تاریخ انتشار: یکشنبه 1401/04/05 - 11:20
کد خبر: 436448

آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟

آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که در این زمینه برای دانشجویان بین المللی به وجود می آید، این است که آیا تحصیل رایگان بدون دریافت بورسیه های تحصیلی در آلمان وجود دارد؟ و یا می توان با دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف رایگان تحصیل کرد؟

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، معمولا دانشجویان برای ادامه تحصیلات شان تصمیم می گیرند که در دانشگاه هایی تحصیل کنند که دارای رتبه جهانی یا رنکینگ جهانی بالایی باشند. برای این کار دانشجو باید شرایط، قوانین و مقررات تحصیل در کشور های دیگر را به صورت کامل مطالعه کرده و آگاهی مناسبی را از نحوه تحصیل، هزینه ها و شرایط تحصیل کسب نماید. از آنجایی که کشور آلمان شرایط مناسبی را برای دانشجویان بین المللی ارائه کرده است، اکثر دانشجویان قصد اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را دارا هستند.

یکی از رایج ترین سوالاتی که در این زمینه برای دانشجویان بین المللی به وجود می آید، این است که آیا تحصیل رایگان بدون دریافت بورسیه های تحصیلی در آلمان وجود دارد؟ و یا می توان با دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف رایگان تحصیل کرد؟

برای پاسخ به این سوالات باید به صورت جامع به بررسی تحصیل در آلمان، هزینه های تحصیل، شرایط تحصیل رایگان، نحوه پذیرش در دانشگاه های آلمان، کار حین تحصیل در آلمان، برگشت به کشور پس از اتمام تحصیلات در آلمان و... صحبت نماییم. البته از آنجایی که این مبحث بسیار پیچیده و اطلاعات بسیار زیادی دارد، ما به صورت خلاصه به بررسی این موضوعات می پردازیم. توجه داشته باشید که تنها کشور آلمان دارای دانشگاه های معتبر نمی باشد و دانشجویان می توانند برای تحصیل در سوئد نیز اقدامات لازم را انجام دهند. البته تحصیل در این کشور رایگان نمی باشد.

تحصیل رایگان در کشور آلمان

یکی از مزیت هایی که کشور آلمان نسبت به سایر کشور ها داراست، تحصیل رایگان می باشد. تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی یکی از بزرگ ترین مزایا در طول دوره تحصیل شان به حساب می آید؛ چرا که هزینه ای را برای تحصیل پرداخت نمی کنند. از آنجایی که در سایر کشور های اروپایی تحصیل در مقاطع مختلف دارای هزینه های بسیار بالایی می باشد، دانشجویان بین المللی اولویت انتخاب شان با کشوری است که هزینه های تحصیلی و زندگی پایینی را دارا باشد.

به همین خاطر اکثر دانشجویان کشور آلمان را برای ادامه تحصیلات تکمیلی شان انتخاب می نمایند. از آنجایی که تحصیل در تمامی مقاطع در آلمان امکان پذیر است، متقاضیان می توانند با داشتن شرایط لازم نسبت به اخذ ویزا تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند. توجه داشته باشید که این شرایط برای تحصیل رایگان در آلمان الزامی می باشد. در غیر این صورت دانشجویان نمی توانند در این کشور به صورت رایگان تحصیل نمایند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در آلمان را دارند، باید یک سری شرایط اولیه را دارا باشند.

 • رزومه تحصیلی قوی
 • مدرک زبان b2 آلمانی
 • تمکن مالی لازم
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان
 • پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه در مقطع کارشناسی

آیا تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است؟

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را در آلمان دارند، باید در آزمون ورودی این کشور نمره مناسبی را کسب نمایند. البته افرادی که در کنکور سراسری ایران موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های سراسری شده اند، نیازی به شرکت در این آزمون ورودی ندارند و می توانند برای پذیرش، رزومه تحصیلی خود را به دانشگاه های آلمان ارسال نمایند. معمولا برای تحصیل در آلمان، متقاضیان باید دارای مدرک زبان b2 آلمانی باشند. در غیر این صورت تحصیل شان در این کشور رایگان نمی شود.

