تاریخ انتشار: پنجشنبه 1400/10/23 - 08:26
کد خبر: 420833

گزارشی از یک معمار واقعی؛

حاج قاسم؛ معمار امنیت و مبارزه با تروریسم/ ساخت منطقه‌ای غیرقابل نفوذ آمریکا و اسرائیل

حاج قاسم؛ معمار امنیت و مبارزه با تروریسم/ ساخت منطقه‌ای غیرقابل نفوذ آمریکا و اسرائیل

سردار سلیمانی توانست در مذاکره با مقامات افغانستان، «فاطمیون» را به عنوان ضامن مهم امنیتی افغانستان در برابر تروریسم و گروه‌های جدایی‌طلب و به عنوان بخشی از ساختار امنیتی افغانستان تبدیل و در مذاکره با مقامات پاکستان، «زینبیون» را نیروهایی قابل افتخار برای دولت پاکستان کند و دولت را به کمک آنان ترغیب کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ از کهن‌ترین دوران حیات فکری و علمی بشر، نقش شخصیت‌های برجسته بر گستره سرنوشت مردم کشور خویش و حتی فراتر از مرزهای وطنی، بی‌بدیل بوده است. سالیان متوالی باید طی شود تا شخصیت‌های برجسته رشد و نمو کنند؛ این شخصیت‌ها تحت عناوین مختلف خلأهای موجود در جوامع را پیدا کرده و نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌کنند، برای مثال نام «مهاتما گاندی» به عنوان رهبر جنبش آزادی‌ هند و پرچمدار مبارزه با استعمار پیر انگلیس بر اذهان ملت‌های تحت استعمار به عنوان یک الگوی آزادی‌خواه نقش بسته است. طبعاً طیف وسیعی از شخصیت‌ها با گرایش‌ها و مبانی فکری گوناگون در کشورهای جهان وجود دارد که توانسته‌اند به یاری ملت‌های ستم‌دیده شتابند.

حاج قاسم؛ معمار امنیت و مبارزه با تروریسم/ منطقه‌ای غیرقابل نفوذ آمریکا و اسرائیل

در این میان، نام سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان یکی از چهره‌های بین‌المللی مبارزه با تروریسم، بر ذهن و قلب ملت‌های گوناگون نقش بسته است، شخصیتی که در راه مبارزه با تروریسم هیچ مرزبندی میان ایرانی و غیرایرانی، زن و مرد، مسلمان و غیرمسلمان، فارس یا کرد و... قائل نبود. از سوی دیگر، کشورهای سلطه‌گر همچون آمریکا در قالب استعمار نوین همواره به دنبال این بودند تا وضعیت منطقه به گونه دیگری رقم بخورد، اما نقش‌آفرینی فعال ایران و شخص سردار سلیمانی مانع این خواست آنان شد. سردار حاج قاسم سلیمانی معمارگونه بنای متزلزل امنیت در منطقه را از نو ساخت و حقوق طبیعی افراد و ملت‌های تحت ستم را تأمین کرد. نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم در منطقه موجب شد تا بازیگرانی همچون ایالات‌متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی که با ایجاد گروه‌های تروریستی و حمایت‌های همه‌جانبه سعی در ناامن‌سازی منطقه غرب آسیا و بلکه جهان داشتند؛ از وجود این چهره احساس خطر کنند.

مبارزه سردار سلیمانی با گروهک تروریستی داعش

در سال 2011 فتنه‌ای خطرناک در پوشش اسلام و با همراهی و حمایت آمریکا و رژیم اسرائیل، همچون طوفانی ویرانگر جهان را درنوردید. این فتنه خطرناک، بشریت را نشانه گرفت و تحت عنوان «حکومت اسلامی عراق و شام»، کشورهای جهان را با بحران انسانی مواجه ساخت. داعش صدها هزار کیلومتر از اراضی کشورهای عراق و سوریه را تصرف و هزاران کارگاه، خطوط نفت، گاز و نیروگاه‌های برق را تخریب کرد. این گروهک تروریستی به طرز وحشیانه، کودکان را سر می‌برید، زنان را به اسارت می‌برد و بین نظامیان خود تقسیم می‌کرد یا در بازارهای منطقه به فروش می‌رساند و در این میان هیچ رحمی به پیروان ادیان مختلف همچون مسیحیان نمی‌کرد و آنان نیز گرفتار خنجرهای برنده و آتش کینه آنان شده بودند. گروهک تروریستی – تکفیری داعش، میلیون‌ها انسان بی‌گناه را از خانه و کاشانه خود آواره شهرها و کشورهای دیگر کرد و هزاران مسجد، کلیسا و مراکز مقدس ادیان را همراه با عبادت‌کنندگان بر سر آنان خراب ‌کرد و در برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان نیز اقدامات تروریستی انجام دادند.

