تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/04/15 - 15:47
کد خبر: 437411

دانشجو در نامه ای به رئیس جمهور مطرح کرد؛

ناکارآمدی نحوه تخصیص و کمبود بودجه دانشگاهها

 ناکارآمدی نحوه تخصیص و کمبود بودجه دانشگاهها

رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رئیس جمهور نسبت به کمبود بودجه دانشگاه‌ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص و به دنبال آن افول کیفیت آموزشی، پژوهشی و فناوری هشدار داد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رئیس جمهور با موضوع «نکاتی درباره چند مسئله راهبردی دانشگاه‌ها» به کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید و کمبود بودجه دانشگاه‌ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص اشاره کرد و نسبت به خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور هشدار داد.

متن نامه به شرح زیر است:

ضمن تبریک ایام مبارک میلاد حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در ابتدا از زحمات بی شائبه و ارزشمند حضرتعالی برای حل مشکلات کشور و دانشگاه‌ها کمال تشکر و قدردانی را دارم و از خداوند متعال برای شما استاد بزرگوار و اعضای محترم کابینه دولت فخیمه آرزوی توفیق و سعادت دارم.

همچنین از حضرتعالی و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری بابت امکان جلسه حضوری و طرح مسائل دانشگاه‌ها که نشان از بینش و حکمت حضرات دارد نیز تشکر می‌نمایم و با عنایت به فرصت پیش آمده و در راستای بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص ارتباط عمیق پیشرفت و اقتدار ملی به پیشرفت در حوزه‌ی علم و فناوری و نوآوری، چند مسئله راهبردی دانشگاه‌ها به شرح بندهای زیر مطرح می‌شود

۱- مشکلات شرکت‌های دانش بنیان، ضمن تأکید بر حمایت صحیح و واقعی از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، به استحضار می‌رساند، نگاه سطحی در افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در پارک‌های علم و فناوری و دادن وام‌های ارزان قیمت و دوپینگ این شرکت ها در سالهای گذشته بدون در نظر گرفتن الزامات اقتصاد و صنعت و بدون در نظر گرفتن مختصات دانش بنیان شدن تولیدات، موجب می‌شود در آینده نزدیک برای پارکهای علم و فناوری و دانشگاه‌ها مشکلات عدیده ای را بوجود آورد و احتمال استفاده رانت جویان و حذف کار آفرینان واقعی، دور از ذهن نیست.

لذا ضروری است معاونت محترم علمی و فناوری ریاست محترم جمهور در این خصوص بازنگری کرده و کل نظام اجتماعی کشور و بهره وری و آزادی اقتصادی و فرایند گذار به وضعیت تازه و ساز و کارها و مجاری اثرگذاری را نیز در نظر گرفته و ارزیابی مجددی از چگونگی حضور شرکتهای دانش بنیان و چگونگی حمایت از آنها انجام دهد آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می‌شود.

۲- کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید: اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه‌ها در شش ماه گذشته با کاهش حقوق و افزایش هزینه‌ها، بالاخص افزایش حدوداً صد در صدی اجاره مسکن مواجه شده و تعادل اقتصاد خانواده آنها مخصوصاً برای اساتید جوان‌تر بهم خورده و آرامش خود را از دست داده و در اداره مخارج زندگی مستاصل شده اند. هم اکنون تعداد قابل توجهی از اساتید به دنبال پیدا کردن موقعیت شغلی با حقوق مکفی در خارج از کشور هستند و با توجه به توان علمی بسیار بالا و نخبگی اساتید دانشگاه‌های برتر کشور از جمله اساتید دانشگاه تربیت مدرس، بسیاری از اساتید در پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در خارج از کشور موفق گردیده و بسیاری دیگر در اندک زمانی موفق خواهد شد.

لذا اینجانب خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور را واقعی و غیر قابل کتمان ارزیابی نموده و استدعا دارم تا قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع نسبت به حل و فصل این مسئله اقدام عاجل صورت گیرد. راه حل های این مشکل می‌تواند شامل مواردی مانند واگذاری بخشی از زمین‌های دانشگاه‌ها برای رفع مشکل مسکن اعضای هیأت علمی، دادن وام‌های بیش از یک میلیارد تومانی برای رهن مسکن مورد نیاز به هر استاد با مدت خواب چهار ساله و بدون بهره و کارمزد، افزایش قابل توجه حق مسکن اعضای هیأت علمی به میزان حداقل پنجاه درصد حقوق و تأمین اعتبارات آن مازاد بر اعتبارات مصوب سالانه دانشگاه‌ها، همسان سازی واقعی و به دور از تغابن حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت عتف با اعضای هیأت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عدم تغییر سریع و مداوم قوانین و نحوه محاسبات حقوق و مزایای اساتید در هر سال برای حفظ پایداری و امکان برنامه ریزی و… شود آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می‌شود.