یکی دیگر از کشور هایی که تحصیل به زبان آلمانی در آن رایگان است، اتریش می باشد. مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در دانشگاه های این کشور نیز برای دانشجویان بین المللی رایگان است. کشور اتریش نیز یکی دیگر از کشور های مناسب است که دارای دانشگاه های معتبر، با رنکینگ جهانی بالاست.

از آنجایی که تحصیل رایگان تنها در دانشگاه های دولتی آلمان امکان پذیر می باشد، تنها دانشجویانی که به زبان آلمانی مسلط هستند، می توانند در این دانشگاه ها تحصیل نمایند. سایر دانشجویان باید دارای مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 7 به بالا باشند تا بتوانند ویزا تحصیلی آلمان را دریافت نمایند. توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی آلمان تنها دانشگاه هایی هستند که علاوه بر زبان آلمانی، به زبان انگلیسی هم تدریس می کنند.

تمکن مالی، برگه ای است که نشان می دهد شما دارایی مناسبی را برای زندگی و تحصیل در آلمان دارا هستید. این برگه باید از سوی بانک صادر شود و مبلغ آن باید هزینه 1 سال زندگی در آلمان به همراه هزینه های 1 سال تحصیل شما باشد. این دارایی اثبات می کند که شما نیازی به کمک دولت آلمان ندارید و خودتان می توانید از پس هزینه های زندگی تان بر بیایید.

متقاضیانی هم که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و علوم پزشکی را دارا هستند و قصد ندارند که زبان آلمانی را یاد بگیرند، می توانند برای تحصیل پزشکی در انگلستان اقدامات لازم را انجام دهند.

یکی دیگر از مواردی که دانشجویان برای تحصیل در کشور آلمان باید دارا باشند، نامه پذیرش تحصیلی است. این نامه از سوی دانشگاه های آلمان صادر شده و اجازه تحصیل در این کشور را به شما می دهد. توجه داشته باشید که برای اخذ این نامه شما باید به وکیل مراجعه کنید تا آنها با تخصص و علم حقوقی و تجربه ای که دارا هستند رزومه تحصیلی شما را تدوین نمایند. در صورتی که رزومه شما به درستی تدوین نشود، ممکن است پس از ارسال به دانشگاه های آلمان، مورد تایید واقع نشود. به همین خاطر بهتر است که به این مورد توجه زیادی نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا تحصیلی آلمان

البته پروسه حائز اهمیت دیگر، اخذ ویزا تحصیلی است. شما برای دریافت ویزا باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی
 • نامه تمکن مالی
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان
 • عکس پاسپورتی
 • رزومه تحصیلی
 • مدارک تحصیلی ماقبل
 • رزومه کاری
 • معاینات پزشکی
 • عدم سو پیشینه
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا تحصیلی

توجه داشته باشید که اگر در یکی از این مدارک نقصی وجود داشته باشد، درخواست ویزا تحصیلی شما پذیرفته نمی شود. البته سفارت آلمان جهت بررسی مدارک تان هزینه ای را دریافت می کند که در صورت رد درخواست این هزینه به شما باز نخواهد گشت. به همین خاطر در ارائه و جمع آوری مدارک تان باید دقت و آگاهی لازم را دارا باشید.

از دیگر مسائل مهمی که در زمان تحصیل در کشور های دیگر مهم است، کار حین تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی می باشد. معمولا کشور آلمان به دانشجویان بین المللی اجازه کار در حین تحصیل را می دهد. البته کار در حین تحصیل باید کار پاره وقت باشد؛ چرا که دانشجویان امکان کاره تمام وقت را در حین تحصیل نخواهند داشت. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات شان در آلمان به مدت 6 ماه تا 1 سال فرصت دارند تا به کشور خود بازگردند و یا کار مناسبی را در آلمان پیدا نمایند.

