تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/04/20 - 01:12
کد خبر: 437834

مهدی موحدی در نشست امت عدل مطرح کرد:

تسهیلات ارزان، به نام تولید اما به کام دلالان است/ ۱۸ درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است

تسهیلات ارزان، به نام تولید اما به کام دلالان است/ ۱۸  درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است

موحدی در رابطه با شرایط اقتصادی سایر کشور ها در مقایسه با ایران گفت : اقتصاد غیر رسمی فقط متعلق به ایران نیست. امریکا ۷ درصد، سوئیس ۲۵ درصد و ایتالیا ۲۷ درصد اقتصاد غیر رسمی دارند این در حالی است که ایران فقط ۱۸ درصد از اقتصادش غیر رسمی است.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ واحد سیاسی اتحادیه انجمن های دانشجویان مستقل اقدام به برگزاری سلسله جلسات تخصصی بررسی راهکارهای تحقق عدالت در جامعه اسلامی با بررسی ساختارهای کلان اقتصادی، با عنوان “امت عدل” کرده است.

دومین جلسه از سلسله جلسات امت عدل که شرکت کنندگان  به صورت مجازی و حضوری در آن شرکت داشتند با حضور مهدی موحدی بک نظر، اقتصاددان و مشاور رییس سازمان امور مالیاتی کشور در دفتر مرکزی این اتحادیه، با موضوع بررسی نحوه اثرگذاری نظام مالیاتی بر ارتقای شاخص عدالت برگزار شد. در ادامه مشروحی از این نشست را میخوانید:

آسیب‌شناسی ساختارهای فقرزا و تبعیض‌آفرین

در ابتدای جلسه موحدی بک نظر صریحا اعلام کرد که ما در شرایط ناعادلانه ای از جهت برخورداری از ساختارهای اقتصادی هستیم و در باره نتایج این شرایط توضیح داد:

شما به هر کدام از ساختارهای مهم  اقتصادی کشور که رجوع می کنید میبینید که اصطلاحاً فقر آفرین، فساد و تبعیض آمیز هستند. نتیجه این ساز و کارها و ساختارهای نامناسب اقتصادی بعد از یک برهه ای در واقع توزیع نامناسب درآمد است.

حداقلی ترین و قابل شاخص گذاری ترین نتیجه‌ آن بروز نابرابری درآمدی می‌شود، اما اثرات بلند مدت آن چه بسا شکست اجتماعی و پیوند هایی است که اعتماد اجتماعی را میخواهد ایجاد کند.

یعنی اگر شما می‌خواهید حکومت یا جامعه ای را به به لب پرتگاه ببرید نزدیکترین حرکت و یا سیاستی که شما باید از آن استفاده بکنید برای حرکت دادن آن جامعه و رساندن آن به لبه پرتگاه این است که تبعیض را در آن جامعه افزایش بدهید.

ما در عرصه اقتصادی اجتماعی درگیر هستیم

در یک تحلیل ما با یک هرم اجتماعی طرفیم که راس این هرم آپر کلاس (uper class) در واقع آن طبقه بالا دست ماست. قاعده هرم که جمعیت قابل توجهی از مردم را شامل میشود، جمعیت لور کلاس(lower class) ماست. در واقع آن طبقه پایین دست و کم درآمد ماست. یک میدل کلاس(midel class) داریم که طبقه متوسط است.

این ساختارهای نامناسب و ناعادلانه اجتماعی طبقه متوسط را حذف می کند. زمانی که طبقه متوسط حذف شود خطر تقابل و شکست اجتماعی به وجود می آید. زیرا طبقه میانی مهمترین طبقه ای است که می تواند از طبقات پایین جامعه نمایندگی کند. معمولاً طبقات پایین جامعه صدا برای رساندن خواسته های خودشان ندارند.

در برخی از شرایط طبقه متوسط صدای طبقه پایین دست شما می شود و اگر شما این طبقه متوسط را حذف کنید عملاً دیگر صدایی از طبقه پایین جامعه برای اصلاح جامعه به طبقات بالا مطرح نمی‌شود.

با این اوصاف واسطه گری طبقات متوسط در جامعه اتفاق نمی‌افتد و مواجهه‌ای از جنس سخت بین طبقه بالا و طبقه پایین خواهیم داشت. طی وجود ساختارهای نامناسب و ناعادلانه ای که وجود دارد، این اختلاف در حالافزایش است.