تاریخ انتشار: شنبه 1401/02/24 - 16:13
کد خبر: 432450

بررسی جذب هیئت علمی یک دانشگاه؛

هیئت علمی یا هیئت رانتی؟

هیئت علمی یا هیئت رانتی؟

این فرد دوران تحصیلی خود را در انگلستان تحت نظارت فردی به نام انوشیروان احتشامی گذرانده که سابقه همکاری با گروه بین المللی بحران (از اندیشکده های وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) را دارد. گروه بین المللی بحران همان مؤسسه ای است که از طریق یکی از کارشناسان خود به نام علی واعظ، نقش پررنگی در تهیه پیش نویس برجام از طرف غربی داشته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ متن پیش رو مطلبی از نشریه دانشجویی ایران 1404 به صاحب امتیازی بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است که لزوما مورد تایید «خبرنامه دانشجویان ایران» نیست، بلکه در جهت باز شدن باب گفت‌وگو و مخاطب در فضای یک رسانه دانشگاهی است، از این‌رو از طرف‌های مقابل این مطلب خواستاریم نقطه‌نظرهای انتقادی خود نسبت به این مطلب را جهت انتشار در اختیار خبرنامه قرار دهند.

دانشگاه تهران، نماد آموزش عالی کشور، مهم ترین نهاد علمی کشور شناخته می شود که همواره و از بدو تأسیس آن در سال ۱۳۱۳ به عنوان مهمترین کانون تحولات علمی، سیاسی و فرهنگی مطرح بوده است. دانشکده حقوق و علوم سیاسی اما به مثابه برجسته ترین نهاد علمی حقوق و سیاست کشور که قدمتی بیش از دانشگاه تهران دارد، محل ادغام سه مدرسه سیاسی، مدرسه حقوق و مدرسه تجارت است که همواره محل پرورش و تربیت انسان های تأثیرگذار و ممتاز در تاریخ کشور بوده که تحولات مهمی را رقم زده اند. از باب آشنایی بیشتر ذکر این نکته اهمیت دارد که مدرسه سیاسی در ۲۸ آذرماه ۱۳۷۸ به همت مشیرالدوله و در ذیل وزارت امور خارجه، مدرسه حقوق در سال ۱۳۹۸ با تلاش نصرت الدوله فیروز در چارچوب وزارت عدلیه و نهایتا مدرسه تجارت به دست علی اکبر خان داور که عضو کابینه وقت بود، در سال ۱۳۰۴ تأسیس شدند. پس از اینکه این مدارس به وزارت معارف (در جایگاه وزارت علوم امروزین) انتقال یافتند، در هم ادغام یافتند و مدرسه حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد را تشکیل دادند. رئیس این مدرسه که بعد ها اولین رئیس دانشکده ای با همین نام در دانشگاه تهران شد، کسی نبود جز علامه علی اکبر دهخدا که ریاست وی تا سال ۱۳۲۰ بر دانشکده ادامه یافت نکات مطرح شده به علاوه تاریخچه مهم این دانشکده در تحلیل تحولات تاریخ معاصر، خصوصا در سال های منتهی به انقلاب اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که وقت و دقت نظر زیادی را برای آشنایی بیشتر و تعمق در تطور تاریخی می طلبد اما این دانشکده مدعی به حق از حیث تاریخی و محتوایی، فراز و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده که در اثنای تاریخ و سال های مختلف عده ای در آن تلاش کرده اند که از مرجعیت و وجاهت علمی، اجتماعی و فرهنگی آن به نفع جریان و حزب نزدیک به خود، ولو با ذبح قانون و مقررات، بکاهند.

