تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/02/25 - 14:16
کد خبر: 432548

چه خودروهایی با ۲۵هزار دلار می‌توان وارد کرد؟

طرح واردات خودرو پس از فراز و نشیب‌های فراوان، حالا به مرحله تصویب نهایی و اجرا رسیده است. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه گفته که کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب کرده اند، دولت خودرو‌هایی را که کم‌مصرف و ایمن هستند، بدون سقف وارد کند؛ بنابراین در گام اول دولت محدودیتی برای میزان واردات خودرو ندارد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، طرح واردات خودرو پس از فراز و نشیب‌های فراوان، حالا به مرحله تصویب نهایی و اجرا رسیده است. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این رابطه گفته که کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب کرده اند، دولت خودرو‌هایی را که کم‌مصرف و ایمن هستند، بدون سقف وارد کند؛ بنابراین در گام اول دولت محدودیتی برای میزان واردات خودرو ندارد.

اما چالش برانگیزترین بخش طرح، حجم موتور و سقف قیمتی بود. در ابتدا نمایندگان مجلس اعلام کردند که در تنظیم آئین نامه واردات خودرو، سقف قیمت ۷ هزار دلاری و حجم موتور ۱۰۰۰ سی سی در نظر گرفته شده است. این مسئله انتقاد و واکنش‌های تندی به دنبال داشت، تا جایی که وزیر صمت تهدید به استیضاح شد.

اما حالا جلال رشیدی کوچی، نماینده مرودشت می‌گوید که این شرایط تغییر کرده است. طبق گفته او سقف قیمتی به ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار و حجم موتور به ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی تغییر کرده است. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که فضا برای واردات خودرو‌های پرطرفدار کره‌ای و فرانسوی فراهم می‌شود.

در مورد تعرفه نیز معاون وزیر صنعت عدد ۴۰ تا ۷۵ درصد را اعلام کرده است. اما نسبت محاسبه تعرفه به قیمت خودروی وارداتی بستگی دارد. بدین شکل که واردکننده یک خودروی ۷ هزار دلاری، باید معادل ۴۰ درصد آن را تعرفه بپردازد. اما اگر این خودرو قیمت ۲۵ هزار دلاری داشته باشد، وارد کننده باید سقف تعرفه یعنی ۷۰ درصد را پرداخت کند، که چیزی در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار برای وارد کننده آب می‌خورد.

چه خودروهایی   با ۲۵هزار دلار  می‌توان وارد کرد؟

هیوندای النترا مدل ۲۰۲۲

ارزان‌ترین خودرویی که از کمپانی هیواندی می‌توان در بازه قیمتی زیر ده هزار دلار خریدای کرد، هاچ بک اقتصادی گرند i۱۰ است. این محصول که به پیشرانه ۱.۲ لیتری تجهیز شده است، مدل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ آن قیمتی بین ۹ هزار و ۱۰۰ دلار تا ۱۰ هزار دلار دارد. اگر یک تعرفه ۵۰ درصدی هم برای آن در نظر بگیریم. این هاچ بک شهری را می‌توان حداکثر با ۱۵ هزار دلاری، معادل ۴۵۰ میلیون تومان به جاده‌های ایران رساند.

گزینه دوم هیوندای اکسنت ۲۰۲۱ است. سدانی جذاب که به یک موتور ۱.۶ لیتری مجهز است. این پیشرانه قادر به تولید توانی معادل ۱۲۱ اسب بخار است. قیمت پایه این سدان نیز از ۱۵ هزار و ۳۹۵ دلار شروع می‌شود و به ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار ختم می‌شود. با حساب تعرفه ۶۰ درصدی مدل پایه ۲۴ هزار و ۶۲۹ دلار و مدل فول آپشن ۳۱ هزار و ۲۰۰ دلار آب می‌خورد. این مقدار با حساب دلار ۳۰ هزار تومانی بین ۷۳۸ تا ۹۳۶ میلیون تومان برای وارد کننده هزینه بر می‌دارد.

هیوندای سوناتا ۲۰۲۰ گزینه دیگری است که قیمت پایه آن از ۲۳ هزار و ۴۰۰ دلار شروع می‌شود. این سدان یک موتور قدرتمند ۲.۵ لیتری ۱۹۱ اسب بخاری با یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک دارد. یک مدل قدرتمندتر نیز با قیمت ۲۵ هزار و ۵۰۰ دلار نیز وجود دارد که بالاتر از سقف اعلامی آئین نامه واردات خودرو است. اما همان مدل پایه را با تعرفه ۷۰ درصدی و با قیمت یک میلیارد و ۱۹۳ میلیون تومان وارد کرد.

