تاریخ انتشار: سه شنبه 1400/10/14 - 08:43
کد خبر: 419790

گزارشی از نفوذ یک شهید در دنیا؛

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

نه تنها رسانه‌ها، که نظامیان و نیروهای امنیتی ارشد آمریکایی هم بارها درباره سردار سلیمانی صحبت و درایت، تعهد، شجاعت و اثرگذاری او را در پهنه وسیعی از خاورمیانه ستایش کرده‌اند. حتی افرادی که دشمن خونی سردار سلیمانی بوده‌اند و مسئولیت کشته شدن صدها سرباز آمریکایی در منطقه را به گردن او و سپاه قدس انداخته‌اند هم در مواردی که درباره او صحبت می‌کنند، به ویژگی‌ها برجسته او به‌عنوان یک فرمانده میدانی اثرگذار و شجاع اشاره می‌کنند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی 2 سال پیش در عراق به همراه ابومهدی المهندس معاون حشد‌الشعبی عراق در حالی که با دعوت رسمی به این کشور سفر کرده بود توسط تروریست‌های آمریکایی و همکاری رژیم صهیونیستی، سعودی و چند کشور غربی به شهادت رسید. هدف اصلی آمریکا این بود که با ترور وی ضربه‌ای به محور مقاومت وارد کند تا بتواند اهداف خود را محقق کند. اما اشتباه استراتژیک اتاق جنگ آمریکا این بود که تصور می‌کرد حذف فیزیکی حاج قاسم به معنای حدف تاثیرگذاری وی خواهد بود.

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

شهید قاسم سلیمانی، یکی از جذاب‌ترین ایرانی‌ها در یک دهه اخیر برای رسانه‌های غربی بوده است و زندگی حماسی، نفوذ بی‌نظیرش در خاورمیانه، و تقابلش با غرب دستمایه گزارش‌های زیادی در رسانه‌های غربی بود. از نظر این رسانه‌ها، او فرمانده‌ای شجاع و باهوش و استراتژیستی عملگرا و عمیق بوده که دهه‌ها برای ایجاد شبکه‌ای از محور مقاومت در منطقه تلاش کرده و چنان موفق بوده که چهره جدید خاورمیانه، در برخی کشورها، مدیون مدیریت اوست.

نه تنها رسانه‌ها، که نظامیان و نیروهای امنیتی ارشد آمریکایی هم بارها درباره سردار سلیمانی صحبت و درایت، تعهد، شجاعت و اثرگذاری او را در پهنه وسیعی از خاورمیانه ستایش کرده‌اند. حتی افرادی که دشمن خونی سردار سلیمانی بوده‌اند و مسئولیت کشته شدن صدها سرباز آمریکایی در منطقه را به گردن او و سپاه قدس انداخته‌اند هم در مواردی که درباره او صحبت می‌کنند، به ویژگی‌ها برجسته او به‌عنوان یک فرمانده میدانی اثرگذار و شجاع اشاره می‌کنند.

2 سال از آن ماجرا گذشته و اکنون آمریکا و رسانه های غربی فهمیده‌اند حاج قاسم به عنوان یک شهید بسیار از حاج قاسم در زمان حیات خطرناک‌تر و تاثیرگذار‌تر است. برگزاری تجمع‌ها در نقاط مختلف جهان و مواضع شخصیت‌های جهانی از آفریقا تا آسیا نشان دهنده این است که حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است و به نقش خود در وحدت محور مقاومت و تضعیف دشمنان مشغول است.

در ادامه بخشی از مطالب رسانه های غربی و اقدامات شخصیت ها و مردم نقاط مختلف آسیا و آفریقا را درخصوص حاج قاسم سلیمانی می خوانید.

نفوذ بی‌نظیر در منطقه

در سال‌های اخیر، نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش مورد توجه رسانه‌های غربی قرار داشت و بسیاری از آنها درباره نقش انکارناشدنی سردار سلیمانی و نیروهای تحت امر او در غلبه بر داعش در سوریه و به‌خصوص عراق نوشته‌اند. به‌گزارش نیویورکر، سپاه قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که زیرنظر سردار سلیمانی نفوذ بی‌نظیری در خاورمیانه به‌دست آورده سازمانی است که بخشی از سیاست خارجی ایران را در سال‌های اخیر شکل داده و می‌توان آن را معادل ترکیبی از سیا و نیروهای ویژه آمریکا دانست.

