تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/04/08 - 11:00
کد خبر: 436776

سخنان کمتر پرداخته شده رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضا؛

رهبر انقلاب: "سریع" برای فضای مجازی قانون تهیّه کنید/ مجلس شانه خالی نکند

رهبر انقلاب: "سریع" برای فضای مجازی  قانون تهیّه کنید/ مجلس شانه خالی نکند

رهبر انقلاب: یک شایعه‌ای، یک دروغی، یک حرفی را یک آدم مشخّصی یا نامشخّصی در فضای مجازی منتشر میکند، مردم را نگران میکند، ذهن مردم را خراب میکند. یک دروغی را مطرح میکند، شایع میکند، خب، این امنیّت روانی مردم از بین میرود. یکی از وظایف قوّه‌ی قضائیّه برخورد با این مسئله است. البتّه اینجا هم من شنیدم بعضی گفتند که قانون نداریم؛ اوّلاً میشود از همین قوانین موجود استفاده کرد و حکم این را فهمید؛ اگر قانون هم ندارید، سریع قانون تهیّه کنید؛ اینها چیزهای مهمّی است.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ فضای مجازی به دلیل گستردگی، به راحتی قابل دسترس بودن، ارزان بودن، امکان ارتباط برقرارکردن با سرتاسر جهان به مانند دنیایی بی انتها است و نقشی کلیدی در توسعه و تخریب کشورها دارد. اگر ازآن در جهت صلح و امنیت روانی و ارتباطات مثبت و قانونمند استفاده شود، تکنولوژی بسیارخوب برای کشورها محسوب می گردد. ولی اگرازآن درجهت مخالف، همچون نقض حریم خصوصی افراد، نقض حقوق مالکیت فکری، توهین و افترا، تخریب و شایعه پراکنی استفاده شود، اثر معکوس خواهد داشت. برای بهره بردن هرچه بهتر از این دنیای جدید، طرح یک چارچوب قانونی جدید یا هماهنگ کردن قواعد موجود با نیازهای این فضا ناگزیر به نظر می رسد.

اهمیت قانونمندی فضای مجازی در کشور ما آنقدر ضروری است که رهبر معظم انقلاب جملاتی دارند که توجه به آنها گویای اهمیت فضای مجازی است. رهبرانقلاب فرمودند: «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم حتماً رئیس‌فضای مجازی کشور می‌شدم» که این بیانات اهمیت فضای مجازی را نشان می‌دهد و یا اینکه در موردی دیگر فرمودند: «اهمیت فضای مجازی به‌اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است.»

سریع برای فضای مجازی قانون تهیه کنید

اما مسئله ای که در کشور شاهد بودیم در این مدت طولانی از احساس ضرورت قانونمندی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب می کذرد هنوز قوای سه گانه ما به خصوص نمایندگان مجلس نتوانستند در این حوزه قانونی وضع کنند. اما در دیدار دیروز رئیس و مسئولان قوه قضائیه با رهبر انقلاب، ایشان صراحتا تاکید کردند که برای برخورد دستگاه قضا با مخلان امنیت روانی مردم، سریع برای فضای مجازی قانون تهیه کنید.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: مسئله‌ی امنیّت روانی مردم است. یکی از حقوق عامّه که گفتم اشاره میکنم این است؛ یکی از حقوق عمومی مردم همین است که امنیّت روانی داشته باشند. امنیّت روانی یعنی چه؟ یعنی هر روز یک شایعه‌ای، یک دروغی، یک حرف هراس‌افکننده‌ای در ذهنها پخش نشود. حالا تا دیروز فقط روزنامه‌ها بودند که این کارها را میکردند، حالا فضای مجازی هم اضافه شده. هر چند وقت یا چند روز یک بار، گاهی چند ساعت یک بار یک شایعه‌ای، یک دروغی، یک حرفی را یک آدم مشخّصی یا نامشخّصی در فضای مجازی منتشر میکند، مردم را نگران میکند، ذهن مردم را خراب میکند. یک دروغی را مطرح میکند، شایع میکند، خب، این امنیّت روانی مردم از بین میرود. یکی از وظایف قوّه‌ی قضائیّه برخورد با این مسئله است. البتّه اینجا هم من شنیدم بعضی گفتند که قانون نداریم؛ اوّلاً میشود از همین قوانین موجود استفاده کرد و حکم این را فهمید؛ اگر قانون هم ندارید، سریع قانون تهیّه کنید؛ اینها چیزهای مهمّی است.

همچنین رهبر انقلاب اسلامی در بیاناتی که ۲۲ تیرماه 1400 در ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داشتند موضوع مدیریت بر فضای مجازی را یکی از این مسائل مهم عنوان کردند: «مسئله مدیریت فضای مجازی جزو مسائل مهم ما است. این مسئله، مسئله بلندمدت هم نیست بلکه مسئله کوتاه‌مدت و میان‌مدت و جزو مسائل نزدیک ما است که باید به آن توجه شود. امثال اینها مسائل کلیدی‌ای وجود دارد. توجه کنید دچار حاشیه‌ها نشوید، دچار مسائل فرعی و بی‌اولویت نشوید.»

مجلس دیگر شانه خالی نکند

ایران در جهان امروز موقعیت ویژه‌ای دارد. ویژه به این معنا که قریب 4دهه است که نظام سلطه از همه مسیرها و امکانات برای سرنگون کردن انقلاب اسلامی ایران و یا دست کم اثرگذاری بر مسیر حرکت مردم کشورمان استفاده کرده است.

