تاریخ انتشار: شنبه 1401/02/31 - 14:17
کد خبر: 432992

آیت‌الله مصباح از خودسانسوری شاگردانش جلوگیری می‌کرد

آیت‌الله مصباح از خودسانسوری شاگردانش جلوگیری می‌کرد

فرزند آیت‌الله مصباح در مراسم یابود پدر گفت: یکی از روش‌های آیت‌الله مصباح در پرورش شاگردان این بود که به آنها استقلال فکری می‌دادند و از خودسانسوری جلوگیری می‌کردند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، مراسم یادبود علامه محمدتقی مصباح یزدی توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی و مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی‌(ره) دیروز جمعه ۳۰ اردیبهشت در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد.

آیت‌الله ابوترابی در این مراسم یادبود گفت: با آقای مصباح از زمانی آشنا شدم که در مؤسسه آموزشی «در راه حق» ثبت نام کردم. آن زمان سه شخصیت از ما آزمون و مصاحبه می‌گرفتند که می‌توان به آیت‌الله مصباح، آیت‌الله مظاهری و مرحوم دکتر احمد احمدی اشاره کرد. پیش از آن، از طریق خانواده و پدرم با ایشان آشنا بودم. پدرم از کودکی با ایشان آشنا و همسایه بود و همیشه ایشان را جزو شخصیت‌های استثنایی معرفی می‌کرد. از همان زمان، پدرم عشق دو نفر را در دل ما نهاد: حضرت امام و آیت‌الله مصباح.

وی افزود: زمانی که دوره‌های در راه حق رسمی شد، تحت عنوان فوق لیسانس و دکتری، در دروس مختلف تحت تعلیم ایشان بودیم. درس‌های اخلاق ایشان در مؤسسه برگزار نمی‌شد و در دفتر رهبری برگزار می‌شد.

حتی برخوردهای تند علامه مصباح یزدی همراه با دلسوزی بود

در ادامه علی مصباح یزدی، فرزند آیت‌الله مصباح گفت: محل مطالعه پدرم اتاق‌شان بود. آن بخش از وقت‌شان که برای مطالعه و تحقیق بود، در اختیار خودشان بود و کسی مزاحم‌شان نمی‌شد. آن بخش از وقت‌شان که برای خانواده بود، کاملاً جدا از مسائل علمی و کاری بود. او با تمام اعضای خانواده، از کوچک و بزرگ، بسیار خودمانی و مهربان و بدون تکلف بودند. وقتی به دیدارشان می‌رفتیم، خودشان به آشپزخانه می‌رفتند و وسایل پذیرایی ما را تهیه می‌کردند.

فرزند آیت‌الله مصباح درباره رفتار پدرش در برخورد با مخالفان گفت: ایشان با مخالفان‌شان با دلسوزی برخورد می‌کردند. حتی برخوردهای تندشان با دلسوزی بود. زمانی، ایشان برای یک سلسله سخنرانی در ماه رمضان به اصفهان دعوت شده بودند و درباره مسائل جنجال‌برانگیز قبل از انقلاب صحبت می‌کردند. یکی از مخالفان تفکر ایشان روزی بعد از جلسه آمد منزل و شروع کرد به بحث و مخالفت کردن. وقتی حرف‌ها تمام شد، از پدرم پرسید من از شما سوالی دارم. چگونه است که حتی مخالفان هم شما را دوست دارند؟ پدر فرمودند شاید دلیلش این است که وقتی مخالفت می‌کنم، غرضی ندارم و نفعی برای من ندارد. مخالفت من از سر دلسوزی است. آنچه واضح بود، این بود که ایشان در همه ابعاد و زمینه‌ها می‌کوشید وظیفه‌اش را در آن حیطه انجام دهد.