النترا ۲۰۲۰ دیگر محصول هیوندای است که قیمت مدل پایه آن از ۱۹ هزار دلار شروع می‌شود. مدل فول آپشن آن هم حدود ۲۳ هزار دلار قیمت دارد. این سدان نیز در مدل پایه یک پیشرانه ۲ لیتری ۱۴۷ اسب بخاری با گیربکس اتوماتیک دارد. هر چند مدل‌هایی با دو موتور ۱.۶ لیتری و ۱.۴ لیتری توربو شارژ نیز برای وارد کنندگان در دسترس است که قیمتی ما بین ۱۹ هزار دلار تا ۲۳ هزار دلار دارند. به نظر می‌رسد که این خودرو نیز مشمول تعرفه ۶۰ تا ۷۰ درصدی شود.

گزینه آخر هم از این کمپانی کره ای، هیوندای کونا یک مینی اس یو وی است. مدل پایه این خودرو با موتور ۱ لیتری T-GDI Smartstream بنزینی ۱۱۸ اسب بخاری تجهیز شده است. قیمت مدل پایه از ۲۱ هزار و ۶۸۵ دلار شروع می‌شود و از امکانات قابل قبولی برخوردار است.

چه خودروهایی   با ۲۵هزار دلار  می‌توان وارد کرد؟

کرولا کراس ۲۰۲۲

سه مدل تویوتا

در لیست بلندبالای شرکت تویوتا، سه مدل را می‌توان با هزینه زیر ۲۵ دلار تهیه کرد. مناسب‌ترین آن‌ها یاریس iA مدل ۲۰۲۰ است که برای خریدار ۱۶ هزار و ۸۴۰ دلار هزینه بر می‌دارد. این سدان به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری با توان ۱۰۶ اسب بخار مجهز شده است و در هر صد کیلومتر به شکل ترکیبی ۶.۵ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این خودرو با حساب تعرفه احتمالی ۶۰ درصدی، حدود ۸۰۵ میلیون تومان برای وارد کننده آب می‌خورد.

گزینه دیگر این شرکت مشهور ژاپنی، تویوتا C-HR مدل ۲۰۲۲ است که نسخه پایه آن ۲۴ هزار و ۱۳۰ دلار قیمت خورده است. این کراس اوور ساب کامپکت یک موتور ۲ لیتری با توان ۱۴۴ اسب بخار دارد که گزینه وسوسه کننده‌ای برای خریداران ایرانی به حساب می‌آید.

علاوه بر این ۴ مدل تویوتا کرولا از جمله کرولا سدان پایه، کرولا کراس، کرولا هاچ بک و کرولا هیبریدی نیز وجود دارد که کف قیمت آن‌ها در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۰ هزار و ۴۲۵ دلار بدون تعرفه هزینه دارد. گران‌ترین نسخه نیز کرولا هیبریدی است که ۲۴ هزار و ۵۰ دلار قیمت خورده است. مدل هاچ بک ۲۱ هزار و ۱۶۵ دلار و نسخه کراس آن نیز ۲۲ هزار و ۴۴۵ دلار قیمت دارد. نسخه پایه کرولا یک موتور ۱.۸ لیتری با ۱۳۹ اسب بخار قدرت دارد. مدل کراس نیز به یک پیشرانه ۲ لیتری با حداکثر قدرت ۱۶۹ اسب بخار تجهیز شده است و مدل هاچ بک نیز از یک موتور ۲ لیتری با قدرت ۱۶۸ اسب بخار بهره می‌برد. مدل هیبریدی نیز که گران‌ترین نسخه است یک موتور ۲ لیتری با توان ۱۲۱ اسب بخار دارد.

مزدا CX-۳۰

چه خودروهایی   با ۲۵هزار دلار  می‌توان وارد کرد؟

مزدا سری ۳ مدل ۲۰۲۲ و CX-۳۰

مزدا ۳ از آن دسته خودرو‌هایی است که از دهه هشتاد وارد ایران شد و هنوز هم جز پرطرفداران‌ترین‌ها است که آخرین مدل آن سال ۱۳۹۸ به فروش رسید. اما حالا نسخه پایه ۲۰۲۲ آن با قیمت پایه ۲۲ هزار و ۱۶۵ دلار و مدل ۲.۵ لیتری آن با قیمت ۲۳ هزار و ۱۱۵ دلار در دسترس است.

البته کمپانی مزدا یک کراس اوور زیر ۲۵ هزار دلار دارد. در واقع  CX-۳۰ مدل ۲۰۲۲ گزینه دیگر این شرکت است که نسخه پایه آن ۲۳ هزار و ۷۲۵ دارد قیمت خورده است. این کراس اوور به یک پیشرانه قدرتمند ۲.۵ لیتری با توان ۱۸۶ اسب بخار مجهز است و اگر در لیست واردات قرار بگیرد، احتمالا بالاترین نرخ تعرفه یعنی ۷۰ درصد را خواهد داشت.

