تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/10/29 - 18:40
کد خبر: 421537

جزئیات‌ تکان‌دهنده ترور فرمانده ارشد حماس در دبی پس از ۱۲ سال

در دوازدهمین سالگرد ترور «محمود المبحوح» از فرماندهان ارشد حماس در دبی به دست موساد، صهیونیست‌ها اطلاعات جدید و شوکه‌کننده‌ای درباره نحوه ترور این فرمانده برجسته مقاومت غزه منتشر کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، ۱۲ سال پیش در چنین روزی (۱۹ ژانویه)، «محمد المبحوح» یکی از فرماندهان ارشد مقاومت فلسطین و به طور مشخص از فرماندهان «کتائب عزالدین القسام»، شاخه نظامی جنبش حماس به دست موساد در دبی به شهادت رسید.

وی که یکی از فرماندهان رده بالای حماس و یکی از بنیانگذاران کتائب عزالدین القسام بود که طراحی و اجرای دو عملیات اسارت دو نظامی صهیونیستی در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ را در کارنامه مبارزاتی خود داشت.

روزنامه «رای الیوم»، چاپ لندن امروز با انتشار یادداشتی نوشت که در دوازدهمین سالگرد شهادت المبحوح در امارات، مقامات رژیم صهیونیستی اطلاعات جدیدی در مورد این عملیات تروریستی فاش کردند. این در حالی بود که تاکنون رسما، تل‌آویو مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده نگرفته است.

نشریه نظامی صهیونیستی «اسرائیل دیفنس» در تازه‌ترین گزارش خود با اشاره به این‌که موساد المبحوح را با علم به این‌که او یکی از رهبران نظامی حماس است، مایه نگرانی می‌دانست، از سرنخ‌های جدیدی در این جنایت پرده برداشت و از ابعادی از کار موساد و ناکامی‌های عملیاتی آن که با این ترور فجیع همراه شد، خبر داد.

«آیال رینکو» کارشناس نظامی اسرائیلی به نقل از منابع بلندپایه امنیتی در تل آویو که خواستند نامشان فاش نشود، گفت که المبحوح «در ژانویه ۲۰۱۰ به امارات رسید و وی هر از گاهی به این کشور که مرکز تجارت در خاورمیانه محسوب می‌شود و تجار در سراسر جهان به سوی آن روانه می‌شوند،؛ سفر می‌کرد.

به ادعای این منابع، دیدارهای المبحوح  با مردانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌توانست در دبی بدون جلب توجه برگزار شود. وی پیش از آن، حداقل از سه سوء قصد نافرجام  از سوی موساد جان سالم به در برده  بود. لذا می‌دانست که تحت هدف قرار گرفته است و به همین دلیل  سعی می‌کرد که کاملا محرمانه عمل کند».

المبحوح؛  مبارزی کهنه‌کار با تجربه اطلاعاتی و عملیاتی گسترده

این کارشناس امنیتی رژیم صهیونیستی افزود: المبحوح از فعالان باسابقه، رزمنده‌ای با تجربه اطلاعاتی و عملیاتی گسترده و مسئول هماهنگی ارسال تسلیحات از ایران به غزه بود، اما از همراه کردن محافظان امنیتی با خود در دبی خودداری می‌کرد و اطلاعات انجام این عملیات برای موساد کاملا دقیق بودو احتمالا ایمیل او هک شده بود؛ بنابراین از قبل اطلاعات مربوط به تحرکات مورد انتظار او مشخص شده بود. جوخه ترور در میدان راه اندازی شد و هتل و اطراف آن به خوبی مورد بررسی قرار گرفت، راه های دسترسی و عقب نشینی از آن، فعالیت در داخل آن، شکل ظاهری و نحوه  دسترسی به طبقات و سیستم دوربین‌های مداربسته موجود در آن مورد مطالعه قرار گرفت.

دولت اشغالگر ترور المبحوح را فاش و تاکید کرد که در این عملیات از یک شبکه ارتباطی با فناوری پیشرفته بین عاملان استفاده شد که مقر آن وین، پایتخت اتریش بود و ترور المبحوح با تزریق ماده‌ای فلج‌کننده به او که موجب جان باختن فوریش شد،  ۲۲ دقیقه طول کشید.

