجه سلسله حوادث پیش آمده انباشت بی اعتمادی و کاهش قابل توجه سرمایه اجتماعی نظام بود!

سوال اینجاست آیا نقطه بازگشتی هست؟ آیا می‌شود بر این چالش‌های غلبه کرد و مسیر اشتباه رفته را برگشت؟

جناب آقای دکتر رئیسی!

معتقدیم مسئولیت و رسالت دولت سیزدهم و شخص جنابعالی آغازی دوباره است! اما سوال مهم‌تر این است که این هدف تا چه اندازه در دسترس دولت سیزدهم قرار دارد و چگونه می‌شود به آن دست یافت؟ در پاسخ باید گفت دولت‌ها پس از انقلاب در مواجهه با مشکلات عموما سه رویکرد متفاوت اتخاذ کرده اند: رویکرد ساده انگارانه، رویکرد محافظه کارانه و رویکرد تحول گرا!

اینکه امروز برای حق آبه کشاورز اصفهانی دچار مشکلیم ناشی از ساده انگاری درمدیریت منابع آب است! یک روز به خاطر تامین نظر نماینده یک شهر و یا علاقه وافر یک وزیر به خدمت به شهر و دیار خودش برخلاف اصول عقلانی و احتمالا بدون وجود مطالعات ملی در دل کویر مرکزی ایران صنایع آب بر احداث کرده ایم! و حالا ما مانده ایم و منابع محدود آب که اگر به کشاورز بدهیم کارگران کارخانه‌ها بیکار می‌شوند و اگر به صنایع بدهیم کشاورزان به خاک سیاه می‌نشینند! ساده انگاری یعنی اینکه رئیس جمهور سابق تصور می‌کرد می‌شود با امضای برجام مشکل آب خوردن مردم را هم حل و فصل کرد! آقایان حتی به خود زحمت نداده بودند متن برجام و یا ضمائم آن را یکبار بخوانند! ساده انگاری یعنی خاطرات عبرت آموز دولتی‌ها از آن جلسه‌ی عجیب و غریب تعیین نرخ ارز جهانگیری که به اذعان حضار در یک گفتگوی چند دقیقه‌ای عدد ارز را ۴۲۰۰ تومان تعیین کردند و پس از آن میلیارد دلار منابع ارزی کشور را به واردات غیرضروری اختصاص دادند! این‌ها تنها بخشی از صد‌ها تصمیم ساده انگارانه و غیرکارشناسی در سال‌های پس از انقلاب خصوصا یک دهه اخیر بوده است که متاسفانه به موضوعات اقتصادی و ریست محیطی محدود نیست و در حوزه‌های فرهنگی، رسانه و سیاسی نیز به وفور دیده می‌شود!

متاسفانه رویکرد ساده انگارانه منحصر به یک جریان سیاسی نبوده و در برخی اطرافیان شما نیز دیده می‌شود! به خاطر دارید که همکار فعلی شما و نامزد سابق انتخابات ریاست جمهور ادعا می‌کرد می‌شود سه رزوه مشکل بورس را حل و فصل کرد؟ اگر این ساده انگاری نیست شما بفرمایید چیست؟ ساده انگاری یعنی اینکه یک اظهارنظر چند روزه مسئولین دولتی عملا یک شوک غیرضرور به قیمت خودرو وارد کرد که با دستور شما هم کنترل نمی‌شود و بجای اولش بازنخواهد گشت!

آقای دکتر رئیسی!

روی دیگر ناکامی مسئولین محافظه کاری بوده است که محدود به دولت‌ها نیست.

چرا پس از سال‌ها هیچ کس نمی‌پرسد آیا ما واقعا به این همه بانک در اقتصاد کشور نیاز داریم؟ آیا وقتش نرسیده رویکرد محافظه کارانه در اداره کشور را کنار بگذاریم و جعبه سیاه بانک‌های خصوصی را بازخوانی کنیم و اگر ضروری است به عملکرد پر از ابهام آن‌ها و نقش مخربشان پایان بدهیم؟

آقای رئیس جمهور‌

نمی‌شود با ساده انگاری و محاظه کاری کشور را نجات داد. ما نیازمند رویکرد تحول گرا در اداره کشور هستیم. رویکرد تحول گرا یعنی حکمرانی عادلانه، صادقانه و عالمانه!

