تاریخ انتشار: دوشنبه 1401/05/17 - 11:18
کد خبر: 440512

بیژن عبدالکریمی؛

مسئله اصلی امروز ما

مسئله اصلی امروز ما

نفی حسین(ع) بنیادی برای کنش ملی باقی نخواهد ماند؛ آیا وقت آن نیست که روشنفکران چپ‌نما به مسیری غیر از مسیر یک قرن اخیر رو بیاورند؛ اینها تصور داشتند انقلاب خواهد شد و قدرت در دست آنان قرار می‌گیرد و حوادث تاریخی نشان داد که مسیر خود را طی می‌کند.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ بیژن عبدالکریمی در مراسم "عاشورا و امروز ما"/// مسئله اصلی امروز ما، ایران شدن ایران و کشور شدن کشور است؛ برای اینکه یک جماعت به ملت تبدیل شود نیازمند تاریخ و سنت و سنت تاریخی است؛ یک جماعت برای تبدیل شدن به ملت نیازمند غرور و افتخار ملی و حس احترام به خویش است؛ اگر فردی بی غرور باشد نمی‌تواند ارتقاء یابد و اگر ملتی هم این طور باشد نمی‌تواند در صحنه بین‌المللی مواضع خوبی بگیرد؛ البته غرور ملی بی جهت و بی مبنا هم می‌تواند سبب نژادپرستی، ستیزه‌جویی، ظهور امپریالیسم و ظلم به دیگران باشد.

یکی از وظایف روشنفکران جامعه این است که نشان دهند چه چیز موجب افتخار و چه چیزی موجب شرمساری یک ملت است و باید مسائل تاریخی را بازسازی کنند؛ نزاع سیاسی و اجتماعی نزاع بر سر روایت‌هاست و هر کسی بهتر بتواند این روایت را بیان کند در ایجاد حرکت‌های اجتماعی موفق‌تر است. این فرهنگ متاسفانه در ایران به وجود آمده که ما ایرانی‌ها چیزی نداریم و هرچه هست متعلق به غرب و تمدن غربی است.

تاریخ ما در گذشته و حال و همین وضع کنونی، ارزش‌های والایی دارد؛ خطر این است که ما به بسط فرهنگ خودویرانی و تمسخر از خود رو بیاوریم. روی آوردن ایرانیان به اسلام و شیعه و عشق ایرانیان به حسین(ع) یکی از نمادهای فرهنگ اسلام ایرانی و شیعه و از بزرگترین سرمایه‌های ملی ما هست؛ عشق به حسین(ع) در قلب تاریخی ملت ایران وجود دارد و سبب غرور و افتخار ماست و در همان حال از دل سنت عاشورایی به هیچ وجه قبیله‌پرستی، ستیزه‌جویی، جنگ‌طلبی و تجاوز به حقوق دیگران بیرون نمی‌آید.

 حسین(ع) عامل نگهدارنده برای امت و ملت‌کردن جامعه ایرانی است و این دفاع بدی است که حسین(ع) را به یک رهبر فرقه‌ای تبدیل می‌کنند؛ حسین(ع) سرمایه بزرگ تاریخ بشریت و تاریخ شیعه است. حسین(ع) با جهل و خرافه هیچ نسبتی ندارد؛ او مظهر پاکی، نجابت، آزادگی، مبارزه با ظلم است و حتی در مبارزه با ظلم بی ادبی و خشونت ندارد و حتی وقتی اهل بیتش مورد هجوم هستند کرامت انسان‌ها را حفظ می‌کنند.

روشنفکران چپگرای ما، به نام مبارزه با ظلم، ظلم بزرگی به ایرانیان می کنند و به نام مقابله با استبداد دینی، می خواهند یکی از مظاهر بزرگ مبارزه با استبداد دینی را از وجدان جمعی ایرانیان حذف کنند.

شبه روشنفکران نباید به نام علم و عقلانیت مدرن، سمبل‌های ملت ایران را که در سر بزنگاه‌های تاریخی مسیر حرکت را نشان می‌دهد از آنان بگیرند و در برهوت بی هویتی رها کنند؛ چپ‌گرایی موجود جامعه ما حاصل نوعی نیهیلیسم است و به بی کنشی همه چیز منتهی خواهد شد زیرا با نفی حسین(ع) بنیادی برای کنش ملی باقی نخواهد ماند؛ آیا وقت آن نیست که روشنفکران چپ‌نما به مسیری غیر از مسیر یک قرن اخیر رو بیاورند؛ اینها تصور داشتند انقلاب خواهد شد و قدرت در دست آنان قرار می‌گیرد و حوادث تاریخی نشان داد که مسیر خود را طی می‌کند.