او به‌عنوان فرمانده سپاه قدس، به جایگاهی رسید که آمریکا او را یکی از دشمنان اصلی خود در خاورمیانه می‌دانست و به همین‌خاطر وزارت خزانه‌داری آمریکا او را تحریم کرد. با وجود این میزان از تأثیرگذاری، او، به گفته جان مگ‌گوایر یکی از افسران سابق سیا در عراق، تا همین چند سال پیش چندان شناخته شده نبوده است؛ «سلیمانی قدرتمندترین نیروی اجرایی در خاورمیانه است و هیچ‌کس حتی درباره او چیزی نشنیده بود».

نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در تحولات منطقه، باعث شده است که رسانه‌ها گزارش‌هایی با جزئیات بسیار زیاد درباره سراسر زندگی او منتشر کنند و با موشکافی، به تفصیل به دوره‌های مختلف زندگی او، از کودکی گرفته تا دوران انقلاب و جنگ و حضورش در خارورمیانه بپردازند.

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

استراتژیست عملگرا

به‌گزارش آتلانتیک، سپاه قدس، به سختی می‌توانست کسی را پیدا کند که همچون سلیمانی برای پیشبرد اهداف ایران ضروری و تأثیرگذار بوده باشد. هرچند وجود سازمان و شبکه‌های مطمئن بسیار مهم است، اما همانطور که آمریکا نیروهای انسانی کمی دارد، ایران هم استعدادهای زیادی ندارد که بتوانند مانند قاسم سلیمانی در منطقه حضور داشته باشند و نظارتی خردمندانه بر اوضاع داشته باشند.

نظارت و فرماندهی او، تنها نظامی نبوده است و آنطور که دشمنان او هم گفته‌اند، سردار سلیمانی نوعی خردمندی سیاسی و روحیه همکاری با تمامی طیف‌ها را داشته که او را از دیگران متمایز می‌کرده است. بسیاری از رسانه‌ها، محبوبیت او در میان عموم مردم ایران را نشانه‌ای از رفتارهای فراجناحی او می‌دانند و معتقد بودند که او می‌توانسته رئیس‌جمهور بعدی ایران باشد. مئیر داگان، رئیس سابق موساد که یکی از دشمنان قسم‌خورده سردار سلیمانی به شمار می‌رود، در گفت‌وگویی با نیویورکر درباره این ویژگی او گفته بود: «او کسی است که من از نظر سیاسی باهوش می‌خوانم. او با همه ارتباط دارد.»

این روحیه عملگرا بود که باعث شد سردار سلیمانی، در دوران پس از سقوط صدام، با صبری مثال‌زدنی شبکه‌ای از نیروهای مختلف اما همگرا را تشکیل دهد که هدفی واحد داشتند. یک دیپلمات غربی در بغداد درباره تشکیل این شبکه به نیویورکر گفته بود: «هیچ‌کس در تهران برنامه خاصی برای تشکیل محور مقاومت نداشت، اما فرصت‌ها به آنها ارائه شد و آنها هم به بهترین نحو از آنها استفاده کردند. در هر مورد، سلیمانی بسیار باهوش‌تر، سریع‌تر و آماده‌تر از هر کس دیگری در منطقه بود. او با غنیمت شمردن فرصت‌ها، این شبکه را ساخت؛ آرام، اما مطمئن.»

بانفوذتر از آمریکایی‌ها

سلیمانی در عراق به چنان قدرت و نفوذی رسید که گفته شده است هیچ دولتی بدون حمایت او تشکیل نمی‌شد. اوج این نفوذ، شروع به‌کار دولت نوری المالکی بود. آمریکایی‌ها، یکی از نخستین افرادی بودند که تشکیل دولت او را تبریک گفتند، اما در جمع‌های خصوصی، این کار آنها باعث خنده افرادی می‌شد که از اوضاع خبر داشتند. سلیمانی، برای اینکه نوری المالکی به قدرت برسد، برخی از رهبران سیاسی، از جمله کردها را به ایران دعوت و موافقت آنها را جلب کرد. در واقع، اگر فعالیت‌های سلیمانی نبود، نوری المالکی نمی‌توانست به قدرت برسد با این حال این آمریکایی‌ها بودند که تلاش می‌کردند این موفقیت را به نام خود ثبت کنند. یک مقام عراق حتی به نیویورکر گفته بود که آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانستند که سلیمانی آنها را از میدان به در کرده است، با این حال از اینکه به‌صورت علنی به این مسئله اعتراف کنند شرم داشتند.

