تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/05/12 - 00:52
کد خبر: 440124

در فصلنامه دانشجویان مستقل منتشر شد؛

تصمیم‌گیران درک بایسته‌ای ازسیاست‌های تورم‌زا ندارند

تصمیم‌گیران درک بایسته‌ای ازسیاست‌های تورم‌زا ندارند

در مورد اینکه ژست‌های پول‌گرایانه‌ای گرفته می‌شود و ادعا می‌شود که ما داریم توصیه‌های مکتب پولی و صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را دنبال می‌کنیم، باید گوشزد شود که اگر متوجه باشند چه می‌گویند از خودشان این سوال را بپرسند که چرا تا صحبت از حامل‌های انرژی می‌شود یاد هم‌تراز کردن قیمت‌ها با استانداردهای جهانی می‌افتیم؟

به گزارش سرویس اقتصادی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ پس از موافقت مجلس با حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی طرح اقتصادی دولت سیزدهم با عنوان جراحی اقتصادی کلید خورد. طرحی که هدف خود را توجه و توانمندسازی اقشار ضعیف و محروم جامعه و نیز جلوگیری از رانت، فساد و قاچاق کالاهای اساسی به کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه عنوان کرد. از اهداف این طرح اقتصادی با اجرای آن بهبود وضعیت معیشتی مردم و ایجاد آرامش معیشتی با عادلانه کردن نظام پرداخت یارانه‌ها در صورت اجرای دقیق مصوبات مجلس بود. استمرار تأمین به موقع کالاها و اقلام مورد نیاز مردم در بازارهای هدف امری ضروری است که باعث آرامش خاطر مردم و جلوگیری از تقاضای بی مورد می‌شود. به گفته مسئولین قوای سه‌گانه در تمام دستگاه‌ها با اراده قوی و به طور هماهنگ برای حل مشکلات و جراحی اقتصادی یک‌دل و یک صدا شده‌اند و به مردم اطمینان داده اند تمام مسئولان کشور در همه دستگاه‌ها بر حفظ قدرت خرید مردم و ایجاد آرامش معیشتی تاکید ویژه دارند.

اما به گفته کارشناسان اقتصادی در حدود 40 روز که از اجرای این طرح اقتصادی می گذرد یارانه‌های مستقیم پرداختی هم به جبران کاهش قدرت خرید عمومی و جلوگیری از سقوط معیشتی مردم کمکی نکرده و سیاست‌های پولی و مالی دولت به عامل تشدید واگرایی روزافزون تبدیل شده است. از این رو گفتاری از فرشاد مومنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره) که در فصلنامه دانشجویان مستقل به بررسی طرح دولت با عنوان جراحی اقتصادی و عوامل تاثیرگذار بر معیشت مردم پرداخته شد را در ادامه می‌خوانید: