تاریخ انتشار: یکشنبه 1400/09/28 - 16:54
کد خبر: 418033

اعطای پنجمین جایزه جهانی علوم انسانی‌اسلامی

پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره علوم انسانی اسلامی در مرکز همایش های صدا و سیما امروز یکشنبه ۲۹ آذرماه اعطا شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مشرق، اعطای پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به همراه رونمایی از مکتوبات نظریه‌پردازان منتخب امروز در مراسم افتتاحیه ششمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام رضا غلامی رییس مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان علوم، حجت الاسلام علی مصباح یزدی، حجت الاسلام احمدحسین شریفی دبیر علمی کنگره و حجت الاسلام نجف لکزایی رییس اتاق تحول علوم انسانی برگزار شد.

اعطای پنجمین جایزه جهانی علوم انسانی‌اسلامی

جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به سه استاد منتخب، حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی، در رشته فلسفه سیاسی اسلامی، عبدالحمید نقره‌کار در رشته معماری اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر سعیدی‌روشن در رشته قرآن‌پژوهی تعلق گرفت.

همچنین در این مراسم از خدمات علمی ارزشمند مرحوم آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تقدیر به عمل آمد و از مجموعه مقالات و آثار و مکتوبات پیشین کنگره علوم انسانی اسلامی رونمایی شد.

در این مراسم بیانیه پنجمین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به شرح ذیل قرائت گردید.

بسم الله الرحمن الرحیم

پس از حمد و شکر خدای متعال و صلوات بر محمد و آل محمد و تسلیت ایام شهادت جانسوز صدیقه اطهر فاطمه زهرا سلام الله علیها و همچنین تقدیم برترین و خالصانه‌ترین سلام‌ها به محضر مقدس و منور حضرت ولی الله الاعظم «عجل الله تعالی فرجه الشریف»، گرامی می‌داریم یاد و نام بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی «قدس سره» و شهدای گران‌قدر انقلاب اسلامی به ویژه شهدای حوزه و دانشگاه؛ و درود می‌فرستیم به رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله العالی».

کمیته اعطای پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی مفتخر است تا اعلام نماید، به مدد الهی هر سال شاهد شکوفایی بیشتر علوم انسانیِ اسلامی و شکل‌گیری نوآوری‌ها و نظریه‌های جدید در این عرصه هستیم. با آنکه طی ۱۰ سال اخیر سرمایه‌گذاری بر روی پژوهش‌های عظیم در ساحت علوم انسانیِ اسلامی کاهش جدی یافته و حمایت از اساتید و نخبگان این عرصه به حداقل رسیده است، اما تعداد قابل توجهی از اساتید و پژوهشگران علوم انسانیِ اسلامی یا به صورت خودجوش و با امکانات ناچیز خود، و یا با حمایت‌های مختصر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی – اعم از دولتی و غیر دولتی- دست از کار و تلاش علمی در این زمینه برنداشته‌اند که شاهد بروز و ظهور آن در محیطهای علمیِ حوزه و دانشگاه هستیم.

در حال حاضر، مهم‌ترین اولویت در عرصه علوم انسانیِ اسلامی، تداوم سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه توأم با خطرپذیری در عرصه پژوهش، چه در جهت پر کردن خلأها و ضعف‌های نظری و چه در پیوند نظر و عمل و پاسخگویی به نیازهای کاربردی است. از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که لازمه شکل‌گیری نظریه‌های بزرگ در علوم انسانیِ اسلامی اهمیت قائل شدن به شکل‌گیری جریان نقد روشمند، و نیز آزمون و خطا در صحنه عمل می‌باشد و هر میزان فرصت برای نقادی بیشتر فراهم گردد، و یا فرصت محک زدن به نظریه‌ها در ساحت عمل افزایش یابد، علوم انسانیِ اسلامی در فرایند تکمیل خود به دستاوردهای بزرگ‌تری خواهد رسید.