رابطه سلیمانی با کردها که بسیار پیش از این شروع شده بود، در دوران جنگ ایران و عراق، تا سال‌ها بعد هم ادامه داشت. او در ماجرای حمله داعش به کردستان عراق، نخستین کسی بود که به درخواست کمک کردهای عراق پاسخ مثبت داد و مانع سقوط شهرهای بزرگ اقلیم کردستان عراق شد. بعدها در ماجرای همه‌پرسی استقلال کردستان عراق هم سلیمانی نقشی تعیین‌کننده داشت و توانست دو طرف را متقاعد کند تا از مواضع خود کوتاه بیایند و عملاً جلوی یک درگیری نظامی را گرفت.

تجمع بزرگ عراقی‌ها

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

در همین ارتباط شنبه شب ده‌ها هزار نفر از مردم عراق در محل شهادت شهیدان «سلیمانی» و «المهندس» در نزدیکی فرودگاه بغداد تجمع کردند. تجمع کنندگان در محل شهادت شهیدان سلیمانی و المهندس اقدام به روشن کردن شمع در آنجا کردند. در این تجمع شور و شوق خاصی حاکم بود. در خیابان فرودگاه بغداد نیز تجمع گسترده‌ای توسط عراقی‌ها صورت گرفت. در این تجمع که در نزدیکی پایگاه نظامیان آمریکایی در بغداد برگزار شد، سرودهای ملی ایران و عراق پخش و مردم پرچم دو کشور را به اهتزاز درآورند. پخش این سرودها نشان دهنده این بود که شهادت فرماندهان پیروزی، وحدت دو کشور را تقویت کرده و طنین‌انداختن این سرودها در نزدیکی پایگاه نظامیان آمریکایی پیام خاصی داشت. فرودگاه بین‌المللی بغداد به دلیل این تجمع بزرگ به صورت موقت تعطیل شد.
سخنرانی فرزندان شهدای مقاومت

در تجمع مردم بغداد «مناره جمال المهندس»، دختر ابومهدی المهندس سخنرانی و بر انتقام گیری از آمریکا تأکید کرد. دختر المهندس در این تجمع تاکید کرد «انتقام تو، برادرت و دوستانت را خواهیم گرفت... خاک عراق را که سفارت آمریکا بر آن مسلط شده است، باز پس خواهیم گرفت...به خدا سوگند، از امروز به بعد، سکوت نخواهیم کرد... از حکام عربستان که تصور می‌کنند با پولشان می‌توانند حکومت اموی را بازگردانند، انتقام خواهیم گرفت.»

«زینب سلیمانی»، فرزند شهید سلیمانی در تجمع فرودگاه بغداد نیز حاضر بود و برای مردم عراق سخنرانی کرد: «پدرم از صمیم قلب عراق را دوست داشت و به عراقی قوی می‌اندیشید... شهید ابومهدی المهندس زندگی خود را وقف خدمت به عراق کرد...اشک‌های‌اندوه با آزاد‌سازی عراق از آمریکایی‌ها به شادی تبدیل می‌شود...زمان زیادی نخواهد گذشت تا انتقام فرماندهان شهید را بگیریم...والله این خون‌ها و این فرودگاه را فراموش نخواهیم کرد.» عراقی‌ها هنگام سخنرانی زینب سلیمانی درباره وحدت ملت ایران و عراق؛ شعار «از بغداد تا کرمان این پرچم برافراشته است» سر دادند.

فالح الفیاض رئیس‌سازمان حشد‌الشعبی نیز به همین مناسبت تأکید کرد که «حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، با خون خود، ارزش‌هایی را ثبت کردند... ما با ریخته شدن خون، شکست نمی‌خوریم زیرا میراث‌دار امام حسین‌(ع) هستیم.» رئیس‌سازمان حشد‌الشعبی همچنین بیان داشت این جنایت باعث می‌شود هیچ نظامی آمریکایی با اراده مردم، در عراق باقی نماند. «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در پیامی به مناسبت سالروز شهادت سرلشکر حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نوشت: «در دومین سالروز دردناک شهادت‌شان، یادگارهای نیک شهیدان ابومهدی المهندس و مهمان عراق، سرلشکر حاج قاسم سلیمانی، یادشان را گرامی می‌داریم که با مواضع شرافتمندانه‌شان در رویارویی با تروریسم و خنثی کردن نقشه‌های شومش، نام خود را در یاد و ضمیر ملت عراق و ملت‌های آزاده جاودانه کردند.»

«قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش عصائب اهل‌الحق عراق نیز اعلام کرد «حمله به سردار سلیمانی، حمله به ماست و گرفتن انتقام او نیز حقی بر گردن ما است...انتقام خون فرماندهان پیروزی با بیرون راندن نظامیان آمریکا و پایان بخشیدن به حضور آنها در عراق میسر می‌شود.»

پیام رئیس‌جمهور عراق

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق نیز در دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس با یاد آوری شجاعت این دو قهرمان و مقابله آنها با هجوم وحشیانه «داعش» در همان ساعات اولیه حمله و بی‌اثر کردن نقشه‌های خبیث این گروه تروریستی، به فداکاری این فرماندهان در مسیر حمایت از پاک‌سازی اراضی مقدس از گروه‌های تروریستی اشاره کرد.

همزمان با دومین سالگرد فرماندهان مقاومت، 14 استان عراق از جمله بغداد، نجف، بصره و کربلا برای گرامیداشت دومین سالروز شهادت فرماندهان مقاومت دیروز را تعطیل اعلام کردند. دیروز همچنین تجمع گسترده‌ای در بغداد برگزار شد. راهپیمایی نمادین تشییع پیکر شهدای رهبران پیروزی در کنار رصافه در پایتخت بغداد نیز برگزار شد. خیابان‌های بغداد نیز شاهد اهتزاز پرچم‌های عراق و ایران در گردهمایی بزرگ دیروز بود.

راهپیمایی بزرگ مردم قدرشناس یمن

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

مردم یمن نیز مانند همیشه پیشقدم بودند و با برگزاری تجمع‌هایی پرشور در نقاط مختلف یمن یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی را گرامی داشتند. دیروز مراسم بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در صنعا با حضور گسترده مردمی برگزار شد. نخست‌وزیر دولت نجات ملی یمن نیز سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تجلی‌بخش روح مقاومت توصیف کرد و گفت: «ما به روابط با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم.» «هشام شرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن هم گفت که مکتب مبارزه و زندگینامه شهید قاسم سلیمانی همچنان شعله فروزانی است که همه انقلابیون آزاده جهان، از آن نور می‌گیرند. وی تاکید کرد که شهید سلیمانی، شیر امت اسلامی است که تاریخ او را جاودان کرد.
جغرافیای بزرگ مقاومت

یکی از کاربران فضای مجازی در واکنش به تجمع یمنی‌ها نوشته، یمنی‌ها در صنعا مهم‌تر از خود مراسم، بنری پشت تریبون سخنرانی منتشر کردند که یک دنیا حرف دارد. از رستم ایرانشهر تا شهید صالح الصماد، شیخ احمد یاسین، حاج عماد مغنیه، فتحی شقاقی، نمر النمر، یحیی عیاش، اسماعیل المدانی و بزرگ‌مرد عراق مهدی المهندس. این تصویر، جغرافیای بزرگ مقاومت را نشان می‌دهد، گسترده‌ای که در آن مهم نیست از کجا هستی. مهم این است که چه‌اندیشه‌ای داری، دنبال چه هستی و این خیل بزرگ شهدا که این‌اندیشه بزرگ را دنبال کردند. دشمنان از همین می‌ترسند از این جغرافیا و از این‌اندیشه...

حاج قاسم در لبنان

لبنانی‌ها نیز به مناسبت سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی بوستانی را به نام این شهید بزرگ در شهرک کفر ملکی در صیدا افتتاح کردند. به گزارش العهد، شیخ «وسام سعاده» مسئول حوزه دوم حزب‌الله و «حسین خیر الدین» شهردار کفر ملکی و شماری دیگر از شخصیت‌ها در مراسم افتتاح این بوستان حضور داشتند. شهردار کفر ملکی طی نطقی در این مراسم گفت:«کاری که ما انجام می‌دهیم قدم کوچکی برای حفظ خون پاک آنان است. ما با شهدای بزرگوار عهد می‌بندیم که راهشان را ادامه می‌دهیم.» شیخ وسام سعاده مسئول حوزه دوم حزب‌الله نیز به نوبه خود گفت: «خون دو شهید سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به امت امیدی تازه بخشید. امروز آنها در هر قلب و فضایی حضور دارند و خون پاکشان عرش طاغوتیان و ظالمان را به لرزه خواهد ‌انداخت.»