چپگرایانی که سخن از کشور و عرق ملی را به منزله تایید وضع موجود می دانند و به همین دلیل سرمایه های ملی را انکار می کنند امروز، روشنفکران ما سرشار از انزجار از خویشتن هستند در حالیکه بالیدن به ارزش ها، انگیزه کنشگری و جدایی ملت از رخوت است.‌ ملت ما در تاریخ خطاهایی دارد اما در رفتن به سوی اسلام و حسین (ع) درست عمل کرده‌ و سرمایه های بسیاری دارد. ما زمانی کانون معنوی جهان بودیم و در میان تفکر معنوی هندی و عشق شرقی و عقل یونانی و غربی، چهارراه تلاقی رویدادهای بزرگ جهان بودیم. ایرانی هرگز برده نبوده و برده داری هم نکرده و بت پرست نبوده است.

ملت ایران حتی در این شرایط بد تاریخی که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه است اخلاقی‌ترین ملت جهان است؛ انقلاب و بچه‌های انقلاب ما تنها نیروی «نفی» در جهان هستند، بنیادگرایی و خشونت در جامعه ما وجود دارد ولی به هیچ وجه با کشورهای اسلامی دیگر قابل مقایسه نیست؛ ما به جای اینکه ایرانی بودن را مصیبت نشان دهیم تا همه فرزندانمان آرزوی رفتن از این کشور را داشته باشند، کمک کنیم تا ایرانیان، ایرانی بودن را به منزله فرصت عالی برای خلق ارزش‌های متعالی درک کنند و معتقدم حسین بن علی(ع) می‌تواند در این هویت به شدت نقش‌آفرین باشد.

مرتبط ها
نظرات
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین جمهوری اسلامی ایران و آموزه‌های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
تورهای مسافرتی آفری
کارشناس داوری بازی استقلال- فولاد/ برای استقلال پنالتی گرفته نشد؟
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
مسئولان با جوانان گفتگو کنند
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
هدف سردار شهید همدانی اعتلای کلمه الله بود
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
گفتوگوی تلفنی امیرعبداللهیان با امور خارجه فنلاند
مهم ترین ملاک های حضرت خدیجه(س) برای ازدواج
بخش عمده‌ فضای مجازی خبرهای تلخ و بد است
بیانیه کانون مداحان کشور در خصوص اغتشاشات اخیر
سرکرده داعشی در کرکوک کشته شد
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
انتشار گزارش پزشکی قانونی در رابطه با فوت مهسا امینی
فیلم| توهین مدعیان آزادی بیان در دانشگاه فردوسی مشهد
دشمن به دنبال ترویج ابتذال در جامعه است
دانشجویان مراقبت دانشجونماها باشند
جام جهانی۲۰۲۲، «قطعا» آخرین جام جهانی «مسی» خواهد بود
تمام این ۱۴ نفر از وحید شمسایی بهتر هستند
زمان بندی واگذاری خوابگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد
کلاس‌های دانشگاه شریف همچنان مجازی است
غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود
تربیت معلم کارآمد یکی از مهم‌ترین نیازهای کشور است
برگزاری نشست فوق العاده انجمن‌های اسلامی دانشجویان دراروپا
امروز آخرین مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد است
نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور
"کرمی" به سرپرستی دفتر نهاد در بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
باید در نحوه جذب اساتید بازنگری شود
اساتید دانشگاه باید بصیرت داشته باشند
پلیس از فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو جلوگیری خواهد کرد
افزایش حقوق شامل دانشجو معلمان‌می شود؟
مهلت ثبت نام سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
بررسی چگونگی استفاده دائمی از محورها و نظرات اساتید و دانشجویان
مهلت ثبت‌نام در سی امین دوره جشنواره دانشجوی نمونه تمدید شد
گلشنی: اصلاً در دانشگاه شریف اخلاق حاکم نیست/ برای دانشجویان شریف باید کلاس اخلاق برگزار کرد
علوم انسانی در صدر پر دانشجوترین گروه تحصیلی قرار گرفت
سند ۲۰۳۰ به هیچ‌عنوان در آموزش و پرورش اجرا نمی‌شود
اخراج دانشجویان ایرانی از اوکراین
 چه اتفاقی برای کارنامه سبز کنکور سراسری امسال افتاد؟
استفاده دائمی از نظرات دانشگاهیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی
نظرسنجی

برخورد سلبریتی‌ها را در حوادث اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟مشاهده نتایج
go to top