تاریخ انتشار: چهارشنبه 1400/11/06 - 10:18
کد خبر: 422154

اقامت تحصیلی کانادا چیست؟

اقامت تحصیلی کانادا مجوزی‌ست که به متقاضیان تحصیل در کانادا اجازه ورود به خاک و تحصیل را صادر می‌کند. برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید ابتدا پذیرش تحصیلی موسسه آموزشی مورد نظر را دریافت کرد، ویزای تحصیلی گرفت و پس از آن‌ها برای اخذ این مجوز اقدام کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ دانشجویانی که اقامت تحصیلی کانادا را دریافت کرده‌اند، می‌توانند تا پایان دوره تحصیل در کشور کانادا، در خاک این کشور حضور و در میان مرزهای آن تردد داشته باشند. یکی از مزایای کسب تجربه تحصیل در دانشگاه های کانادا، امکان تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری است که در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم کانادا و پاسپورت این کشور می‌شود. دولت کانادا برای جذب فارغ‌التحصیلان، برنامه‌های مهاجرتی متنوعی طراحی کرده است که امکان تبدیل اقامت یا حتی اخذ کارت اقامت دائم کانادا را فراهم آورده است.

اقامت تحصیلی کانادا

کشور کانادا امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی را در تمامی مقاطع امکان‌پذیر کرده است تا علاقمندان بتوانند با تجربه تحصیلات در سطح جهانی با هزینه مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌زبان مانند ایالات متحده، بریتانیا یا استرالیا، در این کشور اقامت داشته باشند و پس از اتمام دوره تحصیلات آکادمیک با مجور کار موقت در مشاغل مربوط مشغول شوند.

محیط منحصر به فرد چند فرهنگی و امکان درخواست مجوز کار پس از اتمام دوره آکادمیک، تحصیل در کانادا را در میان دیگر مقاصد محبوب مهاجرت تحصیلی قرار داده است؛ اما در کنار این مزایا، تحصیل در کانادا شرایط و مراحل مشخصی دارد که باید برآورده و طی شود.

اتباع خارجی برای شرکت در دوره‌های آکادمیک و حرفه‌ای که طول دوره آن بیش از 6 ماه باشد، نیاز به دریافت اقامت تحصیلی کانادا دارند. موسسه‌های آموزشیِ ارائه‌دهنده این دوره‌ها باید اعتبار لازم جهت پذیرش دانشجویان بین‌المللی را داشته باشند و در لیست DLI قرار گرفته باشند؛ این لیست موسسات آموزشی معتبر کانادا را معرفی می‌کند. اگر مدرسه، کالج یا دانشگاه های کانادا در این لیست قرار نگرفته باشند، در صورت صدور پذیرش هم ویزای تحصیلی و در پیِ آن مجوز تحصیل اعطا نمی‌شود.

تحصیل در دوره‌هایی نظیر پیش‌دبستانی (پیش از مهدکودک)، دوره‌های آموزش عمومی یا خودآموزی، آموزش از راه دور یا دوره‌های آکادمیک که طول آن‌ها کمتر از 6 ماه باشد، نیاز به دریافت اقامت تحصیلی ندارد. در واقع برای گذراندن این دوره‌های کوتاه‌مدت معمولا ویزای تحصیلی برای ایرانی‌ها صادر نمی‌شود.

به طور کلی اقامت تحصیلی کانادا برای دو گروه دانش‌آموزانِ زیر 18 سال و دانشجویانِ بالای 18 سال صادر می‌شود. طبق قوانین مهاجرتی کانادا در اقامت دانش‌آموزی پدر و مادر در طول تحصیل امکان همراهی دانش‌آموز را دارند. در اقامت دانشجویی نیز همسر و فرزندان دانشجو امکان همراهی او را در طول دوره تحصیل دارند.

تفاوت عمده این دو نوع اقامت تحصیلی، در مجوز کار است؛ در نوع دانشجویی، متقاضی می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته اشتغال به کار داشته باشد و همراه او (همسر) محدودیتی برای اشتغال ندارد. اما در نوع دانش‌آموزی، متقاضی (دانش‌آموز) و همراهان او (پدر و مادر) در طول دوره تحصیلی اجازه اشتغال به کار پاره وقت هم ندارند.

