تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/03/02 - 09:01
کد خبر: 433161

بررسی سفر به عمان بعداز ۵سال؛

سفر به کشور میانجی‌گر؛ راهبردی و هدفمند

سفر به کشور میانجی‌گر؛ راهبردی و هدفمند

بنا بر این گزارش، در سطح سیاسی نیز روابط ایران و عمان بر اساس اصول ثابت و قوی از جمله حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی است که این امر در حل‌و‌فصل بسیاری از قضایای معاصر منطقه سهیم بوده است. ۲ کشور به طور مداوم جلساتی را برای رایزنی درباره مسائل سیاسی برگزار می‌کنند که مهم‌ترین آنها ژانویه گذشته در مسقط بود که در آن درباره مسائل مختلف از جمله مذاکرات وین برای احیای برجام رایزنی شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ ارتباط با همسایگان و کشورهای منطقه، خط اصلی سیاست خارجی دولت سیزدهم است. رئیسی در مدت ریاست‌جمهوری خود نشان داده است برخلاف حسن روحانی که رستگاری را در رابطه یک‌طرفه با غرب می‌دید، تمرکز خود را بر ارتباط و تعامل با کشورهای همسایه گذاشته است.

چنانکه سران برخی کشورهای عربی به طور مستمر با رئیس‌جمهور کشورمان گفت‌وگوهایی را درباره مسائل منطقه و مسائل مهم داشته‌اند که نشان از همت این کشورها برای ثبات منطقه دارد. امروز رئیس‌جمهور کشورمان به دعوت رسمی «هیثم بن طارق آل‌سعید» سلطان عمان در راستای سیاست تعامل با همسایگان، در صدر هیاتی بلندپایه به این کشور سفر کرد.

ملاقات رسمی در کاخ العلم، دیدار دوجانبه با سلطان عمان، امضای چند سند همکاری، دیدار با ایرانیان مقیم و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله برنامه‌های سفر یک‌روزه حجت‌الاسلام رئیسی به عمان است. سفر رئیسی به مسقط، نخستین سفر رئیس‌جمهور ایران به عمان در دوره سلطان جدید این کشور است.

وزیر خارجه سابق عمان: غرب نمی‌تواند ایران را از حق هسته‌ای‌اش محروم کند  

در آستانه با سفر رئیسی به عمان، یوسف بن‌علوی، وزیر پیشین خارجه این کشور در نشست ایران و جهان عرب در دوحه با بیان اینکه همه ما سوالات زیادی درباره مسائل منطقه داریم که هنوز برایش پاسخی نیافته‌ایم، بر تلاش‌های متعدد در دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش در سمت وزیر خارجه تاکید کرد و گفت: مشکلات و موانعی هست که ممکن است دیگر طرف‌ها پیش‌روی ما بگذارند، چرا که نمی‌خواهند مسیر پیش رو هموار باشد. وی همچنین توجه به منافع کشورها در روابط با یکدیگر را عاملی برای استحکام روابط بین آنها دانست و درباره نقش اعراب در به نتیجه رساندن برجام گفت: این پرونده بسیار مهم است. ایران با بومی‌سازی فناوری هسته‌ای و بر مبنای حقوق ملی به دستاوردی رسیده که غرب نمی‌تواند ایران یا دیگرانی را که مانند ایران باشند، مجبور کند از چنین حقی دست بکشند.