چه خودروهایی   با ۲۵هزار دلار  می‌توان وارد کرد؟

کراس اوور کیا سلتوس مدل ۲۰۲۲

 

کیا سلتوس و سول ۲۰۲۲

برگردیم به کره جنوبی و کمپانی کیا که طرفداران بسیاری در ایران دارد. این شرکت برای ما دو پیشنهاد جالب توجه دارد. اولین پیشنهاد، کراس اوور سلتوس است که نسخه پایه آن ۲۲ هزار و ۵۹۰ دلار قیمت خورده و به یک پیشرانه ۲ لیتری با قدرت ۱۴۷ اسب بخار مجهز است.

گزینه دوم نیز کیا سول، یک هاچ بک جمع و جور با قیمت متوسط است. کیا برای نسخه پایه این خودرو ۱۹ هزار و ۲۹۰ دلار در نظر گرفته است و موتور ۲ لیتری با توان ۱۴۷ اسب بخار را روی آن سوار کرده است.

چه خودروهایی   با ۲۵هزار دلار  می‌توان وارد کرد؟

سوبارو ایمپرزا

ایمپرزا یک پیشنهاد خوب از سوی کمپانی ژاپنی سوبارو است که نسخه استاندارد آن با قیمت ۱۸ هزار و ۷۹۵ دلار عرضه شده است. این سدان یک پیشرانه ۲ لیتری ۱۵۲ اسب بخاری مجهز شده است و قیمت نهایی آن با تعرفه ۶۰ درصدی، در ایران ۹۰۰ میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
انتصابات فامیلی مدیران خودروسازها
آیت‌الله فاطمی‌نیا دار فانی را وداع گفت
کرونا کم شد، ۵هزار پرستار بیکار شدند
فیلم| کمبود شیرخشک در آریزونای آمریکا
دیوار مورد علاقه همه بچه مذهبیا+عکس
زیباترین تصویر از یک بیمارستان+عکس
فیلم| واکنش عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به محرومیت عزیزی خادم
نکات کنکوری/ جزئیات افزایش ظرفیت پزشکی
ورود تماشاگران به کدام استادیوم‌ها ممنوع است؟
تمرینات آبی پوشان با حضور میهمانانی از برزیل برگزار شد
دو بازیگر مطرح سینمای ایران قهرمانی استقلال را تبریک گفتند
نکات کنکوری/ ۸ تکنیک طراح کنکور!
نکات کنکوری/ تفریحات یک کنکوری
یک معلم و دو دانش‌آموز در هوتگ غرق شدند
رتبه‌بندی معلمان تا پایان خردادماه اجرا می شود
لژیونرهای استقلالی قهرمانی آبی پوشان را تبریک گفتند
واکنش محمدحسین مهدویان کارگردان سینما به قهرمانی استقلال
همین روزها در جزیره آدم خوارها!
ویژه نامه نشریه دانشجویی « ساهور » منتشر شد+دانلود
برگزاری آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران
۵۲ فداکار در یازدهمین «آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان» تجلیل شدند
نکات کنکوری/ جزئیات افزایش ظرفیت پزشکی
نکات کنکوری/ ۸ تکنیک طراح کنکور!
نکات کنکوری/ تفریحات یک کنکوری
یک معلم و دو دانش‌آموز در هوتگ غرق شدند
رتبه‌بندی معلمان تا پایان خردادماه اجرا می شود
برگزاری آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران
۵۲ فداکار در یازدهمین «آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان» تجلیل شدند
دلایل اعتراضات فرهنگیان به رتبه بندی معلمان
تمدید مهلت انتخاب محل آزمون دانشجویان پیام نور
انجام فرآیند جذب و ارتقا هیات علمی، بر اساس معیارهای واقعی
اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه معارف در خرداد
هدف‌گذاری دانشگاه تهران برای استقرار ۲ هزار واحد فناور و دانش‌بنیان
طرح جالب برد بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر/ پس مردم چه می‌شوند؟
بیانیه مشترک جامعه اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی و انجمن‌های مستقل درباره دستگیری حمید نوری
بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری در دانشگاه آزاد
ماموریت‌های مهم دانشگاه آزاد در ۳ ماه آینده
تمدید ثبت‌نام پذیرش حوزه‌های علمیه
انتشار کارت کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱
حضور ۱۸۵ مرکز آموزشی و پژوهشی ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۲ سایماگو
آغاز فرصت مجدد ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی پزشکی سال ۱۴۰۱
در دانشگاه جامع علمی کاربردی، نحوه جذب مدرسان خبره
نظرسنجی

با توجه به ایجاد کمپین های مختلف برای تعویق کنکوری کارشناسی ارشد، آیا با تعویق آن موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top