در صورتی که شما قصد اقامت در این کشور را دارا باشید باید در این مدت زمان کار مناسبی را پیدا کنید، در غیر این صورت، باید پس از گذشت این مدت زمان به کشور خود بازگردید. معمولا دانشجویان پس از کسب مدرک تحصیلی شان برای ارتقا شغلی به کشور خود باز می گردند.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
این میوه‌ها را کنار سیب زمینی نگهدلری کنید
اصلاح قانون سربازی در دستور کار
پیام تبریک قالیباف در پی قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد جوانان ایران
همچنان در حال بررسی پاسخ ایران هستیم
افزایش خودکشی در ژاپن به دلیل عوارض ناشی از کرونا
شهید همدانی هم شهید جبهه دفاع مقدس و هم شهید مقابله با فتنه بود
واکنش به اعلام آمادگی فرح پهلوی برای بازگشت به ایران+ عکس
تروریست خطرناک توسط وزارت اطلاعات ترور شد
خیانت آشکار تتلو که باعث خالی شدن حساب طرفدارانش شد
تایید ۶ ماه حبس دهباشی
وابستگی نهایی به نحوه واکنش آمریکا به پیشنهادات ایران بستگی دارد
تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال
این‌خط مشترک از کجا هدایت و راهبری می شود؟
موی سفید آزادگان، سند سنگینی مسئولیت ما بازماندگان شد
حقوق بشر به سبک غربی+ عکس
به کنفرانس خبری نرسیدن سرمربی استقلال تهران‌
به وجود «برجام» مدیریت کشور وابسته نیست
تصاویر| نشست مدیران قرآنی سراسر کشور
دستگیری یک تروریست فرامرزی توسط وزارت اطلاعات
واکنش افشین پیروانی به شایعه درگذشت برادرش
تصمیم خصمانه دولت سوئد علیه بیماران پروانه‌ای در ایران
شروع ثبت‌نام انتقال و میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد
اول شهریور، اتمام مهلت ثبت‌نام متقاضیان انتقال از خارج کشور به دانشگاه آزاد اسلامی
هدف نشست سالانه اتحادیه مستقل، حفظ انسجام تشکیلات در فضای پساکروناست
برگزاری نشست هم اندیشی و هم افزایی مدیران رفاهی دانشگاه‌ها و وزارت علوم
تشکیل مرکز مستقل قرآن و عترت در ستاد وزارت علوم
توجه ویژه به قشر ضعیف در دانشگاه ها
انتشار راهنمای ثبت اطلاعات در سامانه رتبه‌بندی معلمان
اعلام مهلت ثبت‌نام متقاضیان انتقال از خارج به دانشگاه آزاد
۳ ویژگی کلیدواژه مناسب آزمون نظام مهندسی
بیانیه مجمع مطالبه گران رفسنجان خطاب به وزیربهداشت
کامپیوتر شریف در راس پر متفاضی ترین رشته های کنکور
برگزاری مرحله دوم آزمون پذیرش پزشکی از مقطع لیسانس ۷ شهریور
کلاهبرداری از ۲۰۰ دانشجوی تهرانی پذیرش در ترکیه
پیش‌بینی بر استاد محور بودن ۲۰ درصد از دانشجویان مقطع دکترای سال آینده
خدمت‌رسانی دانشجویان در قالب موکب‌های سیار به زائران حسینی
فراهم شدن امکان خروج از کشور دانشجویان مشمول برای اربعین
روابط عمومی‌ها جهادگران عرصه تبیین و سفیران دانایی در جامعه هستند
عدم اعلام نتایج آزمون وکالت ظلم به حقوق داوطلبان است
نتایج تجدیدنظر در جذب مدرسین حق‌التدریس علمی کاربردی اعلام شد
ارائه پیشنهاد برای تغییر احکام حقوقی جهت حفظ اعضای هیات علمی
جزئیات ظرفیت پذیرش دوره‌های شهریه پرداز در دانشگاه‌های علوم پزشکی
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top