٣- کمبود بودجه دانشگاه‌ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص: در حال حاضر بیشتر بودجه دانشگاه‌ها برای پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و کارمندان قراردادی و شرکتی و تأمین تغذیه دانشجویی و امور خوابگاه‌ها و ساخت ساختمان‌های نیمه تمام صرف می‌شود و عملاً میزان ناچیز و بسیار کمی یعنی بین ده تا بیست درصد از بودجه برای امور آموزشی، پژوهشی، فناوری، تعمیر و تجهیز آزمایشگاه‌ها، روابط بین الملل و دیپلماسی علمی، فرصت‌های مطالعاتی نه به منابع علمی و امور فرهنگی و دانشجویی باقی می‌ماند. نحوه تخصیص همین بودجه ناکافی مصوب دانشگاه‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه نیز مشکل مازادی است. هر ماه دانشگاه باید عاجزانه و دور از شأن و جایگاه علم و عالی، دریافت بودجه ماهانه خود را در سازمان برنامه و بودجه پیگیری نماید. ادامه روند کمبود بودجه برای امور دانشگاه قطعاً باعث افول کیفیت آموزشی پژوهشی و فناوری، فرهنگی و کاهش رضایتمندی در بین دانشگاهیان خواهد شد. همچنین ادامه روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه‌ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه‌ها روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه‌ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه‌ها خواهد شد.

رؤسای دانشگاه‌های برتر درخواست دارند تا دستور فرمائید اول، بودجه دانشگاه‌ها هر ماه بصورت یک دوازدهم محاسبه و بدون فوت وقت پرداخت شود و تحت هیچ شرایطی در هر ماه کمتر از یک دوازدهم تخصیص داده نشود. دوم، برای تجهیز آزمایشگاه‌ها، اعتبارات مازاد دیگری خارج از بودجه مصوبه سالانه مثلاً از طریق تأمین اعتبار از حساب ذخیره ارزی پیش بینی شود سوم، متمم بودجه به میزان حداقل پنجاه درصد برای جبران کمبودهای دانشگاه پیش بینی شود آمادگی اینجانبه و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می‌شود.

۴- سیزده دانشگاه برتر کشور: همه دانشگاه‌ها دارای توان و ظرفیت و امکانات یکسانی نیستند و لذا مأموریت برخی نسبت به برخی دیگر متفاوت تعریف می‌شود. سیزده دانشگاه برتر کشور که دانشگاه تربیت مدرس نیز یکی از آنهاست امکان ارتقای جایگاه جهانی آموزش عالی کشور را بیشتر از سایر دانشگاه‌ها دارند. این دانشگاه‌ها به عنوان دانشگاه‌های برتر و مساله محور با حمایت ویژه می‌توانند افتخارات علمی و فناورانه کشور را راحت تر رقم زده و به عنوان دانشگاه‌های مسئله محور در رفع مشکلات علمی و فناورانه کشور و همچنین تربیت اساتید و نیروهای متخصص عالم و انقلابی قدم‌های بلند و مؤثرتری را بردارند. لذا ضروریست بودجه و اختیارات ویژه ای برای این دانشگاه‌ها پیش بینی شود. آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می‌شود.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کشف اسناد "فوق محرمانه" از اقامتگاه ترامپ در فلوریدا
درخواست پلیس برای تجمیع کارت‌های بانکی
شهید زنده‌ای که ۴۸ ساعت در سردخانه بود
سلمان رشدی زیر دستگاه ونتیلاتور قرار دارد
ژاوی: رافینیا شبیه نیمار است
ششمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان در دانشگاه تهران
تاریخ سازی سه بازیکن دورتموند در بوندسلیگا
هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد
واکنش پیشکسوت استقلال به شکست در گام اول
۲۷ مصدوم در پی انحراف اتوبوس مسافربری
گمانه‌زنی‌های جدید درباره فناوری ساخت برنز در چین باستان
لنزهای رنگی چه خطراتی دارند؟
سلاح مخفی کودکان در مقابله با کووید ۱۹
درمان ناشنوایی جنین در رحم مادر
داروی طبیعی پارکینسون ارزیابی شد
کاهش هزینه پیاده روی اربعین برای دانشجویان
رشته‌های جدید دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد
پرونده نقل و انتقالات پرسپولیس بسته شد
ماهواره‌بر جدید به زودی تست می‌شود
حضور دولت در ۳۱ استان در کمتر از یک سال بی‌سابقه است
تغییرات اعلام شده در کنکور ۱۴۰۲ قطعا اجرا می شود
کاهش هزینه پیاده روی اربعین برای دانشجویان
رشته‌های جدید دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ اعلام شد
تغییرات اعلام شده در کنکور ۱۴۰۲ قطعا اجرا می شود
ضرایب دروس عمومی و تخصصی کنکور تا شهریور ماه اعلام می شود
هیچ مزیتی برای دانش آموزان مدارس غیر دولتی نیست
آغاز عملیات اجرایی رتبه‌بندی معلمان
۱۴ ترفند فوق‌العاده برای یادگیری سریع زبان انگلیسی در منزل
دوره فلوشیپ پزشکی در آلمان ۲۰۲۲
مهلت شرکت متقاضیان در آزمون‌های علوم پزشکی تمدید شد
پذیرفته‌شدگان دانشگاه یزد در ۱۶ رشته بورسیه واحد‌های اقتصادی می‌شوند
اعلام زمان نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
آمار و ارقام خواندنی از کنکور۱۴۰۱
غول کنکور رو قورت بده
ریتالین بلای جبران ناپذیر برای دانشجویان ودانش آموزان
تعیین تکلیف تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها در اوایل مهر
پایان مهلت ثبت‌نام پذیرش از طریق آزمون اختصاصی در دانشگاه تهران
مصوبه جدید دولت درباره سهمیه ایثارگری در کنکور ۱۴۰۱
رتبه های دو رقمی کنکور سراسری تسهیلات ویژه می گیرند
انتخاب رشته ۴۷ هزار نفر در کنکور ۱۴۰۱
شهریور، زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی
اعلام زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه‌های علوم پزشکی
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top