تاریخ انتشار: پنجشنبه 1401/04/09 - 12:36
کد خبر: 436848

بررسی حواشی اخیر پیرامون مذاکرات:

تایید متن پیش نویس توافق در مذاکرات توسط وزیرخارجه/ وجود یک پاورقی خطرناک در متن توافق احتمالی +فیلم

تایید متن پیش نویس توافق در مذاکرات توسط وزیرخارجه/ وجود یک پاورقی خطرناک در متن توافق احتمالی +فیلم

چیزی که وجود این پاورقی را خطرناک تر از وجود تحریم‌های ستاره دار می کند این است که اگر تاکنون آمریکا می توانست بیش از ۷۰۰ مورد از تحریم‌ها را به دلایل غیرهسته‌ای تحریم کند از این به بعد با وجود همچین پاورقی می تواند همه آن تحریم هایی که با توافق برداشته می شوند را به بهانه های غیر هسته همانند حقوق بشر تحریم کند و عملاً وجود توافق هسته‌ای را برای ایران بی فایده کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ چندی پیش درحالی که مذاکرات یک ماهی متوقف شده بود اما با این وجود باز هم تنور مذاکرات در ایران گرم بود و در زمانی که دیپلمات های مذاکره کننده به نزدیکی برای توافق احتمالی و احیای برجام اذعان داشتند صحبت های امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه کشورمان درخصوص از خودگذشتگی سپاه در مذاکرات باعث شد منتقدان  تیم مذاکراه کننده در کار خود را جدی تر دنبال کنند.

نمایندگان مجلس از وجود پیش نویس 27 صفحه ای خبردادند که در آن تیم مذاکره کننده از خطوط قرمر عبور کردند این پیش‌نویس حاوی ۴ صفحه متن اصلی، ۱۸ صفحه شامل ۳ پیوست برداشتن ‫تحریم‬، اقدامات مرتبط ‫هسته‌ای‬ و برنامه بازاجرا (بازگشت به ‫برجام‬) و ۵ صفحه انتهایی نیز در قالب یک سند جداگانه تنظیم شده که متاسفانه حتی بر فرض اینکه محور مذاکرات حول احیای برجام باشد، خطوط قرمز نظام رعایت نشده است.

تضمین توافق جدید، ضعیف تر از توافق قبلی

منتقدان مذاکرات ادعا دارند که مسئولین اصلی تیم مذاکراتی در واقع همان مسئولین دولت قبل هستند که تشابه در دو توافق محمدجواد ظریف و پیش نویس توافق فعلی مهر تاییدی بر این ادعای منتقدان است. در توافق ضعیف قبلی یکی از باورهایی که تیم مذاکره کننده محمد جواد ظریف تضمینی بودن امضای وزیر وقت امورخارجه آمریکا بود این درحالی است که طبق همان متن پیش نویس 27 صفحه ای در یادداشتی از سید محمود نبویان، نماینده مجلس شورای اسلامی، سخنرانی بایدن در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۱ به عنوان تضمین برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در ایران مورد قبول و قابل تکیه قرار گرفته است. گویی باری دیگر باوجود اینکه هنوز از عهد شکنی آمریکایی ها در برجام نگذشته تاریخ تکرار شد و تضمین در توافق جدید سخنرانی رئیس جمهور آمریکا شده است که اشتباهات مکرر در سخنرانی های اخیرش نشان داده است از بیماری فراموشی رنج می برد.

تایید وجود متن پیش نویس از سوی وزارت خارجه