تاریخ انتشار: یکشنبه 1400/10/26 - 10:16
کد خبر: 421062

اعلام آمادگی مرکز تحقیقات مجلس برای استفاده از ظرفیت حوزه

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه حل مساله بهترین راهکار است، گفت: ما در مطالعات، تحقیقات، تصمیمات و هر اقدامی که باید انجام دهیم باید فضای عمومی جامعه را جدی بگیریم و در حقیقت، غصه‌های جامعه باید موضوع قصه‌های ما باشد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»،

اعلام آمادگی مرکز تحقیقات مجلس برای استفاده  از ظرفیت حوزه

عطاءالله رفیعی آتانی در جمع اعضای کمیته مدیریت مرکز تحقیقات اسلامی خاطرنشان کرد: ما برای مدیریت کشور، منابع انسانی مطلوب و سلامت دستگاه اداری باید پیشنهادات شفاف، صحیح، راهشگا و کارگشایی ارائه دهیم و به صورت قطعی، ایده‌ها، طرح‌ها و تلاش‌های ما، باید بتواند مشکلات مردم را رفع کند.

وی، ورود حوزه‌های علمیه به مباحث قانونگذاری و ارائه راهکار برای رفع چالش‌های فراروی نظام در عرصه تصمیم‌گیری را ضروری دانست و گفت: تمام تلاش‌ها، مطالعات، پژوهش‌ها و فعالیت‌های علمی محققان حوزوی و دانشگاهی ما به سمت پاسخ به پرسش‌ها و نیازهای نظام قانونگذاری و تصمیم‌گیری  و رفع مشکلات جامعه سوق پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز کشور در حوزه‌های مختلف از جمله نظام اداری، سیستم بانکی، منابع انسانی، نظام بودجه ریزی، دولت الکترونیک و مطالبی از این دست، با مشکلاتی مواجه  است، که ورود جدی همه ما به ویژه محققان حوزه دین در این عرصه‌ها، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه دین مبین اسلام و فقه جواهری برای رفع کاستی‌ها و چالش‌های پیش رو، حرف دارد، گفت: محققان ما باید ورود جدی داشته باشند که چه عواملی باعث این وضعیت شده و راهکار عملیاتی برای برطرف کردن آن را ارائه دهند.

رفیعی آتانی یادآورشد: کارگروه‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید با استفاده از مبانی دینی و فقهی خلاء‌ها را شناسایی و پیشنهادات تقنینی خود را ارائه دهند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی یادآورشد: امروز در گام دوم انقلاب اسلامی، باید هم محققان و پژوهشگران حوزه دین به عنوان پشتوانه‌های معرفتی نظام اسلامی و هم مجریان نظام تصمیم‌گیری، به جای مطالبه‌گری با ارائه راهکار و حل مساله، به سمت پاسخگوی به نیازها و چالش‌ها برویم.

رفیعی آتانی ادامه داد: همه ما در این فرصت کم، هیچ راهی جز کار کردن، شناسایی خلاء‌ها و چالش‌ها و تلاش شبانه‌روزی برای رفع مشکلات برای صلاح کشور نداریم، امروز باید از فرصت و ظرفیت دولت مردمی و مجلس انقلابی برای رفع نیازهای نظام استفاده کنیم.

وی بیان داشت: امروز فرصت مطالبه‌گری، گلایه کردن و مطالبی از این دست را نداریم، در گام دوم انقلاب، وقت عمل کردن است، دین باید در قانون اثرگذار باشد، مسائلی که نظام با آن درگیر است را باید بتوانیم طبق مبانی دینی دنبال کنیم، اگر بتوانیم حل کنیم حتی عمل‌گراترین افراد حامی ما خواهند شد.

*اعلام آمادگی مرکز تحقیقات مجلس برای استفاده حداکثری از ظرفیت حوزه

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از اعلام آمادگی این مرکز برای استفاده بهینه از ظرفیت حوزه‌های علمیه خبر داد و گفت: وظیفه ذاتی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اِشراب معارف فقه جعفری در قوانین مصوب مجلس است و باید در عرصه قانونگذاری موثر باشیم.

رفیعی آتانی یادآور شد: فعالیت‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قالب‌های "بررسی طرح‌ها و لوایح و حضور در کمیسیون‌ها"، " ارائه پیش نویس تقنینی" و "مطالعات بنیادین پیرامون دستورکارهای مجلس" انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از طرح‌ها و لوایح از سوی مجلس شورای اسلامی به مرکز تحقیقات اسلامی ارجاع می‌شود که محققان مرکز به فراخور موضوع، روی آن‌ها کار می‌کنند و در نهایت پیشنهادات خود را در قالب حضور در کمیسیون، گزارش‌های علمی و پیش نویس ارائه می‌دهند.

