تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/05/05 - 09:48
کد خبر: 439382

سی و نهمین نشست پایان دوره دفتر تحکیم وحدت (بخش دوم)؛

زاکانی: برای ساکنین شهر تهران یک میلیون مسکن کم داریم/ جهرمی: دولت قبل مذاکره با غرب را کلید حل مشکلات می‌دید

زاکانی: برای ساکنین شهر تهران یک میلیون مسکن کم داریم/ جهرمی: دولت قبل مذاکره با غرب را کلید حل مشکلات می‌دید

شهردار تهران و سخنگوی دولت با حضور در نشست پایان دوره دفتر تحکیم وحدت در خصوص مشکلات موجود در کشور و شهر تهران و اقداماتی که در جهت رفع مشکلات و ارتقا شهر تهران صورت پذیرفته و یا در حال اجرا است، با دانشجویان گفت و گو کردند.

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشجویی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ سی و نهمین نشست پایان دوره دفتر تحکیم وحدت از ۲ تا ۶ مرداد ماه با شعار ساختار مردم سالار و تحول پایدار و با حضور جمعی از فعالین سیاسی و رسانه‌ای کشور در دانشگاه الزهراء آغاز به کار کرد.

علیرضا زاکانی شهردار تهران و علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با حضور در نشست پایان دوره دفتر تحکیم وحدت در خصوص مشکلات موجود در  کشور و شهر تهران و اقداماتی که در جهت رفع مشکلات و ارتقا شهر تهران صورت پذیرفته و یا در حال اجرا است، با دانشجویان گفت و گو کردند که در ادامه با پرسش و پاسخ دانشجویان همراه بود. در ادامه مشروحی از سخنان و سوالات مطرح شده از شهردار تهران و سخنان سخنگوی دولت سیزدهم در این نشست را میخوانید:

دانشجو: اهمیت جایگاه شفافیت در شهرداری تهران به چه صورت است و شهراری تهران در خصوص بحث فساد مالی چه برنامه هایی را دارد؟

زاکانی: شهر داری تهران به شدت به دنبال شفافیت و شفاف عمل کردن است  تا الان حدود 17 هزار و 600 میلیارد تومان در موارد مختلف توانستیم حق شهرداری را بگیریم و این ارقام همین طور در حال اضافه شدن است که نسبت به سالیان گذشته بسیار افزایش داشته است و این موضوع نشان دهنده اهمیت بحث شفافیت در شهرداری است. در این خصوص حدود 48 اقدام مختلف صورت پذیرفته بود که یکی از آن موافق و مابقی ناموفق بود. لذا یکی از مهمترین دغدغه و برنامه های ما در شهرداری تهران مقابله با فساد مالی است.

دانشجو: با توجه به نزدیک شدن به ماه محرم شهرداری تهران در خصوص ساماندهی به هیئت های مذهبی چه برنامه دارد؟

زاکانی: در خصوص ساماندهی به هیئت های مذهبی هفته گذشته از عطر سیب در میدان امام حسین رونمایی شد که بالغ بر 5000 هیئت مذهبی در این طرح تحت حمایت قرار خواهند گرفت کمک های مختلفی در این زمینه در حال انجام شدن است و این موضوع باعث افتخار ما است.

دانشجو: شهرداری تهران در خصوص کاهش جمع آوری پسماند های شهر تهران در ارات کوه چه برنامه ای دارد؟ 

زاکانی: ناظر بر مسئله پسماند ما حدود 64 پیمانکار تر و 22 پیمانکار خشک داریم. هزینه پسماند های شهر تهران حدود 4000 هزار میلیارد تومان هست که ما حدود 1000 میلیارد تومان میدهیم برای جمع آوری این پسماند از سطح شهر . اما با توجه به ساماندهی هایی که در چند ماه گذشته انجام دادیم فقط حدود 67 در صد از پسماند ها به ارات کوه میرود یعن روزانه 500 تا 5500 تن. ما داریم شرایط را به سمتی میبریم که این موضوع در سال های آینده به کمتر از 10 درصد برسد.

دانشجو: در خصوص کمیسیون ماده 100 و آمار شکایات و رای های که صادر میشود توضیحی بدهید.

زاکانی: در خصوص کمیسیون ماده 100 که در خصوص این است که اگر کسی تخلفی انجام بدهد به کمیسیون ماده 100 میرود در خصوص رای هایی که تا کنون صادر شده است حدود 23 درصد آن جرایم هستند 20 درصد تخریب اند و 57 درصد از رای ها منفع مردم صادر شده است. همچنین در میان آنهایی که تخریب هستند بخشی از آنها به واسطه کرونا قرار است که به جریمه تبدیل بشوند. ما معتقدیم که باید کاری کرد که تخلف صورت نگیرد و مطمئنا این موضوع منبع در آمد شهر داری نیست.

دانشجو: مسئله سگ گردانی در بوستان ها یکی از معضلات خانواده های مسلمان است شهرداری برای مقابله با این موضوع آیا برنامه ای دارد؟

زاکانی: در خصوص سگ گردانی در بوستان باید ذکر کنم که سگ گردانی در بوستان ممنوع است. مردم از این موضوع بسیار ناراحت هستند از این پدیده ای که در بوستان ها در حال رخ دادن است. اقدامی  که باید صورت گیرد بحث حصار کشی پارک هاست که از ورود حیوانات به پارک جلوگیری شود که این موضوع در حال بررسی است.