پیام شیخ زکزاکی

حاج قاسم بیش از هر زمان دیگری زنده است/ از وحشت غربی‌ها تا تجمع بزرگ کشورهای مقاومت

شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه نیز دیروز در پیامی سالگرد ترور جنایتکارانه و بزدلانه سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تسلیت گفت: «سلام علیکم و رحمت‌الله. انا لله و انا الیه راجعون. یاد سردار قاسم سلیمانی را بزرگ می‌دارم، خداوند او را رحمت کند. من نیز علیه تروریسم مبارزه می‌کنم. آنها با قتل قاسم سلیمانی‌ها، واقعیت خودشان را نشان دادند، چون کسی را کشتند که همه عمرش تلاش کرد تا تمام آثار تروریسم در کشورهایی مثل عراق و سوریه را از بین برود.»

وی شهید سلیمانی را «یک استراتژیست که همه نقشه‌های دشمنان» به خصوص در سوریه و عراق را نقش بر آب کرد، توصیف نموده و توضیح داد: «نهایتا او در انتهای روز و توسط کسانی که حقیقت تروریست بودن خودشان را اثبات کردند، به شهادت رسید. آن کسانی که وی را به شهادت رساندند، تروریست حقیقی هستند، نه فقط پشتیبان تروریسم، بلکه خودشان اقدام‌کننده به ترور هستند. آنها عملا خودشان را نفی کردند.»

وی با بیان اینکه محور مقاومت با ترور و به شهادت رساندن سرداران آن تضعیف نمی‌شود، تصریح کرد: «قرآن کریم می‌فرماید که شیطان، یاران خودش را راهنمایی می‌کند و مکر شیطان، ضعیف است. یاران شیطان مانند شیطان ضعیف هستند، لذا یک اشتباه را بارها تکرار می‌کنند و این بار آنها سردار قاسم سلیمانی و همرزمش ابومهدی المهندس را به شهادت رساندند».

وحشت صهیونیزم

محمد البریم (ابومجاهد) مدیر دفتر رسانه‌ای کمیته‌های مقاومت فلسطین به مناسبت دومین سالگرد شهادت این دو بزرگوار و همرزمان باوفایشان طی سخنانی اعلام کرد که فرمانده بزرگ شهید قاسم سلیمانی، خطر بزرگی برای موجودیت رژیم صهیونیستی به وجود آورد و رویکرد ایشان پیروز خواهد شد. به نوشته المیادین، این مسئول فلسطینی افزود، شهید سپهبد قاسم سلیمانی رمز و نماد مقابله با مستکبران صهیونیستی- آمریکایی است. سردار سلیمانی مظهر شجاعت و پیروزی برای همه انسان‌های آزاده و شریف در جهان است. وی ادامه داد، شهید قاسم سلیمانی خطر بزرگی برای موجودیت رژیم صهیونیستی به وجود آورده و به عنوان یک سد و سپر بزرگ در برابر جاه‌طلبی‌ها و توطئه‌های آمریکا برای تسلط بر امت اسلامی و غارت توانایی‌های این امت، ایستاد. محمود الزهار عضو ارشد جنبش حماس نیز اعلام کرد، شهید سلیمانی به پیروزی مقاومت و نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی ایمان داشت. او اعتقاد داشت سرزمین مسلمانان مرزی ندارد و هیچ روزی از حمایت از مقاومت دست بر نداشت.