در حالی مراسم پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی برگزار می‌شود که با دریغ و تأسف بسیار با فقدان جانسوز هادی و حامی جدی گفتمان علوم انسانیِ اسلامی، عالم ذوفنون، حکیم بزرگ و فیلسوف علوم انسانیِ اسلامی، حضرت آیت‌الله علامه مصباح یزدی «رضوان الله تعالی علیه» روبرو هستیم. در دوره قبلی جایزه، این توفیق بزرگ نصیب همه ما شد که به محضر استاد رسیده و ضمن بهره‌گیری از بیانات مهم ایشان، اعطای چهارمین جایزه را به دست مبارک ایشان انجام دهیم؛ لذا این کمیته تصمیم گرفت به رسم ادب، و با نیت گرامیداشت یاد و نام علامه مصباح یزدی، در پنحمین دوره جایزه و در حضور فرزند دانشمند مرحوم علامه، استاد محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی مصباح یزدی، از مقام علمی و معنوی آن عالم فرزانه تجلیل نماید.

کمیته اعطاء جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی در این دوره نیز مانند دوره‌های قبل، با پیشنهاد جمع قابل توجهی از نظریه‌پردازان برجسته در عرصه علوم انسانیِ اسلامی روبرو شد که کار انتخاب و معرفی نظریه‌پردازان برتر را سخت و پیچیده می‌ساخت. البته یادآوری می‌کند، با عنایت به فلسفه وجودی این جایزه، کمیته اعطای جایزه به انتخاب افرادی اهتمام دارد که فراتر از ارائه یک یا چند نظریه ممتاز، صاحب تلاش‌های متنوعی باشند که در مجموع به پیشرفت علوم انسانیِ اسلامی و افزایش دارایی‌های علمی آن در رشته‌های کلیدی کمک نموده و جامعه علمی بتواند با اتکاء به ظرفیت‌های آنان، به راه خود بهتر از گذشته ادامه دهد.

کمیته اعطای جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی در مراسم پنجمین دوره که امروز در حضور رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر قالیباف، و شماری از اساتید و پژوهشگران ارجمند حوزه و دانشگاه برپا می‌شود، موفق شد بر مبنای نظام‌نامه جایزه، پس از بررسی‌های چند مرحله‌ای، و اخذ آراء اساتید و نخبگان برجسته علوم انسانیِ اسلامی در رشته‌های ذی‌ربط، در نهایت سه تن از نظریه‌پردازان را شایسته دریافت جایزه در این دوره تشخیص دهد:

یک: استاد ارجمند جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر نجف لک‌زایی، در رشته فلسفه سیاسیِ اسلامی، که موفق شده‌اند ضمن پیوند روشمند فلسفه سیاسی با حکمت صدرایی و پرورش شاگردان پرشمار در این عرصه، و همچنین زمینه‌سازی برای شکل‌گیری یک خط پژوهشی زنده و پرثمر، خود با ارائه نظریاتی متعدد در زمینه فلسفه سیاسیِ اسلامی، کمک قابل توجهی به پیشرفت علوم سیاسی اسلامی نمایند.

دو: استاد ارجمند جناب آقای دکتر عبدالحمید نقره‌کار در رشته معماری اسلامی که ضمن نقش‌آفرینی مؤثر در جهت بسط و تقویت دانش معماری اسلامی در ایران، و نیز شاگردپروری در این عرصه، موفق شده‌اند نظریات ارزشمندی را در جهت مستحکم‌سازی دانش معماری اسلامی ارائه داده و سپس در جهت عینیت بخشی به آن در عرصه عمل تلاش کنند.

سه: استاد ارجمند جناب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدباقر سعیدی‌روشن در رشته قرآن‌پژوهی که موفق شده‌اند ضمن انجام شمار کثیری از تحقیقات مهم و کلیدی در عرصه قرآن‌پژوهی، آن هم متناسب با نیازهای روز و قابل استفاده در فرایند تکامل علوم انسانیِ اسلامی، و همچنین ارائه چندین نظریه مهم در این ساحت، به عُمق‌بخشی و پیشرفت علوم انسانیِ اسلامی بر مبنای معارف قدسی قرآن کمک شایان توجهی داشته باشند.

