تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/10/15 - 03:21
کد خبر: 419920

«خبرنامه دانشجویان ایران» در گزارشی بررسی کرد؛

اگر این رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کنید قطعا در آینده بی‌کار می‌شوید!

اگر این رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کنید قطعا در آینده بی‌کار می‌شوید!

آیا از فهرست بیکارترین رشته های دانشگاهی مطلع هستید؟ در این گزارش با ما همراه باشید تا از بیکارترین رشته های دانشگاهی برای‌تان بگوییم. با کمک فهرست بیکارترین رشته های دانشگاهی می‌توانید در انتخاب رشته‌ی دانشگاهی‌تان با چشمی بازتر عمل کنید.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ آمارها نشان می‌دهد از هر دو نفر که به دانشگاه رفته‌اند یکی هدفی نداشته و خانه‌نشین شده، میلیون‌ها نفر فقط برای مدرک درس خوانده‌اند و نرخ بیکاری زنان فارغ‌التحصیل به ۶۵.۵ درصد رسیده است.

موضوع اشتغال فارغ التحصیلان در سال‌های اخیر یکی از چالش‌های بزرگ کشور در مسئله بیکاری شده و دولت‌ها مرتبا پیرامون آن سخن می‌گویند. با این وجود، حل مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی چند راه مشخص دارد که غیر از آن کار خاصی نمی‌توان کرد و نباید امیدوار به حل مشکلات اشتغالی جوانان درس خوانده بود.

اولا اینکه باید روند رو به رشد ورود به دانشگاه و رقابت شکل گرفته بین دانشگاه‌های مختلف در جذب دانشجو متوقف شود، آموزش‌ها کیفی و بر اساس نیاز بازار کار باشد و عملکرد جزیره‌ای آموزش عالی کشور و بی‌توجهی به نیازهای روز بازار کار نیز اصلاح شود.

همچنین از زمان مدرسه به بچه‌ها بیاموزند که دانشگاه رفتن آخر آرزو و بالاترین درجه موفقیت نیست و بسیاری اتفاقا اگر راه دانشگاه را نروند در آینده فرد موفقی خواهند بود. به جای برگزاری دوره‌های نمایشی آموزش شغلی در مدارس، اقداماتی عملی در این زمینه صورت گیرد و مسئله مهارت شغلی برای فرزندان کشور مهم جلوه داده شده و مباحث تئوریک تحصیلی به سمت مباحث عملی و مهارتی سوق یابد.

در مدارس به افراد کمک شود تا با شناسایی استعدادها و علایق شان در آن مسیر گام بردارند و روند به نحوی باشد که فرد در پایان دوره متوسطه، دورنمای روشنی از آینده شغلی برای خود داشته باشد و خلاصه اینکه فرد با اطمینان خاطر بداند باید در چه مسیری گام بردارد.

با این وجود چیزی که درحال‌حاضر اتفاق می‌افتد اینکه افراد یک سری مباحث تئوریک و گاهی بی‌اهمیت را در مدارس فرا می‌گیرند و حتی در زمان انتخاب رشته دانشگاهی نیز هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و همه چیز را به انتخاب دانشگاه و شانس می‌سپارند. مشخص است که در چنین فضایی، میلیون‌ها نفر بی‌هدف به دانشگاه می‌روند و تنها یک مدرک تحصیلی می‌گیرند و بسیاری نیز دنبال پشت میزنشینی‌اند و استرس بیکاری به شدت جامعه را تهدید می‌کند.

روند فعلی تحصیل اغلب افراد در دانشگاه‌ها درست مانند این است که بخواهید به مسافرتی بروید که نه برای مقصد آن فکری کرده اید، نه از سلامت خودرو اطمینان دارید و نه لوزام سفر را برداشته اید؛ آنگاه بی‌هدف به راه می‌افتید. بنابراین نتیجه چنین سفری از قبل مشخص است.

سوال این است که چگونه میلیون‌ها نفر و دقیقا ۵ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۳۲۲ نفر حاضر شده‌اند چند سالی از عمر و هزینه خود را صرف دانشگاه‌ها کنند، آنگاه در کنج خانه بنشینند و دست روی دست بگذارند. اگر چنین می‌اندیشیده اند، دیگر چرا به دانشگاه رفته و وقتشان را تلف کرده اند؟

هرچند به لحاظ آماری ممکن است بخشی از این جمعیت تصمیم داشته باشند با یک وقفه‌ای وارد بازار کار شده و یا در انتظار نتیجه آزمون، گزینش و پاسخ کارفرما باشند؛ اما اینکه در شرایط فعلی ۵ میلیون و ۸۱۳ هزار دانشگاه رفته حتی جویای کار هم شناخته نشوند، علامت سوال بزرگی است که باید به آن پاسخ روشنی داده شود.

