تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/03/09 - 08:12
کد خبر: 433924

واکنش فعالین دانشجویی به حواشی جشنواره کن؛

ایستاده بر قله ایران هراسی/ زهرا امیرابراهیمی به مردمی که نزد آنان بی آبروست، دهن کجی کرد!

ایستاده بر قله ایران هراسی/ زهرا امیرابراهیمی به مردمی که نزد آنان بی آبروست، دهن کجی کرد!

‌در حالی فیلم موهوم «عنکبوت مقدس» با ارایه چهره‌ای مخدوش از جامعه‌ی ایرانی و با توهین آشکار به باورهای متعالی شیعیان در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفته که با انتخاب سیاسی این اثر ضعیف به عقیده بسیاری از منتقدان و کارشناسان بین‌المللی جای سوال مهمی در کارنامه حرفه‌ای این جشنواره بین‌المللی به جای گذاشته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در روزهای اخیر شاهد برپایی جشنواره فیلم کن در فرانسه بودیم جشنواره‌ای که با پیام ویدئویی ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین آغاز می‌شود و در قوانینش قید می‌کند به علت جنگ شرق اروپا، ورود هر فیلمساز روسی ممنوع است، به‌‌وضوح اعلام کرده همه معیارهایش کاملا هنری نیستند و سیاست نقشی تعیین‌کننده در بخش عمده‌ای از رفتارهای این جشنواره، از انتخاب آثار تا طرز برگزاری رویداد و درنهایت اهدای جوایز دارد.

سیاستی که سالهاست بخش جدا نشدنی از این جشنواره است و بازیگران و عوامل فیلم هاب حاضر در این جشنواره گویی تازه به فکر مردم می افتند و می توانند به راحتی جانب مردم را بگیرند. این دوره اگر از مد لباس های هنرمندان کشورمان که مورد انتقاد بسیاری از طراحان مد و لباس کشورمان قرار گرفتند بگذریم حرف ها و صحبت های عجیب آن ها فضای جشنواره کن و دنیا را به سمت هرچه بیشتر ایران هراسی سوق داد.

زهرا امیرابراهیمی، بازیگر سابق تلویزیون ایران که سال‌ها پیش از افشا شدن بعضی مسائل خصوصی‌اش صدمه دیده بود و دیگر نتوانست در داخل کشور به فعالیت هنری‌اش ادامه دهد، نخل طلای کن را برای بازی در «عنکبوت مقدس» برنده شد. اما همه می‌دانیم که حالا نه‌تنها جایزه گرفتنش در کن به‌دلیل خود بازی او در فیلم عنکبوت مقدس نبوده، بلکه این فیلم هم به دلایل سیاسی به جشنواره کن راه یافته و یکی از فاکتورهایی که حضور آن را در بخش مسابقه تسهیل کرد، حضور زهرا امیرابراهیمی در جمع بازیگرانش بود.

جالب آنجاست که دو فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره از نظر مخاطبان جشنواره جز فیلم های پایانی و بی کیفیت این جشنواره هستند.