مقاله‌های دایره‌المعارف باید بالاترین سطح مقالات بین‌المللی را داشته باشد

آیت‌الله ابوترابی نیز گفت: در مرکز دایره‌المعارف علوم عقلی و اسلامی، از سال ۸۰ قائم‌مقام هستم. ایشان نکات مثبت مدیریتی بسیار متعددی داشتند؛ مثل برنامه‌ریزی‌ها و اهداف و برخورد با زیرمجموعه‌ها. ایشان می‌فرمودند این مجموعه و کاری که در این مرکز شروع کرده‌ایم، کاری درازمدت است و نباید برایش عجله کرد. به من گفتند این دایرةالمعارف باید با بالاترین استانداردهای جهانی تدوین شود. گفتند ما تصمیم نداریم این اثر در عمر ما منتشر شود؛ ولی باید پایه‌های کار را محکم کنیم. ابوترابی با بیان اینکه علامه مصباح این پروژه را پروژه‌ای پنجاه تا صدساله تعریف کردند، گفت: ایشان همت بلندی در کارهای مختلف داشتند. رهبر انقلاب به ایشان فرموده بودند که شما بیست سال آینده را دارید می‌بینید. ایشان زمانی فرمودند مقاله‌های دایره‌المعارف باید بالاترین سطح مقالات بین‌المللی را داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین می‌گفتند برای هر علمی باید نقشه آن علم کشیده شود. ایشان تحت تأثیر جو سیاسی قرار نمی‌گرفت و زخم زبان دیگران در برنامه‌ریزی‌هایش هیچ تأثیری نمی‌گذاشت. ایشان در مدیریت‌هایش اخلاق را رعایت می‌کرد؛ حتی در مسائلی مانند تعدیل نیرو. یک بار به ایشان گفتم محققی تخلفات مالی کرده است. فرمودند صبر کن. برای هدایتش چه فکری کرده‌ای؟ منشأ تخلفش چه بوده؟ اول راه هدایت را پیدا کن، بعد تصمیم به برخورد بگیرید.

دادن استقلال فکری یکی از روش‌های آیت الله مصباح در پرورش شاگردان بود

در ادامه علی مصباح گفت: در هیچ دوره‌ای، بیش از دوران اصلاحات با ایشان برخوردهای قهرآمیز نشد؛ برخوردهایی که برای بردن آبروی ایشان و انکار عقایدشان صورت می‌گرفت. ایشان زمانی نزد مقام معظم رهبری بودند و رهبر احوال ایشان را می‌پرسید. ایشان گفته بود من داروی خوبی پیدا کرده‌ام برای درمان بیماری‌ها که می‌توان به فحش‌درمانی اشاره کرد. تهمت‌هایی که به من می‌زنند و توهین‌ها حال من را بهتر می‌کند. ایشان حس می‌کردند کارهایشان را برای خدا می‌کنند و این توهین‌ها لازمه کار است. هیچ نگرانی از این بابت نداشتند و به تأثیر کارشان پی می‌بردند. ایشان این روحیه را به اطرافیان هم منتقل می‌کردند. دیگران از مرحوم مصباح درخواست می‌کردند که جواب تهمت‌ها را بدهند تا آنها فکر نکنند حرفشان درست است. ایشان این آیه قرآن را می‌خواندند که «ان الله یدافع عن الذین آمنوا». اگر لازم باشد، خدا دفاع می‌کند. ما داریم از دین و خدا دفاع می‌کنیم.

وی ادامه داد: یکی از روش‌های آیت‌الله مصباح در پرورش شاگردان این بود که به آنها استقلال فکری می‌دادند و از خودسانسوری جلوگیری می‌کردند.