۵.۸ میلیون نفر درس خواندند اما

این مسئله یعنی اینکه نیمی از کل آموزش‌های دانشگاهی کشور تاکنون بی‌هدف و بی‌نتیجه بوده، از هر دو دانشجو، یکی خانه نشین و غیرفعال خواهد شد و هیچ آینده‌ای برای خود متصور نیست و سالیانه میلیاردها تومان از بیت المال و هزینه شخصی افراد خرج تحصیل شده، اما در واقع دور ریخته می‌شود!

یک مسئله دیگر این است که شکاف عمیقی بین زمینه‌های موجود اشتغال برای زنان و مردان وجود دارد و این مسئله در آمارها به خوبی خودنمایی می‌کند. به بیان ساده تر، شانس زنان و مردان در یافتن شغل یکسان نیست و در بسیاری از موارد، نرخ بیکاری زنان چند برابر نرخ بیکاری عمومی کشور و نرخ بیکاری مردان است.

کارشناسان می‌گویند بیکاری زنان و فارغ التحصیلان زن کشور دستکم دو مسئله اساسی را نشان می‌دهد. اولا اینکه میل به فعالیت‌های اقتصادی و حضور زنان در بازار کار در یک دو دهه اخیر به شدت افزایش یافته تا جایی که تعداد زنان در حال تحصیل و یا پذیرفته شده دانشگاهی، از مردان بیشتر شده است؛ همچنین این وظیفه دولت‌ها و سیاست‌گذاران را گوشزد می‌کند که بسیاری از زنان دیگر آن نگاه سنتی گذشته و خانه نشینی را ندارند و باید زمینه‌های مناسب تری برای کار و فعالیت‌های اقتصادی آنها در جامعه فراهم شود.

رشته های دانشگاهی بیکار

با این وجود، چه برای مردان و چه زنان انتخاب درست و صحیح رشته دانشگاهی برای تحصیل باید یک اصل باشد. معمولا افرادی که با هدف و تلاش بیشتر، رشته‌ای را برای تحصیل انتخاب می‌کنند موفق تر از کسانی هستند که هدف روشنی نداشته و یا علاقه خاصی را دنبال نمی‌کنند. هستند بسیاری از افرادی که صرفا برای ورود به دانشگاه، به انتخاب رشته دانشگاه نیز پاسخ مثبت داده و راهی تحصیل شده اند!

جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کار درباره اوضاع بیکاری در رشته‌های مختلف تحصیلی نشان می‌دهد که در برخی از رشته‌ها مانند علوم رفتاری و اجتماعی با نرخ بیکاری ۱۹.۷ درصد، بازرگانی و امور اداری با ۱۹.۵ درصد، حقوق ۲۱.۸ درصد، علوم زیستی ۲۲ درصد، علوم طبیعی ۲۲.۴ درصد، کامپیوتر ۳۹.۹ درصد، صنعت و فرآوری ۳۲ درصد، معماری و ساختمان ۲۵.۹ درصد، کشاورزی، حنگلداری و شیلات با ۲۲ درصد و محیط‌زیست با ۴۹.۱ درصد؛ بالاترین میزان بیکاری فارغ التحصیلان وجود دارد.

پرکارترین و بیکارترین رشته های دانشگاهی

همچنین در برخی رشته‌ها مانند تربیت معلم با ۸ درصد، روزنامه نگاری ۸.۸ درصد، بهداشت ۷.۹ درصد، خدمات امنیتی ۸.۴ درصد و خدمات حمل‌ونقل با ۱۰.۸ درصد اوضاع بهتری برای اشتغال و جست‌وجو برای کار وجود دارد. بنابراین طبق این آمارها، افراد باید دقت خوبی برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی و پرهیز از رشته‌های اشباع شده داشته باشند.

البته این وظیفه دانشگاه‌ها و دولت‌ها است که باید جلوی جذب دانشجو در برخی رشته‌ها را دستکم برای چند سال بگیرند، ظرفیت جذب برخی رشته‌ها را کاهش دهند، دروس ارائه شده در رشته‌ها را به روزرسانی کرده و به صورت کلی، دغدغه کاهش آمار ورود به دانشگاه‌ها و یا رتبه جذب دانشجو در بین سایر دانشگاه‌ها را نداشته باشند چون اینها در آینده جامعه و فرزندان این مرز و بوم مربوط می‌شود.

نامناسب بودن وضعیت فارغ التحصیلان و عجیب بودن آمارها در این بخش وقتی بیشتر خودنمایی می‌کند که بدانیم از مجموع ۶ میلیون و ۸۶ هزار مرد فارغ التحصیل دانشگاهی، ۳ میلیون و ۲۶۲ هزار نفر شاغل و تنها ۴۸۷ هزار نفر در جست‌وجوی شغل هستند. مابقی به تعداد ۲ میلیون و ۳۳۶ هزار نفر خانه نشین شده و کاملا غیرفعال هستند!

در بین زنان نیز از مجموع ۵ میلیون و ۳۰۵ هزار زن فارغ التحصیل دانشگاهی، یک میلیون و ۲۸۲ هزارنفر شاغل بوده و ۵۴۶ هزار نفر در جسجوی شغل هستند. از سویی موضوع با اهمیت تر این است که ۳ میلیون و ۴۷۶ هزار زن به دانشگاه رفته و درس خوانده‌اند تا خانه نشین شوند و هیچ فعالیتی در جریان اقتصادی کشور نداشته باشند.