پذیرش تحصیلی

اولین گام برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور است. مقصد شما چه مدرسه باشد و چه کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا، باید پذیرش تحصیلی دریافت کنید. پذیرش نامه‌ای‌ست که در آن مسئولان اعلام می‌کنند، شرایط شما را برای تحصیل در کانادا پذیرفته‌اند.

اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا نیاز به ارائه مدارک تحصیلی پایه‌های قبلی را دارد؛ اما در مقاطع بالاتر به خصوص پذیرش دانشگاه های کانادا شرایط پیچیده‌تری وجود دارد. بسته به رشته، مقطع و نوع دانشگاه، متقاضی مهاجرت تحصیلی باید مدارک مشخصی را برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه دهد؛ هرچه رتبه ملی و جهانی دانشگاه بالاتر باشد، شرایط پیچیده‌تری برای پذیرش در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، شرایط سنی، ارتباط رشته تحصیلی پیشین با مورد منتخب، نمره مدرک زبان انگلیسی (یا زبان فرانسوی در شهرها و موسسات فرانسوی‌زبان) و توانایی پرداخت به موقع هزینه‌ها از موارد و مدارک مورد نیاز این مرحله است.

متقاضی برای ثبت درخواست باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کند و پس از ارسال مدارک در بازه زمانی مشخصی، هزینه‌های مربوط به پردازش پرونده خود را پرداخت کند. در صورت نیاز ممکن است مسئولان پذیرش مدارک بیشتری از متقاضی درخواست کنند.

ویزای تحصیلی کانادا

دومین مرحله اصلی برای رسیدن به اقامت تحصیلی کانادا دریافت ویزاست. پس از مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی مدارس، کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا و دریافت نامه پذیرش، نوبت به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. باید توجه داشت که بدون دریافت نامه پذیرش، امکان دریافت ویزا هم وجود ندارد.

در مرحله درخواست ویزا هم شرایط سنی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، نمره زبان و دیگر شرایط متقاضی به دقت بررسی می‌شود. یکی از مهم‌ترین مدارک برای دریافت ویزا، «گواهی تمکن مالی» متقاضی یا حامی مالی اوست. گواهی تمکن مالی، توانایی مالی متقاضی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را نشان می‌دهد. این گواهی که گردش حساب مالی متقاضی را در بازه زمانی مشخصی نشان می‌دهد، باید شهریه یک‌سال تحصیلی به همراه هزینه یک‌سال زندگی در کانادا را پوشش دهد.

اگر شرایط متقاضی با استاندارهای مهاجرتی کانادا منافاتی نداشته باشد، از او برای انجام پروسه انگشت‌نگاری دعوت می‌شود. در این صورت متقاضی باید به یکی از دفاتر VFS در کشورهای همسایه حضور پیدا کند تا انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری شود. پس از این مرحله ویزای تحصیلی کانادا در پاسپورت متقاضی نقش می‌بندد.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، تفاوت «ویزای تحصیلی» با مجوز «اقامت تحصیلی کانادا» است؛ در بحث مهاجرت تحصیلی معمولا این دو عبارت به جای همدیگر به کار می‌روند. در واقع مجوز اقامت تحصیلی کانادا، کارتی‌ست که در خاک کانادا و در بدو ورود متقاضی صادر می‌شود، اما ویزا پیش از سفر و ورود به خاک دریافت می‌شود.

تبدیل اقامت تحصیلی کانادا به کاری

یکی از مزایای تحصیل در کانادا امکان تبدیل نوع اقامت پس از فارغ‌التحصیلی است. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، فارغ‌التحصیلان بیشتر دانشگاه های کانادا می‌توانند پس از دوره تحصیل مجوز PGWP که فرم اختصار عبارت Post Graduate Work Permit است، مشغول به کار شوند. این مجوز سقف و محدودتی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان در نظر نگرفته است.