*از دل مطالعات بنیادین، باید قانون استخراج شود

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تصریح کرد: مطالعات بنیادین لازم است ولی باید به پرسش‌ها و نیازهای نظام قانونگذاری پاسخ دهد و از دل مطالعات بنیادین ما باید قانون استخراج شود.

وی ادامه داد: بخشی از وظایف مجلس شورای اسلامی نظارتی است و حوزه‌های علمیه در این زمینه هم باید طرح داشته باشد تا بتوان کاستی‌ها را از این طریق برطرف کرد.

رفیعی آتانی در پاسخ به دغدغه برخی محققان پیرامون گفتمان‌سازی در عرصه‌های تقنینی گفت: در ارتباط با گفتمان سازی نیز ما باید به سمت حل مساله برویم، یعنی اگر در کشور ما مسائلی مانند فساد اداری، ناکارآمدی نیروی انسانی و تعلل در حرکت به سمت دولت الکترونیک و مسائلی از این دست وجود دارد، راهکار ما به عنوان محققان حوزه مدیریت اسلامی در این عرصه چیست؟ طبعاً گفتمان سازی با حرف، شعار و اقدامات سطحی شکل نمی‌گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: قطعا دین مبین اسلام برای همه عرصه‌هایی که امروز ما در آن‌ها با مشکل مواجه هستیم راهکار دارد، ولی این راهکارها باید توسط محققان و پژوهشگران علمی احصاء و به صورت پیشنهاد و در قالب پیش نویس و ... در اختیار نظام تصمیم‌گیری قرار گیرد، بر همین اساس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در این حوزه‌ها ورود جدی خواهد داشت.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
گفتگوی خزعلی با چند تن از بانوان جانباز بمباران شیمیایی سردشت
شورای امنیت باید تحریم‌ها را تعلیق کند
تزریق به بورس ۵۰۰۰میلیاردی شد
ایران به بیانیه گروه هفت پاسخ داد
فیلم| ‌گزارشی از کشتار پناهجویان آفریقایی در مرز اسپانیا و مراکش
رازهای افزایش ماندگاری عطر و ادکلن در روزهای گرم
توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به مسئولان دستگاه قضا
دولت برای ترمیم روابط با بخش خصوصی عزم جدی دارد
«روزبه چشمی» آبی پوش می ماند
صید جدید استقلال از تیم امید ایران
سرباز آبی ها به استقلال بازگشت
استقلال از نکونام «بله» می‌خواهد
قطردر مبادله پیام‌ها میان ایران و آمریکا نقش داشت
وزارت خارجه بلغارستان ۷۰ دیپلمات روس را اخراج می‌کند
معرفی ۵ کتاب از شهید بهشتی
هدف مذاکرات دوحه عملیاتی کردن برجام است
دولت اگر واقعا قصد اجرای رتبه بندی را ندارد اعلام کند
تاثیر معدل بهترین نحوه پذیرش در کنکور است
آیین‌نامه تجاری‌سازی طرح‌های دانشگاهی ارائه شد
نخبگان بدون آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌شوند
آمریکا نفتکش روسیه را توقیف کرد
دولت اگر واقعا قصد اجرای رتبه بندی را ندارد اعلام کند
تاثیر معدل بهترین نحوه پذیرش در کنکور است
آیین‌نامه تجاری‌سازی طرح‌های دانشگاهی ارائه شد
نخبگان بدون آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌شوند
چرا «کودکان کار» در مدرسه آموزش نمی‌بینند؟
شهریه مدارس غیردولتی مغایرتی با عدالت آموزشی ندارد
بیش از یک میلیون و هفت هزار داوطلب کارت کنکور ۱۴۰۱ را گرفتند
برنامه‌های متعدد مرکز پژوهش‌های مجلس برای استفاده از نخبگان
برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی ۱۹۰۰ دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی
تاسیس آزمایشگاه جامع محیط زیست در دانشگاه تهران
دختران دانشجویی که بدستور شاه اعدام و شهید شدند+عکس
در آزمون سراسری مشمولان غایب، در صورت قبولی حق ثبت نام ندارند
تاثیر جشنواره فارابی در آیین نامه ارتقا و پایه های تشویقی اساتید
با رتبه بندی معلمان روی اعصاب فرهنگیان راه نروید
رتبه بندی معلمان خدشه دار نشود
به نام دانشجو به کام مسئولین/ هزینه حذف ترم تابستان را گردن دانشجو انداختند
اینفوگرافی| توصیه‌های لحظه آخری به کنکوری ها
نشست علمی بررسی جایگاه حلقه های میانی و حرکت های جهادی در برنامه هفتم توسعه
روسای پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان توسط کمیته منتخب انتخاب می شوند
به هر نحوی از دانشجویان متاهل حمایت می شود
اینفوگرافیک: توصیه‌های لحظه آخری به کنکوری‌ها
نظرسنجی

به نظر شما مهمترین مانع ازدواج در بین جوانان چیست؟

مشاهده نتایج
go to top