تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/10/29 - 18:40
کد خبر: 421537

جزئیات‌ تکان‌دهنده ترور فرمانده ارشد حماس در دبی پس از ۱۲ سال

در دوازدهمین سالگرد ترور «محمود المبحوح» از فرماندهان ارشد حماس در دبی به دست موساد، صهیونیست‌ها اطلاعات جدید و شوکه‌کننده‌ای درباره نحوه ترور این فرمانده برجسته مقاومت غزه منتشر کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، ۱۲ سال پیش در چنین روزی (۱۹ ژانویه)، «محمد المبحوح» یکی از فرماندهان ارشد مقاومت فلسطین و به طور مشخص از فرماندهان «کتائب عزالدین القسام»، شاخه نظامی جنبش حماس به دست موساد در دبی به شهادت رسید.

وی که یکی از فرماندهان رده بالای حماس و یکی از بنیانگذاران کتائب عزالدین القسام بود که طراحی و اجرای دو عملیات اسارت دو نظامی صهیونیستی در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ را در کارنامه مبارزاتی خود داشت.

روزنامه «رای الیوم»، چاپ لندن امروز با انتشار یادداشتی نوشت که در دوازدهمین سالگرد شهادت المبحوح در امارات، مقامات رژیم صهیونیستی اطلاعات جدیدی در مورد این عملیات تروریستی فاش کردند. این در حالی بود که تاکنون رسما، تل‌آویو مسئولیت این عملیات تروریستی را برعهده نگرفته است.

نشریه نظامی صهیونیستی «اسرائیل دیفنس» در تازه‌ترین گزارش خود با اشاره به این‌که موساد المبحوح را با علم به این‌که او یکی از رهبران نظامی حماس است، مایه نگرانی می‌دانست، از سرنخ‌های جدیدی در این جنایت پرده برداشت و از ابعادی از کار موساد و ناکامی‌های عملیاتی آن که با این ترور فجیع همراه شد، خبر داد.

«آیال رینکو» کارشناس نظامی اسرائیلی به نقل از منابع بلندپایه امنیتی در تل آویو که خواستند نامشان فاش نشود، گفت که المبحوح «در ژانویه ۲۰۱۰ به امارات رسید و وی هر از گاهی به این کشور که مرکز تجارت در خاورمیانه محسوب می‌شود و تجار در سراسر جهان به سوی آن روانه می‌شوند،؛ سفر می‌کرد.

به ادعای این منابع، دیدارهای المبحوح  با مردانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌توانست در دبی بدون جلب توجه برگزار شود. وی پیش از آن، حداقل از سه سوء قصد نافرجام  از سوی موساد جان سالم به در برده  بود. لذا می‌دانست که تحت هدف قرار گرفته است و به همین دلیل  سعی می‌کرد که کاملا محرمانه عمل کند».

المبحوح؛  مبارزی کهنه‌کار با تجربه اطلاعاتی و عملیاتی گسترده

این کارشناس امنیتی رژیم صهیونیستی افزود: المبحوح از فعالان باسابقه، رزمنده‌ای با تجربه اطلاعاتی و عملیاتی گسترده و مسئول هماهنگی ارسال تسلیحات از ایران به غزه بود، اما از همراه کردن محافظان امنیتی با خود در دبی خودداری می‌کرد و اطلاعات انجام این عملیات برای موساد کاملا دقیق بودو احتمالا ایمیل او هک شده بود؛ بنابراین از قبل اطلاعات مربوط به تحرکات مورد انتظار او مشخص شده بود. جوخه ترور در میدان راه اندازی شد و هتل و اطراف آن به خوبی مورد بررسی قرار گرفت، راه های دسترسی و عقب نشینی از آن، فعالیت در داخل آن، شکل ظاهری و نحوه  دسترسی به طبقات و سیستم دوربین‌های مداربسته موجود در آن مورد مطالعه قرار گرفت.

دولت اشغالگر ترور المبحوح را فاش و تاکید کرد که در این عملیات از یک شبکه ارتباطی با فناوری پیشرفته بین عاملان استفاده شد که مقر آن وین، پایتخت اتریش بود و ترور المبحوح با تزریق ماده‌ای فلج‌کننده به او که موجب جان باختن فوریش شد،  ۲۲ دقیقه طول کشید.