پس از کسب تجربه کار در کانادا و پرداخت مالیات، متقاضی می‌تواند اقامت تحصیلی کانادا را به اقامت کاری تبدیل کند و با تمدید آن به مجوز اقامت دائم کانادا برسد. علاوه‌بر این، داشتن تجربه تحصیل و کار در کانادا شرایط را برای شرکت در برنامه‌های مهاجرتی دیگر مانند «تجربه کانادایی یاCanadian Experience Class» مهیا می‌کند.

نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
نصب جی‌پی‌اس بر روی بسته‌های گوشت در بریتانیا+عکس
درباره واردات آیفون، خبر مهم معاون وزیر صمت
حرکت مثبت شهرداری تهران برای کاهش مسیر رفت‌وآمد
از معاون رئیس جمهور، چند درخواست اعضای تیم ملی والیبال دختران
توضیح جهرمی درباره دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به آلودگی هوا
نسبتی با علی شمخانی ندارد، عبدالباقی، مالک متروپل
بر اثر حادثه در محور تهران- سمنان شمار مصدومان حادثه اتوبوس به ۱۳ نفر رسید
درس عبرتی برای خاطیان تبدیل خواهد شد، فاجعه متروپل
عدم حضور سرمربی فجر سپاسی در نشست خبری بعداز بازی
مشخص شدن زمان بازی های معوقه پرسپولیس و سپاهان با حریفان
فیلم| افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت گاز در اروپا با جنگ روسیه و اوکراین
چرا اینقدر شلوغش می‌کنید این فقط یه اتفاقه!
استعمار پیر، قاتل سه میلیون بنگالی در ۱۹۴۳
حواستون هست بعد حاج قاسم چه روزهای ترسناکی رو میگذرونیم!؟
گزارش زاکانی از ماحصل جلسه با هیات‌های عالی روسیه
ورود انقلابی به معنای تثبیت انقلابی بودن نیست
تأکید «کریس مورفی» بر بی‌تأثیر بودن تشدید فشار اقتصادی بر ایران
بهره برداری ۳ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی دزفول
احضار کاردار یونان به وزارت امور خارجه
دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رهبر معظم انقلاب
فیلم| اقدامات مجلس در دو سال اخیر با ارزش بوده است
مشخص شدن زمان بازی های معوقه پرسپولیس و سپاهان با حریفان
بهره برداری ۳ مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی دزفول
رتبه‌بندی معلمان از ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ قابل پرداخت است
رتبه‌بندی معلمان بحث قول نیست بلکه بحث قانون است!
دانشگاه‌ها به کمک حل مسائل کشور می آیند
تمدید نام نویسی در آزمون پذیرش متقاضیان کانون‌های وکلای دادگستری
تصاویر| جشن ازدواج دانشجویی شاخه نبات
توزیع رشته‌های تحصیلی در کرمان براساس نیاز مناطق صورت می‌گیرد
اعلام شرایط مجاز برای اسکان دانشجویان در خوابگاههای دانشگاه علم وصنعت
برگزاری هفتمین کنفرانس حقوق سلامت با رویکرد الزامات اخلاقی و حقوقی کاربرد هوش مصنوعی
حمایت وزارت بهداشت از پایان نامه‌های محصول محور
مصوبات مربوط به سنجش و پذیرش در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد
منابع‌ آزمون های مهم دوره پزشکی برای سال ۱۴۰۲ منتشر شد
برگزاری آزمون جامع دکتری در دانشگاه علامه به ۸ خرداد موکول شد
اعلام ساعات برگزاری کلاس‌های جبرانی ـ تابستانی دانش‌آموزان
سامانه رصد فعالیت های فرهنگی دانشگاه‌ها راه اندازی می شود
آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی در موعد مقرر برگزار می شود
دهقانی فیروزآبادی به ریاست جهاد دانشگاهی منصوب شد
تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات قم در روز چهارشنبه
آمادگی مجمع خیرین کشور برای درمان فرهنگیان بازنشسته
دانشگاه‌های کشور به مرجع علمی تبدیل شوند
نظرسنجی

نحوه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مشاهده نتایج
go to top