گروه های خبری
آرشیو
ف
کد خبر: 416767

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی در دیدار با رئیس صداوسیما مطرح کرد؛

صداوسیما یک رسانه‌ غیرملی است/ تداوم مدیران شریک جرم در مرگ رسانه ملی، کشنده خواهد بود

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی در دیدار دانشجویان با رئیس رسانه ملی گفت: تغییرات مثبت در صدا و سیما، و تلاش‌های شما در راستای بازگشت به مردم، روزنه‌ امیدی در فضای خفقان‌بارِ صدا و سیما بود، گویی قرار نیست؛ همانند آقای علی عسگری، رسانه‌ ملی را به تنظیمات کارخانه برگردانید. برای خروج از رکود در صدا و سیما و هم‌عاقبت نشدنِ شما با آقای علی عسگری نکات و سوالاتی را مطرح خواهم کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کوثر قاسمی، عضو جنبش عدالتخواه دانشجویی در مقابل رئیس قوه قضائیه سخنرانی کرد.

در بخشی از این سخنرانی آمده است: لازم است توجه کنید؛ احیای این جسدِ نیمه جان و مقابله با خفقان حاکم بر صدا و سیما، جز با مقاومت در برابر شیوخ امنیتی و پیرانِ بیت نشین مانند اقای حسین محمدی حاصل نمی‌شود.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

صدا و سیما به عنوان یک رسانه‌ی غیر ملی، آینه‌ی تمام عیار شکافی عمیق و گسترده، میانِ اقلیتی صاحب قدرت، ثروت و رسانه، در مقابل مستضعفین توسری‌خوری‌ست، که در آن، اقلیت برای روایت‌هایشان از رسانه استفاده می‌کنند. این رسانه‌ی جدا شده از مردم، برای ترمیم بدنه‌ اجتماعیِ از دست رفته‌ی خویش، باید بر ریل جمهوریت قرار بگیرد. جمهوریتی که از جنس مردم باشد؛ چرا که تنها شباهت جمهوریتِ مدنظر ما و مسئولین، شباهتی لفظی‌ست. مردم برای ما، همه‌ی مردم هستند نه گروه و گرایشی خاص. رأی باطله دهندگان و رأی نداده‌ها نیز برای ما مردم محسوب می‌شوند؛ اما رسانه‌ی ملی، جایی برای بیش از نیمی از مردم ایران ندارد.

تغییرات مثبت در صدا و سیما، و تلاش‌های شما در راستای بازگشت به مردم، روزنه‌ی امیدی در فضای خفقان‌بارِ صدا و سیما بود، گویی قرار نیست؛ همانند آقای علی عسگری، رسانه‌ی ملی را به تنظیمات کارخانه برگردانید. برای خروج از رکود در صدا و سیما و هم‌عاقبت نشدنِ شما با آقای علی عسگری، در ادامه نکات و سوالاتی را مطرح خواهم کرد:

صداوسیما یک رسانه‌ غیرملی است/ تداوم مدیران شریک جرم در مرگ رسانه ملی، کشنده خواهد بود

لزوم برنامه محوری

آقای جبلی! به ما بگویید؛ برنامه‌ی کوتاه مدت و بلند مدت تحولیِ شما برای صدا و سیما چیست؟
شاید بهتر است از کلمه‌ی احیاء، به جای تحول استفاده کنم؛ چرا که به لطف مدیریت بیست و هفت ساله‌‌ی مدیرانِ اصولگرا، این رسانه بیش از هرچیز، به مرده شبیه‌تر است. مدیرانی فرسوده، که جوانان محافظه‌کارش در مقایسه با پیران و بازنشستگانش، ناکارآمدتر دیده می‌شوند.

پیشنهادات: ابتدا ضروری است برنامه‌ی تحولی جنابعالی، پس از تدوین همراه با جزئیات، اولا برای کارشناسان و پس از آن برای آحاد مردم به شور گذاشته شود. سپس پس از تدقیق، برنامه به صورت شفاف ابلاغ گشته تا بستر ارزیابی مردمی مهیا شود.

همچنین با شاخص بخشیدن به برنامه‌های رسانه ملی، درصد اختصاص داده شده به کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر قشرهای مستضعف، سنجیده شود.

الزاماتِ احیای این سازمان نیمه جان

لازم است توجه کنید؛ احیای این جسدِ نیمه جان و مقابله با خفقان حاکم بر صدا و سیما، جز با مقاومت در برابر شیوخ امنیتی و پیرانِ بیت نشین مانند اقای حسین محمدی حاصل نمی‌شود.

باید بدانید شما چاره‌ای ندارید؛ جز اینکه به یکی از این دو جریان تن دهید. یک طرف مردم هستند و طرف دیگر اصحاب زور و زر.