انتشار فیلم مستند ترور المبحوح از تلویزیون اسرائیل

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با انتشار فیلمی مستند، جزئیات ترور این فرمانده مقاومت غزه را فاش و مسئولیت موساد در این عملیات را علنی کرد.

در این فیلم آمده است که عملیات ترور المبحوح ۲۲ دقیقه طول کشیده و با تزریق ماده‌ای به او، ماهیچه های او فلج و سیستم تنفسی او متوقف شد و همین امر منجر به مرگ فوری وی شد.

در این فیلم، اسامی دقیق گروهی که این ترور را انجام داده‌اند ذکر شده و برنامه سفر آن‌ها از لحظه ورود به هتل تا زمان اجرای عملیات مشخص شده و در عین حال به مشارکت یکی از چهره‌های سرشناس موساد که نامش در فیلم فاش نمی‌شود، اشاره شده است.

علاوه بر این، در این فیلم، که بخش حراست نظامی اجازه انتشار آن را داده، درباره یک سیستم ارتباطی مرکزی بین عاملان این ترور که عملیات را از وین هدایت می‌کرد، توضیح  داده می‌شود. بر اساس این توضیحات، اعضای گروه حتی اگر چند متر از هم فاصله داشتند، اجازه نداشتند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و فردی در وین، همه آن‌ها را به هم مرتبط می‌کرد.

رونن برگمن، کارشناس امور اطلاعاتی، که برای روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت و نیویورک تایمز آمریکا کار می‌کند، توضیح داد که هدف؛ عدم ارتباط تلفنی عوامل ترور در محل عملیات با یکدیگر به منظور جلوگیری از شناسایی در مرحله بعد بود.

این فیلم نشان می‌دهد که فرمانده عملیات ترور قبل از انجام آن، از دبی خارج شده بود. همچنین مشخص می‌کند که پس از تایید مرگ المبحوح، عوامل ترور، لباس‌های او را عوض کرده و او را در حالت خواب بر روی تخت خواب خود قرار دادند تا خوابش در آن لباس، توجه کارگران هتل را جلب نکند امری که روند افشای قتل او را به تأخیر می‌انداخت.

ترور المبحوح ضربه سختی به حماس وارد کرد

کارشناس امنیتی در نشریه اسرائیل دیفنس، در ادامه تاکید کرد:«ارزیابی اسرائیل این  بود که ترور المبحوح ضربه سختی به حماس وارد کرد؛ اما در درازمدت هیچ اثر استراتژیک واقعی ندارد، زیرا مانند "زدن ضربه ای به بال یک هواپیما" است که تنها آن را تکان می دهد اما با گذشت زمان، آسیبی به ساختار این نیرو، تجهیزات و عملیات  این جنبش نظامی وارد نمی‌کند، زیرا اگر "سر افعی" در حماس قطع شود، او می‌داند که چگونه به سرعت خود را با این موضوع و واقعیت جدید وفق دهد و بدون ترس به کار خود ادامه دهد».

عملیات ترور

منابع اسرائیلی در باره جزئیات عملیات ترور المبحوح می‌گویند: «حوالی ساعت هشت شب، تیم عملیات در اتاق ۲۳۷ به اتاق ۲۳۰  که اتاق المبحوح بود، رفتند و با بی‌صبری و اعصابی متشنج منتظر او ماندند. به محض ورود المبحوح به هتل، تیم عملیات در حالی که در اتاقی تاریک مخفی شده‌اند و منتظر روشن شدن چراغ هستند، مطلع می‌شوند. به محض ورود المبحوح به اتاق، به آرامی به او حمله کردند و او را بستند و به او سم تزریق کردند که به سرعت در بدنش پخش و منجر به کشتن او شد. بدون این‌که اثری از این سم باقی بماند  تا این‌چنین وانمود شود که وی به طور طبیعی مرده است. سپس قاتلان لباس رسمی او را از تنش درآورده و لباس راحتی بر او پوشاندند. با لباس خواب، او را در رختخوابش قرار دادند که انگار در حال خواب است و همه این اقدامات در عرض ۲۰ دقیقه تمام شد، سپس تیم ترور اتاق را ترک کرد».

