تاریخ انتشار: شنبه 1401/05/01 - 16:05
کد خبر: 438972

دیدگاه فعالین دانشجویی درباره مسئله حجاب؛

چرا حجاب یک مساله بی‌اولویت نیست؟/ از فردای حجاب اختیاری چه خبر؟

چرا حجاب یک مساله بی‌اولویت نیست؟/ از فردای حجاب اختیاری چه خبر؟

با حجاب اجباری و گشت ارشاد مخالفید؟ تا کجا؟ حدش را می‌دانید ؟ یا به آن فکر نکردید؟ فکر کنیم از فردا حجاب در کشور آزاد است، پوشش ها چقدر فرق میکند؟ فقط سرها بی روسری می‌شود ؟ مانتو باشد یا نباشد؟ مثلا اگر گفته شد روسری نباشد ولی مانتو باشد و یک عده دوست داشتن آزادی‌شان محدود نشود و مانتو هم نمی‌خواستند بپوشند، چه کسی باید برخورد کند؟ آیا باید جریمه بشوند؟ یا این سطح هم آزاد باید باشد؟

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ مساله بدحجابی امروز به عنوان یک معضل در جامعه بخصوص در کلانشهری مانند تهران مطرح است. به نظر می رسد که با وجود همه تاکیداتی که در این زمینه صورت گرفته است اما هنوز مساله بدحجابی و آسیب ها و معضلاتی که برای جامعه بوجود می آورد، به صورت صحیح تبیین نشده است. از این رو عده ای موافق حضور گشت ارشاد و عده ای نیز مخالف حضور گشت ارشاد و برخورد با بی حجابان در سطح جامعه هستند.

در روزهای اخیر نیز فعالین دانشجویی در شبکه های مجازی پیرامون حجاب به بیان دیدگاه های خود پرداختند که در ادامه دیدگاه های آن ها را می خوانید:

فردای حجاب اختیاری چه می شود؟

محمدرضا باقری فعال سابق دانشجویی و مجری برنامه صبحگاهی شبکه سوم سیما با اشاره به مقوله حجاب و گشت ارشاد این سوال را طرح کرده است که اگر با حجاب اجباری و گشت ارشاد مخالف هستید حداقل حدی را برای حجاب بیان کنید و در این سوال مطرح کرده است: هدف از گشت هم معلوم نیست، اگر میخواهید پوشش درست بشود، خب تذکر که دادید و حجابش را درست کرد، چرا سوار ون می کنید؟ یا حالا مثلا طرف را بردید وزرا، یک کاغذی هم سیاه کرد، چه میشود؟ مشخص نیست.

با حجاب اجباری و گشت ارشاد مخالفید؟ تا کجا؟ حدش را می‌دانید ؟ یا به آن فکر نکردید؟ فکر کنیم از فردا حجاب در کشور آزاد است، پوشش ها چقدر فرق میکند؟ فقط سرها بی روسری می‌شود ؟ مانتو باشد یا نباشد؟ مثلا اگر گفته شد روسری نباشد ولی مانتو باشد و یک عده دوست داشتن آزادی‌شان محدود نشود و مانتو هم نمی‌خواستند بپوشند، چه کسی باید برخورد کند؟ آیا باید جریمه بشوند؟ یا این سطح هم آزاد باید باشد؟

اگر فردای لغو حجاب اجباری هر سطح از محدودیتی در نظر گرفته شود، آزادتر از آن هم ممکن است؛ می‌بینید، این ماجرا پایان ندارد، مگر اینکه کلا پوشش‌ آزاد شود، یعنی اگر کسی برهنه هم آمد بیرون کسی با او کار نداشته باشد.. (متن کامل یادداشت را از اینجا بخوانید)

استحاله مذهبیون

مهدی زارعی در یادداشت خود با عنوان "استحاله مذهبیون" به حذف گشت ارشاد به عنوان اولین دستاورد بزرگ مخالفان حجاب پرداخته است و در ادامه عنوان کرده است: در طی سال های اخیر صف بندی مشخصی مابین مخالفان و موافقان حجاب ترسیم شده که باز هم وزن موافقان به مخالفان می چربد، در نتیجه نظریه پردازان جبهه مخالف، تنها راه پیروزی را استحاله موافقان حجاب میداند نه تغییر ایدئولوژی آن ها؛ چراکه تغییر ایدوئولوژی کسانی که در شرایط فعلی همچنان موافق حجاب اند براحتی کار ساز نبست استحاله موافقان زمینه انشقاق در صفوف انها را فراهم میکند و جبهه مخالفان را به برتری عددی میرساند که پویش حذف گشت ارشاد اولین اقدام در راستای استحاله جبهه موافقان است.