در صد روزه نخست دولت سیزدهم گام‌های مثبتی برای جلب اعتماد عمومی برداشته شده است! واکسیناسیون گسترده و یا حضور به موقع مسئولین دولتی در میان مردم در سفر‌های استانی و به بهانه‌های مختلف جلوه‌های نو و امیدبخشی از اداره کشور را به نمایش گذاشته است.

اما در خصوص تداوم در دولت سیزدهم، نگرانی‌هایی نیز وجود دارد. مهم‌ترین وجه حکمرانی عالمانه داشتن ایده مشخص در برابر مشکلات اقتصادی است! متاسفانه با وجود گذشته صد روز از آغاز به کار دولت، هنوز افکار عمومی دریافت روشنی از ایده دولت برای اداره اقتصاد کشور ندارد. از سوی دیگر نوعی پراکندگی در ترکیب تیم اقتصادی دولت دیده می‌شود و حضور افرادی با نگرش‌های متفاوت نگرانی‌های جدی را در خصوص آینده مدیریت اقتصادی کشور ایجاد کرده است! به هرحال اقتصاد ماشین تشریفات حضرت عالی نیست که دائما شخص شما بخواهید پشت فرمان بنشینید و طبیعتا باید اعضای کابینه کار را پیش ببرند! و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که هنوز در برخی وزارت خانه‌ها منصوبین آقای روحانی مدیر هستند و دولت سیزدهم قریب به ۴۰ درصد تیم مدیریتی خود در سطوح میانی را تکمیل نکرده است!

جناب آقای رئیس جمهور!

اکنون که بار این امانت به دوش شما گذاشته شده، درابتدای این مسیر پر چالش و پر از بیم و امید قرار دارید یادآوری چند نکته مفید خواهد بود! دهه ۹۰ با همه‌ی چالش‌ها و مشکلاتش دهه پیروزی‌های بزرگ هم بود. شما می‌دانید که ما در همین دهه ۹۰ با پیچیده‌ترین و سخت‌ترین عملیات نظامی دشمن در منطقه مواجه بودیم. پدیده داعش پیش از آن تجربه نشده بود و یک تهدید امنیتی بالقوه و بزرگ به حساب می‌آمد! اما حاج قاسم عزیز با تکیه بر تجربه و تخصص وارد میدان مبارزه شد. ایران اسلامی در دهه ۹۰ موفق شد طراحی‌های خطرناک دشمنان منطقه‌ای و بین المللی را به شکست بکشاند. در همین ایام حاج قاسم با صداقتی مثال زدنی توانست مردم را با سیاست‌های نظام همراه و همدل کند و مردم نیز که به کارآمدی او ایمان داشتند در این راه همراهی اش کردند! تا آنجا که عروج ملکوتی اش نفسی دوباره به انقلاب و ایران داد و با خون پاکش تنها چند ماه پس از حوادث تلخ آبان ۹۸ روحی تازه در خیابان تهران دمیده شد! او به راستی نماد باشکوه حکمرامی عالمانه، صادقانه و عادلانه بود!

لذا از آنجا که تجربه موفق حضرت عالی در برخورد با مفاسد اقتصادی در قوه قضائیه پشتوانه‌ی حضورتان در دولت بوده است، امیدواریم فرصت محدود خدمت را غنیمت شمرده و با پایبندی به عقلانیت انقلابی دهه پیش رو را به دهه موفقیت‌های چشمگیر ملت ایران تبدیل نمایید.

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
تورهای مسافرتی آفری
 • نظرسنجی

  با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

  آموزش حضوری - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات حضوری
  آموزش مجازی - امتحانات مجازی
  مشاهده نتایج