تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/04/06 - 17:27
کد خبر: 436597

حرکت شهید بهشتی بر مسیر انقلابی گری مبتنی بر عقلانیت محوری و عدالت محوری

حرکت شهید بهشتی بر مسیر انقلابی گری مبتنی بر عقلانیت محوری و عدالت محوری

رئیس مجلس افزود: یکی از ویژگی های شهید بهشتی این بود که هر آنچه را که معتقد بود می گفت و خودش را هم ملزم به عمل به آن می کرد. شهید بهشتی در حوزه دانش گسترده بود و تجربیات انباشته ای نیز داشت. شهید بهشتی بر مسیر انقلابی گری مبتنی بر عقلانیت محوری و عدالت محوری حرکت می کرد. شهید بهشتی هم مشی مردمی داشت و هم حداکثر جاذبه و حداقل دافعه را داشت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، همایش سراسری قوه قضائیه صبح امروز (دوشنبه، 6 تیرماه) با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه و جمعی از مسئولان قضائی و انتظامی کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضائیه، به مجاهدان و زحمتکشان عرصه قضا و مجموعه‌های اداری و غیراداری این قوه، گفت: خداوند را شاکر هستیم که این نعمت بزرگ و  منت را بر سر یکایک ما گذاشته که حیات و زندگی ما را در این مقطع از زمان قرار داده است؛ مقطعی که از دوران جوانی و ورود ما به جامعه در سایه ولایت و در مکتب قرآن و اهل بیت بوده و ان شاءالله در این مسیر همه ما پایدار، ثابت قدم و عاقبت به خیر باشیم.

وی ادامه داد: به روح پرفتوح همه شهدا بالاخص سیدالشهدای انقلاب اسلامی شهید بهشتی و 72 تن از یاران و شهدای عزیز قوه قضائیه و بسیاری از شهدایی که حتی شاید نام آن ها را ندانیم و آن ها گمنام در مناطق محروم و ناامن و در شرایط سخت صادقانه و حق مدارانه قضاوت کردند و به توفیق شهادت رسیدند درود می‌فرستیم و به سهم خودم از زحمات عزیزانمان در قوه قضائیه تقدیر و تشکر می کنم.

قالیباف تصریح کرد: همان طور که روز گذشته در جمع مسئولان و مدیران قوه قضائیه اشاره کردم، با تدبیر مقام معظم رهبری و دقت نظر ایشان در انتصاب اخیر رئیس قوه قضائیه که از درون قوه انتخاب شد، انصافا روند تحول را در مجموعه قوه قضائیه مشاهده می کنیم و نسبت به حرکت قوه امیدوارتر شدیم.

وی با بیان این که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بیش از 40 سال در مجموعه قوه قضائیه خدمت کرده و از قضات برتر و برجسته و نمونه کشوری است گفت: وی سلسله مراتب قوه قضائیه را طی کرده و امروز بر تار و پود قوه آشنا است و با همان روحیات حق طلبانه و حق مدارانه و با اشراف و حریت و آزادگی که در تصمیم گیری دارد به درستی مسیر تحول را طی می کند.

رئیس مجلس افزود: یکی از ویژگی های شهید بهشتی این بود که هر آنچه را که معتقد بود می گفت و خودش را هم ملزم به عمل به آن می کرد. شهید بهشتی در حوزه دانش گسترده بود و تجربیات انباشته ای نیز داشت. شهید بهشتی بر مسیر انقلابی گری مبتنی بر عقلانیت محوری و عدالت محوری حرکت می کرد. شهید بهشتی هم مشی مردمی داشت و هم حداکثر جاذبه و حداقل دافعه را داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنگامی که کلام شهید بهشتی را گوش می کنیم و یادداشت های ایشان را مطالعه می کنیم به استدلال آوری و قدرت اقناع سازی این مرد پی می بریم، همین ویژگی ها بود که شهید بهشتی را خار چشم دشمنان انقلاب می کرد و اصرار بر این باورها و ارزش ها وی را به شهادت رساند. وی در دوران زندگی اش مقتدر بود و مظلومانه به شهادت رسید؛ انقلاب اسلامی، ملت عزیزمان و امام راحل، شخصیت بزرگی را در آن مقطع از دست دادند.