انتشار فیلم مستند ترور المبحوح از تلویزیون اسرائیل

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با انتشار فیلمی مستند، جزئیات ترور این فرمانده مقاومت غزه را فاش و مسئولیت موساد در این عملیات را علنی کرد.

در این فیلم آمده است که عملیات ترور المبحوح ۲۲ دقیقه طول کشیده و با تزریق ماده‌ای به او، ماهیچه های او فلج و سیستم تنفسی او متوقف شد و همین امر منجر به مرگ فوری وی شد.

در این فیلم، اسامی دقیق گروهی که این ترور را انجام داده‌اند ذکر شده و برنامه سفر آن‌ها از لحظه ورود به هتل تا زمان اجرای عملیات مشخص شده و در عین حال به مشارکت یکی از چهره‌های سرشناس موساد که نامش در فیلم فاش نمی‌شود، اشاره شده است.

علاوه بر این، در این فیلم، که بخش حراست نظامی اجازه انتشار آن را داده، درباره یک سیستم ارتباطی مرکزی بین عاملان این ترور که عملیات را از وین هدایت می‌کرد، توضیح  داده می‌شود. بر اساس این توضیحات، اعضای گروه حتی اگر چند متر از هم فاصله داشتند، اجازه نداشتند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و فردی در وین، همه آن‌ها را به هم مرتبط می‌کرد.

رونن برگمن، کارشناس امور اطلاعاتی، که برای روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت و نیویورک تایمز آمریکا کار می‌کند، توضیح داد که هدف؛ عدم ارتباط تلفنی عوامل ترور در محل عملیات با یکدیگر به منظور جلوگیری از شناسایی در مرحله بعد بود.

این فیلم نشان می‌دهد که فرمانده عملیات ترور قبل از انجام آن، از دبی خارج شده بود. همچنین مشخص می‌کند که پس از تایید مرگ المبحوح، عوامل ترور، لباس‌های او را عوض کرده و او را در حالت خواب بر روی تخت خواب خود قرار دادند تا خوابش در آن لباس، توجه کارگران هتل را جلب نکند امری که روند افشای قتل او را به تأخیر می‌انداخت.

ترور المبحوح ضربه سختی به حماس وارد کرد

کارشناس امنیتی در نشریه اسرائیل دیفنس، در ادامه تاکید کرد:«ارزیابی اسرائیل این  بود که ترور المبحوح ضربه سختی به حماس وارد کرد؛ اما در درازمدت هیچ اثر استراتژیک واقعی ندارد، زیرا مانند "زدن ضربه ای به بال یک هواپیما" است که تنها آن را تکان می دهد اما با گذشت زمان، آسیبی به ساختار این نیرو، تجهیزات و عملیات  این جنبش نظامی وارد نمی‌کند، زیرا اگر "سر افعی" در حماس قطع شود، او می‌داند که چگونه به سرعت خود را با این موضوع و واقعیت جدید وفق دهد و بدون ترس به کار خود ادامه دهد».

عملیات ترور

منابع اسرائیلی در باره جزئیات عملیات ترور المبحوح می‌گویند: «حوالی ساعت هشت شب، تیم عملیات در اتاق ۲۳۷ به اتاق ۲۳۰  که اتاق المبحوح بود، رفتند و با بی‌صبری و اعصابی متشنج منتظر او ماندند. به محض ورود المبحوح به هتل، تیم عملیات در حالی که در اتاقی تاریک مخفی شده‌اند و منتظر روشن شدن چراغ هستند، مطلع می‌شوند. به محض ورود المبحوح به اتاق، به آرامی به او حمله کردند و او را بستند و به او سم تزریق کردند که به سرعت در بدنش پخش و منجر به کشتن او شد. بدون این‌که اثری از این سم باقی بماند  تا این‌چنین وانمود شود که وی به طور طبیعی مرده است. سپس قاتلان لباس رسمی او را از تنش درآورده و لباس راحتی بر او پوشاندند. با لباس خواب، او را در رختخوابش قرار دادند که انگار در حال خواب است و همه این اقدامات در عرض ۲۰ دقیقه تمام شد، سپس تیم ترور اتاق را ترک کرد».

