تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/03/22 - 17:11
کد خبر: 435149

پیشی گرفتن تعداد زوج‌های نابارور ایرانی از میانگین جهانی

پیشی گرفتن تعداد زوج‌های نابارور ایرانی از میانگین جهانی

کارشناس مامایی و پژوهشگر پژوهشگاه رویان با اشاره به این که ۱۵ تا ۲۰درصد زوجین در ایران نابارورهستند می‌گوید: این رقم از میانگین جهانی هم بالاتر رفته است.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایرنا، مریم جوام کارشناس مامایی و پژوهشگر پژوهشگاه رویان با اشاره به این که ۱۵ تا ۲۰درصد زوجین در ایران نابارورهستند می‌گوید: این رقم نشان می‌دهد که تعداد این دسته از زوج ها که نیاز به حمایت دارند از میانگین جهانی هم بالاتر رفته است.

جوانی جمعیت و فرزند آوری از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت هستند. بارها تشویق زوج‌ها برای باروری با روش‌هایی مانند حمایت‌های اقتصادی سرتیتر خبرها قرار گرفته‌اند. از تخصیص زمین گرفته تا وام‌های چند صد میلیونی هیچ کدام مشوقی برای جذب زوج‌های میانسال نشدند.

اما زوج‌های دیگری هستند که با آرزوی فرزنددار شدن صبح شان را به شب می‌رسانند. با این حال حمایت چندانی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد و هزینه‌های روند درمانی آن‌ها همچنان با هزینه‌های هنگفتی همراه است.

مریم جوام، عضو مرکز تحقیقات ناباروری پژوهشگاه رویان در این گفتگو می‌گوید ۹۰ درصد از زوج‌ها با شرایط طبیعی جسمی و بدون روش جلوگیری طی یک سال باردار می‌شوند و در صورت عدم بارداری در این مدت زمان، ناباروری برای آن زوج مطرح می‌شود.

آمار ناباروری در ایران و جهان

پژوهشگر پژوهشگاه رویان می‌گوید متاسفانه با آمار روز افزون ناباروری در کشور رو به رو هستیم: «در جهان به طور میانگین حدود ۱۵درصد از زوج‌ها نابارور هستند. یعنی از هر شش زوجی که تلاش برای بچه دار شدن می‌کنند یک زوج موفق به فرزندآوری نمی‌شود. در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۳ درصد از زوج‌های ایرانی نابارور بودند که از میانگین جهانی پایین‌تر بود. متاسفانه دریکی دوسال اخیر آماری که از مرکز ناباروری ابن سینا منتشر شد، افزایش تعداد زوجین نابارور ایرانی را نشان داد که بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است یعنی از میانگین جهانی هم کمی بالاتر رفته است.»

علت اصلی ناباروری زوجین چیست؟

این کارشناس مامایی پژوهشگاه رویان در پاسخ به این سوال می‌گوید: «علل مختلفی باعث ایجاد ناباروری در زوجین می‌شوند که حدود ۴۰ درصد ازاین عوامل مربوط به مردان و حدود ۴۰ درصد مربوط به زنان است؛ حدود ۲۰ درصد نیز عامل نازایی مشترک یا ناشناخته است. یعنی حتی بعد از بررسی‌ها و آزمایش‌های مختلف هم هیچ علت شناخته شده‌ای برای ناباروری زوجین یافت نمی‌شود که علم هنوز این عوامل را به طور دقیق نشناخته است.»

«مریم جوام» می‌گوید ناباروری مردان کمتر از زنان نیست: «عوامل نازایی در مردان ممکن است کاهش تعداد سلول‌های جنسی (اسپرم)، کاهش کیفیت تعداد اسپرم، کاهش تحرک اسپرم (کیفیت و قابلیت‌های اسپرم) یا عدم تشکیل اسپرم باشد. همچنین تعدادی عوامل مکانیکی هستند بر سر راه اینکه اسپرم بتواند از محل ساخته شدن و نگهداریش در بدن وارد مایع منی بشود.»