قالیباف گفت: شهید بهشتی معتقد بود هیچ تبلیغی به اندازه ساختن یک جامعه نمونه موثر و صاحب نفوذ نیست، او معتقد بود سخن گفتن بس است و به میزانی باید سخن بگوییم که می خواهیم روش عمل خودمان را بیان کرده و بگوییم چه کاری می خواهیم انجام دهیم. این بیان و باور ایشان بود.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این که امروز باید این نظام اسلامی را میراث امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدری است را مقتدر و کارآمد اداره کنیم تصریح کرد: نظام اسلامی نیازمند یک نظام حکمرانی محکم و متعالی است ، ما در حالی یک مشروعیت تاسیسی برخواسته از اسلام، مکتب اهل بیت و قرآن داریم، که نیازمند یک مشروعیت استمراری نیز هستیم و مشروعیت استمراری ما منوط به کارنامه و عمل ما است.

قالیباف با بیان این که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و در حقیقت سیاست نامه رهبر معظم انقلاب برای 40 ساله دوم انقلاب، نقشه راه و سند ما است تا با تجربه گذشته رو به آینده حرکت کنیم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم به درستی مسیر ما را تعیین کرده و اینگونه فرمودند که باید به سمت زمینه سازی حکومت مهدوی(عج) حرکت کنیم لذا مسیر کاملا روشن است؛ اگر در حرکت مان ذره ای نسبت به این مسیر فاصله بگیریم هر راهی که برویم، بیراهه است.

وی هشدار داد: اگر در نظام حکمرانی مان درست و دقیق عمل نکنیم و آن جامعه نمونه ای که شهید بهشتی یاد می کرد، را درست نکنیم و اگر از آرمان ها و ارزش هایی که امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی که مرتب برایمان تبیین می کنند فاصله بگیریم و در حقیقت اگر نظام حکمرانی مان که مجموعه ای از عملکرد قوای سه گانه، نیروهای مسلح و تمام مجموعه های نظام هستند کارآمد نباشد، باید بدانیم که مسیر درست را طی نکرده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ارزش کانونی حکمرانی، کارآمدی است خاطرنشان کرد: اکنون که با نام اسلام و انقلاب و ارزش ها حرکت کردیم، وظیفه ما است که نمونه ای از جامعه را پیش ببریم و بتوانیم الگو باشیم و با عملکردمان به جوان ها و افرادی که دوران سخت مبارزه نهضت امام خمینی (ره) و فسادها و بیراهه های دوران قبل از انقلاب را ندیده اند و امروز کشورمان را با سایر کشورها مقایسه می کنند، نشان دهیم که کارآمدی ما و نظامی که در سایه باورهای انقلاب است، می تواند برای آن ها سعادت دنیوی و اخروی را فراهم کند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اگر نتوانیم چنین کاری را انجام دهیم حتما نسبت به شهدا، امام شهدا، مردم و اسلام ظلم کرده ایم و این نعمت بزرگی را که در ابتدای صحبتم به آن اشاره کردم را از دست می دهیم، نعمتی که خداوند تبارک و تعالی به برکت وجود شخصیتی مانند امام (ره) به ما داد؛ ما این مسیر را باید طی کنیم تا مدیون شهدا، امام شهدا و شرمنده مقام معظم رهبری و خجالت زده ملت عزیزمان نباشیم، این وظیفه امروز ما است.

وی افزود: شاید زمانی نه چندان دور بسیاری از ما فکر می کردیم که آیا روزی می رسد که بتوانیم بیانیه گام دوم انقلاب را پیش برده و اهداف آن تحقق بخشیم و امروز خدمت شما عرض می کنم آن روز همین امروز است؛  ما الان در زمان و مکانی قرار گرفتیم که این فرصت برای همه ما فراهم است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان بیان کرد: امروز هر سه قوه مصمم هستند تا با هماهنگی، همدلی و هم افزایی از فرصت به دست آمده، استفاده کرده و اقدام به اجرای وظایف خود کنند به ویژه اینکه در حال برنامه ریزی برای برنامه هفتم نیز هستیم.