حمله سایبری با نام و یاد شهید سلیمانی

از سوی دیگر روزنامه صهیونیستی جروزالم پست اعلام کرد، در سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، سایت این روزنامه و اکانت توئیتر روزنامه‌ صهیونیستی معاریو در ساعات اولیه بامداد دوشنبه با عکسی که انفجار نمونه تاسیسات اتمی دیمونا را نشان می‌دهد و این متن که «به شما نزدیک هستیم، جاییکه فکرش را هم نمی‌کنید» به دو زبان انگلیسی و عبری، هدف حمله هکرهای طرفدار ایران قرار گرفت. طبق گزارش این رسانه صهیونیستی، این عکس نشان می‌دهد که یک موشک از دستی که به نظر می‌رسد نشان‌دهنده دست سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد، فرود می‌آید. همجنین دیروز همزمان با دومین سالگرد ترور فرماندهان پیروزی بر داعش در جاده فرودگاه بغداد، رسانه‌ها از حمله پهپادی به پایگاه نظامی «ویکتوری» متعلق به نیروهای نظامی آمریکایی در این فرودگاه خبر داد و گفت که بر روی این پهپادها عبارت «عملیات انتقام فرماندهان» (عملیات ثأر القادة) نوشته شده بود.

گزارش از مسلم خلخال

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
افزایش وام ضروری بازنشستگان فولاد در دستور کار
برگزاری جشنواره سلامت با محوریت دانشجویان
ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد
دانشجویان کمی به مراکز مشاوره مراجعه می کنند
دانشگاه‌های استان تهران در نوبت عصر تعطیل است
ورود وزارت علوم به ماجرای مسمومیت دانشجویان ۲ دانشگاه
سرپرستان مرکز تحقیقات و دفتر آزمون سازی سازمان سنجش منصوب شدند
توضیح دانشگاه امام صادق درباره خبر مسمومیت ۳۸ دانشجو
مکتب سلیمانی زنده است و با خون شهدا آبیاری می‌شود
رقابت ۶۴ هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۱
تسهیل در روند صدور دانش‌نامه‌ها/ لزوم سامانه سپاری فرایندها
طرح دستیار فناوری در دانشگاه علمی کاربردی اجرا می شود
اخطار دانشگاه معارف به دانشجویان سنواتی برای تخلیه خوابگاه
پیام وزیر علوم به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر
هیچ مشکلی در دانشگاه‌ها به واسطه تغذیه به وجود نخواهد آمد
جزئیات مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۱ در دانشگاه‌های بزرگ
ساعت کاری ادارات تهران، امروز کاهش یافت
رایزنی "نفتی" سفیر ایران با وزیر انرژی عراق
میراسماعیلی: امیدوارم برای ریاست کمیته سیاسی‌ها وارد نشوند
سقوط یک فروند هواپیمای اف ۷ در اصفهان
دستگاه‌های الکترونیکی گران‌تر می‌شوند
برگزاری جشنواره سلامت با محوریت دانشجویان
دانشجویان کمی به مراکز مشاوره مراجعه می کنند
دانشگاه‌های استان تهران در نوبت عصر تعطیل است
ورود وزارت علوم به ماجرای مسمومیت دانشجویان ۲ دانشگاه
سرپرستان مرکز تحقیقات و دفتر آزمون سازی سازمان سنجش منصوب شدند
توضیح دانشگاه امام صادق درباره خبر مسمومیت ۳۸ دانشجو
مکتب سلیمانی زنده است و با خون شهدا آبیاری می‌شود
رقابت ۶۴ هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال ۱۴۰۱
تسهیل در روند صدور دانش‌نامه‌ها/ لزوم سامانه سپاری فرایندها
طرح دستیار فناوری در دانشگاه علمی کاربردی اجرا می شود
پیام وزیر علوم به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر
هیچ مشکلی در دانشگاه‌ها به واسطه تغذیه به وجود نخواهد آمد
جزئیات مرحله دوم آزمون دکتری ۱۴۰۱ در دانشگاه‌های بزرگ
عقد تفاهم‌نامه همکاری شرکت دانش بنیان صنعتی دوده فام با دانشگاه های دزفول 
ابلاغ بخشنامه ممنوعیت بکارگیری نیروی مرد در مدارس دخترانه
مدارس استان تهران فردا تعطیل شد
امضای تفاهم‌نامه میان کمیته امداد و سازمان مدارس و مراکز غیردولتی
رئیس‌جمهور دستور عاجل برای اجرای رتبه‌بندی صادر کند
دولت تعهدات خود در خصوص مدارس غیردولتی را اجرا کند
ستاد بزرگداشت حضرت معصومه(ع) در آموزش و پرورش تأسیس شد
سهمیه دانشجومعلمان دو برابر می شود
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top