نظام سلطه در دهه 1360 توان خود را بر مواجهه سخت با انقلاب ایران گذاشت که بارزترین نمود آن در تجهیز و ترغیب صدام برای حمله به ایران می‌توان یافت. در دهه‌های بعدی این شکل تهاجمی با گسترش رسانه‌ها جدی و جدی‌تر شد. ضمن آنکه در دهه 1390 نظام سلطه برای آنکه القائاتش برای تغییر نگرش زودتر اثر کند جنگ اقتصادی را نیز چاشنی آن کرد تا مردمی که دچار برخی سختی‌های معیشتی شده‌اند زودتر به نتایجی که غرب می‌خواهد نزدیک شود.

مسئولان نظام به خصوص برخی نمایندگان مجلس نباید برای منافع حزبی و گروهی خود از زیر بار مسئولیت قانونگذاری در حوزه فضای مجازی که وظیفه اصلی مجلس شورای اسلامی است شانه خالی کنند و بار این مسئولیت را روی دوش دیگر مجموعه ها بیندازند. نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان باید به درک این نکته برسند که کشورمان در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد و هیچ گاه در هیچ جای جهان و در هیچ زمانی این حجم از رسانه‌ها علیه کشوری به تولید محتوا نپرداخته‌اند که اکنون علیه ایران انجام می‌شود. هدف این رسانه‌ها «انگاره ‌سازی» و «وانموده ‌سازی» برای مردم ایران است.

در چنین حالی با وجود تاکیدات صریح رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر قانونمندی سریع فضای مجازی آیا ضروری و واجب نیست تا در مورد موضوعاتی که مهم است و می‌دانیم که ممکن است مورد توجه جامعه واقع شود قانونی تنظیم شود؟! در فضای غلبه دجال‌های رسانه‌ای که می‌توانند افکار جوامع مختلف را مسخ و باورهای آنان را دگرگون کنند و حتی مخل امنیت روانی مردم یک کشور شوند تهیه یک قانون رسانه‌ای خوب و دقیق برای فضای مجازی ضروری است.

گزارش از مسلم خلخال

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
جزئیات ماجرای درگیری در پرواز نجف تهران
استفاده از واژه مادر و زن برای افراد باردار ممنوع!
ضارب ماموران انتظامی خیابان طالقانی تهران محاکمه شد
فیلم| علامه ایرانی که فیلسوفان جهان را به چالش کشید
اعلام شرایط ثبت‌نام و تسهیلات سفر اربعین دانشگاه تهران
هشدار بنیاد ملی نخبگان نسبت به کلاهبرداری
مشاغلی که در آینده انتظار ظهورشان را داریم
غریبه‌ای به نام رونالدو در الدترافورد!
سرمایه‌گذاری کلان شاهزاده سعودی در روسیه پیش از جنگ اوکراین
هشدار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره کلاهبرداری کنکوری
انتخاب رشته ۵۰۰ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
اعلام زمان خاکسپاری پیکر استاد «هوشنگ ابتهاج»
تمدید مهلت ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون
تعامل دانشگاهی ایران و صربستان، نقش بسزایی بر تقویت همکاری‌ها
مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون تمدید شد
گذرنامه‌های فاقد اعتبار لازم زائران اربعین به مدت ۶ ماه تمدید می شود
لزوم مطالعه سند چشم‌انداز جایگاه ایران در ۵۰ سال آتی توسط دانشجویان
آمریکا از هدف استراتژیک خود عقب نشینی کرد
تصاویر| یادواره شهدای مدافع حرم با حضور ۱۱۰ پدر و مادر شهید
وحیدی: امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم‌محور است
کاهش فوتی‌های کرونایی به ۷۱ نفر
اعلام شرایط ثبت‌نام و تسهیلات سفر اربعین دانشگاه تهران
هشدار بنیاد ملی نخبگان نسبت به کلاهبرداری
هشدار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره کلاهبرداری کنکوری
انتخاب رشته ۵۰۰ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
تمدید مهلت ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون
تعامل دانشگاهی ایران و صربستان، نقش بسزایی بر تقویت همکاری‌ها
لزوم مطالعه سند چشم‌انداز جایگاه ایران در ۵۰ سال آتی توسط دانشجویان
چرا دانشگاه الزهرا(س) را دانشگاه سبز می نامند؟
تقویم آزمون ترم تابستانی ۱۴۰۱ دانشگاه علوم پزشکی مجازی منتشر شد
بازگشت مجدد ۲۵ مرکز و واحد دانشگاه پیام نور در دفترچه انتخاب رشته
تمدید یک روزه مهلت ثبت نام آزمون‌های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی
از ظرفیت‌های دانشگاهی برای حضور دانشجویان در سفر اربعین استفاده می شود
تقدیرجنبش عدالتخواه دانشجویی از عوامل برنامه سوره
شرکت‌های دانش بنیان کمتر از توان علمی آن هستند
گزارش تصویری/ مراسم یادبود مرحوم سید مهدی حاجی‌آبادی پژوهشگر و فعال دانشجویی سابق
کنکور حذف‌شدنی نیست
برگزاری آزمون مجدد برای رشته‌ علوم ورزشی در کنکور آخر هفته
وکالت تخصصی می شود
اعلام رشته ها و مواد امتحانی آزمون دکتری سال ۱۴۰۲
درخواست اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان از دستگاه قضا برای برخورد قاطع با فتنه‌گران
انتشار کارت آزمون عملی رشته‌های هنر در کنکور ۱۴۰۱ از چهارشنبه
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top