تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/04/02 - 00:28
کد خبر: 436169

بررسی حواشی افزایش ظرفیت پزشکی در مجلس؛

اتحاد چپ و راست در مسائل صنفی/ سیاست خارجه تخصصی نیست اما پزشکی تخصصی است

اتحاد چپ و راست در مسائل صنفی/ سیاست خارجه تخصصی نیست اما پزشکی تخصصی است

اما نکته جالب در رفت و برگشت های صحبت های نمایندگان مجلس همصدایی و توافق نظر روح الامینی نماینده اصولگرا و پزشکیان نماینده اصلاحطلب بوده که از دوجناح مختلف و روبه روی هم هستند. چیزی که نشان می دهد علاوه بر اختلاف نظرهای شدید در مسائل مختلف اما در مسائل صنفی مانند افزایش ظرفیت دندانپزشکی چپ و راست باهم یکصدا به مخالفت می پردازند.

به گزارش سرویس صنفی آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گزارشی در خصوص روند پیگیری و تصویب افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی» که در کمیسیون به تصویب رسید را در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

در این گزارش به ظرفیت های رشته های مختلف پزشکی از جمله دندانپزشکی اشاره شد و سرانه دندانپزشک به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در ایران ۳۲ و میانگین سرانه کشور‌های پیشرو در حوزه سلامت ۸۰ دندانپزشک است. باتوجه به اینکه عمده هزینه خدمات دندانپزشکی مربوط به دستمزد دندانپزشک است، این کمبود موجب افزایش شدید قیمت این خدمات شده، به‌طوری‌که بسیاری از مردم به دلیل هزینه‌های سنگین دندانپزشکی امکان استفاده از این خدمات را ندارند. (بیشتر بخوانید)

درواقع کمیسیون اصل نود مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور را در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی را تا اطمینان از حصول نتیجه نهایی پیگیری کرده است. از طرفی وجود نگاه صنفی در وزارت بهداشت مانع از عملکرد صحیح این وزارتخانه در راستای تأمین منافع مردم می شود؛ لذا احتمال آن وجود دارد  که این موضوع مانع از اجرای صحیح مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی از سوی این وزارتخانه شود. کمااینکه مدیران این وزارتخانه در کنار سازمان‌ها و انجمن‌های صنفی پزشکی، از جمله مخالفان این مصوبه بودند.

روح الامینی: ورود غیرتخصصی کمیسیون اصل 90 در حوزه بهداشت و درمان پسندیده نیست