تا اینکه چهره بین‌المللی مبارزه با تروریسم (سردار حاج قاسم سلیمانی) با توجه به جنایات ظالمانه و غیرانسانی داعش با مردم غیرنظامی و همچنین نقش فعال خود در زمینه اقدامات بشردوستانه در منطقه و مقابله با تروریست با خدمات مستشاری به یاری مردم مظلوم و ستم‌دیده شتافت. راهبرد سردار سلیمانی در از میان بردن داعش نه‌تنها برای مردم تحت ظلم داعش، بلکه برای مردم سایر کشورهای جهان نیز یک خدمت اساسی بود؛ چراکه این گروه تروریستی - تکفیری نسبت به همه گروه‌ها اقدامات تروریستی و جنایتکارانه را انجام می‌دادند و سردار سلیمانی نیز فارغ از جنسیت، دین، زبان، ملیت و... در حل این چالش بین‌المللی اقدام کرد و با از بین بردن این گروه وحشتناک آرامش و ثبات را به دنیا برگرداند.

حاج قاسم؛ معمار امنیت و مبارزه با تروریسم/ منطقه‌ای غیرقابل نفوذ آمریکا و اسرائیل

تشکیل هسته‌های مقاومت در منطقه توسط سردار سلیمانی

سردار سلیمانی در قالب گروه‌های مقاومت با تروریسم در منطقه مبارزه کرد. سردار سلیمانی چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، معتقد بود مراجعه به متن مردم برای حل مشکلات، کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر است و معتقد بود هیچ چیز دیگری نمی‌تواند جایگزین نقش مردم شود. در سطح منطقه نیز راه‌حل مسائل مهم را در مراجعه به متن مردم می‌دانست. بر این اساس او در مواجهه با سخت‌ترین بحران‌های امنیتی به‌جای تکیه بر نهادهای حجیم رسمی و یا قواعد سنتی، سراغ متن مردم می‌رفت و از آنان یک دژ مستحکم در برابر تهاجم دشمن می‌ساخت.

سردار سلیمانی معتقد بود باید با گسترش حلقه‌های مقاومت اسلامی در همه کشورهای منطقه، منطقه جدیدی ساخت که آمریکا و رژیم اسرائیل و به طور کلی غرب نتواند در آن رسوخ کند و به سیاست‌های تجاوزکارانه خود ادامه دهد. او در مذاکره با مقامات مختلف منطقه از جمله افغانستان، پاکستان و آذربایجان، همکاری با نیروهای مقاومت را به نفع آنان اعلام کرد. وی توانست در مذاکره با مقامات افغانستان، «فاطمیون» را به عنوان ضامن مهم امنیتی افغانستان در برابر تروریسم و گروه‌های جدایی‌طلب و به عنوان بخشی از ساختار امنیتی افغانستان تبدیل و در مذاکره با مقامات پاکستان، «زینبیون» را نیروهایی قابل افتخار برای دولت پاکستان کند و دولت را به کمک آنان ترغیب کند.