نرخ عمومی بیکاری زنان و مردان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور هم‌اکنون ۱۸.۵ درصد بوده، در عین حال نرخ بیکاری مردان ۱۳ درصد و این نرخ در مورد زنان درس خوانده ۶۵.۵ درصد است. نکته اینکه تعداد زنان درس خوانده در جست‌وجوی شغل درحال‌حاضر از تعداد مردان درس خوانده در جست‌وجوی شغل بیشتر است!

رشته های دانشگاهی بیکار

هم اکنون ۵.۸ میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی معادل ۵۱.۰۲ درصد غیرفعال بوده و هیچ نقشی در بازار کار کشور ندارند، ۴.۵ میلیون نفر معادل ۳۹.۹ درصد شاغل و ۱.۰۳ میلیون نفر معادل ۹.۱ درصد نیز بیکار هستند. محیط‌زیست با ۴۹.۱ درصد بالاترین درصد بیکاری را در فهرست بیکارترین رشته های دانشگاهی در کنار رشته علوم کامپیوتر با ۳۹.۹ درصد و رشته صنعت و فرآوری با ۳۲ درصد دارا است. کمترین نرخ بیکاری مربوط به رشته بهداشت با ۷.۹ درصد است.

از مجموع فارغ التحصیلان کشور ۵۳.۴ درصد مرد هستند که از این میزان، ۶۱.۶ درصد فعال (۸۷ درصد شاغل و ۱۳ درصد بیکار) و ۳۸.۴ درصد نیز غیرفعال هستند. زنان ۴۶.۶ دررصد کل فارغ التحصیلان کشور را تشکیل می‌دهند که از این میزان ۳۴.۵ درصد فعال (۷۰.۱ درصد شاغل و ۲۹.۹ درصد بیکار) و ۶۵.۵ درصد غیرفعال اقتصادی هستند. امیدواریم در شناسایی بیکارترین رشته های دانشگاهی به شما کمک کرده‌باشیم.

گزارش از محمد رمضانی

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
نمکی بر زخم آبادان
واکنش بایدن به کشته شدن ۱۸ کودک در تیراندازی دبستانی در تگزاس
تعاونی‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازند
بابایی کارنامی: رئیس‌جمهور، قانون رتبه‌بندی معلمان را تعیین تکلیف کند
دبیران هیات رئیسه مجلس برای سال سوم انتخاب شدند
هشدار سازمان ملل متحد نسبت به عواقب فقدان راه حل برای بحران سودان
جدایی قطعی ۳ بازیکن از استقلال؟
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
خرید جذاب اما خطرناک پرسپولیس
خبر مهم درباره زمان ورود اولین خودروهای وارداتی به کشور
تاثیر امباپه بر نقل و انتقالات اروپا
سال ۱۴۰۱، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی
قالیباف برای سومین سال رئیس مجلس شد
خودرو سازی آلمان بدون گاز روسیه می‌خوابد
سه ناظر مجلس انتخاب شدند
داور پنالتی استقلال را ندید
نواب رئیس مجلس برای سال سوم انتخاب شدند
شناسایی اولین مورد ابتلا به آبله میمونی در امارات
آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود
تیراندازی در مدرسه ابتدایی شهر اوالد تگزاس
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود
دهقانی فیروزآبادی به ریاست جهاد دانشگاهی منصوب شد
تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات قم در روز چهارشنبه
آمادگی مجمع خیرین کشور برای درمان فرهنگیان بازنشسته
دانشگاه‌های کشور به مرجع علمی تبدیل شوند
صداوسیما آنقدر‌ از رتبه‌بندی و حقوق معلمان نگوید!
قول برمهانی برای برگزاری اولین دیدار رسمی‌اش با دانشجویان دانشگاه صدا و سیما
دانشگاه شریف میزبان سیزدهمین کنگره سرامیک ایران
برگزاری آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت
فردا امتحانات نهایی دانش‌آموزان برگزار می‌شود
بین دانشجویان موضوع معنویت تقویت شود
تقدیر از روابط عمومی‌های برتر واحدهای جهاددانشگاهی
بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در خصوص ترور بز دلانه شهید صیاد خدایی
مجازی شدن کلاس های درس دانشگاه خوارزمی از ساعت ۱۲
دانشجویان در دیدار با رئیس رسانه ملی چه گفتند؟
در دانشگاه علم و فرهنگ، فراخوان جذب هیات علمی اردیبهشت ۱۴۰۱
در دانشگاه تهران، احداث مرکز مدیریت فناوری و تجاری‌سازی
«دهقانی فیروزآبادی» برای ریاست جهاد دانشگاهی معرفی شد
آخرین فرصت تکمیل فرم خوداظهاری کرونا در کنکور ارشد پزشکی اعلام شد
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top