در این تقابل، صدا و سیما باید موضع خود را مشخص کند؛ آیا قرار است همچون گذشته، نفوذ و اعمال نظر خواصِ وابسته و همه‌کاره بودنشان را ادامه دهد یا اینکه به مردم بازگردد؟ اقداماتی چون پوشش خبری اعتراضات مردم از یک سو و پخش مستندِ کثیف، سفارشی و یک طرفه‌ای به نامِ پشت پرده از دیگر سو، حکایتگر عدم تعیین تکلیفِ رسانه در این امر دارد. فشار افرادی خاص بر رسانه ملی، حیثیت صدا و سیما را لکه دار کرده و مانع از روند رو به رشد اقداماتتان در این دوره شده است.
باید توجه داشته باشید، حضور شما در سازمان صداوسیما نهِ بزرگ رهبری به این جریانات بوده است.

معاونت سیاسی و پوشش اخبار

باید توجه داشت؛ مساله‌ی جدی ما در پوشش اخبار و معاونت سیاسیِ سازمان، صرفا پخش نکردنِ اعتراضات نیست. چرا که آنچه مهم است، پیگیری مسائل مردم است. ژورنالیسم سیاسی و پرداختِ لحظه‌ای به اخبار،  به تنهایی کفایت نمی‌کند.

البته که خوب است و در این کوتاه مدت، دیدید چه استقبالی از این کارهای شما شد. و باز این نشان از این دارد که این جریانِ 27 ساله ،چگونه وقت و سرمایه‌ی مهم ترین بخش نظام اسلامی را هدر داد. و چگونه این خفقان را ایجاد کرد، که با چند کار حداقلی روح امید میان مردم جان می‌گیرد.

البته؛ پوشش دهی فیلتر شده‌ی اعتراضات و اخبار نیز، جای بحث دارد. آیا رسانه‌ای که تجمع مردم اصفهان را نشان می‌دهد، خبری از اعتراضات کارگری، خصوصی‌سازی‌ها، خودکشی سربازان و یا اعتراضاتی چون قزل قیه که مرتبط با نهادهای وابسته به رهبری‌ست، را هم پخش می‌کند؟

عدم تعویض مسببین مرگ سازمان

آقای جبلی! چرا با گذشت چندماه از روی کار آمدن جنابعالی، معاونت‌های اصلی صداو سیما تغییر نکرده و ثابت مانده‌اند؟ مگر تنها ضعفِ دوره‌ی سابق، ریاست آن بود؟ تداوم مدیران شریک جرم در مرگ رسانه ملی، سمی مهلک و کشنده خواهد بود.

استقلالِ مالی و سیاسی

آقای جبلی! مشخصا در بحث تامین مالی سازمان چه برنامه‌ای دارید؟ جایگاه استقلال مالی و سیاسی از دولت، نهادها و شعام در برنامه‌ی شما کجاست؟

صدا و سیما باید شفاف باشد

شفافیت در سازمان صدا و سیما  از موارد لازم به اجرا در این دوره می‌باشد. تاریکخانه‌ی سازمان، بخش بازرگانی‌ست؛ حقوق‌های کارکنان، سازوکارها، و قراردادها از مواردیست که باید شفاف شوند. پرداخت‌های نجومی به برخی برنامه‌ها و مجریان نیز از مواردیست که لازم است شفاف شوند چرا که تن فروشی رسانه‌ی ملی به سلبریتی‌ها خود از دلایل ابتذال در وضع موجود می‌باشد.

در پایان خواستار اختصاص آنتن رسانه‌ی ملی در برنامه‌هایی نقدمحور، جهت اصلاح صدا و سیما هستیم. کافیست آقای خدابخشی، معاون سیاسی کنونیِ رسانه ملی، به گفته‌های قدیمیِ خود وفادار بوده و هفته‌ای یک ساعت از رسانه‌ی ملی را در اختیار ما و منتقدین قرار دهند. چرا که پاشنه آشیل صدا و سیمای امروز، عدم وجود جریان انتقادیِ جدی و برنامه‌هایی نظیر نود در حوزه‌های گوناگون چون اقتصادی و سیاسی ست.

جنبش عدالتخواه دانشجویی ضمن تقدیر از اقدامات مثبت جنابعالی، معتقد است تحول با تغییرات کوچک رخ نداده و نمی‌دهد؛ تحول و احیای صدا و سیما مستلزم تداوم تغییرات مثبت و برداشتن گام‌های بزرگ است. و البته ما از لزوم صبر در مسیر این احیا و سنگ اندازی های اصحاب زر و زور مطعلیم و برای شما آرزوی توفیق داریم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

مرتبط ها
نظرات
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظرسنجی

با کدام شیوه‌ی تحصیل در ترم آینده موافق هستید؟

آموزش حضوری - امتحانات حضوری
آموزش مجازی - امتحانات حضوری
آموزش مجازی - امتحانات مجازی
مشاهده نتایج