اگر به تاریخ دهه ۹۰، علی الخصوص نیمه دوم آن و فضای مدیریتی حاکم بر دانشکده در این برهه زمانی بنگریم، جز اظهار تأسف و رنج چیزی عایدمان نمی شود، دوره ای که بخش عمده ای از آن با ریاست دکتر ...... به پیش رفته و به پایان رسیده است؛ کسی که با درجه استادیاری! | با بیش از ۳۰ سال سابقه بر صندلی مدیریتی به ارث رسیده از بزرگانی چون دهخدا و کاتوزیان تکیه زده و فجایع بزرگی را به ویژه در جذب اعضای هیئت علمی جدید به بار آورده است. از عجایب مدیریتی در دوران ایشان به جذب فردی به نام «آ» بازمی گردد که در تاریخ ۲۴ فروردین سال گذشته خبر جذب قطعی این فرد منتشر شد. او در سال ۹۸ نیز اقدام به جذب در هیئت علمی دانشکده کرده بود که به دلیل سوابق سیاسی مشکوک و رزومه بسیار ضعیف علمی و آکادمیک در حد انتشار چند مقاله و مشارکت و ویراستاری در تهیه یک جلد کتاب، ناکام ماند. اما جذب غیرمنتظره وی در سکوت خبری و روزهایی که دانشجویان در کلاس و فضای دانشکده حاضر نبودند، خبر از پیگیری عده ای خاص در دانشکده با حمایت ریاست سابق می دهد که شک برانگیز است. از نکات دیگر جالب رزومه "آ" آنکه رساله وی در مقطع دکتری زیرمجموعه گرایش مسائل ایران ذیل رشته علوم سیاسی تدوین شده است، حال آنکه مقصد جذب او گروه مطالعات منطقه ای است. این فرد دوران تحصیلی خود را در انگلستان تحت نظارت فردی به نام "ا" گذرانده که سابقه همکاری با گروه بین المللی بحران (از اندیشکده های وابسته به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) را دارد. گروه بین المللی بحران همان مؤسسه ای است که از طریق یکی از کارشناسان خود به نام علی واعظ، نقش پررنگی در تهیه پیش نویس برجام از طرف غربی داشته است.

درباره صلاحیت های عمومی و سیاسی "م" باید به دفاع او در زمینه تبلیغات فتنه ۸۸ اشاره  کرد که در نوشته های خود با خوشحالی خبر از آغاز فروپاشی نظام میداد، برای نمونه او در مقاله ای با عنوان الشراب نو را در جام توباید ریخت» محتوایی کاملا در ضدیت با نظام مقدس جمهوری اسلامی و حمایت از فتنه ۸۸ منتشر کرده همچنین "م" از تحلیلگران شبکه های ضد انقلاب ماهواره ای بوده که در اکثر موارد، مواضعی بر ضد سیاست های کلان نظام اتخاذ کرده است حال سوال اینجاست که چگونه چنین فردی با این سابقه سیاه و مبهم در گروه مطالعات منطقه ای دانشکدهای با چنین اهمیت والایی و در سکوت خبری به عنوان هیئت علمی جذب شده است؟ از دیگر عجایب موجود در دانشکده نیز می توان به جذب فردی دیگر به نام «ر» اشاره کرد.

او که دارای مدرک کارشناسی مهندسی شیمی است، مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته روابط بین الملل به پایان رسانده؛ حال آنکه در شرایط مشابه افراد بسیاری بوده اند که تنها به دلیل عدم تطابق مدرک کارشناسی با مدرک تحصیلات تکمیلی از مراحل اولیه جذب حذف شده اند. درباره او اما قسمت مهم تر صلاحیت عمومی وی است. "ر" پایان نامه فوق لیسانس خود را با عنوان خشونت در اسلام سیاسی تدوین و در همین دانشکده از آن دفاع نمود که محتوای قابل توجهی دارد. او نظام هویتی اسلام را مولد خشونت سیاسی و فیزیکی می داند و القاعده و طالبان را از نمونه های آن می شمرد و در این بین اندیشه سیاسی فقاهتی حضرت امام (ره) یعنی ولایت فقیه را نیز مورد اشاره و آن را هم سنگ با موارد یادشده قرار می دهد.