این پژوهشگر در ادامه توضیح می‌دهد که چرا علت ناباروری در زنان تنوع بیشتری دارد: «یکی از این علت‌ها، عوامل تخمدانی هستند که یا تخمک گذاری انجام نمی‌شود و یا اینکه کیفیت تخمک‌های آزاد شده پایین می‌آید و برای لقاح مناسب نیست. مثل کیست‌های تخمدان که روی کیفیت تخمک تاثیر می‌گذارد. برخی عوامل نازایی زنان هم مربوط به لوله‌هایی که تخمک را از تخمدان به رحم می‌رسانند، هستند (لقاح اسپرم و تخمک در این لوله‌ها شکل می‌گیرد). مثل عفونت یا انسداد و چسبندگی در این لوله‌ها که باعث می‌شوند تخمک و اسپرم به هم نرسند یا تخمک که بارور شده است نتواند در زمان مناسب به رحم برسد ولانه گزینی کند.»

اختلالاتی که منجر به سقط جنین می‌شوند

کارشناس پژوهشگاه رویان ادامه می‌دهد: «برخی اختلالات هم ممکن است در رحم زنان باشد. رحم، چون جایگاه نگهداری از تخمک بارور شده است تا آن را به رویان و جنین تبدیل کند اگر محیط مناسبی نداشته باشد منجر به ناباروری می‌شود. ضایعاتی مثل چسبندگی‌هایی در دیواره داخلی رحم یا یک سری ضایعات اکتسابی مثل برخی انواع فیبروم‌ها یا پولیپ رحمی اگر در جای نامناسبی در رحم قرار گرفته باشد ممکن است باعث شوند تخمکی که بارور شده است نتواند به طور صحیح در داخل رحم در جایگاه خودش قرار بگیرد و بنابراین پیش از اینکه بخواهد رشد کافی پیدا کند از بدن دفع می‌شود. یا ممکن است که خانم بارور بشود و بعدها آن جنین در زمان خیلی کوتاه سقط شود. از دیگر عوامل نازایی زنان هم مربوط به تنگی یا ویژگی‌های دهانه ورودی رحم هست که ممکن است باعث شود که اسپرم‌ها نتوانند عبور مناسبی داشته باشند و به محیط لقاح برسند.»

نقش فاکتورهای محیطی در ناباروری چیست؟

عضو مرکز تحقیقات ناباروری پژوهشگاه رویان همچنین در مورد تاثیر فاکتورهای محیطی در ناباروری می‌گوید: «عوامل محیطی مختلفی روی باروری و قدرت ساخت سلول‌های جنسی یا کیفیت آن‌ها در زوجین موثرهستند. به عنوان مثال همین مواد غذایی تراریخته که استفاده از آن‌ها خیلی گسترش پیدا کرده، مورد بحث است که ممکن است روی کیفیت سلول‌های جنسی و بنابراین قدرت باروری زوجین اثر بگذارد.» آلودگی‌های محیطی مثل فلزات سمی سنگین (جیوه، مس و سرب) نیز روی قدرت باروری زوجین اثر می‌گذارند: «همچنین تحقیق شده است مردانی که در محل کارشان به مدت طولانی با اشعه ایکس مواجه هستند، تعداد سلول‌های جنسی آن‌ها کاهش می‌یابد. این روزها مورد بحث است که اشعه‌هایی غیر از اشعه ایکس (غیر یونیزان) مثل اشعه‌های ساطعه از تلفن همراه، دکل‌ها، امواج رادیویی، تلویزیونی و... ممکن است روی باروری افراد اثر بگذارد که البته این صرفا در حد تحقیق است و هنوز اثبات نشده است. اما خب بهتر است که استفاده از آن‌ها تا حد امکان محدود شود.

نقش ژنتیک در ناباروری

پژوهشگر پژوهشگاه رویان در مورد ژنتیک و بارداری نیز توضیح می‌دهد: «ژنتیک تاثیر غیرمستقیم روی باروری دارد. این که بگوییم ژنی دقیقا شناسایی شده که اگر در فردی وجود داشته باشد منجر به ناباروری می‌شود چنین توالی ژنتیکی را هنوز شناسایی نکرده‌اند. برخی بیماری‌های زمینه‌ای ژنتیکی منجر به کاهش کمیت یا کیفیت سلول‌های جنسی می‌شوند. بنابراین، چون ناباروری عارضه‌ای از آن بیماری هست شیوع ناباروری درافراد دارای این بیماری‌ها بیشتر می‌شود.»