وی اضافه کرد: ظرفیت های مادی و سرمایه های انسانی کشور بزرگترین فرصت در دسترس ما در شرایط سخت تحریم است. ما هر سه قوه بر این باوریم و بر اساس همین مشی و نگاهی که حضرت آقا مبتنی بر خنثی سازی تحریم و رفع تحریم داشتند، در حال انجام وظیفه هستیم، با همین ظرفیت و امکان مادی که در کشورمان داریم، مصمم هستیم تا بتوانیم کارها را به پیش ببریم تا مردم ثمره این اقدامات را در زندگی و سفره هایشان لمس کنند. مطمئن هستم به فضل الهی و با تلاش خالصانه یکایک دلدادگان به انقلاب تمامی این موارد در دسترس است و در برنامه هفتم نیز به همین سمت حرکت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت، برنامه هفتم را تنظیم و مجلس آن را تصویب خواهد کرد و همه با همدلی این مراحل را طی کرده و از این فرصت استفاده می کنیم، ادامه داد: ما به سهم خودمان در مجلس شورای اسلامی معتقدیم باید در پایه بودجه قوه قضائیه تجدیدنظر کرده تا این قوه براساس رشد سالیانه مسیر خود را طی کند. همچنین در حوزه اصلاح قوانین باید بحث اطاله دادرسی که به صورت لایحه به مجلس ارائه می شود را مدنظر قرار دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود تاکید کرد: از نظر بنده مهم ترین شاخص برای قوه قضائیه همان تاکید امام خمینی (ره) است که فرمودند قوه قضائیه باید پناهگاه و ملجا مظلومان باشد یعنی هرکسی و هرکجا احساس ناامنی و ظلمی داشت براین عقیده باشد که قوه قضائیه پشتیبان و پناهگاه اش است.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
واکنش نماینده مجلس به یادداشت منتسب به موسوی
شهید سلیمانی افتخار جهان اسلام است
فیلم| پدر تحریم ایران، چه نقشه ای دارد؟
رهبر انقلاب اسلامی به نامه «زیاد النخاله» پاسخ دادند
کدام حقوق نظامی در واقعه کربلا نقض شد؟
چند ترفند ساده در مدیریت مصرف برق
شماره جدید نشریه دانشجویی « وقایع اتفاقیه» منتشر شد+دانلود
شماره دوم نشریه دانشجویی « هپاتوسیت » منتشر شد+دانلود
شماره جدید نشریه دانشجویی « فتح » منتشر شد+دانلود
اینفوگرافی| راه های پیشگیری از هدر رفت حجم اینترنت
نهمین شماره نشریه دانشجویی « آرمان » منتشر شد+دانلود
۲ برابر شدن سود سهام عدالت
نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
قیمت دلار امروز امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰
قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰
تاثیر معاملات صوری بنگاه‌ها در افزایش قیمت مسکن
سهم زمین ۴ میلیون واحد مسکن تا شهریور تعیین تکلیف می‌شود
کیفیت هوای تهران قابل قبول است
خدائیان: در بازرسی‌ها هیچ خط قرمزی نمی‌شناسیم
همه فرار کردند؛ حتی روس‌ها!
۱۴ ترفند فوق‌العاده برای یادگیری سریع زبان انگلیسی در منزل
دوره فلوشیپ پزشکی در آلمان ۲۰۲۲
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در ۱۶ رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند
اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
آمار و ارقام خواندنی از کنکور۱۴۰۱
غول کنکور رو قورت بده
ریتالین بلای جبران ناپذیر برای دانشجویان ودانش آموزان
تعیین تکلیف تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها در اوایل مهر
پایان مهلت ثبت‌نام پذیرش از طریق آزمون اختصاصی در دانشگاه تهران
مصوبه جدید دولت درباره سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
رتبه های دو رقمی کنکور سراسری تسهیلات ویژه می گیرند
انتخاب رشته ۴۷ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
شهریور، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی
اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
شرکت هرمس چرا برترین برند مهاجرت است؟
تصویب طرح ویژه جذب رتبه‌های برتر کنکور
بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در محکومیت برخورد با عزاداران حسینی در کشورهای همسایه
تجمع دانشجویان علیه فتنه‌گران در توهین به سردارهمدانی
مصوبه جدید دولت درباره استفاده از سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
انتخاب رشته برای پذیرش در رشته های بدون کنکور آغاز شد
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top