مصباح یزدی درباره اعزام طلاب به خارج از کشور گفت: برنامه مؤسسه برای اعزام دانشجویان و طلاب به خارج از کشور این است که علوم انسانی روز و نظریات رایج در رشته‌های مختلف علوم انسانی را بررسی کنند و آن را بر اساس مبانی اسلامی بسنجند تا جریان تولید علوم انسانیِ اسلامی در حوزه رشد کند. اولین گام برای این کار این بود که با منابع دست اول و نظریات غربی‌ها آشنا شوند. راهش این بود که عده‌ای را بفرستند تا بی‌واسطه با استادان آن زمینه‌ها در علوم مختلف آشنا شوند و آنها را دستمایه تحقیقات بعدی کنند. به همین دلیل، اول ۱۲ نفر را اعزام کردند تا در زمینه‌های تخصصی موردنیاز این رشته‌ها مطالعه و بررسی کنند تا دستاوردی برای مراحل بعد باشد. سپس هم چند دوره مختصرتر این اعزام‌ها انجام شد. این اعزام‌ها عمدتاً در موضوعاتی بود که آن رشته در ایران شناخته‌شده نبود یا فرد مورد قبولی در آن حوزه وجود نداشت؛ مثلاً زمانی که فلسفه اقتصاد در ایران متخصصی نداشت و رشته‌ای هم در این حوزه تدریس نمی‌شد، چند نفر از دانش‌پژوهان علوم اقتصاد را فرستادند تا تحقیق کنند در جهان کجا صاحب‌نظر این حوزه حضور دارد. کم‌کم با این پایه‌گذاری‌ها و بعد هم با توسعه فناوری ارتباطات، کمتر احساس نیاز شد که کسی به خارج از کشور برود و بسیاری از کارهای بعدی به صورت ارتباطات برخط انجام شد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
فیلم| شخصا قانون جوانی جمعیت را پیگیری می‌کنم
تذکر جدی وزیر راه به مدیرعامل شرکت راه آهن
فیلم| افزایش قیمت برخی از کالاها به سال بعد موکول ‌می‌شود
فیلم| نان، دارو و بنزین گران نمی‌شود
جذب تیم فولاد خوزستان شد، دومین بازیکن پرسپولیس
پولدار‌ها به دانشگاه‌های دولتی می روند
دومین پرسپولیسی به جمع شاگردان نکونام پیوست
روایتی تازه از گروه دستمال سرخ‌ها ‌و شهید ابراهیم هادی
کارت شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۱ منتشر شد
توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم توسعه اجرا نشد
سپاهان مخالف جدایی نورافکن است
آمادگی ایران برای ارسال واکسن به یمن
دشمن نمی خواهد مدل انقلاب اسلامی تولید و تکثیر شود
توزیع عادلانه یارانه ها گامی برای کاهش فاصله طبقاتی است/ برنامه‌ای برای تغییر قیمت سوخت نداریم
ایران مصمم به نیل به توافق پایدار است
بدهکاران بانکی قبل از ورود دادگستری تسویه کنند
آلودگی میکروبی عامل مسمومیت دانشجویان زنجان
شگفتی ساز ی فیلمسازان ایران در جشنواره فیلم کوتاه کرواسی
شمار مصدومان زلزله در کیش به ۳۷ نفر رسید
خداحافظی کریس ایوانز پس از سال‌ها با آیفون ۶s اپل
۱۰ والپیپر از گل‌های دیدنی برای گوشی +دانلود
پولدار‌ها به دانشگاه‌های دولتی می روند
کارت شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۱ منتشر شد
آلودگی میکروبی عامل مسمومیت دانشجویان زنجان
پرداخت تمام وام‌های دانشجویی تا اواخر تیرماه
ابلاغ شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور علوم پزشکی
آغاز انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی از فردا
تشکل‌های دانشجویی خطاب به وزیر ارشاد: با ساماندهی وضعیت فرهنگی کشور به وظیفه خود در جنگ روایت‌­ها عمل کنید
اهتمام به پیشرفت و حاکمیت فضای مجازی، خواسته ۱۰۰۰ استاد دانشگاه و حوزه از روسای سه قوه
تمدید مهات انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد
لزوم غربالگری ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها
انتشار کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱
فیلم| مار در خوابگاه دانشجویی دخترانه مطهری در زابل
هجدهمین همایش دبیران هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور
بورسیه فرزندان شاهد در صورت کسب رتبه‌های برتر بدون اعمال سهمیه
اعلام جزئیات ثبت‌نام ترم تابستانی دانشگاه علوم پزشکی
ابلاغ شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور علوم پزشکی
شاخصه‌های طلبه تراز انقلاب اسلامی
۶ مزیت تحصیل در مجارستان با راهنمای مجارستان ۲۰۲۲
ثبت‌نام سومین دوره آزمون زبان MSRT از فردا آغاز می‌شود
پذیرش دانشجو در دانشکده امورمالیاتی دانشگاه تهران در ۴ رشته-گرایش
جزئیات ترم تابستانه فشرده دروس معارف دانشگاه تهران
نظرسنجی

به نظر شما مهمترین مانع ازدواج در بین جوانان چیست؟

مشاهده نتایج
go to top