تاریخ انتشار: سه شنبه 1401/04/14 - 02:22
کد خبر: 437205

در مناظره تشکیل وزارت بازرگانی مطرح شد:

آل اسحاق: نظارت وجود ندارد که پراید ۱۸۰ میلیون شد/ خضریان: جای بازرگانی، معادن را از وزارت صمت جدا کنید

 آل اسحاق: نظارت وجود ندارد که پراید ۱۸۰ میلیون شد/ خضریان: جای بازرگانی، معادن را از وزارت صمت جدا کنید

علی خضریان گفت: راهکار این است که حالا که وظایف صمت سنگین است باید معادن را جدا کنیم نه بازرگانی را، ما قائل هستیم به این که حجم کار صمت زیاد است ولی صنعت و تجارت باید باهم باشند.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مناظره‌ای پیرامون تشکیل وزارتخانه بازرگانی با حضور یحیی آل اسحاق، ️وزیر اسبق بازرگانی موافق طرح و علی خضریان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مخالف طرح به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مناظره هرکدام از شرکت کنندگان به بیان دیدگاه های خود پیرامون طرح تفکیک وزارت صمت پرداختند که در ادامه میخوانید:

آل اسحاق: وزارت بازرگانی تقابل با تولید نیست

آل اسحاق در این برنامه گفت: در هر سازمانی ماموریت و هدف مهم است و ساختار وسیله و ابزار آن اهداف است. شرح وظایف این وزارتخانه‌ها و اینکه انتظارت و شرح وظایف با ساختار مناسب است یا نه مهم است.

وی افزود: وزارت صنعت مسئولیت ساماندهی و مدیریت و هدایت حوزه صنعت را بر عهده داشته و در حوزه معادن نیز به همین ترتیب است. وزارتخانه‌های ما فقط وظایف حاکمیتی ندارند، بلکه کار اجرایی و بنگاه داری و مدیریت و شرکت داری را نیز دارند.

️وزیر اسبق بازرگانی گفت: اینکه ما در چه شرایط زمانی و مکانی هستیم مهم است. ما در شرایط اصلاح ساختار اقتصادی هستیم که نیازمند جهش‌های خاص است که در دوره‌های قبل انجام نشده است.

وی افزود: بخش عمده اقتصاد ما مربوط به وزارتخانه صمت است و سوال اینجاست آیا این وزارتخانه از پس این وظایف برمی آید. ️وزارت بازرگانی در مسئولیت خارجی نظام ساماندهی خارجی و حضور در صحنه‌های بین المللی و ارتباط ما با نهاد‌های بین‌المللی یکی از وظایف آن است.

آل اسحاق ادامه داد: نظام واردات و صادرات و چگونگی مدیریت ظرفیت‌های آن و هماهنگی دیپلماسی سیاسی و اقتصادی وظیفه دارد.

️وزیر اسبق بازرگانی گفت: ما یک تصور اولیه داریم که به مجرد اینکه وقتی اسم وزارت بازرگانی می‌آید در تقابل با تولید است. این استدلال از کجاست؟ وزارت بازرگانی مسئول واردات و صادرات است.