حذف گشت ارشاد میتواند به اولین دستاورد بزرگ مخالفان حجاب تبدیل شود و تاثیر روانی منفی بر جامعه میگذارد و جبهه مخالف را برای کنش بیشتر تا لغو قانون حجاب جری‌تر کند.

چراکه این جریان در پی حذف هر نهاد سرزنش‌گر و نهی از منکر بد حجابی است، اگر انتقادی به گشت ارشاد وارد است، انتقاد به شیوه عملکرد آن است نه ماهیت گشت ارشاد؛ ما معتقدیم اگر گشت ارشاد، ابزار اقدامات تامینی و به معنی اخص کلمه نهادی ارشادی‌باشد‌ نه انتظامی بسیار بسیار کارامد تر از‌ قبل‌ ایفای نقش‌میکند.... (متن کامل را از اینجا بخوانید)

هفت نکته درباره حجاب

هدی محمدی فعال فرهنگی در یادداشتی به هفت نکته درباره حجاب پرداخته و تصریح کرده است: حاکمیت به این مسئله که با این شیوه ارشاد (بخوانید سرکوب) خلق نفرت می‌کند و خودش را از چشم ملت می‌اندازد بی تفاوت است. در این بین حاکمیت به این مسئله هم بی توجه است که صرفا خودش از چشم مردم نمی افتد بلکه هر کس شبیه حاکمیت است از سوی جامعه مورد این سوظن قرار می‌گیرد.

آنچه می‌بینیم نتیجه سرکوب است، وقتی «سرکوب‌شونده» قدرت مبارزه با سرکوب‌گر را ندارد، نسبت به هر کس که شبیه یا موافق سرکوب‌گر است؛ احساس خشم می‌کند، این خشم را یک روز در بی‌آر‌تی بروز می‌دهد، یک روز در مترو، یک روز در خیابان، با چه؟ با تجاوز به حقوق شهروندی، با وهم کنشگری، با دروغی به نام دوربین ما اسلحه ما! با گل آویز شدن و زد و خورد و شاید یک روز با سلاحی که خسارت‌هایش جبران ناپذیر بشود!... (متن کامل را از اینجا بخوانید)

این مردم عیال خدایند

حامد عسکری شاعر و نویسنده در یادداشتی با نگاه از زاویه ادبیات و شعر به مقوله حجاب و موضوع گشت ارشاد پرداخته و گفته است: گشت ارشاد اشکال اساسی و‌ بنیادی دارد، آن سالهایی که مترو بودم جلسه‌ای داشتیم که: «چکار کنیم مردم هل ندهند روی پله برقی ندوند وارد واگن بانوان نشوند، به سالمندان جا بدهند» هرکسی طرحی گفت از تیزر و پوستر و... و حقیر عرض کردم : دوسه تا قطار بخریم...

برای بار هزارم ...جناب جمهوری اسلامی ، از معمولی ترین مسائل ابربحران نساز ... یک همچین رفتارهایی را به حساب سرکار الف و استوار ب و گروهبان پ نمی نویسند این رفتار مستقیم پای تو‌ نوشته می‌شود، شخص معنا ندارد.

شما می‌گویید توبیخشان می‌کنیم، من عرض می‌کنم ذبح شرعی گوشت خرگوش را حلال نمی‌کند.

این خیلی مساله ساده‌ایست، به خدا با این فرمان که میروی مردم دیگر برای پلیسشان تب نمی‌کنند و طبیعی است که پلیس هم برای مردمش نمیرد...

با این فرمان خانواده‌ها توی بوستانها شب نمی‌گویند: خدارا شکر پلیس هست تا دو شب بمانیم، میگویند اوه اوه بریم ماموربازاره...اصلا گیریم کل ماجرا دروغ، زن پیازداغ زیاد کرده، نفوذی بوده، پول گرفته، قبول؟؟ از این بالاتر؟ مهم این چندثانیه ویدئو ست، مهم روایت اول است، هزارتا سند و‌ مصاحبه و لینک و توجیه بیار نمی‌توانی ذهنیت مردم را عوض کنی... (متن کامل را از اینجا بخوانید)

چرا حجاب یک مسألهٔ فرعی فقهی و بی‌اولویت نیست؟

مجتبی عرب از فعالان اسبق دانشجویی در یادداشتی با عنوان چرا "حجاب یک مسألهٔ فرعی فقهی و بی‌اولویت نیست؟" عنوان کرده است: از قرآن یاد بگیریم که اتفاقا حد الهی زنا، حد الهی تهمت زنا به کسی زدن، شایعه پراکنی، حکم حریم خصوصی مؤمنین، حکم پایین بردن نگاه مردان، حکم پایین بردن نگاه زنان، حکم حجاب زنان، تشویق به همسردادن افراد بی همسر، حکم تربیتی فرزندان خردسال و نحوهٔ نگاهداشت گوهرهٔ حیا در آنها، مستثنای حجاب که پیرزن ناامید از ازدواج است، زیربناهای یک ساخت سیاسی متفاوت است که از اتفاق احکامی به شدت سیاسی هستند.