روزنامه «القدس العربی» در همان سال نخست ترور شهید المبحوح با اشاره به این‌که واحد «کیدون» سازمان جاسوسی رژیم صهیونیست مسئول این ترور بوده نوشت: اطلاعات موجود درباره واحد کیدون موساد بسیار اندک است و دلیل آن هم این است که رژیم صهیونیستی از انتشار هرگونه اطلاعات مربوط به آن در مطبوعات این رژیم جلوگیری می‌کند و هر گونه درج اطلاعات در خصوص این واحد را ضربه به امنیت این رژیم می‌داند و به همین دلیل اطلاعاتی که از این واحد در دست است از رسانه‌های خبری غربی بدست آمده است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
گفتگوی خزعلی با چند تن از بانوان جانباز بمباران شیمیایی سردشت
شورای امنیت باید تحریم‌ها را تعلیق کند
تزریق به بورس ۵۰۰۰میلیاردی شد
ایران به بیانیه گروه هفت پاسخ داد
فیلم| ‌گزارشی از کشتار پناهجویان آفریقایی در مرز اسپانیا و مراکش
رازهای افزایش ماندگاری عطر و ادکلن در روزهای گرم
توصیه‌های مهم رهبر انقلاب به مسئولان دستگاه قضا
دولت برای ترمیم روابط با بخش خصوصی عزم جدی دارد
«روزبه چشمی» آبی پوش می ماند
صید جدید استقلال از تیم امید ایران
سرباز آبی ها به استقلال بازگشت
استقلال از نکونام «بله» می‌خواهد
قطردر مبادله پیام‌ها میان ایران و آمریکا نقش داشت
وزارت خارجه بلغارستان ۷۰ دیپلمات روس را اخراج می‌کند
معرفی ۵ کتاب از شهید بهشتی
هدف مذاکرات دوحه عملیاتی کردن برجام است
دولت اگر واقعا قصد اجرای رتبه بندی را ندارد اعلام کند
تاثیر معدل بهترین نحوه پذیرش در کنکور است
آیین‌نامه تجاری‌سازی طرح‌های دانشگاهی ارائه شد
نخبگان بدون آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌شوند
آمریکا نفتکش روسیه را توقیف کرد
دولت اگر واقعا قصد اجرای رتبه بندی را ندارد اعلام کند
تاثیر معدل بهترین نحوه پذیرش در کنکور است
آیین‌نامه تجاری‌سازی طرح‌های دانشگاهی ارائه شد
نخبگان بدون آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌شوند
چرا «کودکان کار» در مدرسه آموزش نمی‌بینند؟
شهریه مدارس غیردولتی مغایرتی با عدالت آموزشی ندارد
بیش از یک میلیون و هفت هزار داوطلب کارت کنکور ۱۴۰۱ را گرفتند
برنامه‌های متعدد مرکز پژوهش‌های مجلس برای استفاده از نخبگان
برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی ۱۹۰۰ دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی
تاسیس آزمایشگاه جامع محیط زیست در دانشگاه تهران
دختران دانشجویی که بدستور شاه اعدام و شهید شدند+عکس
در آزمون سراسری مشمولان غایب، در صورت قبولی حق ثبت نام ندارند
تاثیر جشنواره فارابی در آیین نامه ارتقا و پایه های تشویقی اساتید
با رتبه بندی معلمان روی اعصاب فرهنگیان راه نروید
رتبه بندی معلمان خدشه دار نشود
به نام دانشجو به کام مسئولین/ هزینه حذف ترم تابستان را گردن دانشجو انداختند
اینفوگرافی| توصیه‌های لحظه آخری به کنکوری ها
نشست علمی بررسی جایگاه حلقه های میانی و حرکت های جهادی در برنامه هفتم توسعه
روسای پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان توسط کمیته منتخب انتخاب می شوند
به هر نحوی از دانشجویان متاهل حمایت می شود
اینفوگرافیک: توصیه‌های لحظه آخری به کنکوری‌ها
نظرسنجی

به نظر شما مهمترین مانع ازدواج در بین جوانان چیست؟

مشاهده نتایج
go to top