تاریخ انتشار: شنبه 1401/05/15 - 01:31
کد خبر: 440340

دور جدید مذاکرات هسته‌ای آغاز شد؛

نقطه اشتراک ایران و غرب برای توافق/ گره توافق هسته‌ای باز می‌شود؟

نقطه اشتراک ایران و غرب برای توافق/ گره توافق هسته‌ای باز می‌شود؟

اتلاف وقت ممکن است فضایی فراهم آورد تا اسرائیل برای تخریب کامل و دائمی مسیر دیپلماسی به یک ماجراجویی نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران دست بزند و باعث شود موضوع برجام و لغو تحریم‌ها از آن پس به کل منتفی شود.

به گزارش گروه بین الملل «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ پس از چند هفته رویکردهای سلبی و ناامیدانه نسبت به احیای برجام و بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکرات وین، مواضع مقام‌های سیاسی کشورمان پیرامون از سرگیری مذاکرات طی روزهای آتی، مجددا امیدها را برای بازگشت طرفین به میز مذاکرات وین افزایش داده است. علی‌باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، در جدیدترین مواضع خود از احتمال بازگشت سریع به میز مذاکرات سخن به میان آورده‌اند.

این اظهارات در شرایطی است که روزنامه العربی الجدید به نقل از منابع نزدیک در پرونده هسته‌ای ایران، از برخی مفاد مطرح شده در پیش‌نویس ارائه شده از سوی جوزپ بورل برای گره‌گشایی در موضوع احیای برجام پرده برداشته و از احتمال برخی تحریم‌های علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سخن به میان آمده است.
عدم تضمین دهی آمریکا، گره کور برجام

هر تعهدی که در قراردادهای بین‌المللی داده می‌شود، باید بر اساس و سازوکاری باشد که کشور متعهد نتواند زیر حرف‌اش بزند اما آمریکا در نظام بین‌الملل به‌عنوان کشوری شناخته می‌شود که وفای به‌عهد را مهم نمی‌داند. امروز مساله‌ای که گره برجام را کور کرده،‌ این است که آمریکا تحت‌هیچ شرایطی تضمینی که قابل اتکا باشد را نمی‌دهد. آمریکایی‌ها «منع قانونی» را عاملی برای عدم ارائه تضمین عنوان می‌کنند.

اگر ایالات‌متحده دنبال رسیدن به یک توافق جامع است، می‌توانند قراردادی را که در زمان توافق امضاء‌ می‌شود، مثل قرارداد 70 میلیارد یورویی با کشورهای اروپایی و قرارداد 40 میلیاردی با چین را غیرقابل فسخ اعلام کنند. رئیس‌جمهوری آمریکا در قالب  ابزارهای اجرایی خود  شامل بخش‌نامه، دستورالعمل، فرمان اجرایی، تفاهم‌نامه و.. اگر لازم بداند،حتی می‌تواند کنگره را هم دور بزند. اما جوبایدن در این 2 سال اخیر از این ابزارها استفاده نکرده است. این که ایران حاضر نیست پیشرفت‌‌های هسته‌ای‌اش را فدای وعده‌ای کلی کند، امری مثبت است. اگر برجام به‌‌معنای واقعی احیا شود، بخش اعظم تولیدات سوخت 60 درصد خارج خواهد شد و بخش عمده‌ای از دستگاه‌ها باید از کار بیفتند. طبیعی است‌ که ایران مصرانه خواستار تضمینی عملی برای مانا بودن توافق احتمالی بخواهد.

طی روزهای گذشته آقای بورل متنی را مبتنی بر مذاکرات گذشته ارائه و پیشنهاد داده است. بعد از تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها در روزهای اخیر و بررسی‌هایی که بر روی متون پیشنهادی انجام شده است این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک بتوانیم دور جدید از مذاکرات را شاهد باشیم. البته این بستگی کامل به اراده طرف مقابل دارد که برای دستیابی به توافق منطقی، معقول و پایدار آمادگی خود را نشان دهند و از طرح موضوعات انحرافی خودداری کنند. این نکته را هم باید درنظر داشت که بعد از اقداماتی که دونالد ترامپ با خروج از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری انجام داد، ایران کماکان در برجام حضور دارد و نیز با عدم تمایل دولت بایدن در دادن امتیازات و تضمین های مدنظر ایران، سعی دارد در حوزه توان هسته ای، توان موشکی و دفاعی و نفوذ منطقه ای کوچکترین امتیازی ندهد.