در واقع سیاست دینی، حکومت اسلامی و رهبری الهی آن استوار بر یک ایدئولوژی فکری- سیاسیِ صرف نیست، بلکه استوار بر یک ساخت عمیق ایمانی- نورانی- فرهنگی است. این ساخت هم به شدت با تقویت زیربنای عفت و حیا گره خورده و در ادامه زیرساخت حیا و عفت هم به شدت به آن فرائض و احکام وابسته است.

چیزی که روشن است ما در این ساخت با یک سبک زندگی کاملا متفاوت روبرو هستیم.

پس تعجب نکنید اگر دیدید جریان کفر بین المللی و جریان نفاق داخلی - اعم از غرب گرا یا هر مدل منافق داخلی دیگر- مدت‌ها در سست‌سازی زیربناهایی مثل حجاب سرمایه‌گذاری فکری، تبلیغی، نافرمانی مدنی ، کمپین اجتماعی و... می‌کند... (متن کامل را از اینجا بخوانید)

گزارش از سجاد باقری

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
تحقق بخشی از شروط جهاد اسلامی برای آتش‌بس
خواص فوق العاده دمنوش گل ختمی
۸ فایده پیاده روی صبحگاهی برای سلامتی
۱۱ میوه کم قند و سرشار از مواد مغذی
کشته شدن سرکرده ارشد داعش در جنوب سوریه
انتشار دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی سراسری
مسمومیت اهالی یک روستا در همدان
هوشنگ ابتهاج درگذشت
سه ویژگی جدید واتس‌آپ در آخرین به‌روزرسانی
انگلیس توانمندی های ایران در حوزه ماهواره را ندارد؟!
مادر شهید ابراهیم نابلسی در تشییع فرزند شهیدش
محل استقرار شهید نابلسی و دو همراه شهیدش
نخستین شماره نشریه دانشجویی « توانا» منتشر شد +دانلود
فیلم| واکنش پدر نابلسی به خبر شهادت فرزندش
فیلم| آخرین پیام صوتی شهید نابلسی قبل از شهادت
بنویسید اینجا خیابانی در ایرانه تا خود تحقیرها عقده گشایی کنن!
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
تبریک قالیباف به همتایان خود بابت روز ملی ۱۴ کشور
چهاردهمین شماره نشریه دانشجویی « سفیران سپید » منتشر شد+دانلود
جنجال اهدای بادمجان به خبرنگاران در روز خبرنگار
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
انتشار دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی سراسری
یک سوال پرتکرار؛ شرایط ادامه تحصیل در استرالیا چیست
آمار تعجب‌برانگیز از قبولی پردرآمدها در کنکور
شرکت در هر ۲ کنکور ۱۴۰۲ الزامی نیست
هیجان در انتخاب رشته کنکور ممنوع
انتشار دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
گزارش مالی نامناسبی در کنکور وجود دارد
ورود قهرمانان ورزشی به دانشگاه فرهنگیان
پذیرش ۳۲۰ مراقب بهداشت متعهدخدمت از طریق کنکور
دریافت حقوق توسط رتبه‌های زیر ۱۰۰ کنکور با انتخاب برخی رشته‌ها
ارتقای استانداردهای فارغ التحصیلی در دانشگاه تهران
تحصیل همزمان دانشجویان سایر دانشگاهها در دانشگاه علمی کاربردی
در دانشگاه امیر کبیر برگزاری رویداد تخصصی علوم و مهندسی کامپیوتر
آغاز انتخاب رشته متقاضیان رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد
حذف درس استعداد تحصیلی از کنکور دکتری تخصصی پزشکی ۱۴۰۲
تقدیر رئیس سازمان سنجش از زحمات اصحاب رسانه
تمدید مهلت ثبت نام در آزمون زبان MSRT
مهلت ثبت‌نام وام کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دانشگاه شریف تا فردا
پرداخت سالیانه ۱۴ میلیون تومان به رتبه های زیر ۱۰۰ کنکور ۱۴۰۱
فرصت جدید انتخاب رشته در آزمون دستیاری پزشکی آغاز شد
فرمول جدید دانشگاه تهران برای تخصیص بودجه به دانشکده‌ها
نظرسنجی

با دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری موافق هستید؟مشاهده نتایج
go to top