همچنین شهید سلیمانی توانست با مذاکرات طولانی، مقامات عراق را متقاعد کند که «حشدالشعبی» را به عنوان بخش مهمی از ساختار نظامی - امنیتی بپذیرند و از این طریق آن را ماندگار کند. پیش از این تلاش‌های سردار سلیمانی سبب ارتقا موقعیت سیاسی حز‌ب الله در ساختار و جامعه لبنان شد. کمااینکه با کمک سردار سلیمانی گروه‌های مردمی فلسطین شامل حماس، جهاد و گردان‌های فلسطین به قدرت امنیتی، نظامی و سیاسی فلسطینی تبدیل شدند. نقش سردار سلیمانی در متحد کردن نیروهای مقاومت مثال‌زدنی بود. به‌گونه‌ای که سربازان زینبیون کشمیر، فاطمیون افغانستان، جیش الشعبی سوریه، هسته مقاومت لبنان، هسته مقاومت فلسطین و حشد الشعبی عراق همه برای یک هدف واحد آن هم ایجاد ثبات و آرامش در منطقه مبارزه می‌کردند.

به اذعان همه جهانیان تنها نیرویی که در جهان توانست در مقابل داعش ایستاده و به حکومت نامشروع آن خاتمه دهد، سپهبد حاج قاسم سلیمانی بود. نقش حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم و استکبار جهانی، صهیونیسم بین‌الملل و ارتجاع منطقه نقشی اثرگذار است که موجب شد خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوریه از بین رود و به عنوان چهره بین‌المللی مبارزه با تروریسم در جهان مطرح شود.

گزارش از ساناز گودرزی - پژوهشگر و کارشناش ارشد روابط بین‌الملل

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
زهرا
1400/10/23 - 18:08

عالی بود
تورهای مسافرتی آفری
بحران و مشکلات کشور باید از نظر علمی تحلیل شوند
دلار گوی سبقت را از طلا ربود
مصوبات مربوط به سنجش و پذیرش در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد
منابع‌ آزمون های مهم دوره پزشکی برای سال ۱۴۰۲ منتشر شد
برگزاری آزمون جامع دکتری در دانشگاه علامه به ۸ خرداد موکول شد
اعضای جدید هیئت رئیسه مجلس سوگند یاد کردند
نیازمندیهای استقلال برای ثبت سه رکورد بزرگ
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
نمکی بر زخم آبادان
واکنش بایدن به کشته شدن ۱۸ کودک در تیراندازی دبستانی در تگزاس
تعاونی‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازند
بابایی کارنامی: رئیس‌جمهور، قانون رتبه‌بندی معلمان را تعیین تکلیف کند
دبیران هیات رئیسه مجلس برای سال سوم انتخاب شدند
هشدار سازمان ملل متحد نسبت به عواقب فقدان راه حل برای بحران سودان
جدایی قطعی ۳ بازیکن از استقلال؟
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
خرید جذاب اما خطرناک پرسپولیس
خبر مهم درباره زمان ورود اولین خودروهای وارداتی به کشور
تاثیر امباپه بر نقل و انتقالات اروپا
سال ۱۴۰۱، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی
قالیباف برای سومین سال رئیس مجلس شد
مصوبات مربوط به سنجش و پذیرش در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد
منابع‌ آزمون های مهم دوره پزشکی برای سال ۱۴۰۲ منتشر شد
برگزاری آزمون جامع دکتری در دانشگاه علامه به ۸ خرداد موکول شد
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود
دهقانی فیروزآبادی به ریاست جهاد دانشگاهی منصوب شد
تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات قم در روز چهارشنبه
آمادگی مجمع خیرین کشور برای درمان فرهنگیان بازنشسته
دانشگاه‌های کشور به مرجع علمی تبدیل شوند
صداوسیما آنقدر‌ از رتبه‌بندی و حقوق معلمان نگوید!
قول برمهانی برای برگزاری اولین دیدار رسمی‌اش با دانشجویان دانشگاه صدا و سیما
دانشگاه شریف میزبان سیزدهمین کنگره سرامیک ایران
برگزاری آئین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی حرکت
فردا امتحانات نهایی دانش‌آموزان برگزار می‌شود
بین دانشجویان موضوع معنویت تقویت شود
تقدیر از روابط عمومی‌های برتر واحدهای جهاددانشگاهی
بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در خصوص ترور بز دلانه شهید صیاد خدایی
مجازی شدن کلاس های درس دانشگاه خوارزمی از ساعت ۱۲
دانشجویان در دیدار با رئیس رسانه ملی چه گفتند؟
در دانشگاه علم و فرهنگ، فراخوان جذب هیات علمی اردیبهشت ۱۴۰۱
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top