تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/04/05 - 09:48
کد خبر: 436428

رشد ۲۰۰ درصدی فروش اموال در مزایده الکترونیکی

رشد ۲۰۰ درصدی فروش اموال در مزایده الکترونیکی

وضعیت نابسامان انبارهای سازمان اموال تملیکی در کشور یکی از مصادیق تضییع حقوق عامه بود، حفاظت از بیت‌المال و صیانت از حقوق عامه از جمله وظایف ذاتی قوه قضائیه است، دستگاه قضا گام نخست را برای برطرف کر

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، در تاریخ دهم آبان ۱۴۰۰ رئیس دستگاه قضا با گلایه از وضعیت نگهداری کالاها در انبارهای سازمان امور تملیکی و گمرکات کشور که بعضا منجر به فاسد شدن برخی از آن‌ها می‌شود، گفت: به رئیس جمهور و رئیس مجلس اظهار کرده‌ام که این موضوع با عقل و منطق و شرع پذیرفته نیست؛ چراکه کالاهای زیادی می‌آید و در انبار گمرک می‌ماند و انبار را اِشغال می‌کند و وقتی انبار ِاشغال شد محلی برای کالای دیگر که باید تخلیه شود موجود نیست و باید در نوبت بماند که این موضوع هزینه بر است.

چهار روز بعد حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در بازدیدی چند ساعته از انبار مرکزی جمع آوری و فروش اموال تملیکی در تهران مشکلات این مجموعه را از نزدیک مورد بررسی قرار داد و در جهت صیانت از حقوق عامه از مسئولان سازمان اموال تملیکی خواست به وضعیت انبارهای اموال تملیکی سامان دهند.

ورود رئیس دستگاه قضا به موضوع ساماندهی اموال تملیکی که با کمک سایر قوا و دستگاه‌های مربوطه صورت گرفت، تحولی در سازمان اموال تملیکی ایجاد کرد و به دنبال آن استان‌های سراسر کشور نیز در جهت تعیین تکلیف کالاها در انبارهای خود اقداماتی را انجام دادند.

در پی دستور رئیس دستگاه قضا، از روز ۱۸ آبان ۱۴۰۰ تیمی متشکل از دادسراهای مختلف استان تهران با ۲۵ قاضی در سازمان اموال تملیکی مستقر شد و به بررسی پرونده‌های قضایی که در سازمان اموال تملیکی بلاتکلیف بود، پرداخت.

پس از آن نمایندگان قوه قضائیه از انبارهای اموال تملیکی بازدید کردند و در جریان اهم مشکلات انبارهای اموال تملیکی قرار گرفتند و در جریان این بازدیدها، نمایندگان قوه قضائیه با کالاهایی مواجه شدند که با گذشت چندین سال هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند، از جمله کالاهایی که از سال ۹۲ در انبار دپو شده‌اند و نمایندگان قوه قضائیه در همان محل بازدید، نسبت به پیگیری علت عدم تعیین تکلیف برخی از این کالاها اقدام کردند.

رئیس عدلیه در تاریخ ۲۰ آبان ۱۴۰۰ در نشست تخصصی سه ساعته برای بررسی وضعیت و مشکلات فرایند مبارزه با قاچاق کالا و مسائل مربوط به اموال تملیکی که متعاقب بازدید میدانی روز ۱۴ آبان ۱۴۰۰ از انبار مرکزی سازمان اموال تملیکی استان تهران برگزار شد، گفت: متأسفانه با وجود مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز در طول سالیان گذشته هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم و سالیانه میلیاردها دلار قاچاق ارز و کالا صورت می‌گیرد.

در ادامه علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران در تاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۰ از انبار سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در تهران بازدید کرد و در جریان عملکرد و مسائل و مشکلات این مجموعه قرار گرفت و از مسئولان سازمان اموال تملیکی خواست به وضعیت انبارهای اموال تملیکی سامان دهند.

در این بازدید دادستان تهران در رابطه با برخی از گزارش‌هایی که تهیه شده بود دستورات قضایی را صادر و مقرر شد کارگروهی متشکل از معاونان دادستان و نمایندگان سازمان‌های متولی تشکیل شود و موضوعات مطرح شده را پیگیری کنند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران خواستار تعیین تکلیف سریع وضعیت اموال شد و تاکید کرد با اقدامات جهادی سریعا وضعیت این اموال مشخص شود اگر نیاز به امحاست امحا شود و اگر نیاز هم به مزایده دارد باید سریعا تعیین تکلیف شود.

حجت‌الاسلام‌ محسنی اژه‌ای در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ نیز بازدیدی از انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی در استان هرمزگان داشت که باتوجه به اهمیت انبارهای این استان گام مهم دیگری در تعیین تکلیف کالاها برداشته شد و رئیس دستگاه قضا بر امحای کالاهای قاچاق و ممنوعه و کالاهای فسادپذیر با کمترین هزینه و ضرورت تعیین تکلیف سریع کالاهای توقیف شده سریع‌الفساد در این بازدید تاکید کرد.

رئیس عدلیه در نخستین جلسه مشترک شورای عالی قوه قضائیه با شورای قضایی استان‌ها در سال ۱۴۰۱ گفت: موضوع نظارت بر گمرکات و بنادر و ساماندهی انبارهای سازمان اموال تملیکی، درد کهنه‌ای بود که در ماه‌های پایانی سال گذشته گام‌های بسیار بلندی برای بهبود وضعیت آن برداشته شد از طرفی روند ساماندهی گمرکات، بنادر و انبارهای اموال تملیکی باید همچنان ادامه پیدا کند تا از این طریق هم از بیت‌المال و اموال مردم صیانت شود و هم یک بستر و گلوگاه بزرگ فساد بسته شود.