افزایش سن ازدواج چه تاثیری در ناباروری زوجین دارد؟

عضو مرکز تحقیقات ناباروری پژوهشگاه رویان در مورد تاثیر افزایش سن ازدواج بر باروری زوجین می‌گوید: «امروزه با بالارفتن سن ازدواج با این معضل مواجه هستیم که آمار ناباروری زوجین هم بالا رفته است. در سنین بالا در مردان کیفیت ساخت سلول‌های جنسی و در زنان کیفیت تخمکی که برای لقاح انتخاب می‌شود پایین می‌آید. از طرف دیگردر هر چرخه قاعدگی ماهانه که زوج برای فرزندآوری تلاش می‌کنند اگر سن زن کمتر از ۳۰سال باشد شانس وقوع بارداری تقریبا ۲۵ درصد است. از سن ۳۰ تا ۳۵ سال احتمال بارداری تقریبا نصف می‌شود (۱۵درصد) و تا ۴۰ سالگی این احتمال تنها به ۵ درصد در هر ماه می‌رسد.»

این کارشناس مامایی می‌گوید آلاینده‌های محیطی در سنین بالا تاثیر بیشتری در ناباروری دارند: «از طرف دیگر هرچه سن فرد بالاتر باشد میزان مدت زمانی که با آلاینده‌های محیطی مواجهه داشته و سایر عواملی که روی باروری تاثیرگذار هستند هم بیشتر می‌شود. قبلا تصور می‌شد که افزایش سن، تاثیری روی کیفیت سلول‌های جنسی مردان ندارد، ولی امروزه با افزایش سن باروری با این معضل هم مواجه هستیم.»

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
آیت‌الله مکارم شیرازی: برخی با قصد و غرض در پی اختلاف افکنی میان مذاهب
هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان
آمریکا به اظهارات جوزف بورل واکنش نشان داد
ساپینتو خواهان تمدید سه بازیکن استقلال شد
۴ قدرت صنعتی طلای روسیه را تحریم می‌کنند
مهاجم برزیلی‌ مدنظر پرسپولیس عازم تهران می‌شود؟
سیل اخیر در افغانستان ۴۰۰ قربانی گرفت
پس لرزه‌های لغو قانون سقط جنین در آمریکا
ستاره ملی‌پوش در استقلال می‌ماند؟
رونالدو همه را غافلگیر می‌کند؟
شکستگی سنگین زانوی رونالدو هنگام قیچی برگردان +فیلم
"سلام فرمانده" سرود و همایشی آخرالزمانی
تسهیلات ویژه گمرک برای صادرکنندگان کالا به روسیه
بلیت پرواز به تهران برای لژیونر دورگه رزرو شد
اینستاگرام به زودی سن شما را تشخیص می‌دهد
واکنش یک ملی پوش به خبر مذاکره با پرسپولیس
تأکید عون و میقاتی بر تشکیل سریع کابینه
سردرد ناشی از باد کولر نشانه سینوزیت است؟
موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت
بخش «شنیداری» به آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران اضافه شد
رشته‌های جدید به دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد ۱۴۰۱ اضافه شد
آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟
بخش «شنیداری» به آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران اضافه شد
رشته‌های جدید به دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد ۱۴۰۱ اضافه شد
کلید اولیه آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال ۱۴۰۱ امروز اعلام می شود
پولدار‌ها به دانشگاه‌های دولتی می روند
کارت شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۱ منتشر شد
آلودگی میکروبی عامل مسمومیت دانشجویان زنجان
پرداخت تمام وام‌های دانشجویی تا اواخر تیرماه
ابلاغ شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور علوم پزشکی
آغاز انتخاب رشته آزمون دستیاری پزشکی از فردا
تشکل‌های دانشجویی خطاب به وزیر ارشاد: با ساماندهی وضعیت فرهنگی کشور به وظیفه خود در جنگ روایت‌­ها عمل کنید
اهتمام به پیشرفت و حاکمیت فضای مجازی، خواسته ۱۰۰۰ استاد دانشگاه و حوزه از روسای سه قوه
تمدید مهات انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد
لزوم غربالگری ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها
انتشار کارت کنکور سراسری ۱۴۰۱
فیلم| مار در خوابگاه دانشجویی دخترانه مطهری در زابل
هجدهمین همایش دبیران هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور
بورسیه فرزندان شاهد در صورت کسب رتبه‌های برتر بدون اعمال سهمیه
اعلام جزئیات ثبت‌نام ترم تابستانی دانشگاه علوم پزشکی
ابلاغ شیوه نامه حمایتی پایان‌نامه‌های‌ محصول محور علوم پزشکی
شاخصه‌های طلبه تراز انقلاب اسلامی
نظرسنجی

به نظر شما مهمترین مانع ازدواج در بین جوانان چیست؟

مشاهده نتایج
go to top