در پایان، ضمن آرزوی سلامتی و مزید توفیق برای این سه دانشمند ارجمند در جهت خدمت خالصانه به پیشرفت و تعالی جامعه اسلامی، امیدواریم اعطاء این جایزه بتواند نقش خود را در معرفی الگوهای علمی موفق به جامعه علمی به خوبی ایفا نموده و از این پس، شاهد بهره‌مندی مضاعف از توانمندی‌های این اساتید محترم در جهت تحولات علمی بزرگ در عالم اسلام باشیم.

از همه صاحب نظران محترمی که ضمن مشارکت در مراحل گوناگون ارزیابی و انتخاب در کنار کمیته اعطاء جایزه جهانی علوم انسانیِ اسلامی بودند قدردانی می‌کنیم. همچنین لازم است از خانه اندیشه‌ورزان و همچنین مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا به خاطر مشارکت در تأمین جوایز این دوره صمیمانه سپاسگزاری نماییم.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
سه ویژگی جدید واتس‌آپ در آخرین به‌روزرسانی
انگلیس توانمندی های ایران در حوزه ماهواره را ندارد؟!
مادر شهید ابراهیم نابلسی در تشییع فرزند شهیدش
محل استقرار شهید نابلسی و دو همراه شهیدش
نخستین شماره نشریه دانشجویی « توانا» منتشر شد +دانلود
فیلم| واکنش پدر نابلسی به خبر شهادت فرزندش
فیلم| آخرین پیام صوتی شهید نابلسی قبل از شهادت
بنویسید اینجا خیابانی در ایرانه تا خود تحقیرها عقده گشایی کنن!
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
تبریک قالیباف به همتایان خود بابت روز ملی ۱۴ کشور
چهاردهمین شماره نشریه دانشجویی « سفیران سپید » منتشر شد+دانلود
جنجال اهدای بادمجان به خبرنگاران در روز خبرنگار
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت امام سجاد (ع) در نهاد ریاست جمهوری
درخواست‌های مردمی، مبنای ورود پلیس به مقوله سگ گردانی
نایب قهرمانی فصیحی در دو ۱۰۰ متر
برگزاری نشست "شرکت در این جلسه جرم است"
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
گزارش مالی نامناسبی در کنکور وجود دارد
ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه فرهنگیان
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
گزارش مالی نامناسبی در کنکور وجود دارد
ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه فرهنگیان
پذیرش ۳۲۰ مراقب بهداشت متعهدخدمت از طریق کنکور
دریافت حقوق توسط رتبه‌های زیر ۱۰۰ کنکور با انتخاب برخی رشته‌ها
ارتقای استانداردهای فارغ التحصیلی در دانشگاه تهران
تحصیل همزمان دانشجویان سایر دانشگاهها در دانشگاه علمی کاربردی
در دانشگاه امیر کبیر برگزاری رویداد تخصصی علوم و مهندسی کامپیوتر
آغاز انتخاب رشته متقاضیان رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد
حذف درس استعداد تحصیلی از کنکور دکتری تخصصی پزشکی ۱۴۰۲
تقدیر رئیس سازمان سنجش از زحمات اصحاب رسانه
تمدید مهلت ثبت نام در آزمون زبان MSRT
مهلت ثبت‌نام وام کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دانشگاه شریف تا فردا
پرداخت سالیانه ۱۴ میلیون تومان به رتبه های زیر ۱۰۰ کنکور ۱۴۰۱
فرصت جدید انتخاب رشته در آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
فرمول جدید دانشگاه تهران برای تخصیص بودجه به دانشکده‌ها
ترور یک مسئول فلسطینی در لبنان
مافیای کنکور با جنجال رسانه‌ای به دنبال نفوذ به آموزش‌و پرورش است
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top