سید عبدالمجید اجتهادی مدیرعامل سازمان اموال تملیکی در تازه ترین نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد که ورود ریاست جمهور و رئیس قوه قضائیه به موضوع تعیین تکلیف کالاهای تحت تملک در سال گذشته، نقطه عطفی در تاریخ این سازمان بوده است به طوریکه با همکاری‌ و همیاری مراجع رسیدگی کننده به‌ویژه قوه قضائیه در طول مهلت تعیین شده از سوی رئیس جمهور، انبارهای مملو از کالا را تعیین تکلیف و تخلیه شد که این موضوع یکی از برنامه‌های راهبردی دولت بوده است.

مدیرعامل سازمان اموال تملیکی حضور رئیس قوه قضائیه و مشارکت دادگستری‌های سراسر کشور، تعزیرات حکومتی و دیگر مراجع‌ رسیدگی کننده را از جمله عوامل موثر در ساماندهی انبارها و سرعت بخشی به تعیین تکلیف اموال تملیکی عنوان کرد و در ادامه گفت: فروش اموال به ویژه در بخش مزایده‌های الکترونیکی رشد قابل توجهی داشته و از سوی دیگر با برگزاری حراج‌های حضوری و امکان مشارکت بیشتر مردم تلاش شد انحصار برای شرکت در حراج و مزایده‌ها شکسته شود.

به گفته وی میزان فروش سازمان اموال تملیکی از محل مزایده‌های الکترونیکی در اردیبهشت و خرداد ماه امسال به ترتیب معادل ۲۱۹ و ۳۱۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین کالاهایی که از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تعیین تکلیف شده‌ بیش از هشت هزار میلیارد تومان بوده است و متوسط رشد ماهانه انهدام در کل کشور معادل ۸۷ درصد است.

در طی دوره مذکور میزان کالای استردادی و به فروش رفته هر کدام به ترتیب ۸۰ و ۹۳ درصد رشد داشته است و کالاهای متروکه اعاده شده با کاهش ۸۱ درصدی روبرو شده است و هیچ کالای سنواتی مربوط به قبل از سال ۱۴۰۰ در انبارهای اموال تملیکی موجود نیست.

اقدامات صورت گرفته در زمینه تعیین تکلیف کالاها در انبارهای سازمان اموال تملیکی حاکی از آن است که پس از تأکیدات ریاست قوه قضائیه در خصوص لزوم تسریع در تعیین تکلیف اموال موجود حرکت رو به جلویی صورت گرفته که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
پیام تسلیت امیرعبداللهیان به‌مناسبت درگذشت سایه
دانلود جزوه کامل مهندسی واکنش‌های شیمیایی
از شهریور ماه افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی
دانلود سوالات مبانی یارانه و برنامه نویسی
واکنش شهرداری تهران به اهانت میرحسین موسوی +عکس
دانلود جزوه سوالات اصول تصفیه آب و پساب‌های صنعتی
فقط عزاداران حسینی، حرمت یک زن بی حیا رو هم نگه میدارن
واکنش پویانفر به توهین میرحسین موسوی
نجات ۱۸ نفر غیربومی در تنگه واشی
برای درگذشت مادر شهیدان «قاسمی» رئیس جمهور تسلیت گفت
جدیدترین اقدام خصمانه آمریکا علیه ایران
پیش بینی پنج میلیون نفری زائران از پیاده روی اربعین
باشگاه استقلال درخصوص بلیت های فروخته شده اطلاعیه صادر کرد
غرب در حال تکرار سناریوی اوکراین است
سیل به استان تهران ۴ هزار میلیارد تومانی خسارت وارد کرد
انتصاب معاون اجرایی باشگاه استقلال
خوشحالم دوباره به استقلال که خانه‌ام است برگشتم
رونمایی از سردیس "هوشنگ ابتهاج"
اعلام وضعیت نارنجی در فیروز کوه
رضا وند قراردادش را با استقلال تمدید کرد
هزینه بلیت فروخته‌شده به ۷هزار استقلالی برگردانده می‌شود
آمار و ارقام خواندنی از کنکور۱۴۰۱
غول کنکور رو قورت بده
ریتالین بلای جبران ناپذیر برای دانشجویان ودانش آموزان
تعیین تکلیف تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها در اوایل مهر
پایان مهلت ثبت‌نام پذیرش از طریق آزمون اختصاصی در دانشگاه تهران
مصوبه جدید دولت درباره سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
رتبه های دو رقمی کنکور سراسری تسهیلات ویژه می گیرند
انتخاب رشته ۴۷ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
شهریور، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی
اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
شرکت هرمس چرا برترین برند مهاجرت است؟
تصویب طرح ویژه جذب رتبه‌های برتر کنکور
بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در محکومیت برخورد با عزاداران حسینی در کشورهای همسایه
تجمع دانشجویان علیه فتنه‌گران در توهین به سردارهمدانی
مصوبه جدید دولت درباره استفاده از سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
انتخاب رشته برای پذیرش در رشته های بدون کنکور آغاز شد
انتشار دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی سراسری
یک سوال پرتکرار؛ شرایط ادامه تحصیل در استرالیا چیست
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top