روزنامه «القدس العربی» در همان سال نخست ترور شهید المبحوح با اشاره به این‌که واحد «کیدون» سازمان جاسوسی رژیم صهیونیست مسئول این ترور بوده نوشت: اطلاعات موجود درباره واحد کیدون موساد بسیار اندک است و دلیل آن هم این است که رژیم صهیونیستی از انتشار هرگونه اطلاعات مربوط به آن در مطبوعات این رژیم جلوگیری می‌کند و هر گونه درج اطلاعات در خصوص این واحد را ضربه به امنیت این رژیم می‌داند و به همین دلیل اطلاعاتی که از این واحد در دست است از رسانه‌های خبری غربی بدست آمده است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
اعلام جزئیات جشن قهرمانی استقلال
ملاقات نماینده ویژه آمریکا با عبدالله عبدالله
حمایت از علاقمندان به تاسیس مدارس غیر دولتی
معافیت پرداخت بدهی روسیه پایان یافت
چرا کاپیتان تیم ملی فوتبال خط خورد؟
رئیس سازمان فضایی؛ سرپرست پژوهشگاه فضایی ایران شد
علی لاریجانی: قوه قضائیه با عاملان حادثه «متروپل» برخورد کند
حریفان ایران در فوتسال جام ملتهای آسیا مشخص شد
فرانسه: برجام برای مدت نامحدود روی میز باقی نخواهد ماند
تبریک آیت الله رئیسی به رئیس جمهور و مردم گرجستان
داوطلبان به صحت و امنیت آزمون سراسری اطمینان داشته باشند
اعزام فرمانده تیم آتش‌نشانی حادثه پلاسکو به آبادان
تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون پروانه کارآموزی وکالت کانون‌های وکلا
حضور ۲ بازیکن پرسپولیس در جلسه کمیته انضباطی
زمان اجرای کالابرگ الکترونیک در کل کشور
شرط آنکارا برای عضویت فنلاند و سوئد در ناتو
افزایش قیمت شوینده‌ها تخلف صنفی است
ستاره بایرن در لیست کانادا برای دیدار با ایران
مقامات سازمان ملل به مسکو می‌روند
خبر خوب فان دایک برای هواداران لیورپول
آغاز تزریق دُز چهارم واکسن کرونا در ژاپن
داوطلبان به صحت و امنیت آزمون سراسری اطمینان داشته باشند
آغاز رقابت ۶۴ هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی از امروز
دبیر سابق اتحادیه علمی کشور برگزیده شصتمین جایزه نوبل ایرانی البرز
مشخص شدن زمان بازی های معوقه پرسپولیس و سپاهان با حریفان
بهره برداری ۳ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی دزفول
رتبه‌بندی معلمان از ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ قابل پرداخت است
رتبه‌بندی معلمان بحث قول نیست بلکه بحث قانون است!
دانشگاه‌ها به کمک حل مسائل کشور می آیند
تمدید نام نویسی در آزمون پذیرش متقاضیان کانون‌های وکلای دادگستری
تصاویر| جشن ازدواج دانشجویی شاخه نبات
توزیع رشته‌های تحصیلی در کرمان براساس نیاز مناطق صورت می‌گیرد
اعلام شرایط مجاز برای اسکان دانشجویان در خوابگاههای دانشگاه علم وصنعت
برگزاری هفتمین کنفرانس حقوق سلامت با رویکرد الزامات اخلاقی و حقوقی کاربرد هوش مصنوعی
حمایت وزارت بهداشت از پایان نامه‌های محصول محور
مصوبات مربوط به سنجش و پذیرش در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد
منابع‌ آزمون های مهم دوره پزشکی برای سال ۱۴۰۲ منتشر شد
برگزاری آزمون جامع دکتری در دانشگاه علامه به ۸ خرداد موکول شد
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود
دهقانی فیروزآبادی به ریاست جهاد دانشگاهی منصوب شد
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top